GfERSGIE CO LIRA IT. i ms* No,/#5S% DONDERDAG 10 NOVEMBER. flunrswiM BIIMIL IIIfWMBIKII. t t vï r i 1'. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is d,7S, Franco per Post f J,9<y.. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan J6 regels d f J,20 behalve het Zegelregt. GOES, den JO November, Op de eerste der in deze maand alhier te houdene veemarkten, jl, dingsdag was meer hoornvee dan men verwacht had aangevoerd. Vrij levendig was in hetzelve de handel en hoog de algemeen besteedde prijs niet noemenswaard de aanvoer van varkens en schapen. Paarden geene, De andere markt dagen zijn bepaald op de volgende dingsdagen 15, 22 en 29 dezer, Een van regeringswege bekend gemaakt verslag omtrent den oogst in Zeeland over 1853, behelst hoofd zakelijk het volgende: Behalve sommige peulvruchten en de aardappelen welke gunstiger uitgevallen zijn dan in 1852, kan de oogst orer 'talgemeen slechts als middelmatig beschouwd worden. - Het natte en koude weder in den zaaitijd, in den winter en in het voorjaar heeft den groei en de ontwikkeling van verscheidene veldgewassen belem merd. Daarenboven werden 23 gemeenten door ha gelslag geteisterd; de nog te veld staande vruchten zijn daardoor grootendeels vernield. De tarwe is zeer ongunstig uitgevallen de hoeda nigheid is echter voldoende de opbrengst wordt op slechts 15 mud geschat. De rogge gaf weinig be tere uitkomst, hoogstens 16 mud. Zomer- en winter-serst hebben door elkander niet meer dan 25 mud opgeleverd. - Van de haver was de opbrengst ook minder dan in 1852, men berekent haar op 15 mud. Koolzaad heeft mede in den onvoordeeligen oogst gedeeld het beschot zal vermoedelijk slechts 15 mud bedragen. Paarden- en duiven-boonen waren overvloedig, men schal de opbrengst dooreen op 27 mud. FFitte- en bruine-boonen hebben dooreen niel meer dan 17 mud opgebragt.Erwten hebben daarentegen een overvloedig beschot opgele verd men berekent het op 26 mud, dus vee) meer dan in 1852. De aardappelen waren wel door de ziekte aangetast, doch deze schijnt op het gewas een minder reglstreeks nadeeligen invloed Ie hebben gehad. Vele aaidappelen warer, echter klein. Voor zoo ver het tot nu toe be kend is, schat mende opbrensgt op 1 11 mud. Omtrent de graslanden luiden de beriglen vrij gunstig. Het vee heeft behalve met de gewone ongesteldheden met ziekten van gevaarlijken of be- smettelijken aard te kampen gehad. He! is meest te gen hooge prijzen afgezet. De aanmerkelijke hooge prijzen van al de artikelen van landbouw hebben vergoed wat de wanoogst an ders den landman zou hebben benadeeld. In de Staats Courant van heden leest men In 1852 werd aan den Koning door den Hoog leeraar G. J. Mulder een voorstel gedaan betref fende het geven van onderwijs io den landbouw, ten koste van zijne Majesteit door voorlezing op ge- meenzamen toon in eenige dorpen des vaderlands. Het behaagde zijne Majesteiteene commissie te benoemen bestaande uit den Hoogleeraar Mulder en de heeren Jhr. Mr. D. F. Gevers van Ende geest lid van de tweede kamer der staten-generaal, Dr. G. Simons en I. G. J. van den Bosch, met toevoeging van den Secretaris des Konings voor de zaken van landbouw en nijverheid als Secretaris. Aan die commissie werd het doen van voorstellen op gedragen ter uitvoering van het aangewezen onder werp. Thans heeft zij voorgesteld en is door zijn Majes teit goedgekeurd dat deze voorlezingen zullen wor den gehouden Voor Gelderland: te Voorts, Twello en Brummen; V oor ZuidhollandleAlphen, Naaldwijk en Oestgeest Voor Zeeland, te Hulst, Hontenisse en Axel; Voor Utrecht, Ie Amerongen, Tol het houden daarvan zijn bereids aangegeven de heeren doctors L. Middes voor Utrecht. Bauwenhofvoor Gelderland. Oudemans voor Zuidhollanden de heer Gevers voor Zeeland. Namens den koning heeft de minister van binnen- landsche zaken den öden dezer zijner majesteits com missarissen in de vier provinciën met de zaak en het aanzijn der voornoemde commissie bekend gemaakt en uitgenoodigd de burgemeesters der betrokken gemeenten een en ander mede te deelen. onder aan sporing van de docenten voort te helpen en te be schermen ook zooveel noodig door aanwijzing van geschikte localen en door opwekking van belangstel lende landbouwersom de voorlezingen bij te wo nen. De heer Siemelink magnetiseur te 's Hage heeft het plan gevormd tot oprigting eener maatschappij ter bevordering en beoefening van het magnetismusin Nederland. Onlangs meldden wij den verkoop van een' kostbaren diamant aan den Nederlandschen consul te Rio-Janeiro, den heer FFijlep. Die diamant weegt 2541 karaat. Op d en 30 October is te Heerjansdam verlost van drie welgeschapen kinderen (2 zoons en eene dochter waarvan een doodgeboren) de vrouw van A. Dam geadsisteerd zijnde door den chir. en vroedm, G. A. Nolen, aldaar. 's Hertogenbosch 7 November. In de afgeloo- pen week is hier gevankelijk binnengebragt de persoon van Pieter Seller onder Zeeland den persoon van Gerardus FFijdeven. met een schot hagel in de dij gekwetst hebbende de aanleiding lot deze euveldaad was een verschil, dal iusseiieo hen beide broodjagers en nog een ander van hunne soorl over de jag! was ontstaan. Seller had eerst FFijdeven gedreigd, had zich verwijderd en was later teruggekomen om op zijn tegenstander los Ie branden. De wonden lieten zich in het eerst niet gevaarlijk aanzien zij werden echter meer zorgbarende en deden eenige oogenblik- ken voor hel leven van FFijdeven vreezen. Door den regter-commissaris bij de arrondissements-regtbank alhier, zijn de verklaringen van den gekwetsten, welke thans buiten levensgevaar verkeert ontvangen Sedert den I dezer lot en met heden zijn niet minder dan 32 haringschuiten aangekomen die ge zamenlijk 2,687 000 stuks haring hebben aangebrogt. De vangst blijft bijzonder gezegend. De pink die thans de meesten haring gevangen heefl is die van den reeder P. F arkevisser, welke 120.000 geleverd heeft. Een der pinken zijnde die van den reeder J. van Duyne Pz., heeft na eene afwezigheid van slechts 4 dagen, 100,000 stuks aangebragl. De hoogste vangst, die de garnalenbool van der, reeder F. F ar kevisser, heeft gehad, is 9000, De markt blijft vast. RUSLAND—TURKIJE. Het eenige nieuws uit de Levant bestaat in eene telegrafische dépêche uit Konstanlinopel, gedagteekend den 24 October van den volgenden inhoud De britsche en liansche violen zijn binnen de Dardanellen bij Campsche. De tussische beambten hebben zich naar Odessa ingescheept. De onderdanen van Rusland zijn gesteld onder bescherming van den Oostenrijkschen gezant. Aan Omer-pacha is bevel gezonden om alle botsing te vermijden. Fransche en engelsche officieren hebben zich lol dietislneming bij het lürksche leger aangemeld. Het russische consu laat te Smirna is naar Athene overgebragt. Over het algemeen is het vooruitzigt vredelievend. Het begint meer en meer duidelijk te worden dat Engeland lot welken prijs ook den vrede wil be waren en dat Frankrijk alleen den oorlog zou onder staan kan bezwaarlijk ingang vinden. Het gerucht wil. daler niet minder dan drie nota's ontworpen zijn, alle de strekking hebbende om de verwikkelingen op eene minzame wijze te ontknoopen, en tegen alle oorlogzuchtige tijdingen in die van de zijde van den Donau komen klemt men zich in de diplomatieke kringen steeds vaster aan het denkbeeld, dat de vrede van Europa niet verstoord zal worden. Intusschen zijn den 21 October de Turken ten getale van 20,000 man, den Donau bij Weddin over getrokken, err hebben op den linker oever eene stel ling ingenomen door Kalefet zonder tegenstand te bezeilen. Er heeft dus geen gevecht plaats gehad doch het feit zeil' vun hel overtrekken der rivier, den 28 bewijst dal Omei -pacha die, op dien datum zeker reeds sedert verscheidene dage'n het betel had ontvangen om de vijandelijkheden tot den 1 Novem ber te schorsen, indien zij nog niet waren aangevan gen deze bepaaldelijk als geopend heeft beschouwd door de kanonnade van fsaetcha en gemeend heeft van toen af geen gevolg Ie moeten geven aar) het bevel tot schorsing, dus niet den 1 November af te wachten. Deze tijding heefl overigens geen invloed op de fondsen-inarkt uitgeoefend daar de Turken slechts bezit genomen hebben van Kalefal hetwelk vroeger door de Russen ontruimd was, en men algemeen van gevoelen is dat de verdere vijandelijkheden zullen voorkomen worden, leri gevolge van de onderhande lingen welke op dit «ogenblik worden gevoerd. Sommigen beweren dal de vier bemiddelende mo gendheden ten minste eene wapenschorsing tusschen de oorlogvoerende partijen zouden kunnen bewerken, lot aan het a.s. voorjaar ten einde aan een Euro- peesch congres den tijd te laten om de kwestie te beëindigen. Dit laatste middel zoude echter roor de Porte van alle het meeste onraadzaam zijn; gedurende den winter toch zou haar leger weliigt grootendeels ontbonden worden, en in het voorjaar zou zij genood zaakt zijn om alle voorwaarden aan te nemen die men haar zoude stellen, daar zij van elk middel tol legen- stand beroofd was, zoowel manschappen als geld. Men is zelfs niet vreemd aan het denkbeeld dal Omer- pacha in die overtuiging thans de krijgsoperntiën met kracht wil doorzetten. De Times van deri 6den dezer meldt als offici eel, «dat een Turksch korps van 2000 man, een bombardement van Bucharest hebbende ondernomen, door de Russen is op de vlugt geslagen en vervolgd. Bij Kalefat en Giurgevo, hebben dagelijks schermut selingen plaats." Te Konstanlinopel heerscht hel grootste gebrek aan arbeiders, vermits alle weerbare manschappen dienst in het leger genomen hebben. De Caradoc heeft niet een enkelen arbeider kunnen vinden om kolen ie laden. Uit Kalisch schrijft men dat de lol hel vaste garnizoen van Warschau behoorende troepen van het 2de legerkorps thans alle naar hunne kwartieren terug gekeerd zijn, zoodal een oprukken van dit ki.rpsnaar den Beneden-Donau vóór hel aanstaande voorjaar niet waarschijnlijk is. Vele troepen zijn intusschen ter versterking naar den Caucasus gezonden. DUITSCHLAND.Frankfort, 6 Nouimber. Twee jonge Hollandsche zendelingen bevinden zich te Berlijn om hel lager onderwijs in Pniissen te leeren kennen Zij begeven zich naar Japan. Men schrijft uit Bremen, dat het monster proces betreffende hel beruchte Dood-Verbond waarmede de regtbank dier stad zich bezig hield eindelijk is ten einde gebragt. Niet minder dan 82 beschuldigden waven in deze zaak betrokken waar-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1