«öÉMcie 01 it U I 1853. DONDERDAG 27 OCTOBER. BïiiHk liiiWCTiaiigio ®si«ik mmmmmmm- -it De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags a.vondsuitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per kwartaal is f J,75, Franco per Post f J,9<). Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel, geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- D l\0T cr nn nrt-Yt 4t'orroiO «-/ 4 G)f) hohrt Doodberigtenvan J6 regels a J,S0 behalve het Zegclregt. GOES den 27 October. •leden had onder de gemeente 'sHeer Abtskerke een treffend ongeluk plaats. Zekere N. als drager den Heer L. op de jagt vergezellende, werd door een schot gevaarlijk getroffen. Aan moedwil of opzet is niet te denken en wij hopen dat de lijder, welke aanstonds in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis alhier is vervoerd en geneeskundige hulp toegebragt voor zijne vrouw en kinderen mag behouden blijven. Bij vonnis dezer regtbank, dd. 24 dezer, is de heer A. A. Mooijaartlaatst kantonregter plaats vervanger en burgemeester te Colijnsplaat in slaat van kennelijk onvermogen geplaatst en tot curator in dien boedel benoemd de heer E. P. Lenshoek, no taris Ie Wolphaartsdijk. Bij koninklijk besluit van 24 Sept. jl. is be paald dat even als zulks thans bij de landmagt plaats heeft, ook bij het korps mariniers, de dienst tijd welke vereiscnt wordt om tot het examen als officier toegelaten te worden gerekend zal worden van den leeftijd van 16 jaren, (vroeger was dit 18 jaren.) Deri 22 dezer is bij de afgraving van het ter rein van een gesloopt boerenhuis en schuur, onder de gemeente Westkapelle, (Walcheren) gevonden een aarden potje, gevuld met eenige spaansche muntstuk ken bestaande in gouden angelols en realenbe nevens zilveren philippes daalders en gedeelten van dien, de meeste voorzien met het borstbeeld van Philips II en voerende de jaartallen 1557 en 1566. Naar men verneemt zullen op speciaal ver langen van Z M. gedurende de eerstvolgende vier maanden de inhoudingen op de soldijen der man schappen van hel leger, wegens schuld op hun klee- dings-reparaliel'onds. tot geen hooger bedrag dan hel minimum of een derde.plaatshebben, en het maxi mum of de helft korting alleen wegens dronken schap worden opgelegd. In antwoord op eene deswege voorgestelde vraag, heeft de minister van finantien beslist, dat de aanslag-biljetten van gemeente-lasten boven de 10, als declaratien door den schuldeischer onderteekend aan den schuldenaar ter betaling ingediend dezen ten bewijs strekken zoo van den aard als van het bedrag der vordering, en dus, ingevolge art. 12 der wel van den 3 October 1843 Staatsblad no. J7 aan zegel onderworpen zijn. - Uit Dedemsvaart schrijft men van 23 Oct. Gepasseerde week had er te H. het volgende on geluk plaats. Een vermogend man turf opdoende iielpl dien zelf in huis dragen. Eensklaps echter ont glijdt hern de zwaar beladen mand "an den schouder, hij valten is een lijk. - De ongelukkige had den nek gebroken. Te Leeuwarden is in de al'geloopene week eene vrouw gestorven die sedert het jaar 1837 doorllll. armvoogden is bedeeld geworden, en bij wie men een boekje van de spaarbank heeft gevonden (op eens anders naam) volgens hetwelk haar van die inrigting de somma van 550 competeert. Als eenegroote bijzonderheid van hooge prijzen, die er thans voor liet vee betaald worden wordt vermeld dat de heer Lambert Pos te Nijeveen, aan den vleesch- en spekslager B. Bos te Meppel heeft verkocht een varken voor ƒ185 en een vriesch schaap voor f 25. Het varken dat thans nog niet afgele verd en gewogen iszei alzoo een gewigt moeten hebben van omstreeks 700 ponden. 'sGravenhageS3 October. De piegtige ont hulling van het standbeeld van wijlen Z. M. den Koning PFillem II zal op den 17 November den verjaardag der omwenteling in 1833, plaats hebben. Het beeld stelt voor den Koning blootshoofd los in een afhangenden mantel gehuld spiekende de hand naar zijn volk uitstrekkende. De vier allegorische beelden die het omgeven, zijn voor al ware kunst stukken te noemen, In de laatste 10 maanden zijn in ons land drie stoomrijslpelmolens opgerigt en een vierde zal binnen kort volgen. De hoeveelheid rijst met deze vier inriglingen kunnende gepeld worden bedraagt per dag van 15 uren ruim 45.000 ned. ponden, Amsterdam. Uit een particulieren briefden 1 Augustus II. van San Francisco verzonden blijkt dat de arbeidsloonen aldaar steeds buitengemeen boog zijn. Een sjouwerman verdient 5 dollars daags; voor minder wil hij niet werken arbeidt hij langer dan den gewonen tijd dan is hel loon 1 dollar per uur. Ook de kledingstukken zijn bij voortduring buiten gewoon duur o. a. meldt de briefschrijver dat hij voor eene gewone pet lï dollar moest betalen. De dobbelhuizen in die stad zijn gevaarlijke plaatsen voor hen die er zich aan wagen gouddelvers van de mij nen teruggekomen, verspelen daar niet zelden het gan- sche bedrag van hetgeen zij vonden. Veel schepen worden door de bemanning verlaten, de matrozen blijven aan land alwaar zij fortuin ho pen te maken. Het volgend staaltje van opügting mag niet onver meid blijven. Zoodra een schip is geankerd, worden de matrozen doof allerlei schoone beloften aan wal gelokt, en dan tracht men ze over te halen, niet we der aan boord te gaan. Hij die zich door de voor spiegeling eener onbezorgde toekomst heeft laten me deslepen wordt door de ronselaars mede naar huis genomen, alwaar hij 5 dollars daags betaalt voorhuis vesting en voeding. Na verloop van eenige dagen wordt de gast dron ken gemaakt zijn huisbaas verlaat met hem de wo ning hij en eenige anderen zetten hem in eene boot en brengen hein aan boord van he) eene of andere chip da! zeilree ligt en ontvangen daar van den kapitein niet zelden 150 of 160 dollars voor dun ma troos die zij hem hebben geleverd» Groningen 24 October Vrijdag li, werd hier ter stede de najaarsvergadering voor 1853 gehouden van de algeineene vergadering tegen het pauperisme bij de arbeidende klassen van den minder gegoeden stand onder voorzitting van den heer S. Blaupot ten Cale. Meer dan vijftig personen, afgevaardigden en buitengewone leden woonden deze bijeenkomst bij die zich ook nu weder onderscheidde door de vele belangrijke zaken, die er werden behandeld af gedaan of voorbereid. Onder meer andere zaken Word inededeelmg gedaan van hel Adres, i welk door het bestuur der ver- eeniging aan den minister van finantien was opgezon den betreffende de thans vigerende ongelukkig wer kende wet op de belasting ten aanzien van de dienst boden (inzonderheid vrouwelijke.) Verder werden er nadere mëdedeelingen gedaan aan gaande de zaak van de plaatselijke en bijzondere oor zaken der verarming, over de oprigtirig en inrig ting van haridwerkscholen, ook ten platten lande, nopens de zaak van de doelmatige óprigtinge'0 inrig ting van bewaarscholen, vooral ten platte lande, wnaarover de vereeniging zich mede aan de hooge regering heeft geadresseerd, aangaande het voorstel, om van wege deze vereeniging mede te werken tol het houden van volks-voorlezingen enz.'t welk we gens den aard dezer vereeniging. niet Isonde wor den aangenomen, enz. Wijders werd in den geest van art. 15, alin. 3, van het reglement uitgemaakt, dat er premiën zullen kunnen Worden uitgeloofd ter aanmoediging van nieuwe takken van volk-industrie hier te lande of ter bevordering van reeds bestaan de en werd daarna, in verbond daarmede en naar aanleiding van de inededeelingen des besluurs nopens den verderen loop, dien de zaak van de konijnenteelt alhier heeft genomen bepaald dat er tegen Mei 1855 prijzen en premiën zullen worden uitgeloofd, om de konijnenfokkerij ten behoeve en voordéele van de mindere standen hier te lande te bevorderen, Onder de voorstellen die later zullen worden af gedaan, kwam voor: een aangaande de beste midde len, om het aankweeken van zeelieden (matrozen, enz.) te bevorderen een over het oproepen der mili ciens in de drukste maanden des jaarstol groot on gerief van vele takken van nijverheid een om het invoeren van gerookt of gezouten vleesch hier te lande te bevorderen enz. Eindelijk dient nog vermeld te wmden dat er werd besloten om hier in Junij 1854 een congres voor het armwezen te doen plaats hebben, waarvan het tot stand brengen aan 't bestuur is overgelaten. DUITSCIILANl). - Frankfort, S3 October. Over Weenen zijn per telegraaf berigten ontvangen uit Konstantinopel van 15 dezer, waaruit blijkt, dat het weigerend antwoord van prins Gbrtschakoff op de sommatie van Omer-pacha aldaar was bekend geworden. Eene tweede zihstiede der dépêche houdt het berigl in, dal geheel in strijd möt hetgeen men verwachtte, bevel is gegeven, om dfe operatiën tegen de vorstendommen te beginnen. Tegelijk wordt be vestigd dat de Turken het eiland in den Donau na bij Widriin reeds bezet hebben Voo'is meldt de dépêche, dat eindelijk een ge deelte van de gecombineerde vloot voor Konstantino pel is aangekomen. Meri kan dus dagelijks de tijding van het begin der vijandelijkheden te gemoet zien. Hoemeer echter dit tijdstip schijnt te naderen, des te meer wint het ge voelen veld dat noch Frankrijk, noch Engeland een oumiddelijk aandeel aan den strijd zullen nemeri, dan alleen in geval van de uiterste noodzakelijkheid. Uit Konstantinopel schrijft men, dd. 10 Oct,: Het schijnt dat de oorlog meer bepaald aan den Kaukasus zal worden gevoerd. Daarheen zijn aan zienlijke versterkingen gezonden. Ook meldt het Jour nal de Constantinople, dar de inname der Russische vesting Toprak-Kale zich bevestigt. Op verscheidene punten hebben nieuwe aanvallen plaats gehad. Gos- togaieshoff ert Tengoisky zonden genomen zijn en alle daar aanwezige Russen zijn neêrgesabeld. Do geest drift der Muzelmannen voorden heiligen krijg neemt dagelijks toe en daarmede vermeerdert de invloed der ouil-Turksche partij. De inzegening der vaandels, welke hij de rus* sische legers liet begin van een veldtugt voorafgaat heeft den 10 te Bucharest plaats gehad, in tegen woordigheid van al de generaals, uitgezonderd prins Gortschakojf, die, naar men zegt, ernstig ongesteld is. Men beweert dat deze aan Omer-pacha heeft geantwoord, dat hij niet noodig had een termijn van 14 dagen voor liet begin der vijandelijkheden te be palen, aangezien het russisclie leger gereed was, om oogenblikkelijk het hoofd te bieden aan een aanval van het turksche leger. Als een opmerkelijk verschijnsel beschouwt men de zucht, welke een'groot aantal Poolsche joden te Krakau en elders aan den dag leggen, om naar Ame rika te verhuizen. Reeds hebben honderden hun va derland verlaten en anderen staan gereed hen te volgen. Van Luther zal binnenkort, in zijne geboorte plaats Möhra, een bronzen standbeeld opgerigt wor den. Het is reeds gegoten en zeer goed uitgevallen. Een hamburgsebe reeder heeft een oorlogschip, de Freia voor ongeveer f 40,000 (Holi.) van ae

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1