GOESSCHE COimAMT; mmmm mwimmmjim* X^oj DONDERDAG 20 OCTOBE OPENBASE VERGADERING •«£*¥OTSJj^ u, y ■ff* uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,~5, Franco per Post f JflO. Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel, geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. Dn COMMISSARIS des KONINGS is de pro vincie ZEELAND. Gezien de missive van den heer Hoofd Ingenieur in het II district van den waterstaat van den 16 dezer no. 2367. Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat wegens het herstel en de vernieuwing van een ge deelte der provinciale wegen lusschen Nieuwerkerke en het Zijpe bepaaldelijk lusschen de mijlpalen 81 83, en lusschen PVolphaartsdijk en FFissekerke bepaaldelijk over den Schenge-Schapen en Mo lendijk, de passage over die wegen tijdelijk en wel van donderdag den 20 dezer tol en met donderdag den 10 November aanstaande zal zijn gesloten en dat gedurende dien lijd de passage, op eerstgemelden weg over Oosterland en op laatstgernelde weg over den voormaligen builenberm van den Schenge- en Schapendijk en den hulp-zandweg van fFissekerke kunnen plaats hebben. Middelburg17 October 1853 De Commissaris des Konings voornoemd. Bij ongesteldheid BECIUS. Lid van Gedeputeerde Staten. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat dooi' den raad dier Gemeente in zijne vergade ring van gisteren is vastgesteld de volgende verorde ning VERORDENING in het belang der openbare gezondheid binnen de gemeente Goes. Art. 1. Niemand zal de stratenstegen of andere openbare plaatsen in deze gemeente, op welke wijze ook, verontreinigen, door zich daar van krengen, drek, vui ligheid strooasch, puin of dergelijke te ontdoen. Evenzeer is het verboden dergelijke onreinigheden op de stoepen of voor de huizen en openbare gebouwen ot in de kaai neder te werpen of daarin te vegen. Aut. 2. Niemand zal eenig vee slagten op de pu blieke stratennoch bloed en ingewand van dieren vuilnis van pensen grom van vischkrengen of der gelijke door de goten langs de straten vegen Art. 3. De eigenaars of bewoners van huizen en andere woonplaatsen, zullen dagelijks de straten en go ten voor en rondom hunne woningen schoon en zuiver houden en zal daarop tweemaal 's weeks eene afzonder lijke schouwing door de politie beambten plaats hebben en wel des Woensdags en des Zaturdags namiddags des winters na driedes zomers na zeven ure. Art. 4. Het ledigen of ruimen van privaten zal geen plaats bebben, dan met voorkennis en onder toe- zigt der polieie. In geen geval zal daarmede worden aangevangen voor des avonds ten half elf ure. Art. 5. Het is verboden bedorvene of voor de ge zondheid schadelijke eetwaren en vruchten in te voeren, te vervoerente koopen en te verkoopen. Alle dusdanige eetwaren en vruchten zullen door of van wege de polieie worden aangehoudenopgeruimd en onschadelijk gemaakt. Art. 6. Het is verboden het zoogenaamd Sint Ni- colaas goedmet verguldsel belegd te verkoopen. Art. 7. De overtredingen tegen deze verordening- zullen voor zoo veel daartegen bij geene wetalge- meenen maatregel van bestuur of provinciale verordening is voorzienworden gestraft met eene geldboete van één tot vijf-en-twintig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagente zamen of afzonderlijk. Art. 8. Deze verordening zal verbindende zijn met hare afkondiging, welke zal plaats hebben onmiddelijk nadat zij zal zijn vastgesteld. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland in afschrift medegedeeld. En is hiervan volgens art. 8 voorschreve afkondiging geschied, waar het behoort. Goesden 19 October 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. VAN DEN GESBSUMTSS-EAaO TE QOEB, DEN 18 OCTOBER 1853, Afwezig Mr. Saaijmans Vader. De notulen der vorige vergadering] worden gelezen en ge arresteerd. De Voorzitter deelt mede dat hij Provinciaal no. 114 aan de plaatselijke besturen is aanbevolen het maken van ver ordeningen in het belang der openbare gezondheid, met herinnering dat bij art. 171 der gemeente-wet is vrijgelaten om die des noodig dadelijk uit te vaardigen. Diens volgens is ontworpen en wordt voorgedragen zoo- zoodanige verordening bestaande uit 8 artikelen, welker al- gemeene strekking zonder discussie goedgekeurd wordt. Bij de artikels gewijze behandeling stelt de heer Vervenne op art. 4 een amendement voor, om het ruimen der privaten in plaats van ten half elf niet te doen aanvangen voor elf ure des avonds de heer van Kerkwijk voert daartegen aan, dat ten half elf de meeste winkels gesloten zijn en voor die -mingsg»ed£{»-5 -welke hunne privaten zelf te ledigen, elf uren wel wat te Iaat is. De Voorzitter zegt, het bezwaar van den heer Vervenne wel eenigermate te deelen, want teregt is door ZKd. aange voerd, dat thans nu de tijd op tien Uur bepaald is, men met het fust bereids om kwart voor tien begint te rijden. Hij vraagt of iemand het amendement van den heer Vervenne ondersteunt. De heer Verschoor verklaart zich voor half elf, omdat ook hij het bezwarend acht voor de mingegoeden eerst zoo laat te kunnen aanvangen. Niemand het amendement ondersteunende, trekt de voor steller het in. Art. 5, 6, 7 en 8 en daarna de geheele verordening wor den met algemeene stemmen gearresteerd en dienvolgens tot de dadelijke afkondiging en in werking brenging besloten. De Voorzitler herinnert dat den 24 Januarij is gearres teerd eene verordening op het houden van onderhandsclie loterijen, den 1 Juli) eene op het bouwen, afbreken en her stellen van bijzondere eigendommen, en den 1 Julij en 8 Augustus eene omtrent de honden. In lusschen behelzen die verordeningen bepalingen wier uitvoering niet verzekerd is, wanneer de polieie-beambten of deskundigen de bevoegdheid ontbreekt de woningen der ingezetenen binnen te treden. De wet van 31 Augustus II. staatsblad no. 85 geeft aan de gemeentebesturen de magt in die leemte door eene plaatselijke verordening te voorzien; het is uit dien hoofde en om het urgente der zaakdat burgemeester en Wet houders zoodanige verordening hebben ontworpen en het raadzaam achten die thans voor te dragen. Dezelve wordt daarop door den voorzitter voorgelezen en bestaat uit twee artikels; in het eerste wordt aan de beamb ten van polieie de bevoegdheid toegekend om ten allen tijde ondanks den wil der bewonei's, in het geval voorzieu bij art. 4 der verordening omtrent de loterijen de woningen der ingezetenen binnen te treden; hij het tweede art. wordt aan de policie-beambten en deskundigen de bevoegdheid toegekend om ter naleving van de voorschriften in art. 7 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16. 18, 19 en 20 der verordening nopens het bouwen en art- 2 en 10 van die omtrent de honden, de woningen der ingezetenen binnen te treden, De Voorzitter licht hel verschil tusschen de beide art toe, door aan te voeren dat bij het eerste de bevoegdheid is toegekend de woningen ten allen tijde binnen te treden omdat de loterijen meestal des avonds worden gehouden en de wet vordert, dat voor het geval het bestuur het noo dig oordeelt die intreding ook na zonnen ondergang of voor zonnen opgang te bevelenzulks uitdrukkelijk bij de veiv ordening moet bepaald zijn. hetgeen bij art. 2 overbodig is en alzoo daarin niet gebragt. Op de vraag des Voorzitters of iemand tegen de algemeene strekking der verordening eenige bedenking heeltzegt de heer vün dên Boseh gaa'ftu4Xaai> te nemén r ÓmS. ver ordening zoo straks vastgesteld urgentie bestaat, doch daT hij zulks ten opzigte van deze niet kan toestemmen; hij verklaart alzoo, dat het hem bijzonder aangenaam zijn zoude, de behandeling derzeive tot de volgende vergadering uitge steld te zien, omdat het den leden niet aangenaam zijn kan, voetstoots over onderwerpen van blijvende» aard als ver ordeningen te moeten voteren. De Voorzitter herinnert aan art. 7 der verordening op het bouwen, hetgeen speciaal is ontworpen met het oog op een paar woningen, wier bouwvallige staat het vaststellen der verordening urgent maakt. De volgende vergadering is be stemd tot behandeling der begrooting en alsdan zal er wel- ligt slecht gelegenheid zijn tot het overwegen van verorde ningen. Daarom zou hij wel wenschendat tot de behan deling in deze zitting kon worden besloten. De heer van den Bosch geeft gaarne toedat de speciale gevallen waarop de Voorzitter doelt, de vaststelling wen- jchélijk makenmaar dit neemt zijn bezwaar niet weg en hij moet dus bij zijn gevoelen blijven. De Voorzitter zegt, dat de verordening voor de leden ter visie heeft gelegen en alzoo geacht moet worden, hun niet onbekend te zijn. De heer van den Bosch heeft op het oproepings-brieQe al leen vermeld gezienveiligheids maatregelenen had niet kunnen vermoeden dat deze verordening ter tafel zou ge bragt worden; had erop gestaan verordening op het binnen treden der woningenzeer zeker zou hij daarvan kennis genomen hebben, hetgeen thans het geval niet is; en vooral omdat er weinig zaken zijn die moeijelijker zijn dan juist dit punt, hetgeen met een grondwettig beginsel in zoonaauw verhand slaatmoet hij bezwaar blijven makendaarom trent heden zijn votum uit te brengen. De Voorzitter deelt wel eenigzins het gevoelen van den heer van den Boschdoch vermeent, dat door de voorlezing der bepalingenwaarop de voorgedragene verordening ziet, dat bezwaar grootendeels zal vervallen zijnhij vraagt of meerdere leden het gevoelen van dt/n heer van den Bosch zijn toegedaan, daar alsdan de behandeling zal worden aan gehouden. Daarop verklaart de heer Smallcgavge. het op de gronden van den heer van den Bosch mede wenschelijk te achten dat de behandeling uitgesteld worde; en is alzoo besloten. Worden door den Voorzitter berigtde ontvang van de navolgende stukken a. Missive van den algemeenen raad van bestuur der maat schappij van verbeterde rneekVap bereidingdaarbij toezen dende een exemplaar der statuten van de maatschappij ter plaatsing in het archief. De Voorzitter deelt mede, hij gelegenheid van het bezoek van den Commissaris des Konings van den heer Verhagen tenzelfden einde een exemplaar der oorkonde ontvangen te hebben en aan dien heer namens den raad zijnen dank te hebben toegebragL. b. Missive van den breeden kerkenraad der hervormde ge meente daarbij tol informatie inzendende de rekening der diaconie over 1852. Welke wordt gedeponeerd ter inzage der leden. c. Missive van heeren Gedeputeerde Staten van 7 October, houdende goedkeuring van de onderhandsclie verhuring van den tuin achter de stadsschuur. d. Gelijke missive houdende autorisatie om te beschikken over 18,-- uit de onvoorziene uitgaven waartoe ter vo rige vergadering besloten is. e. Het proces-verhaal van de opneming der boeken en kas van den plaatselijken ontvanger, hetwelk wordt voorgelezen en de staatsbladen 104110. Daarna wordt de openbare zitting veranderd in eene met gesloten deuren. Na verloop van ongeveer een uur, wordt de vergadering wederom heropend en door den Voorzitter voorgesteldom te kunnen voorzien in de kosten die de maatregelen zullen vereischen, welke dienen moeien, om de thans heerschende ziekte te bestrijden, provisioneel aan Burgemeester en Wet houders eene som te accorderen van ƒ1000, omdat het on doenlijk "isvooraf eenige begrooting te maken of eene on beperkte beschikking over de fondsen der gemeente aan Burgemeester en wethouders over te laten, onbekend welken loop de ziekte nemen zal. hiertoe wordt besloten zullende daartoe autorisatie van heeren 'Gedeputeerde Staten op de onvoorziene uitgaven der loopende dienst worden aangevraagd. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1