fiOESSCHE iSo. 81. W MAANDAG 17 OCTOBER. ■BiBTOii hmmm&jm. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BSITIIL ItlOTMBHMIS. 1853. •f -TE S\ uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f d,75, Franco per Post f J,90. Gewone Jdvertenlien worden ,a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doódberigtenvan J6 regels d f'JSO behalve het Zegelregt. 11 KT NUMMER ONZER KAATSTE COURANT ABUSIEF T3EGEGEVEN N°. 78, MOET ZIJN N°. 80. OP E NBAR E V E RGADE UIN G van: den 1 ten raadhuize aldaar OP D1NGSDAG DES J8 OCTOBER J853. des avonds ten acht «re. PUSTEN VAN BEHANDELING A^iligheids maatregelen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren de Ingezetenen aan de bepalingen van ar likel 27 en 42 der wet van 29 Maart 1833 (Staats blad n° 4) omtrent de belasting naar tijdsgelang en de Suppleloire aangifte volgens welke een ieder die door uitbreiding, vermeerdering verwisseling of hel aanschaffen van belasting-voorwerpen der grond- slagen van het personeelkomt te vallen onder toe- passing van eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars verpligt isalvorens en naar gelang der omstandigheden en op de boete hij art. 35 en 39 vastgesteld lot het indienen van be hoorlijke aangifte deswege in voege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den Heer Ontvanger worden afgehaald. Goes, den 15 October 1853 Buroerneester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A A 11. «lik lIIlWCTUMKm GOES den dl October. Daar reeds verschillende couranten melding maak ten van het benoemen van een bestuur enz. voor de Goessche Sloom-en Zeilvaarldienstzal het onze lezers verwonderd hebben daarvan tot heden door deze is gezwegen.— In het volgend nummer, wan neer de statuten notarieel zullen gepasseerd zijn hopen wij in 'le gelegendheid gesteld Ie worden om trent de voor deze stad zoo belangrijke zaak ieders belangstelling te bevredigen; op "erzoek is dit tol lieden niet geschied. Ook hier deelen wij thans in een bezoek van de zoo gevreesde en dikwijls vele slagtoffers etsschende cholera men verneemt dal reeds maatregelen van voorzorg legen de verspreiding derzelve genomen zijn en verder genomen zullen worden welke van harte als overbodig gewenschl worden. Bij besluit-van 13 October 1853 no 68, heeft Z. M, godgevondep ;en verslaan lot derzelter tegenwoordige functiën fe, herbenoemen en bij conti nuatie aan le stellen de navolgende titulurisen als tot kanlonregter te Axel, Mr. F. N. van Dam lol kanlonregter te Hulst Mr. G. kV. T. Kogel vanger. Verleden jaar werd bij Dr. E4. Callenfels. te Ooslburg, eene pompoen gekweekt die de onge wone zwaarte had van omstreeks 50 tied, ponden. Een zaadje dezer pompoen, aangekweekt door den tuinman der buitenplaats Elsenoord, te Vrouwepolder, heeft, behalve andere vruchten van reusachtige grootte er eene voortgebragt die gebleken is niel minder dan 70 ned. ponden zwaarte zijn. Zij heeft 2 ned. ellen in omvang, is niet alleen voorden wijdsten graanzak veel le groot, maar hare maat zou, om het midden geslagen van twee nevens elkander geplaatste vrij gezette mannen, overvloedige rnimte hebben. Volgens officieëje mededeeling beschouwt de Begering den driekanten hoed der predikanten, als niet behoorende tol bet plegtgewaad bedoeld bii art. 6. dér wet van 10 Sept, jl. Staatsblad na. d02.) -- In den nacht van 8 op 9 dezer had te Leeu warden eene belangrijke ontvreemding plaats. Twee veehandelaren B en K hadden te zamen zeker pu bliek huis bezocht, toen de eerste, willende ver trekken, ontwaarde dat zijne brieventascli met eene waarde van ruim f3000.was verdwenen. De ver denking viel natuurlijk in den beginne op de bewo ners van het huis, doch later werd, met behulp van de politie de brieventascli met een groot ge deelte van het vermiste bij den medgezel van den be stolene die zicb inmiddels verwijderd had teiug- gevonden. Deze werd daarop in hechtenis genomen en naar het hui6 van arrest overgebragt. Een engel- sche wissel van 180 p. st. is nog altijd te zoek. Middelburg J3 October. Men verneemt met leedwezendat alhier bij de belanghebbenden eene afwijzende beschikking van gotivernements-wege onl vangen is op de in der tijd aangevraagde concessie tot het graven van een kanaal van Vlissingen naar Mid delburg en hel dempen van het vaarwater het Sloe. Gerezen zwarigheden staan voor als nog dit plan volgens de woorden der dispositie, in den weg; echter verzekert de regering de zaak niet uil het oog te zul len verliezen. IJsseUlein J3 October. Gisteren had hier weder een dier rampzalige verschijnselen plaats, waartoe godsdienstige dweeperij niet zelden, zoo als ook weder in deze de treurige aanleiding heeft. Een man in de kracht van zijn leven 32 jaren oud beroofde zich gisteren van het leven door middel van ophan ging, Hij had in de laalsie dagen dikwijls betuigd dat hij veel men vergeve ons de uitdrukking met den Heiligen Geest te worstelen had. Gelukkig dal hij. ongehuwd als hij was vrouw noch kroost achterlaat. Elshoutd4 October. Gisteren namiddag heeft alhier een jammerlijk ongeluk plaats gehad d&wet- houder P. van Dortmont van den Kaatsheuvel zijn paard, gespannen voor een rijtuig, aan een buitenstaande krib voedende heeft de arbeider 4. van Rijswijk de onvoorzigtigheid het hoofdstel van liet paard af te doen waarna hel paard schichtig werd en ging loopen terwijl genoemde van Rijs wijk er voorsprong en het paard trachtte te houden treft hem de hm l ie van liet rijtuig voor de borst en wordt hij daardoor zoozeer gewond dat hij eenige minuten daarna den geest gal'. De overledene was een zeer braaf en oppassend huisvader en door dit ongeluk zijn vrouw en kinderen van alle beslaan beroofd. Rotterdamd6 October. Heden morgen ten half vijf ure is in de prinsestraat alhier, bij den brood bakker J. C. Groolenboer brand ontslaan, en wel zeer waarschijnlijk in hel achterste gedeelte, boven op de slaapkamer der dienstbode, Pielronelta 4riens genaamd, die daarbij ongelukkig om het leven is ge komen. Haar lijk werd gevonden boven op den oven liggende. Vijl spuiten zijn werkzaam geweest en. ten half zeven ure was de brand geheel gebluscht. Het pand, de inboedel, de voorhanden koopmansgoederen, beslaande in graan en meel, verdere gereedschappen enz. waren geassureerd. Nijmegen J5 October. Heden morgen werd al hier met bijzondere eerbewijzing ten grave gevoerd het stoffelijk overschot van Cornelia Zwaatfeerst weduwe van den officier Gerril van den Rrekel laatst van den soldaat Johann Reuczlein. De lijk koets werd o. a. gevolgd door eene compagnie van het 6e regiment infanterie, onder kommando van een officier. Deze merkwaardige vrouw, moeder van drie kinderen was nog een der overgeblevene die den russischen veldtogl onder keizer Napoleon bijgewoond en in ruime mate in de gevaren tan dien togt ge deeld had. Ter grafplaats gekomen nam de bij die kompagnie aanwezige fourier Q. J. Schroors het woord op en schetste met talent en' hartelijkheid hare loopbaan nagenoeg in de volgende bewoordin gen «Niet zonder reden wapenbroedersgeleiden wij met weemoed eene vrouw naar hare laatste rust plaats want zij is die eer overwaardig. Ten jare 1787 bij de belegering van Schoonhoven, op bivouac, uit brave militaire ouders geboren deelde zij met hen in de woelingen van den toenmaligen tijd en trad in 1811 ir, het huwelijk met den Jslep initenant in fransche dienst van den Rrekelals getrouwe en liefhebbende gade volgde zij haren echtgenoot in 1812, in den logt door llusland naar Moskau en deelde de gevaren der zoo noodlottige retraite, ook die bij den overlegt der Beresina onder bereik der russische kanonkogels. In de daaropvolgende duitsche veld- togten werd mevrouw van den Rrekel met haar man bij Munster gevangengenomen, en onlvlugtle na diens overlijden te paard in mannen-kleeren. Strijdende, werd zij door een lanssteek gewond, kwain behouden in het vaderland terug en huwde later weder met den bra ven militair Reuchlin; als marketentster woonde zij de roemrijke dagen van Hasselt en Leuven bij, alwaar zij moedig vooraan alle gevaien trotseerde en hielp waar zij kon,» «zij, die hier thans zielloos ligt.» vervolgde de spreker was eene eerbiedwaardige moedige vrouw wier leven werd gekenschetst door allerlei wisselingen van fortuin en lot; maar wal meer zegt zij was eene brave huismoeder, eene getrouwe gade eerlijk en opregt geacht door allen die haar kenden en bemind door hare kinderen. Wij staien met droefheid op haar verscheiden maar haar aan denken blijft hij ons in eere bij hare kinderen in r.egening dat zij ruste in vrede Deze toespraak wei dt door al de hij hel graf aan wezigen met ongedekte hoofden aangehoord waarna door den schoonzoon der heldin, soldaat bij liet 6de regerne.nt infanterie alhier, bij wien zij in de kazer ne gehuisvest was door haar kleinzoon en vervol gens door elk militair een schop aarde op hare kist in de groeve werd geworpen, terwijl eene eerbiedige stilte hieraan eerie inderdaad indrukwekkende pleg- tigheid gaf. Ralavia23 4ugustus. In der tijd werd als eene zeldzame bijzonderheid berigl, dat men te Langon Bebelan (Kradenan) twee groole tijgers gelijktijdig heeft gevangen in een hok of liever in een val die slechts eene opening had. Thans heelt zoodanig schier ongekend geval voor de tweede maal plaats gehad in do dessa Sinawah van het district Grobogan, alwaar men in den ochtend van den 29 July jl. in een daar geplaatsten tijger val met slechts ééne opening twee koninklijke tijgers, een mannetje en een wijfje vond. Eollandsche Kolonie Sheboygan, N -4inerika) 20 September. De Boston Traveler beschrijft een stuk goud hetwelk in de onlangs ontdekte mijnen aan Sandy River in den staat Maine gevonden en hem als monster geloond werd. De plaats waar het goud opgegraven werd is omtrent 20 mijlen van Farmington gelegen. Hare groote overeenkomst met de goudstreken in Californië bragt een van de terug gekeerde goudgravers op het denkbeeld, dat hier ook iets van dal «stol» te vinden ware. Thans zijn eenige lieden aan hel graven, en ofschoon zij in den beginne slechts 4 a 6 schellingen per dag maakten hebben zij toch hoop op grooter gewin. DUITSCHLANU. - Frankfort, den j3 October. De geruststellende mededeelingen omtrent de Le- vantsche kwestie berusten voornamelijk op stellige beloften van den Keizer tan Rusland om in begin sel in te stemmen met de door de Porte verlangde

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1