GOESSCHE (OIRWT, 1853. DONDERDAG 13 OCTOBER. BIÜHk llIMlia Dh uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Fwartaal is f J,~5, Franco per Post f d,90, Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, [Huwelijks- en Doodberigtenvan J6 regels a f d.SO behalve het Zegelregt. eil sc! GOES den d3 October. Op den 10 dezer had te Kruiningen de door de 6de afdeeling der Zeenwsche maatschappij lol bevor dering van den landbouw en veeteelt aangekondigde ineedelf-wedstrijd plaats. Twee en dertig arbeiders daartoe opgekomen vereenigden zich om een ure na den middag voor het gemeentehuis waar zij ont vangen werden door het bestuur en de leden der ge melde afdeeling. Om twee ure begaven zij zich vier aan vier in orde geschaard, ieder voorzien van spade en schopen voorafgegaan door het eigenaardig mee-hoornmuziek en vlaggen naar hel tot het be paalde doel gereed gemaakte land even buiten het dorp. Gedurende twee uren hebben zij daar in te genwoordigheid van vele nieuwsgierigen om strijd gedolven en Wokken toen in dezelfde orde als zij ge komen warennaar het gemeentehuis terug. Daar gekomen werden hun op eene plegtige wijze met toepasselijke aanspraak door den voorzitter van het afdeelings-besluur de prijzen uitgedeeld. Deze waren een fraai zilveren horologie eerste prijs tien gulden tweede prijs; zeven gulden en vijftig cent derde prijs; en voorts nog twee premien ieder van vijf gulden. Na de uitreiking daarvan werden zij feestelijk aar. «enen maaltijd onthaald. Menig blijk van vreugdeen dankbaarheid werd door de delvers aan den dag ge legd terwijl zij voorzeker uiel ligt dit feest vergelen zullen hetwelk in de beste orde is afgeloopen. Mogt hel velen aanmoedigen om leden der maat schappij te worden, en haar daardoor in slaat testel len otn meermalen in *t belang van den landbouw nut tig te kunnen zijn. Men berigt mede van daar, dat door de inwo ners van Kruiningen met het grootste genoegen ver nomen is, dal Z. M. de Koning heeft goedgevonden aan den heer Dr. FF. J. Janssen, benoemd burge meester dier gemeente en van die van Schore en Vlake, de vergunning te verleenen om öie betrekking ver- eenigd met die van practiserend geneesheer uit te oefenen. Naar wij vernemen zijn er ingezetenen van dit eiland voornemens, om door de hooge prijs der Zeeuw- he aardappelen terwijl de kwaliteit veel te wen- schen overlaat, duin-aardappelen uit Holland te laten komen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij de dienst van den rijks-telegraaf, met ingang van den 1 dezer voorloopig benoemd tot telegrafist der 2de klasse C. Schraver van de 3de klasse. Wij vernemen dat zich de cholera te Zierikzee vertoond heeftvan 3 lijders zijn 2 bezweken. Men schrijft uit Middelburg dat de gepensio neerde kapitein der artillerie, de heer A. F. C. de Greuve aldaar, onlangs heeft uitgevonden een werk tuig ter ontwikkeling van zeergroot vermogen (doch niet met het electriek vermogen in betrekking staande hetwelk de voordeelen aan het Calorisch werktuig van Hricson toegekend, als: mindere kostbaarheid bij de vervaardiging van het werktuig, minder be- noodigde ruimte tot plaatsing en mindere behoefte aan brandstollen voor dezelfde ontwikkeling van kracht, dan het gewone stoomwerktuig in eene nog veel hoogere mate in zicli vereenigl dan zelfs het werk tuig van Kricson. Men meldt uil Willemsoord, dat daar dezer dagen van Amsterdam aangekomen is het driemast- schip Miehei Angelometende 980 ton, aan boord waarvan zich circa 300 Duitsche landverhuizers be vonden. Al spoedig na de aankomst van het scnip openbaarde zich onder deze inerischen uit mannen vrouwen en kinderen beslaande, de cholera in eene niet geringe mate vooral onder de kinderen en vrouwen. De minister van marine heeft zoodra hij het be rigt ontving, dat de cholera zich in eene hooge mate op het Amerikaansche schip vertoonde en uitbreide, ter stond bevelen gegeven om het naar de quarantaine plaats te Wieringen te doen vertrekken en door het derwaarts zenden van officieren van gezondheid der marine, van de noodige geneesmiddelen en verdere behoeften, getracht in het deerniswaardige lijden der ongelukkigen te hulp te komen. Voor dat het schip naar Wieringen vertrok, waren reeds 16 personen overleden en bij de aankomst te Wieringen waren er op nieuw 6 lijken. Bij onderzoek van het schip bleek het, dat, hoe zeer het tusschendeks betrekkelijk hoog mogt wor den genoemd daarin echter 297 personen van aller lei jaren en kunne waren opeengehoopt, van welke sommigen tot ligging en dekking niets bezaten, dan eene vaste kooi legen boord in den eigenlijken zin des woords een bak in welke de gansche familie moest slapen ja! bijkans woonde opeen weinig los, daar in geworpen, gedroogd zeewier. Twee reien zulke zoogenaamde kooijen boven elkander, waren er aan weerszijden legen boord en zoozeer op elkander gedrongen, dat hel niet mogelijk was, dat in dit logies immer de voor het behoud der gezondheid zoo noodige en onontbeerlijke doorstraling vati lucht kon plaats hebben, en dit te minder in die dagen, toen vele der bewoners, wegens het slechte weder, zelfs over dag hunne kooi niet konden verlaten, zoodat een aantal hunner zich in zulk een diep gedrukten toestand bevond dat zij te onverschillig waren om zich tot het naar boven gaan en het in ademen der versche lucht te laten bewegen. Kapitein noch stuurman van hel schip trekt zich het lot der ongelukkigen aan. Een ieder moet als hij levensmiddelen krijgt, zijn eigen pot koken en de een bekommert zich niet om hel lot van den ander. Ofschoon niet zonder moeite heeft zich de kapitein laten overtuigen, dat hij naar Wieringen moest ver trekken en hel is te hopen dat inen er in slagen zal om hem lot eene meerdere zorg voor zijne pas sagiers en doelmatige inrigling "an zijn schip over te halen. Inlnsschen is het betreurenswaardig, dal zulke han delingen hier te lande lijdelijk moeten woiden aange zien, zonder dat de policié iian tussehen heide komen. De kamers van koophandel hebben herhaalde malen reeds over gebrek aan toezigl op hel vervoer van land verhuizers geklaagd. Eindelijk is ten vorige» jare een goed wels-ontvverp daarop aangeboden. Met de ontbinding der kamer is hel vervallen. Op nieuw is het niet weder ingekomen. Als men handelingen als de bovenstaande verneemt is het dan niet tijd dat men aan de stem der menschelijkheid gehoor geve en er voor zorgedal niet op die wijze met menschen- levens worden gespeeld? Hel wets-onlwerp ligt klaar. Waarom wordt het niet op nieuw aangeboden? Helder 6 October. Heden morgen vertrok van hier naar Havre de Grace Zr. Ms. stoomschip Cy cloop BKampom vun daar het in Frankrijk, gegoten standbeeld van wijlen onzen Koning kVil- lem II over te brengen. Arnhem, dd October, Wij vernemen, dat alhier ten huize van van der Sandlwinkelier, op den Velperweg een adres ter onderleekening voor jiii- bachls- en arbeidslieden, gereed ligt, inhoudende de hoogst eerbiedige bede aan. Z. M. den Koninglot het daarsleileq van zoodanige maatregelen, als Z. M. in HoogsldeszelTs wijsheid zal noodig keuren ten einde de, daarin vermelde, minst onontbeerbare le vensmiddelen goedkooper verkrijgbaar mogen worden. Hoorn dO October. Heden met het vallen van den avond wandelden drie burgers vreedzaam met elkander sprekende, op een onzer stille grachten, en zonder het te bemerken werden zij van achteren door eenen hier in garnizoen ltggenden hoornblazer ver- radelijk aangevallen met de kling, met het ongeluk kig gevolg, dat een hunner een oor bijna afgehouwen, en den ander een houw op het hoofd loegebragt werd, die gelukkig, door liet dikke hoofddeksel, niet dopr- diong doch hem evenwel eene schrampwqnde toe- bragt. De militairzette hel op een loopenriadat hem door de aangevallenen zijn kling en schako af genomen en terstond in handen van de policie uitge leverd werden. Of die militair beschonken was is tot dusverre nog niet gebleken. De gewonden zijn onder heelkundige behandeling. Rotterdam 7 October, Heden morgen zijn alhier door schipper Raay van T/iolen de eerste Zeeuw- sche oesters aangebragt zijnde omstreeks 15,000 stuks. De heerschende ziekte, die gelukkig dagelijks minder wordt, heeft daarop hare uitwer king ook doen gevoelen, daar zij tot den lagen prijs van 4 per 1000 stuks hij afslag en later zelfs minder van de hand moesten gedaan worden. Aalsmeer dO October. In het voorjaar gelijk aan velen bekendis, vereenigden zich ItuurdJohan- nis Smit en Ruurd Jacobs Symensmaleeraren bij deVriessche doopsgezinde gemeente te Balk, grietenij Gaastel land prov. Vriesland met eenige leden dier gemeente om met hunne huisgezinnen naar Amerika te vertrekken. Het zielental beliep 19 en daar eenige van de hervormde gemeente zich aan hen sloten maak ten zij met elkander een getal van 28 personen uit. De hoofdoorzaak van hun veitrek was, dat zij zich niet konden vereenigen mei de wetten des lands we gens de krijgsdienst, zijnde hel volgens hun oordeel door hel Evangelie volstiekl verboden voor den chris ten om daaraan deel te nemen. Beproefd hebbende door een verzoekschrilt aan hel hooge bestuur in te zenden om van de loling ver schoond te worden verlieten zij daar dit van de hand gewezen werd op den 9 April II. het vader land. Ten doel hebbende om in Pensylvanie zich met doopsgezinden van gelijke denkwijze te vereenigen, slaagden zij daar niet in maar liuu werd de raad gegeven, om dieper landwaarts in te trekken, dewijl het daar goedkooper en voor hunne omstandigheden raadzamer ware daar zij ook in andere staten broe deren zouden vinden. Na langdurig zoeken en op raad van eenige wel- meenende personen begaven zij zich naar een in Elkhart County gelegen plaatsje. Goshen genaamd. Een Doops gezinde leétaar Jacob Christojfelnam hun eenige dagen in huis. zonder iels er voor Ie willen ontvangen. Weldra werd hun nu 320 Amerik. akkers land, 365 Vriesche ponden •malen aangeboden, ten deele was het ontgonnen 8 akkers stonden met uitmuntende tarwe. 6 was hooiland en 6 met haver bezaaid, daar 27 akkers met maïs en klavers stonden het land was vlak, had een voet muilen grond en dan stevige klei. Sommige der hoornen op het nog niet ont- gonnene «aren nog stevig een gemeten was 130 voet hoog en 10f)voet hij den grond dik. Op dezen grond stond een blokhuis met eene uitmuntende schuur, een grooten boomgaard een zaagmolen was jn de nabijheid en tevens eene school, alles was zeer naar genoegen, juist zoo als datgene, hetwelk zij vei laten hadden zij kochten hel voor 3200 dollars met 1 Sept. II. te aanvaarden en sommige akkers dadelijk. Aanvankelijk bevalt het hun hier zeer wel, zij heb ben de beste verwachtingen er tan en daar ei vele doopsgezinden in dien omtrek wonen, welke gelijk ook de Tunkers, die er talrijk zijn, naar de bevolking gerekend, allen met hen eenstemmig denken, wat de krijgsdienst betreft zoo hebben zij het vooruilzigt dat het meer eigen worden der taal hunner maatschap pelijke betrekkingen zal verbeteren en alzoo die genoe gens opleveren, welke hel leven aangenaam maken. Groningen dO Oelobcr. Heden avond werd alhier ten voordeele van de commissie voor spijs-uitdeeüng eene openlijke vergadering gehouden van hel reciteer gezelschap Ons Genoegen en van hel harmonie-ge-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1