GOMSCHE tmn. mwmmmmm* DONDERDAG CI OCTOBER. I11ÖW1TMMK1I. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f d,75, Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. Aan de redactie der Goessehe Courant. In uwe geëerde Courant van 3 dezer las ik een ar tikel persoonlijk op mij doelende. Alhoewel ik het jenoegzaam onnoodig acht, zal ik alleenlijk dit eenige daarop antwoordendat onze firma 11. week een ver- soekschrift heeft ingediend aan heeren burgemeester en wethoudersom onze fabriek te bezoeken en een on derzoek in te stellen of wij in zake der ontlasting van iet garancine-water uit onze fabriek al dan niet zijn geweest ter goeder trouw. Goes 6 October 1853. Dr. C. A. VAN ÏÏENTEllOHEM. GOES, den 6 October. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op Maandag 3 dezer zijn ingekomen drie koninklijke boodschappen, ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wetals1°. betrekkelijk het bouwen binnen zekeren afstand van vestingen; 2°. tot vereffening van het te kort dienstjaar 1848 door voordeelige sloten van andere dienstjaren 3°. tot uinorlisatie en aflossing nationale schold, Uit Middelburg schrijft men van den 3 Octob.; In den namiddag van verleden maandag circa 3 ure, heeft men hier en in den omtrek een zwaar on- weder waargenomen. De bliksem sloeg in den to ren te Oost-Kapelle en bragt zoo door het gedeel telijk vernielen van den spits als door smelten van lood enz. belangrijke schade aan denzelven. De kerk muur is op drie plaatsen gespletenen eenige bijbels in de kerk verstrooid, zonder evenwel brand te veroor zaken. Ook een arbeider tusschen Serooskerke en Qost- Kapelle, bezig met het delven van aardappelen, werd door den bliksem getroffen en in beklagensvvaardigen toestand vervoerd zijn toestand schijnt hoewel niet doodehjk toch hoogst gevaarlijk. Aan den hals ge- troffen is de ring welke zijne halsknoopjes verbond, gebarsten, en de geheele reglerzijde van hel ligchaain zwaar gebrand. Hellevoetsluis, 2 October. Sedert het begin van den laatst gewoed hebbenden storm wordt hier nog steeds vermist, eene loodsboot van Goedereede en Maas; niet zonder reden is men thans beducht nopens het Jol van de zich daarop bevindende vijf manschappen, bestaande uit den schipper een loods twee kwee- kelingen en den kok. De berigten van de hai ingvisscherij luiden niet gunstig. De kooplieden hebben bijna geen voorraad meeren sedert verscheidene dagen heeft er geen aanvoer plaats gehad. Op den lsten dezer arriveerde te Vlaardingen stnnrman J. van "Kampen die door het verlies van een groot gedeelte van zijne viscbvangst genoodzaakt was naar huis to koeren met ongeveer 60 tonnen vollen en ijlen haring die in den afslag met ƒ29,50, dal is f 4,50 boven de vereenigings-prijs zijn betaald geworden. Amsterdam 5 October. In den avond van gis teren is erop de Egelantiersgracht brand ontstaan, er, een bed daarbij verbrand. De oorzaak wordt aan achteloosheid geweten, doordien kinderen met lucifers hebben kunnen spelen. Uit Haarlem en Wijk aan Zee gewaagt men op 3 Oct, van een allergeweldigst onweder vergezeld van zwaren hagelslag, terwijl het felle lichten als 'tware verblin dend was. Onder de gemeente Bloemendaal is de bliksem in een hooiiiuis geslagen en daardoor geheel in de asch gelegd. Een allerakeligst gesuis deed zich te midden van dit alles hooren en bragt tot in de binnenkamers der woningen schrik en ontsteltenis dit bleek naderhand van eene hoos geweest te zijn die verschillende dakpannen afrukte en als veertjes door de lucht voerde. Wij lezen in de N. Bott. Cour. van gisteren: Heden liep ter beurze liet gerucht dat de Poite aan Rusland den oorlog zou hebben verklaard. Tot beden toe is bij ons niels bekend geworden wat dit gerucht bevestigt. Eindhoven 3 October. Gisteren had in ons na burig dorp Leende het volgende ongeluk plaats. De zoon eener weduwe was tnet drie zijner gezellen op dejagt, hij droeg zijn geweer op den rug. ongelukkig g,ng het af, zoodat hij hel schot door hel achterhoofd kreeg ten gevolge waarvan hij kort daarop is be zweken. Amsterdam 3 October. Dooi het onweder zijn gisteren avond aan den Haarlemmer weg drie koeijen dood geslagen en een verdronken. Aan de overzijde van het IJ is de bliksem in een molen geslagen, die daardoor geheel is afgebrand. FFcs'erbock 20 October. Diefstallen van scha pen door menschen gepleegd worden meermalen gemeld. Wijrnoeten (hans echter berigten van zoodanige diefstal door honden. Dezebeesten, die var, hunne eige naars welligt niet te veel voedsel krijgen willen somtijds ookwel een goed maal hebben en gaan dan bij nacht in de weiden, waar zij zich van het zachtzinnige schaap ineestermaken. Zoo zijn inde verloopene week in een nacht tusschen de 40 en 50 schapen door honden in de weide doodgebeten, in hel naburige gehucht Erm. Men leest in de Economist het volgende Te Brussel bestaat eene letterkundige vereeniging onder den naam van Cercle artislique et littéraire, waar menschen van verschillende betrekkingen bijeen komen; men vindt er schilders professors, dagblad schrijvers, ambtenaren van allerlei rangen en zelfs eenvoudige burgerlieden die behoefte gevoelen om ook aan hel verstand eenige ontspanning te gunnen in afwachting dat zij den verderen avond in het koffi)- huis met menig glas Faro gaan besluiten. Om aan het verlangen der leden te gemoet te komen, heeft men wekelijksche bijeenkomsten begonnen waarin men wetenschappelijke en letterkundige vraagstukken te berde brengt en bespreekt. De politiek alleen is uitgeschrapt van het programma. Daarentegen zijn er verscheidene onderwerpen van staathuishoudkunde behandeld die aan de toehoorders bijzondere belang stelling inboezemden. Het hoofd van het stedelijk bestuur van Brussel de heer Ch. de Brouch'ere. die tevens een der ijve rigste voorstanders van de economie in Befgie is, heeft er aan deel genomen en heeft in twee zittingen de zaak van publieke armverzorging besproken. Voor zeker een sterk bewijs van ware vrijzinnigheid en we zenlijken burgerzin maar hetgeen nog meerder op merking verdient, is, dat de burgemeester de Brou ch'ere die spreekbeurten heeft to baat genomen om de hevigste criliek te maken op het stelsel dat ten opzigte der armen verzorging door de Belgische regering volgd wordt, terwijl hij op wetenschappelijke gronden de hervorming daarvan vorderde. Het is de vraag ot die aanvallende discussie aan de administratie bijzonder aangenaam geweest is, maar zeker is het dat geei: ambtenaar, hoog of laag geplaatst, er aan gedacht heeft om daar tegen op te komen. Diezelfde ver draagzaamheid heorscht in Belgie op het gebied van onderwijs, en men hoort er den door den staat be zoldigden leeraar der staathuishoudkundedie den lijd zijner lessen gemoedelijk toewijdt aan het gispen van het een of andere stelsel door de regering ge volgd. Men laat hem zijne meening verkondigen zonder hem van regeringswege eenigermate te bemoeijelijken. Hoe gunstig steekt deze handelwijze af bij Frankrijk, alwaar men niet lang geleden van de legering vorderde, dat de boogleerareii der Economie niet meer vrij zouden zijn in het doceren dier wetenschap, maar gehouden zijn oin die stelsels die door de regering gevolgd worden als de ware les der wetenschap te verkondigen. Gelukkig het land waar de vrijheid van discussie geen ijdel woord is maar waar men de overtuiging heeft, dal het grondig bespreken en onderzoeken der maatschappelijke vraagstukken de beste weg is om de waarheid te vinden, en alzoo bet algemeen belang te bevorderen. DU1TSCHLAND. - Frankfort, den 2 October. Wegens de heugelijke gebeurtenis van het terug vinden der Hongaarsche kroon-insignla, is te Presburg aan tien veroordeelden hunne straf kwijt gescholden, terwijl 5 aanhangige processen gestaakt zijn. Hoe belangrijk de redeneringen ook zijn die thans over het standpunt der oostersche kwestie ten beste worden gegeven gelooven wij echter ons van de inededeeling er van ontslagen te kunnen rekenen daar de inhoud eigenlijk op niets anders neder komt dan herhaling van het reeds zoo dikwijls gezegde. Als slotsom wordt gesteld de mogelijkheid ja, de waar schijnlijkheid van eene spoedige oplossing, namelijk eene minnelijke schikking der zaak tengevolge Van de overeenstemming der verschillende mogend lieden die bij de conferentiën te Oiinulz hersteld is. De aangelegenheid zal thans nader besproken en tot een einde gebragt worden te Warschau werwaarts de keizer van Oostenrijk en de koning van Pruissen zijn ve: trokken. De zamenkomst der drie gekroonde hoofden, vroeger te Olmutz bepaald, zal nu te War schau plaats hebben en volgens het vrij algemeen gevoelen tot iets goeds leiden. (Toen de keizer van Busland op zijne reis naar Olmutz te Moso.au aankwam is hij aldaar door den aartsbisschop begroet met de volgende aanspraak, die door eene der half-officiële Russische dagbladen wordt medegedeeld Zeer godvreezende vorst! De reglgeloovige kerk heeft steeds tot u opgezien als lot haren verdediger, maar thans vooral straalt uwe :nagt haar in de oogen. Gij hebt u opgeheven met wapenklank; dit heeft de ahnagt van uw keizerlijk magtwoord nog verhoogd; en de schrik, dien uwe krijgsvaan onder de buitenland- sche mogendheden heeft verspieid geeft ons de ze kerheid dat uw doorluchtig magtwoord over des vijands magt zal zegepralen even gelijk uwe wape nen, Met ontzag opziende lot de hooge vlugl uwer gedachten, verheffen wij ons gemoedin den gebede tot den schepper, die de gekroonde hoofden beschermt. Heer des hemels! de kracht der vorsten is van U.») - Uit Saksen wordt gemeld dat vele protestant- sche geestelijken aldaar eene strekking aan den dag leggen om in de hervormde eeredienst lot nu toe vreemde gebruiken onder anderen ook het neder- knielen iri te voeren, en wel als een middel ter be vordering van christeliiken demoed.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1