MAANDAG S OCTOBER. I ÏS5S. !Sto&T7. d* uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,~5, Franco per Post f J,9(1. Gewone Jdvert.ent.ien worden a 20 cl.s, de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodbei igtenvan J6 regels a J,20 behalve het Zegelregt. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WET HOUDERS tab GOES, ontvangen hebbende de circulaire van den Heer Com missaris des Konings in deze Provincie, van den 29 September 1853 A. N°. 7109', le afd. a, Pro vinciaal Blad N°. 120.) Brengen ter algemeene kennis dat de INSPECTIE voor de VERLOFGANGERS oer NATIONALE MILITIE is UITGESTALD tot de maand Mei van het volgende jaardagen en uren nader te bepalen. Gedaan te Goes den I October 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris H. Cr PIL A A R. BEÏiENDMAKiïWG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aan- gegevene OBLIGATIEN ten laste dezer gemeente, ingevolge art. 4 van het plan tot aflossing der geves tigde schulden den 11 April 1853 door den gemeente raad gearresteerd opgemaakt is en ter griffie gedu rende de laatste helft dezer maand Ier visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van even- gemeld plan, in het openbaar ten overstaan van Bur gemeester en Wethouders geschieden. den 19 Novem ber 1853 des namiddags ten een ure. Gedaan te Goes den 1 October 1853 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris Hs C. PIL A A R. INGEZONDEN. De Zeeuwsche Coxirani heeft in hare nummers van Woensdag en Vrijdag II. twee ingezondene stuk jes, het eene geleekend XX., het andere Dr. C. I. van Renterghem. Beide hebber, betrekking op het gebenrde in de fabriek van den heer van Renterghem, en vergeten beide te melden, wol daartoe aanleiding heeft gegeven. De zaak komt hierop neder. Blijkens het verslag van hel verhandelde in den Göes- schen Raad, heeft dr. van Renterghem van dien raad op erfpacht verlangd een gedeelte grond liggende aan de haven om daarop te stichten eene garancine fabriek, bij zijn verzoek aannemende geen met zwa rt velzuur of andere schadelijke beslanddeelen bezwan- gerd water in de haven te doen afvloeijen. De raad willigt dit verzoek in en neemt alzoo ge noegen met de voorwaarde die door den erfpachter zelf was voorgesteld en die hij begreep te moeten na komen althans in een nader raaasverslag, te vinden in de Goessche Courant van 14 April II. leest men: dal dr. van Renterghem aan den raad verzoekt, het garancine-water zijner fabriek te mogen doen uit- vloeijen in de sloot benoorden hel Israëlitische kerk- «hof,» welk verzoek, behoudens de reglen van der den almede gaaf werd toegestaan. Intusschen (men moet dit vooronderstellen) wordt door burgemeester en wethouders opgemerkt, dat er zwavelzuur in de haven wordt gestort en willen deze zich door een onderzoek in loco overtuigen van waar dit komt Dit gebeurt en (de heer van Renterghem erkent hel volledig) er liep garancine-water uit zijne fabriek j in de haven. Daarop noodigtde heer van Renterghem de heeren burgemeester en wethouders in zijne fabriek om aan te toonen, dat het een ongeluk was en werd hem door den burgemeester geantwoord, dat zulks onnoodig was, hij zeer goed wist hoe het was en geene ophelderin gen begeerde Dit lokte eén nieuw antwoord uit, waarbij het ge sprokene misschien minder doordacht was, en bur gemeester en wethouders gingen huns weegs. Van daar die twee couranten artikeltjes over het eerste zwijgen wij, dat behoort tot het bas eomique; over het tweede zouden wij gezwegen hebben, ware het niet, dat in het artikel van den heer van Ren terghem vergeten schijnt te vermelden dat hij eene voorwaarde door hem zelf gesteld en «aangeboden, niet heelt nageleefd, en dit de oorzaak is van het geheele verschil. - Biüiik nwifiaiisio GOES, den 3 October. Bij besluit van dën 2G September 1853 no. 78 heeft Z. M. goedgekeurd de beroeping van predikant, uitgebragt door den kerkenraad der hervormde ge- rtifeente van 's Heerenhoek c. a. onder de classis van Goes, op G. de Wildeman van Lakerveld Keiler- man candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland. Bij koninklijk besluit van den 28 September 1853 no. 52, is aan den heer M. I, Mooijaard, op zijn verzoek en uil hoofde van zijne benoeming lot burgemeester der gemeenten Colijnsplaal Cats en Rortgene, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontvanger der registratie en domeinen te Colijnsplaal. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen een besluit genomen waarbij wordt bepaald, dat het oosluum, waarin de leden der provinciale staten, die zulks mogten verlangen bij pleglige gelegenheden kunnen verschijnen zal bestaan in een gesloten rok van donker blaauw laken of cachemire met witte knoopeti voorzien met liet ifi'apen der provincie de kraag en opslagen geborduurd met zilveren oranje- eikentakken ter breedte van vier duimen de pan- telon van dezelfde kleur en stof, staande degen met zilveren en stalen gevest, driekanten hoed met zwarte liggende pluimen, zilveren lis. de knoop als aan den rok en oranje-kokarde. De griffiers dragen des verkiezende hetzelfde costuum doch met een bor duursel ter breedte van drie duimen. IVaspik 25 September. Sedert eenige weken is men alhier druk bezig met hooi persen, ter verzending naar het [buitenland. lederen dag worden duizende ponden door de pers van de firma Vermeulen gereed gemaakt. Men staat verbaasd als men ziet dat p. m. 2500 Ned, ponden hooi in eene küb. el geperst en alzoo voor de verzending zonder het artikel te beschadigen gemakkelijk gemaakt wordt. Helder 23 September. Dagelijks vallen hier schepen binnen uit Archangel en andere havens uil de Oostzee, met rijke ladingen van granen, die, naar wij vernemen, nog door velen gevolgd zullen worden. BUfflIL lilTOTMBiMi- DUITSCHLAND. Frankfort, den 27 September. Den 26 Septembèr is het fraaije dorp Schomengen, op een uur van Schweinfurt gelegen geheel in de asoh gelegd. Twee huizen alleen bleven verschoond. Bij het instorten der kerk vonden 27 personen, waar onder eene vrouw met haren zuigeling, den dood. Te Potsdam is II, K H. de Erfprinses van Saksen, prinses Charlotte van Pruissen, dochter van 11. K. H. prinses Marianne der Nederlanden be vallen van eene prinses. De aardappelenoogst volt in vele streken van Duitschland zeer gunstig uit sedert 6 jaren was de kwaliteit niet zoo goed als deze keer. Van de ziekte is daar tot dusver geen spoor aanwezig. Bij de tegen woordige hoogte der graanprijzen is dit van onbe rekenbaar voordeel. In de Gazelle de Savoie leest men een artikel van den heer Bonelli directeur der sardinische te legrafen over zijne hoogst gewigtige uitvinding van zijne eleclrische weefstoelen en de belangrijke voor- deelen, welke deze boven de bekende weefstoelen van Jaquard bezitten. De uitvinder geeft tevens te ken nen dat hij eerlang te Turin een' electrischen weef stoel zal ten toon stellen naast een' weefstoel a la Jaquartwelke htj beide zal laten werken en waar uit ten duidelijkste de groote voordeelen van den eersten boven den laatsten zullen blijken. ENGELAND. Londen 28 September. De regering van Canada is voornemens nabij Quebec over de St Laurence, eene reusachtige hangende brug te doen leggen Zij zal 340Ö voet lang en zoo breed zijn, dat twee spoortreinen elkander gemakkelijk kun nen passeren de brug zal 162 voet boven hoog wa ter verheven zijn. Heden in den vroegen ochtend is er brand ont staan in de uitgestrekte drukkerij der heeren Saville en Edwards in de chandisstreeldie weldra zoo danig toenam dat niet alleen dit gebouw in eene vnnrzee was gehuld maar ook verscheiden woonhuizen in the strand vlam valleden. Omstreeks 7 ure ge lukte het, door overmagt van spuiten, den brand le bedwingen. De schade wordt op omstreeks 10,000 pd. st. begroot. Aan deze drukkerij werden onder anderen de Li terary Gazelle de Leaderde United Service Gazelle gedrukt wier in vormen gebragte letters verloren gingen. Door dit ongeluk zijn een getal van p. m. 290 personen buiten werk gesteld. Als een bewijshoe de justitie in China uit geoefend wordt, dient het volgende: Niet lang geleden, wandelde de keizer in een zijner tuinen te Peking toen een aanslag op zijn leven werd beproefd die echter een zijner kamerdienaren gelukkig afwendde. Hoewel het nu nimmer gebleken is, wie eigenlijk de hand in deze euveldaad gehad hebben beschuldigde men niettemin 18 der voornaamste mandarijnen, als daarin betrokken le zijn geweest Zij en hunne ge heele familien werden dientengevolge ter dood ge- bragt en de landstreek om hunne woningen ter uitgebreidheid van eenige mijlen geheel verwoest, Het jl. Dingsdag door den Morning Herald gegeven "berigt door de Globe en de Times weêr- sproken, schijnt zich te bevestigen, niet wat betreft de vijandelijkheden die volgens dit blad reeds in 'het Oosten zouden zijn aangevangen maar nopens

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1