(iOüSSCHE COURANT. mmwm MniiiiTiiOTii, 1853. DONDERDAG 29 SEPTEMBER. 'X ;M" !'-r V'*- v i ■JwtX4"i VTt No. 7«. jp« uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75, Franco per Post f J,9(f. Gewone Jdvertentien worden a 20 cl ff. de regel geplaatstGeboorte-Mitwelijks- en Doodbet igten van J6 regelsa f %J„$0 behalve hel Zegelregt. SIEIBIMHO' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter algemeene kennnis, dat, volgens bij hen ontvangene aanschrijving van den heer Commis saris des Konings in deze Provincievan den 26 de zer, A. No. 7034, lste'afd. a, de TENTOONSTEL LING der HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ van LANDBOUW te DORDRECHT, waarvan melding is gemaakt in hunne bekendmaking van den 12 der loopende maandtot nadere aankondiging uitgesteld is. En zal deze worden geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes, den 28 September 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Sceretaris. H. C. PILAAR. GOES, den 29 September. De schade en ongelukken veroorzaakt door den zwa ren slorrn in den nachl van 26 dezer zijn volgens de bet igten welke san verschillende plaatsen inko men groot en veel. Hier ter stede verneemt men alleen van het uitwij ken var. een vak uil den kaaitorenen eenige dakpan nen; om dezelve van het uitwaaijen van enkele boo- meti. Op velschillende plaatsen van ons eiland was dit laatste getal aanmerkelijk zelfs zoo dat bier en daar de wegen versperd lagen en de postiljon van El- lewonlsdijk, met achterlating zijner kar, den weg te paard heeft moeten afleggen. De dijken hebben op vele plaatsen zwaar geleden, terwijl men van verschillende schepen spreekt, welke in nood verkeerende gezien zijn, - zoo is eene bark op de boven van Ëllewoutsdijk aanhoudende, door den hoogen vloed misleid, met gioote schade op den berm geloopen, eene andere door de manschap verlaten, doch gelukkig den volgenden dag onbeschadigd voor anker liggende voor Neuzen aangetroffen en op nieuw bemand. Te Yerseke werd C. Everse, schipper aldaar, van zijn eenig middel van bestaan beroofd door het los rukken en nagenoeg geheel verbrijzelen van zijnen aar. vier louwen vastliggenden hoogaarts. Uit Amsterdam, Rotterdam 'sGravenhage en meer andere piaatsen luiden de berigten nog erger; - be halve het uit-, af-, omwaaijen en instorten van boo- aen, schoorsleenen, gevels van huizen ja huizen zelf. aetreurt inen ook mensc,benlevens nog enkelen ter aulpe in het noodweer toegesneld worden vermist. Rotterdam voornamelijk schijnt ook in de aungebrag- e schade te deelen door den ja hoogeren vloed dan >n 1825.Pakhuizen en kelders zijn nagenoeg allen ouder water geloopen en het verlies nog niet Ie be- k-ekenea de communicatie met de builenstad zoo gevorderd voor hei bezoeken der lijdenden na genoeg onmogelijk. De dijk van het groole werk kiven buiten de stad door de heeren Gebroeders van Haai ten aangenomen is wêer met de zee gelijk ge worden de watermolen ter drooghouden bezweken en aanmerkelijk groot het verlies der weggespoelde gereedschappen. De arriverende stoombooten hadden letterlijk ter hoogte van Goreum oplettend moeten zijn om het uit de ondergelooperie polders wegge spoelde en drijvende vee niet te overvaren. Kortom het is overal allerakelijkst gesteld en men vreest dat de verdere berigten dit meer en meer zul len bevestigen. Z. M. heeft, bij besluit van den 21 dezer tot hunne tegenwoordige funelieo herbenoemd en aange steld te Heinkenszand tot kanionregter P. 1. Buteux Ie Axel lot griffier, M. H. Tele/mis, te Hulst tot griffier, J. J. F er wilg hen. Den 27 September is in de tweede kamer de beraadslaging over het ontwerp van adres, in antwoord op de troonrede, geopend Over de algemeene strek king van bel ontwerp heeft niemand het woord ge vraagd en zij is zonder stemming goedgekeurd. Men verneemt, dat Z. M. de koning eer.e staals-commissie heeft benoemd aan welke de taak is opgedragen de grondslagen eener regierlijke or ganisatie aan te wijzen en zich met den Minister van Justitie te verstaan lot hel ontwerpen eener wet over dit gewigtig onderwerp. De commissie is tarnen gesteld nit de heeren de ridder van ftappard lid van de tweede kamer der Stalen Generaal en voor zitter van het provinciaal geregtshof in Gelderland die lot voorzitter benoemd is; MeeussenGodevroi en IPinlgens leden tan de tweede kamer Mr. J. L. Gregory advocaat generaal bij den hoogen raad, err Mr. IEF. G. L. Francois, substituut officier hjj de arrondissemenls-regtbank te 's Hage die tot se cretaris is benoemd. Wij lezen met veel genoegen iri de N. R. Cou rant dat deze ziel! gelukkig acht haren lezers te kunnen wijzen op de belangrijke vermindering van het getal Cholera lijders aldaar. Zij doet zulks even wel, gepaard met aandrang op eene verdere doelma tige en gepaste ondersteuning der minvermogenden zoowel om de vernieuwde uitbarsting der epidemie Ie voorkomen, als om het lot der ongelukkigen te verzachten die een offer aan de ziekte bragten. Men schrijft ons uit st. Nicolaas (Belgie) dal al daar den 22 dezer eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad ter zake van de duurle der levensmiddelen. Na den afloop tan de markt verzamelden zich onge veer 300 personen, grootendeels fahriek-avbeiders voor de huizen var: eenige kooplieden in granen en eischten aldaar levensmiddelen onder liet aannemen eener dreigende houding. De policie was niet in staat om de orde te handhaven terwijl de hoop al spoedig lot 1000 personen was aangegroeid Met behulp van 200 militairen daartoe onmiddelijk uit Gent aangerukt is men er echter in geslaagd om de kwaadwilligen uiteen te drijven, terwijl de plaatselijke overheid onverwijld maatregelen heeft genomen orn verdere ongeregeldheden te voorkomen, en onder an deren heeft afgekondigd dal zoodra meer dan 5 personen op de openbare straat rnogten vereenigd zijn dezelve onmiddelijk zullen worden uiteengedreven. Het aantal duitsche landverhuizers dat steeds te Antwerpen aankomt, om naar Amerika te vertrek ken blijft zeer aanzienlijk. Zoo zijn er b. v. 11. Donderdagavond alleen 700 aangekomen terwijl men er den volgenden dag nog 500 verwachtte. Volgens nadere berigten uit Gorinchern zouden er bij den ratnp ontstaan door den storm in den nacht van zondag op maandag meer dan veertig trien- sch.en en eene menigte vee in den Biesbosch ver dronken zijn te Zuid-Reijerland moeten twee menschen bezig om vee te redden het leven verlo ren hebbentussohen Egmond en Kamperduin zijn de schepen Brvinswtjk kapt. Peilgeladen met spoorstaven van Cardif naar Hamburg en eene Russische bark, kapt, Evan St. Ubes, geladen met zout gestrand de ekwipage san beide schepen is geied. Te wijk aan zee, is de zee vol drijfhout van verbrijzelde schepen.De stuurlieden van twee haring schuiten van den reeder A. Mos gisteren te Scheveningen aangekomen verklaarde nimmer op zee een storm als de laatst gewoed heb bende te hebben doorgestaan; een der schippers van genoemde vaartuigen zag in zijne nabijheid een schoener met man en muis vergaan. Haarlem, 27 September. Bij het beerschen van den storm op gisteren, heeft ten huize van een der ingezetenen een roorval plaats gehad, dat stof tot na denken geeft en althans niet onopmerkelijk mag wor den geacht. In weerwil san den sreeselijken storm, die hem in gewone gevallen zoo hebben belet dat werk te verrigleri begeeft zich een ingezeten ter vervulling eener liefdedienst, die geen uitstel kon lijden gedurende eenigen lijd van huis, en op ta- melijiten afstand san zijne woning. Te midden van een aantal ontwortelde hoornen ongedeerd ten zijnent teruggekeerd vindt hij juist op de plek waar hij ter voorbereiding van het werk zijner ondergeschik ten zich gewoonlijk het grootst gedeelte van den dag pleegt op te houden een stuk van het dak zij ner naastgelegene woning door hel dak der werk plaats geslagen en de plek beladen met eene massa puindie hemindien hij er zich had bevonden gewis zou hebben verplet. DUITSC1ILAND. - Frankfort, den 23 September. De Koning heeft een aanzienlijk geschenk uit geloofd voor de vervaardiging van eer. Nedeilandsch woordenboek hetwelk evenzeer de Zuid-Nedcrland- sche (Vlaamsche) als de Uollandsche taal moet bevatten. De bearbeiding van een dnsdanig woordenboek heeft de koning aan het hollandsch-belgisch taai-congres aan bevolen. Berlijn 22 Sep'ember. Men verhaalt varr den gezant des onder konings van Egypte, die zich op dit oogenblik in deze stad bevindt, het volgende galante antwoord aan eene aanzienlijke dame. Toen deze hem namelijk vroeg, waarom toch Mahomed aan de Turken toegestaan had orn meer dan eene vrouw te nemen, gaf deze fijne diplomaat Ion antwoord: om bij meerdere datgene te vinden wat bij u mevrouw, in één persoon sereenigd is. FFeenen24 September. De keizer van Rusland is te Olmutz aangekomen, met een gevolg van 420 personen bestaande uit 14 adjudanten, 6 ordonnans- officieren 7 beambten san de militaire kanselarij 13 hofbeambten, 5 kamerdienaars. 257 lakijen 10 hofmeesters. 14 koks, 8 bankethakkers, 13 tafel- dekkers en 6 keldermeesters. De meening der Engelsehe dagbladen dat de conferentie alhier zoo goed als opgeheven is, mist al len grond gelijk men van geloofwaardige zijde ver zekert. Deze conferentie zet integendeel hare beraad slagingen nog steeds voort en zal ook daarmede voort gaan. In hare laatste zittingen moet over de vraag gehandeld zijn welke maatregelen moeten genomen worden, ingeval de Porte de weener nota in hare oor spronkelijke gedaante niet mogl aannemen. Een stellig besluit schijnt vooralsnog niet genomen te zijn. Ten minste schijnt de omstandigheid dat al de gezanten zich naar Olmutz begeven hebben, ten einde aldaar beraadslagingen voort te zetten zulk eene onderstel ling te bevestigen. Naar rr«en verneemt zal ook de vroegere russiscbe gezant te Konslantinopel de heer v. Tilojfdeze beraadslagingen Ie Olmutz hijwonen.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1