COURANT. W ■NoJiN&l, i 1858. DONDERDAG 25 AUGUSTUS. BIOTMB f ilgMfIlio GEMEENTE-RAAD TE ©OE8, BEKEHDMAKING. BlilllkiiliglTiiliMilo *r*n dp uitgave ,,dez<ji Fonrant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op Feestdagen. de Prijs per Kwartaal is f J,75t Franco - perPost J Jy90J Gewone Jdvertentien worden a SO fits, de rgggj geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbe? igten van J6 regels a 'f J ,20 behalve het Zegelregt. OPENBAR 15 VERGADERING van den ten raadhdize aldaar op maas dag dun 29 augustus JH53 des avonds ten zeven ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1 llapport der commissie voor liet financie-wezen om trent de gemeente-rekening over 1852. 2 Overlegging der gemeente-begrooting voor 1854. 3 Mededeeling van de goedkeuring van plaatselijke be lastingen. 4 Ontwerp besluit tot afschaffing van de opcenten en plaatselijke belasting op de rogge, dito van belasting op de bouwmaterialen, dito op den tabak, dito op tooneelvertooningen en openbare vermakelijkheden. Mededeeling van ingekomene stukken. De BURGEMEESTER van GOES, verwittigt Je daarbij belanghebbenden: Dat ter secrelariq dezer gemeente voorhanden en gratis verkrijgbaar zijn Biljetten lot aangifte van Obligation ten laste der gemeente ter deelneming aan de uitlotingen aflossing, overeenkomstig het plan door den gemeente-raad vastgesteld, den II April 1853. Goes, den 24 Augustus 1853. De Burgemeester voornoemd M P. BLAAUBEËN. GOES, den 25 Augustus. Deden bad alhier het examen der leerlingen van de zangschool (afdeelirig Goes van de Maatschappij van Toonkunst) plaats. De talrijke opkomst der leden Diet hunne huisgenoolen getuigde van de belang stelling zoo ir. de zaak zelve als in de gemaakte vor deringen hunner kinderen. Nadat door het bestuur bij monde van den heer B. B. van den Bosch daartoe aangezocht bij af wezigheid van den voorzitter en ontstentenis van bet oudste lid van het bestuur de aanwezigen waren verwelkomd en in eene voorafspraak de toonkunst als het beste middel tol beschaving was aangeprezen en het edele en schoont; derzefvè levens als uitspanning was voorgesteld, werden door de verschillende klassen eenige stukjes voorgedragen die getuigden van de trouwe gebruikmaking eener goede leiding. Hoezeer door overgang van leerlingen tol de zangvereeniging en door het bedanken van anderen, het getal leerlin gen van den vorigen cursus was verminderd, zoo was het. door toetreding van een gelijk getal nieuwe leer lingenonveranderd gebleven in den nu algeloopen cursus. Wij hopen dat deze, wezenlijk zoo veel genotge vende kunst steeds algemeene beoefening zal blijven ondervinden. Bij het lussen van eene kermistent viel heden namiddag .een der nieuwsgierigen in de kade door spoedig aangebragle hulp werd bel knaapje hoewel dadelijk gezonken dra op den kunt gehaald, Volgens de berigten beeft men op verscheidene plaatsen even als hier den 23 dezer zwaar onweder gehad, de hagelslag schijnt op de eene plaats heviger dan op de andere geweest te zijn, van ongelukken ver neemt men hier niet»; een paar boomen zijn in deze omstreken door de bliksem getroffen terwijl de vruch ten over het algemeen voor groote schade gespaai d zijn. üit Hulst schrijft men van 23 dezer: Heden morgen omstreeks 7 ure barste er boven deze stad in het noordwesten een onweder los ver gezeld van zulk eeneu zwaren hagelslag dat ieder een met schrik en angst vervuld werd. De hagel- sleenen waren gemiddeld 8 k 9 nederl. duimen lang en grootendeels van eene boekachtige of takvorrnige gedaante. Men heeft er gewogen vnn 6 nederl. oneen zwaar. Van de meeste huizen zijn onderscheidene glasruiten en dakpannen verbrijzeld. Ook in de an dere gemeenten tot dit kanton behoorende, zijn ha- gelsteenen van eene ontzaggelijke grootte gevallen vooral ook in de gemeente M. Jan Steen en wel in de polders Ablsdale en Ferdinandtrsalwaar men in hel veld stukken ijs, ter groote van een kinderhoofd heeft zien vallen en alwaar een jongetje door den hagel, zoodanig aan hel hoofd is gekwetst geworden, dal men voor liet behoud van zijn leven vreest. Eene koe is aldaar zwaar door den hagel gekwetst, en eenige hoenders zijn gedood. De in die gemeente te veld staande oogst is op sommige plaatsen geheel vernield. Overigens is boven v rwachting, over het algemeen, weinig schade aan de vruchten veroorzaakt. In de gemeente Hontenisse is veel schade aan gebouwen ge leden In de nabijheid van St. Nicolaas (Belgie) heeft men geene hagelsteenen bemerkt, maar zulk eenen hevigen wind geluid dal er eene groote hoeveelheid boomen zijn uil den grond gerukt. De oudste men- sclren herinneren zich niet, ooit zulk een ontzagwek kend weder te hebben beleefd. Men meldt van Zieiikzee den' !7 viezer: De echtelieden Perseput en de Visser ge noten heden het voorregt. in goeden welstand hunne gouden bruiloft te vieren Den 24 dezer wacht een ander echtpaar hetzelfde leest en wel de 93jarige Jago'i Bondon en de 73jarige Johanna Snoodijk, Jacob Bondon is de oudste inwoner dezer stad. Graauw 20 Augustus. lieden namiddag ont stond er brand in de schuur san den landbouwer Cornells P endurmen, op bet gehucht de Zandberg in deze gemeente, welke eerst nadat dezelve reeds ver gevorderd was werd ontdekt. De schuur is geheel en al afgebrand, terwijl de viouw van den landbouwer, nog het een en ander trachtende le behouden aan merkelijke brandwonden heeft bekomen zoodat zij ernstig ongesteld is. Eene koe een rund en twee var kens. benevens den oogst, welke reeds voor het grootste gedeelte was ingezameld zijn mede eene prooi tier vlammen geworden. Het woonhuis echter is behouden gebleven. De oogst en het vee waren niet tegen Brand schade verzekerd, terwijl de schuur, hoewel geassu reerd, niet voor derzelver volle waarde was verwaar- borgd. De oorzaak van denbrand wordt aan onvoo;- zigtigheid toegeschreven. Arnhem 22 Aug: Gisteren avond bad alhier een droevig ongeluk plaats Een smidsknecht uit het stadje Almelo, zoon eer,er weduwe en hier ter stede zich in zijn rak bekwamende verdronk bij het baden of zwemmen in den Rijn zonder dat zijn makker daar bij tegenwoordig die een eind wegs met hem voort dreef', en eindelijk, door zijn geroep om hulp niet werd opgemerkt, genoodzaakt was opeigen behoud bedacht le zijn, hem verrnogt le redden, De droefenis der moeder, bij het hooren der treurmare omtrent den zoon, op wien zij welligt al hare hoop voor de toe komst gevestigd had, laat zich ligt beseffen. Deventer 22 Aug: Dezen middag schrikte een paard zoo zeer door hel op straat uitkloppen vaneen karpet, dal hel op hol ging De voerman, door den schrik dat de wagen tegen een paal liep viel eraf en bezeer de zich zoo geweldig dat men vreest voor het leven van den reeds bejaarden man. Rotterdam23 Augustus. Gisteren namiddag werd op den schiedamschen dijk alhier een kinderroof beproefd doch verijdeld door de tijdige tusschenkomst van den vader der kleine waarop de schaker onder eene massa menschen den aftogl blies. Ileusdcn 20 Augustus. Eenige dagen geleden ging affiier een man met eene mars of mand op den rug naar het scheen geladen met nardenwerk het was oen zoogenaamde Duitsche potjeskramer, de stra- ien der stad door lussclien de woningen van den hervormden en den lutherschen predikant die in het aanzienlijkste gedeelte der stad niet ver van elk ander staan, struikelde de man, viel,, en ongélukkig was doordien val al zijn aardewerk gebroken hetgeen rondom hein op de straat in stukken en scherven verspreid lag. De ongelukkige man hief alstoen een hartverscheurend ge,krijt aan en op zielroerenden toon verhaalde hij aan de omstanders die oogenblikkelijk in grooten getale waren bijeen gekomen, dal zijn gan- sche vermogen in ile rondom hem verspreid liggende gebrok,en potten en pannen bestond dat hij elders in een gasthuis had ziek gelegen hetwelk al zijne gerede penningen had verslonden en dal hij nu alles, alles kwijten diep ongelukkig was Inlusschen waren de beide genoemde predikanten mede bij den zaam- gevloeiden volkshoop gekomen en diep bewogen met het ongelukkig lot van den armen man reikten zij ieder aan hem eene milde gift uil welk milddadig voorbeeld door velen der omstanders gevolgd werd zoodat de inan meer dan liet dubbele der waarde ontving van zijne gebroken goederen zeer beleefd bedankte hij zijne weldoeners, plaatste de mars we derom op zijn rug en haastte zich de stad uit te gaan. Later echter bleek dat zijn val moedwillig en er niets anders dan stukken en scherven in zij. nen mars waren geweest en dat een en ander door hein was beproefd, om de eenvoudig een medelijden de gemeente af le zetten. Te Ëijslrup heeft een officier zijn vriend cn krijgsmakker, met wien hij op de jagt was, bij on geluk en doordien het geweer door een noodlottig toeval afging doodgeschoten. Onder de voorwerpen, die in het kristallen paleis van New-York meer dan gewone aandacht trek» ken, is een koffer van gewone grootte, bevattende een buis geschikt tol woning voor een persoon, met sofa en bed. Al die voorwerpen zijn van elastieke gom. Het huis bestaat uil vier muren en een dak zoodat slechts vier slokken noodig zijn oin het te steu nen. De sofa en het bed worden met een blaasbalg, die zich ook in den koffer bevindt opgeblazen terwijl een ander groot stuk gom op dezelfde wijze een schuitje wordt waarmede men over eene rivier kan trekken. DU1TSCHLAND. Frankfort, den d8 August. De troepen van Other Pacha, zijn eindelijk in Dobrulscha het land tusscheu liet oude Trajanskanaal,

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1