GOUSSGIIE 40*% OPENRARE VERGADERING I *53. •te', ffe '45 /I? Bij dit nummer wordt gevoegd de redevoering van den keer Mr. J. J. VAN DE IN SEbetrek kelijk de beraadslaging over het wel s-ontwerp tot regeling van het toezigt op de onderschei dene kerkgenootschappenuitgesproken in de zit- van de tweede kamer der staten-generaalop den 12 dezer VAN DEN GEMEENTE-RAA© TE GOES, DEN 8 AUGUSTUS 1853. Vervolg en slot van ons vorig nommer) Bij missive van 16 Jul ij (welke voorgelezen wordt) wordt door heeren Gedeputeerde staten opgemerkt dat het Provin ciaal Reglement ter voorkoming der hondsdolheid nog beslaat en eerst den 1 November buiten werking treedt, zoodat zij verineenendat de ter vorige vergadering gearresteerde plaatselijke verordening op dit onderwerp, niet ten uitvoer kan gelegd worden, zoolang het Prov. reglement nog beslaat. De Voorzitter zegtdat volgens de voordragi eene dade lijke intrekking van het Prov. reglement in de zomerverga dering zou zijn geschied, doch door eene wijzigingdat tijdstip eerst tegen 1 November is bepaald; waarom hij voor stelt de verordening te ampliéi'en door een nieuw art. 13 van dezen inhoud: deze verordening treedt in werking den 1 November 1853. Hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Gelezen zijnde eene missive van regenten over de alge meene armen, van den 19 Julij 11., verzoekende autorisatie tot af- en overschrijving op sommige artikels der begrooling. Is dien conform besloten. De Voorzitter berigl, dat Burgemeester en Wethouders ingevolge het geresolveerde ter vorige vergadering, met den onderwijzer hebben geaboucheerd, nopens het emplooi der f 500,tot verbetering van het onderwijs op de frausche schoolen ua overleg en rijp beraad tot het besluit zijn gekomen, dat die gelden niet doelmatiger kunnen besteed wor den, dan door bet benoemen van een hulp-onderwijzer, in staal om den hoofd-onderwijzer behulpzaam te zijn in het ge ven van onderligt, in de Ncderduitsche, Iloogduitsche en Fransche talen en geschikt ouderwijs te geven in het Engelsch, de hoogere wis- en de beginselen der natuurkunde, waarhij het als eene bijzondere aanbeveling zou aangemerkt worden, in dien de sollicitant ook in het Jalijn onderrigt geven kan. Hij vraagt of de leden van den raad zich daarmede kun nen vereenigen? De heer van den Bosch verzoekt inlichting of n. 1. de hulp onderwijzer huilen de ƒ500,kosten inwoning zal hebben? De Voorzitter beantwoord zulks ontkennend, docb vermeent dal men voor die som ligt iemand zal vinden die aan het verlangen voldoet. De heer van den Bosch zou verineenen, dat het niet meer dan billijk zou zijn indien door dien hulp onderwijzer de inkomsten der school verhoogden, hem daarvan een aandeel toe te kennen, daar anders de hoofd-onderwijzer alleen de voordeden in den zak zal steken. Trekt men van de 500, af, de noodzakelijke kosten van woning en voeding, dan moet die bezoldiging al zeer karig worden genoemd het idee was, dal de lieer van den Bree zoodanig persoon zou aanstellenmaar niet de gemeente. De Voorzitter heeft dit niet alzoo begrepen en hij gelooft teregt, omdat men zonder onbillijk te zijn, den heer runden Bree niet met de aanstelling van een secondant kan belas ten het is bovendien mogelijk dat zij zich goed verstaan en kan de te benoemen persoon het latijn onderwijzeu, dan zouden de baten daarvan geheel voor hem komen. Mogt het nogthans blijken, dat de zaak onverhoopt zoo heel veel beter ging, dan zou eene meerdere opoffering het zij van de zijde van denbeer van den Bree. hel zij van deze gemeente in bet belang van het ouderwijs wel gevonden kunnen worden. Niemand meer het woord verlangende wordt conform het voorstel besloten. Worden medegedeeld de navolgende ingekomeiie stukken. Mededeelingdat uoor den Koning de goedkeuring der belastingen voor sas-, waag- en boomkade geld is verdaagd bij besluit van 1 Julijdoch later bij besluit van 22 der- zelfde maand goedgekeurd. Missive van 16 Julij houdende goedkeuring der erfpachten, waartoe ter vorige vergadering besloten is. Gelijke missive van dezelfde dagleekeniug. waarbij wordt kennis gegeven, dat de ter vorige gearresteerde verordening op het bouwen als strijdig met de wet. ter vernietiging aan Z. M. den koning is voorgedragen. Gelijke missive van dezelfde dagteekeuiug houdende goed keuring van de policie verordening op de markten welke bereids is afgekondigd. Het proces-verhaal van kas-opneming ten kantore van den gemeenteontvanger, op den 3 dezer gedaan. en eenige ingekomeiie staatsbladen. Waarna de vergadering wordt gesloten. BflIHk IliiWCTIBIKII» GOES, den J8 Augustus. Daartoe opgeroepen, had gisteren avond alhier eene bijeenkomst plaats van belangstellenden in een ontwerp betrekkelijk eene stoomvaart-dienst, direct ran uit deze stad op Rotterdam, vice versa, waarvan in een onzer vorige nummers reeds gewag maakten. Niet tevergeefs hadden de ontwerpers vandal plan, zijnde P. Boer AF. Pensen J. Brouwer en J. A. A. Fransen van de Putte, de medewerking der ingezetenen ingeioepen daar het betrekkelijk groot aantal opgekomenen tan de meeste belangstel ling getuigde. Aan den heer van de Putte door zijne mede ont werpers hel rriededeelen der plannen aan de belangstel lenden opgedragen zijnde, werd ook deze doordelaatsten met de leiding der vergadering belast, welke hij opende inel eene toespraak hierop nederkomende, M. H l «Reeds lang deed zich hier de dringende behoefte gevoelen aan eene geregelde stoomvaartdienst van uit deze stad op Rotterdam dan hoe gewenschl ook stonden de mindere ruimte onzer sassen nevens zoo vele andere bezwaren steeds de uitvoering daarvan in den weg Door de meerdere volkomenheid echter, die in den laalsteu lijd vooral schroefsloómschepen hebben ver kregen zijn die bezwaren opgelost en is de uitvoer baarheid eener sc.hvorfstoombooldienst van uit de kaai der stad Goes, voldingend bewezen; Immers wan neer wij zien dat eene schroefstoomboot van slechts 15 h 16 voet breedte in de dienst van Rotterdam op Gend voorziet, dan voorzeker zal men te gereeder de dienst tusschen Goes en Rotterdam kunnen onderne men met een schroefstoomschip, dal met eene breedte van 2021 voet voldoende onze sassing kan passeren. De vaste overtuiging hiervan deed bij ontwerpers het plan geboren worden dat thans hel doel onzer bijeenkomst uitmaakt en hetwelk verwezenlijkt worden kan 1°. Wanneer de voorgenomene stoomvaartdienst op eene eenvoudig; zuinige en tevens doelmatige wijze wordt ingerigt. 2~. Wanneer er algemeen3 medewerking beslaat 'en om de zaak tol stand te brengen en om dezelve in stand te houden. Al vorens ti tot deze bijeenkomst uit le noodigen hebben wij getracht ons ontwerp aan de algemeene meerling te toetsen en wij moglen ons daarbij over tuigen dat hel schier onbeperkleti bijval vond, zulks te meer, dewijl bij het doel om algemeen welzijn te bevorderen wij tevens beoogden hel schragen dier bijzondere belangen, die het meest door iedere andere stoomboot-onderneming zonden lijden; wij vinden die gunstige meening bevestigd door uwe talrijke ppkornst en voldoening aan onze uiluóodiging en vleijen ons, dal bet plan uwe goedkeuring zal wegdragen Dat plan is: dal er in Goes eene maatschappij zal opgerigt worden met hel doel om eene geregelde schroefstoombootdienst daar te stellen, tol het vervoe ren van passagiers vrachtgoederen, vee. enz. van uil de kaai der stad tot Rotteidarn en terug aanleg gende aan de tussohen veren en zulks in de plaats der thans daarin voorziende zeil vaartuigen. Daartoe zal door de maatschappij dienen aangekocht te worden een solide ijzeren schroefbootschoener, be nevens een goed zeilschip, welk laatste eensdeels moet dienen als stapelplaats te Rotterdam en anderendeels om bij mogelijke averij aan het stoomschip de vracht goederen tijdelijk te kunnen vervoeren. Ook in de belangen mijner mede-ontwerpers alle drie schippers op Rotterdam en Goes zal voorzien worden door een hunner te plaatsen als kapitein op de stoomboot een als conducteur op dezelve en een als schipper op het zeilschip. Hel bestuur dér maat schappij om eenvoudig en tevens doelmatig werkzaam te zijn, zal moeten bestaan uit een directeur, twee' commissarissen en een secretaris geen lid van het bestuur maar levens boekhouder der maatschappij en commissaris der sloornbooldienst zijnde - zoowel de rigtige administratie als zuinigheid in de geldelijke uitgaven zullen door het vereenigen dier laatste be trekkingen op één persoon bevorderd worden. N'a deze mededeeling nopens bet doel en de wen- schelijke inrigting. meenen wij, wat de vermoedelijke geldelijke resultaten betreft, ons ontwerp mede ie kun nen aanbevelen wordende de baten gerekend op19,500. en de tasten op- 10 000. rest 9,500. om daaruit een jaarlijks nader Ie bepalen dividend aan aandeelhouders uit te keeren daarna eene som als reserve fonds aan te leggen en eindelijk uit hel resleiende eerie nader le hepalene uitkeering aan de ontwerpers te doen alles ter nadere regeling bij de te ontwerpen» statuten Alle deze cijfers verre van uil de lucht te zijn ge grepen, berusten op de meest juiste inlichtingen, die wij aan (Ie welwillendheid van deskundigen verschul digd zijn; het gunstig resultaat daarvan, gezwegen nog van de ondenkbare voordeelen welke eerie geie- gelde stoomvaartdienst kan aanbrengen doen ons ij met vertrouwen eene lijst aanbieden ten einde te voor zien in bet benoodigde kapitaal tot aankoop der be doelde boot ad/75,000 waarvan de actiën door ons op 500,ieder zijn bepaald. Wij vleijen ons met eene ruime deelname om daar door een plan lot rijpheid te zien gebragt, dat voor zeker lot algemeen nut zal verstrekkenen daarin alleen genoegzame aanbeveling vind. Nadat verder verschillende ophelderingen gevraagd en gegeven waren en op voorstel van een der aan wezigen als beginsel werd aangenomen, om, ten eir> de de onderneming niet door geldelijke bezwaren le bemoeijelijken het te negociéeren kapitaal in plaats van op /75G00 op 100 000 te bepalen, weidende lijsten ter teekening aangeboden, welke later bleken een gunstig resultaat op leieveren, althans nadat de ontwerpeis zich even verwijderd en onderling gede libereerd hadden, verklaarden zij hij monde van den heer van de Putte, dal en in aanmerking genomen den uitslag der teekening tijdens de vergadering en de vele toezeggingen van anderen thans niet tegen woordig, meri onder goedkeuring der inieekenaren eene stoombootmaatschappij van Goes op Rotlerdairi voor geoonslituëeid kon beschouwen; heeren inteeke- naren levens uitnoodigende tot eene bijeenkomst op he den avond, ten einde met de werkzaamheden aan le vangen en eene commissie uil dezelve te benoemen, welke, bijgestaan door de ontwerpers, zich met de aan vrage tot concessie, hel concipiëeren der statuten als an- derzins zullen heiasten. W ij wensehen Goes eri hare ingezetenen voorloopig met dezen gunstigeu uitslag geluk, mogende ontwer pers in hunne onderneming verder goed slagen, dan zullen zoowel deelnemers,als hel algemeen welke daar van later de rijpe vruchten plukken hen hunne erken telijkheid niet onthouden. Rij Zijner Majesteits besluit randen 12 Augus tus J8p3 is onder meerderen benoemd: Tot plaatsvervangend kanlorifegter le Goes, mr. J. G. ah Utrecht D resset huis advocaat aldaar. -Betrekkelijk de wel op de kei^genootschappen werd in verschillende zittingen reeds hel woord ge. voerd door de heeren van Heinsevan Voorst MeeussenHengstHonker de Man Mackaij, ran Nispen van SevenaerFFinlgens van Heede van Oudtshoorn B/aupot ten Catevan Lijnden, Dommer van Po/dei sve/dl. 8 te,es wijk F eniugSan-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1