PROGRAMMA der Tentoonstelling van- Bouw materialen te Amsterdamte houden door de Vereeniging voor volksvlijtonder medewerking van het bestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunstin Augustus d853. 1. aard der voorwerpen. .De tentoonstelling zal bestaan uit de volgende voor werpen a. Alle materialen de bouwkunst betreffende, zoowel in ruwen als bewerkten staat. Hieronder worden verstaan: alle soorten van houw-, bak- en kunststeen keijen dakpannen leijentegels vloersteenensteenen buizen en ander pottebakkerswerk; metsel- en stukadoormaterialen, cement en mastic-soor- tenasphaltenmonsters van houtsoortenmetalen in stavendraad of bladengegoten metalen voorwerpen spijkers, schroeven, verwstoffen, lakken, oliën, vernis sen glasviltsoortenenz.enz.zooveel noodig met proeven van de wijze van verwerking. b. Bouwkundige ornamenten, onverschillig van welke grondstof vervaardigd. Hieronder worden verstaan: alle voorwerpen, dienende tot versiering van het uit-of inwendige der gebouwen, vervaardigd uit gehouwen steengebakken aarde metaal, mastic of kunststeen, pleister, gutta percha, lederhoutglas papierenz.enz. c. Stoffen of voorwerpen dienende tot aftimmering en versiering van gebouwen. Hieronder worden verstaanmuurbekleeding van stuc, glas, enz.; behangsels van papier, zijden of andere stof fen parketvloerenschoorsteenmantels en ander mar- merwerkmonsters schilderwerkgeëtst of gefigureerd glasmetalen glasroeden, hang- en sluitwerk van ramen en deurenscheltoestellen metalen hekkenbalusters en consolesprivaat-inrigtingenpompen, kranen, geë mailleerd ijzeren voorwerpen enz. enz. d. Werktuigen; inrigtingen of derzei ver modellen en teekeningen, dienende tot het maken en uitvoeren van bouwstoffen en bouwwerken. Hieronder worden verstaan gereedschappen tot be reiding en verwerking van materialen door ambachts lieden werktuigen tot bearbeiding van ruwe grondstof fen of tot vervanging van handenarbeid als klei- en mortelmolenswerktuigen tot steenvorming, bewerking van hout, enz. enz.; modellen of teekeningen van hei stellingen, wateropvoerings-werktuigenlnjschtoestellen, besteigeringen enz.enz. 2 TIJDSBEPALING. De tentoonstelling zal worden geopend op Maandag 29 Augustus e. k. en vier weken duren. De inzending der voorwerpen zal moeten geschieden vóór den 20 Au gustusen de ontruiming binnen 14 dagen na de sluiting. 3. algemeene BEPALINGEN. De voorwerpen moeten bij de inzending vergezeld zijn van eene schriftelijke en door den inzender onder- teekende opgaaf, omtrent hunnen aard, bestemming, prijs op de plaats der afzending, kosten en wijzen van gebruik of behandelingen tevens al hetgeen men wenscht dat in den catalogus, of bij de aanvragen zal worden vermeld en tot eene juiste beoordeeling van het ingezondene strekken kan. Bij de behoorlijke ontvangst der voorwerpen wordt door het bestuur der Vereeniging een schriftelijk bewijs gegeven, dat bij de terughaling moet worden vertoond De inzendingen moeten geschieden franco aan de voor de tentoonstelling door het edel achtbaar stads bestuur gunstig verleende Militiezaalop den Singel. De ontpakkingplaatsing en rangschikkingals ook het inpakken en afzenden wordt door het bestuur ver zorgd, tenzij de inzenders daartoe personen aanwijzen, aan wie zij dit wenschen op te dragen. Het bestuur der Vereeniging en der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, zoowel als hunne cor respondenten, zullen aan inzenders, op franco-aanvragen, de noodige inlichtingen gevende tentoonstelling en het kosteloos of minst kostbaar vervoer der voorwerpen betreffende. Ook in de overige kosten zal de Vereeni ging te gemoet komen in bijzondere gevallen, en wan neer men zich van de belangrijkheid der voorwerpen vooraf heeft overtuigd. Het bestuur der Vereeniging stelt zich in geen geval verantwoordelijk voor de schade die aan de ingezondene voorwerpen mogt ontstaan, en heeft de bevoegdheid tot het afwijzen van alle zoodanige, die naar hun oordeel min belangrijkongeschikt of door te groote zwaarte .of afmetingen niet gevoegelijk te plaatsen zijn. 4. bekiiooning. Aan inzenders, vervaardigers of uitvinders van voor werpen, die uitmunten door deugdelijkheid van grond stof of bereidingzorgvuldige of sierlijke uitvoering nieuwheid of eigenaardigheid van vinding,- of eenige andere goede hoedanigheidzullen belooningen worden uitgereiktbestaande in getuigschriftenen bovendien uit goudenzilveren en bronzen medailles. De beoordeeling der voorwerpen zal worden opge dragen aan eene commissie door het bestuur der Ver eeniging en der Maatschappij tot bevordering der bouw kunst te benoemen. Het aantal uitgeloofde medailles is voor ieder der vier hoofd-afdeelingen 1 gouden10 zilveren en 20 bronzen. Door Z. K. H. Prins F-rederik der Nederlanden, be schermheer der Vereenigingzijn daarenboven eenige gouden en zilveren medailles voor hier te lande ver vaardigde voorwerpen beschikbaar gesteld. De inzenders hebben vrijen toegang tot de tentoon stelling. Aldus vastgesteld in de vergadering van 14 Julij 1853. Namens het Bestuur der Maat- Directeuren der Vereeni- schappij tot bevordering der ging voornoemd, Bouwkunst, dr. s. sarphati, Presid. i. warnsinck. prof. s. bleekrode. a. N. godeeroy. dr. w'. c: H. STARING. s. h. orobio de castro, T/tes. mr. j. a. van eijk, Secret. tegenstaande spoedig aangebragte geneeskundige hulp is het kind onder veel lijden bezweken. ff aalwijk6 Augustus. Eergisteren had het ijzingwekkende voorval alhier plaats dat een jonge ling van 18 jaren, een pakhuis passerende waarin eene groote hoeveelheid schors geborgen was, dat pakhuis instortte en dadelijk daaronder bedolven er slechts levenloos van onder werd gehaald. Jlardenberg, 6 Augustus, In de naburige veen koloniën Slagharen heeft zich gepasseerde» vrijdag, op een oogenblik dat zijne vrouw en vijf kinderen afwe zig waren, een ziekelijk man van 54 jaren door op hanging van het leven beroofd. Huisselijke oneenig- heid schijnt de voornaamste en aanleidende oorzaak dezer wanhopige daad geweest te zijn BMWik IMiWWySIMIi. c. w. m. ki.ijn. INGEZONDEN. Op donderdag den 18 dezer, zullen de kiezers van dit district wederom geroepen zijn hunne stem uit te brengen voor een lid der Provinciale Staten, in plaats van Mr. J. van Beinse, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Reeds herhaalde malen hebben de kiezers bij voorloo- pige kiesvergaderingen hunne stemmen uitgebragt op den heer R. B. van den Bosch, medicinse doctor te Goes, een man, bekend om de vastheid zijner beginselen en de onkreukbare eerlijkheid van zijn karakter; wiens onaf hankelijke positie in de maatschappij, aan de kiezers den waarborg geeft, dat geene bij-omstandigheden zijnen echt constitutionelen geest zullen benevelen of verzwakken. Tot nog toe heeft echter die heer zich genoopt gevoeld, de hem meermalen als het ware aangebodene eer eener benoeming tot lid der provinciale staten, van de hand te wijzen, omdat ZEd. broeder daarin zitting heeft. Dit nogthans is bij de wet niet verboden en wij meenen te mogen vertrouwen, dat dit bezwaar bij ZEd. niet langer zóódanig gewigt zal hebben, dat het hem ditmaal zal doen aarzelen eene betrekking op zich te nemen, welke hij met eere en tot nut van ons gewest kan bekleeden. Daarom, kiezers die onafhankelijk zijt, vereenigt IJ dit maal en brengt uwe stem uit op JfV »K V BOSCH, TE- GOES. Benige kiezers in het district Goes. GOES, den J2 Augustus. Maandag II. waren eenige personen op een veld onder Kappelle bezig rnel tarwe rapen, loen tusschen drie jongelingen twist ontstond. Men werd handge meen en een van hun geraakte onder den voet, die zich loen verweerde inet schoppen en slaan f)e beide andere wierpen ziel) in hunne onzinnige woede op liein en beten hem aan den strot en het oor. Geluk kig dal eene stevige das zijnen hals genoegzaam bedekte, anders ware het welligt met hem gedaan geweest; ongeschonden echter komt hij er niet af, zijn oor is geheel afgebeten en de patient naar hel gasthuis vervoerd. Hoorn, 9 Augustus. Gisteren had hier een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Een drie jarig kind, dat in de keukeu bij de moeder welke inet de wasch bezig was al spelende rond dartelde, had hel onge luk terwijl de moeder even de keuken verliet al achteruitloopende in eenen ketel met kokend wasch water te vallen en zich deerlijk te branden, niet ER ANKRIJK. Parijs, den 7 Augustus Tc Reems hebben eeU twintigtal veroordeelden tot dwangarbeid, en we! van de gevaarlijksten, eene po ging aangewend om uit de gevangenis te ontvluchten. Zij hadden het plan daartoe reeds lang gevormd. Om daartoe te geraken, moesten zij eerst de cellen van de gallerij, die op den openbaren weg uitziet openen, de ijzeren staven van een der vensters der galerij uit rukken en zich vervolgens door middel van een of meer beddelakens nederlalen. Ten dien einde hadden zij van een ouden ijzeren lepel een sleutel gemaakt, waardoor de eerste cel van buiten geopend werd, ter- terwijl zij met behulp van andere werktuigen, die zij zeer behendig hadden weten te vervaardigen, de hang sloten op de andere deuren zouden hebben geopend. Reeds war n eenige deuren van cellen open en de misdadigers bezig om de ijzeren staven door behulp van een zwaar stuk hout uit de vensters te ligten. loen de directeur, op het oogenblik dat zij dachten reeds zoo goed als geslaagd te zijn. inet den degen in de hand verscheen alleen vergezeld ran een'cipiers-knecht. Zijne rustige houding en beradenheid was voldoende om de misdadigers tot staan te brengen, die zich zelfs zonder eenigen tegenstand daarop hebben laten binden 1 Den volgenden dag werden zij ineerendeels gebonden naar de cachot gebragt. miA&mm&BMT TE soss DINGSDAG 9 AUGUSTUS 1853. j In tarwe ging weinig om, in prijzen van./8, j tot f 9,50. Jarige rogge f 6,voor de bakkerij. Nieuwe dito werd mede geveild. Korrel, kleur en droogte was zeer goed, de zuiverste partijtjes geschikt voor de zaai, golden mede 6, Nieuwe winter gerst 4,254,40. Koolzaad was gezocht, van f 9,60 tot f 9,80 is er vrij wat gedaan. ammiTiMo Getrouwd J. RISSEEUW Goes en 10 Augustus 1853. D. M. van den BREE Algemeene en bijzondere kennisgeving. "v ABRAHAM, oud 4 weken. Goes 11 Augustus 1853. Heden overleed ons jongste kindje RUDOLPH Eenige Kennisgeving. E. MOLL, A. MOLL, van Groningen. Terstond een LOOPJONGEN benoodigd, kunnende lezen en schrijven vers dezer Courant. adres bij de uitge- Door 23,50. Zijn op on bij flen DE PILLEN EN ZALF VAN HULLOW'AY hebben eeue bewonderenswaardige genezing bewerkt van rhumatieke aandoening. De heer Danald M. Kallar te Mur- rnmbidge in Nieuw Zuid-wallis, schrijft aan den professor Hoilowav het volgende: »Een man van oralrent vijftig jarenin dienst bij den heer John Peter, vrederegter in die kolonie, leed sedert een jaar aan rhumatieke pijnen tengevolge van zich veel te hebben blootgesteld aan nat en koude. Hij was daarvan zoo sterk aan gedaan dat zijn ligchaam geliee! krom gebogen was. In dezen beklagenswaar- digen toestand begon hij gebruik te maken van de pillen en zalf van Holloway, ten gevolge waarvan hij zoo spoedig herstelde dat het de verbazing opwekte van al degenen die van zijn vroeger lijden waren getuige geweest. het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Dobsjes pillen a 0 90, 2,10, 3,30, 7,7o, 13,50. Potjes zalf a f 0,90, 2,10, 3,30, 8,15, 15,90, 23,90. franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axei. .J1'. Verlindente Hergen-op-Zoom heer J. Straai-man, hoofd-depothouder, te 's Bosch, alsmede te Londen, St rant 244 IIOLLQW ay S etablissement. Het va.n verleden jaar reeds gunstig bekende genees- en voorbehoedmiddel tegen de ARKENSZIEKT E, van den gelderschen brouwmeester is weder in onderstaande dépots te verkrijgen. Het zal ook tegen winkeliersprijs aan de kasteleins en de schippers afgegeven worden, die zich met den verkoop op de dorpen belasten willen. Hand briefjeswaarop de uitvinder de noodige inlichtingen geeft, zijn om niet te verkrijgen. Als voorbehoedmiddel geeft men in Julij en Aug, eens s weeks 1* maatje ieder vorken. Amsterdam, Verkoophuis Axel, J. W. Verbeek Vrolijk. Goes, O. VREEKE. Zierikzee, O. von Schaick. Te Goes, bij F. Klebüwexs Zoon,

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2