fiOESSCHE (01 KW 1853. MA AIVDAG 8 AUGUSTUS. MCTMB ';4r liffillOTIIfllIo uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op FeestdagenDe Prijs per Kwartaal is Jj75 Franco per Post f JfJO. Gewone Jdvertentien worden a 20 cis. de regel geplaatstGeboorteEuwelijhs- en Doodbei igtenvan J6 regels af J MO behalve hel Zegelregt. BEESNBMA&IMG. BURG m E EST E R e» WETHOUDERS van GOES, vérwiitigeh' de daarbij belanghebbenden: Dal door hen, Ier voldoening aan de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, van den 22 October 1850. A. Pio, 6583L, 3de Afdeeling Provinciaal Blad pio. 144) voor oï op den eersten Seplember vari elk jaar, opgave behoort te worden gedaan betrekkelijk de in de Ge meente plaats gehad hebbende GEHEËLE SLOO PINGEN VAN GEBOUWEN en noodigen mitsdien de Ingezetenen uit, voor zoo ver zoodanige Slooping van eenig gebouwd Eigendom inogt hebben plaats ge had, daarvan ter Secretarie dezer Gemeente, aangifte te doen voor den 30der loopende maand, als kunnende alleen in dal geval, daarop gelet worden bij de ver anderingen in den aanslag voor de Directe Belastingen, voor de eerstvolgende dienst, te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt eri in de Goes- sche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 6 Augustus 1853, Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEËN. De Secretaris II. C. PILAAR BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: Dat overeenkomstig het besluit van heeren Gede puteerde Staten van Zeeland van den 2 dezer maand No. 74 Provinciaal blad No. J02!:) de inlevering der stembriefjes, tot de verkiezing van een lid dei- Provinciale Staten in plaats van den heer Mr. J, fjn DEINSE. die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen zal plaats hebben op Donderdag den J8 Augustus J853, van des morgens negen tot des narnidags vijf ure., op het Raadhuis; alwaar de opening der ingekomen bil jetten zal geschieden op Frijdag den J9 daaraan volgende des. vooimiddags ten negen ure Gedaan te Goes den 6 Augustus 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEËN. De Secretaris. H. O. PILAAR. In den loop der maand Augustus zal te Amsterdam eene tentoonsteu.ino Vivn bouw-siatetuai.en gehou den worden door de Vereeniging van "Volksvlijt, on der medewerking van. .het Bestuur der Maatschappij: tot bevordering der Bouwkunst. GOES, den 8 Augustus, Op den 4 dezer heeft de eerste algemeene verga dering van aandeelhouders der maatschappij van ver beterde meekrap-bereiding in Zeeland plaats gehad in de fabriek Zuid Beveland. Dezelve werd gepresideerd door den commissaris .lonkhr. P. Damas van Cillers. Door de aanwe zigen werden met belangstelling aangehoord de ver slagen omtrent den bouw en de uitkomsten uer ver- kregene resultaten omtrent de verrigte labrick-werk zaamheden alsmede den slaat oer financien Bij het bezigligen der fabriek onder geleide van den adviseur en boofd-dirécteur vonden de belang- heDbenden mime stof tot erkenning van de hoogst doelmatige inrigling van het geheel terwijl de ver hazing van allen kennelijk bleek bij de beschouwing van de eenvoudige maaltoestellen met toe belmoren. Schier allés getuigde, dat hier geene slaafsche navol ging van hetgeen elders bestaat is aangebragtmaar veel-eeï alles oorspronkelijk schijnt ontworpen, terwijl rqeds zeer veel proefondervindelijk goed bevonden is De aannemer der garancine en fleurs de garancine- fabriek juist gereed staande de daarvoor bestemde ijzeren kolommen te rigten zoo bad dit bij deze ge legenheid plaats in tegenwoordigheid der oandeelhon ders de eerste kolom werd door den voorzitter van den algerneenen laad der maatschappij gerigt met eene gepaste toespraak door den hoogleeraar Bleekrode, adviseur der maatschappij. Na den afloop van een en ander werd de verga dering verder voortgezet en mogten zoowel de bestuur ders als heeren commissarissen de meest ondubbelzin- nigste bewijzen van goedkeuring en tevredenheid der aandeelhouders inoogsten. Eene voorgestelde geldleening ad 100,000 ïn eigen boezem te doen, werd met algemeene stemmen goed gekeurd en dadelijk voor plus minus f 70,000 dooi de aanwezigen geleekerid. Zoo ooit eene onderneming aan lasterlijke geruchten ten doel stond zoo wel de zaak betreffende als de personen aan het hoofd daarvan geplaatst zoo is het ongetwijfeld deze maatschappij. Wij.- wenschen de ondernemers echter geluk met hunnen tot hiertoe verrigten arbeid en twijfelen geen «ogenblik of de onlvangelie bewijzen van adhaesie van alle aanwezige deelhebbers zullen de bestuurders bemoedigen op den door hun ingeslagen weg voort te gaan opdat deze waarlijk grootsche onderneming strekken moge tot voordeel der belanghebbenden, ter bevordering van de welvaart onzer stad en ten zegen voor ons gewest. Met gerucht bevestigd zich dat er een plan ontworpen is, tot oprigting eener stoomboot-dienst regtstreeks uit onze kade op Rotterdam de be- wezene uitvoerbaarheid geschraagd door den alge rneenen bijval die het plan ondervind, doen inet ver trouwen de gewenschte verwezenlijking spoedig te gemoet zien. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag j 1had een stoute en brutale diefstal plaats vaneen even bui ten de hoofdpoort dezer stad grazend schaap. Het heest is ter dier plaatse afgemaakt en alleen de sporen daarvan heeft men achter gelaten. Dader of daders zijn tot heden nog niet bekend. Heden morgen had alhier een voorval plaats dal gelukkig tot de zeldzaamheden behoort, namelijk veiregaande mishandeling van een baas jegens zijn knecht nog slechts een aankomend jongeling. Is het ook mogelijk, dal toeval hem juist met het hoofd op eene paal deed nederkomen niet minder zeker dat de bekomene wond aan het hoofd van zeer ern- stigen aard is, en den lijder veel smart veroorzaakt. Men hoopt dal het dadelijk gelegd verband eene gunstige uitwerking hebbe. De uitslag dei herstemmingen in onderstaande gemeenten is geweest als volgt Te Krabbendijke, herkoz. C. FF est sir ale, aflred. lid. Kruiningen II. vati I waar den, Ovezand I), P. de Jonge, Waarde, FFeststrate, flappelle, 4 Augustus. Heden had alhier de door hel gilde de Edele Handboog van Kappellen uitgeschreven prijsschieting plaats, waartoe alle de in Zuid Beveland gevestigde Handboogschutterijen waren uitgenoodigd. Een-en zestig schutters van de onder scheidene gilden namen aan hel feest deel en trokken voorzien van hunne vaandels en standaarden en ver sierd met hunne onderscheidingsteekenen en 7roeger behaalde eere prijzen in geregelden optogt naar het schietveld alwaar in eene doelmatig ingerigte tent den feestvierenden de noodige ververschingen werden aan geboden. De Koninklijke Handboogschulterij AUijd in Roerenuit Goes, was door de meest geoefende liaier leden vertegenwoordigd en had het geluk weder om als overwinnares uil het strijdperk weder te keeren, als zijnde door haren vaandrig de heer O. de Jongh Cz. de hoofdvogel afgeschoten waarvoor hem namens het gilde van Kajrpelie door zijnen hoofdman eene heerlijk bewerkte zilveren «ergulde medaille werd uitgereikt. Na den afloop der schieting begaven de deelne mende!) zich naar het gemeente-huis, alwaar zij nog eenige oogenblikken vrolijk bij een bleven om weldra met een harlelijken heildronk voor den voorldurenden bloei der schutterijen en verbroedering der leden on derling afscheid te nemen en naar hunne woonplaatsen weder te keeren. Wij vernemen met genoegen, dat bij de schutterij Altijd in Boerenhet voornemen bestaat nog in den loop dezer maand eene dergelijke schieling te doen plaats lu bben. Uit Vhssingen meldt men dat aldaar in den morgen van den 5 den waker aan de marine-werf, Ballarlbij de doksluis verdronken gevonden werd; duisternis schijnt hein de plank te hebben doen mis- loopeu. Hij laat eene vrouw en zeven kinderen na. Amsterdam 6 Augustus. Sedert een tiental da gen stroomen duizenden eiken avond naar den zeedijk, waar zoo bet heeteen spook door akelige gelui den de rust der bewoners van eenige huiven stoort. Niettegenstaande de buitengewone moeite welke de policie zelfs door liet reeds op presumtie arresteren doch later weder vrijlaten van personen heeft aan gewend deze mystificatie aan het licht te brengen is haar zulks tol heden niet mogen gelukken. Men schrijft uit Westernieland da 1 Augustus: Een ijzingwekkend voorval had II. zaturdag in onze nabijheid plaats. Te Petrusburg gaat een kleine jongen van ongeveer I 2 jaar, somtijds lijdende aan overvallen, in den molen en terwijl den molenaar zeil wilde min deren, gaat ook het knaapje mede op de zwichlstel- ling helpt een handje, klimt in de hekken maar raakt aan een krap vast, terwijl de knecht den pal zal laten vallen. De pal valt niet, ende jongen wordt in de hoogte geioerd Boven zijnde, valide pal,Haastig roept de molenaar: «houdt vast, steek een tieen door het hek! los de pal! en zonder hinder komt het knaapje van deze gevaarlijke reis behouden op de zwichtstelling. Opmerkenswaardig en bedroevend is het, dat hetzelfde knaapje de volgende zondag in het land van den mole naar spelende, een toeval kreeg, in eene sloot geraakte en levenloos er weder werd uitgehaald. Botterdam 6 Augustus'. Gisteren is van Antwerpen hier aangebragt eene kolossale levende o-, wegende 3685 halve Neilerlandsche ponden, komende van den Bigi in Zwilseiland. Dit monsterdier zal op de aanslaan de kermis ten loon gesteld worden. Zoo gemeld wordt, ontvangt de munt Ie Parijs zoo veel goud om in 20 of 40 frankeri-slukken te worden vermunt dat het bestuur de bewerking van de laatst aangebodene hoeveelheid 46 dagen heeft moe-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1