Bsnük mwmnmm@Ma c. Opgaaf der zee-assurantien in Hamburg terwijl eindelijk nog bij haar van wege de internationale telegraaf compagnie onder directie van den heer Rüijssenaabs is ingekomen eene kaart van Enge land, aanduidende de rigtingen zoo als de telegraphi— sche lijnen aldaar bestaan, welk laatste in het archief is geplaatst, ter voortdurende inzage voor de belang hebbenden Goes, den 30 Julij 1853. Voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voornoemd De Secretaris J. G. ab UTRECHT DRESSELHUIS. GOES, den J Augustus. Bij de herstemming voor twee raadsleden op heden alhier plaats gehad hebbende, zijn van de 335 kiezers, slechts 155 opgekomen. Op Vrijdag den 29 Julij had alhier in de konink lijke handboogschutterij Altijd in Roerende gewone jaarlijksche koningschieting plaats; een groot aantal leden betwistten gedurende geiuiinen tijd elk ander de overwinning, dewelke eindelijk werd behaald door den hoofdman O. Perhagen terwijl de vaan drig G. de Jongh en het lid N. Pervenne l)z. na hem het grootst getal punten behaalden zoodal genoemde heeren respectivelijk tot koning, kroonprins en prins zijn uitgeroepen. Na afloop der schieting vereenigden zich de geza menlijke leden aan eene vriendschappelijke maaltijd, waarbij gulle vrolijkheid en hartelijke vriendschap voorzaten en getuigden, dat de goede geest onder de leden steeds voortduurt, terwijl menige toast aan den hoogen beschermheer het vaderland en bijzondere leden der schutterij werd gebragt en met luide toe juichingen beantwoord. Mogt dit feest even als zoovele vroegere tot onder linge verbroedering der leden en ter bevordering van den bloei en vooruitgang der schutterij strekken In de op den 29 Julij 11, te Rotterdam gehoudene eerste algemeene vergadering van de Nederlandsche Landaanwinning Maatschappij, waar 23 actiehouders tezamen representerende een getal van 25,715 actiën, tegenwoordig waren, is voornamelijk uit het rapport door het Bestuur over den toestand der werken opge geven, gebleken. Dat de weg, die men tot heden toe gevolgd heeft be wezen heeft, dat zij niet strookt met de belangen der Maatschappij. Het indijken van groote polders in de gegeven omstandigheden blijkt te zijn inoeijelijk en kostbaar; het Bestuur heeft zich dus gewend tot be kende deskundigen, zoowel hier te lande als in Enge land, en allen zijn het daaromtrent volkomen eens, dat alvorens met de bedijking van polders voort Ie gaan en alzoo gronden aan de Schelde te ontwoekeren, men moet aanvangen met de vollooijing van het kanaal door Zuid-Beveland en de afdamming door de Ooster-Schel- de, en alzoo hetzelfde geweld van het water, dat thans der maatschappij zulke groote onkosten berokkent, te dwingen lot het achterlaten zijner vette deelenopdie gronden, die gronden zelve spoediger tot indijking ge reed te maken en tevens die bedijking minder kost baar te doen zijn. Nadat het Bestuur tot deze beslissing overgegaan was, is zij op nieuw met eenen zeer geachlen aan nemer overeengekomen, om deze werken voor eene bepaalde som uil te voeren, terwijl deze aannemer te vens gehouden is, gedurende den tijd van de uitvoe ring der werken, aan de actiehouders uit te betalen eene intrest van 4 pCt. voor de gestorte sommen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dal de wer ken der Maatschappij voor de som, bepaald bij hel oorspronkelijk maatschappelijk kapitaal, kunnen vol tooid worden. ,s Hertogenbosch, 30 JulijGisteren had in de na burige gemeente Vlijmen een ijzingwekkend ongeluk plaats. Het 5 jarig zoontje van den molenaar M. v. n. H, werd door den slag eener wiek van diens molen het hoofd verbrijzeld De onmiddelijk aangewende heel kundige hulp van drie geneesheeren was vruchteloos. Een half uur na het ongeval was het kind een lijk. De ouders zijn ontroostbaar over het verlies van dit hun eenig kind; men vreest zelfs, dat de moeder door de droefheid in hare geestvermogens gekrenkt is. Koevorden, 30Julij. Ziehier een nieuw voorbeeld van de ongelukkige gevolgen, welke eene somtijds on bedachte weddingschap hebben kan. Twee landlieden binnen deze gemeente hebben gewed, wie hunner een zeker gedeelte lands het eerst zoude afgemaaid hebben; dit duurde twee dagen, toen een hunner gisteren avond overleed, ten gevolge van bovenmatige inspanning. De ongelukkige laat grijze ouders na. lellende zijn vader 90 jaar, benevens eene vrouw met drie hulphoevende kinderen. Voor deze allen is dit een zwaar verlies, daar zij thans zonder brood zijn, Plaardingen 29 Julij. Na sedert eenige dagen geheel zonder aanvoer van haring te zijn geweest waardoor de prijzen bij gerijf 20 a 25 pet. gestegen waren, arriveerde gisteren avond alhier de eerste zelf- vanger zijnde stuurman HBijlaanbrengende 33 ton vollen en 13 Ion maatjes-haring de laatsten wer den in den afslag van f 83 lot 86 verkocht ter wijl van den vollen haring 3 ton werden afgedaan zijnde het resterende door verhoogde pretentien van den verkooper opgehouden doch heden morgen op nieuw in den afslag gebragt en tot 60 a 65 per ton verkocht. Moersgeslel, 28 Julij. Heden is alhier de oogst der te veld staande rogge verpacht, voor den buiten gewoon hoogen prijs van f 200 de bunder anders gewoonlijk 140 of f 150. Niet alleen hier, maai' overal verneemt men van dergelijke hooge prijs. De aardappelziekte neemt hand over hand toe en heeft reeds bij sommige soorten de knol aangetast Men is hier reeds aan het inhalen van den roggeoogst bezig en indien het weder zoo blijftzal er over veertien dagen weinig meer te veld zijn. Leeuwarden 29 Julij. In het paardenspel van den heer Etiennedie bij gelegenheid der kermis zijn tent alhier heeft opgeslagen had in den nacht van Maandag op Dingsdag eene hevige vechtpartij plaats tusschen eenige militairen die door het heen en weder slingeren der bajonetten en sabels een zoo dreigend aanzien kreeg, dat velen zich haastten de tent te verlaten. Een fatsoenlijk meisje geheel vreemd aan de vechtpartij, kreeg door het gedrang eene ern stige wonde aan het regter been en moest naar hare woning vei voerd worden. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder de oorzaak te zijn van dit treu rig geval. De dader, gehuwd en vader van drie kin deren zou deze week met paspoort zijn vertrokken, doch heeft zijne betrekkingen en niet minder zich zelven door zijne losbandigheid thans in groot ongeluk gebragt. Het meisje bevindt zich naar omstandigheden vrij wel B«k iffiiWMMMB- ENGELAND. Londen, den 28 Julij. De Cape Town Mail zegt, dat het plan is gevormd, om een aanzienlijk getal landverhuizers uit Holland Ie doen komen, ten einde zich in de Coma tie neder te zetten hetwelk een overheerlijk landschap is tusschen Ougstadt en Delagoabaai Een agent der tot dit doel gevormde maatschappij zal zich naar Nederland bege ven om gezamentlijk met eene reeds in dien geest werkzame compagnie emigranten naar Zuid-Afrika te zenden. De gemoederen beginnen hier te lande te bedaren; men gelooft minder aan oorlog dan in het begin des zomers en nog minder aan de verwezenlijking van hier en daar geopperde denkbeelden tot het stichten van een nieuw Grieksch Keizerrijk, in plaats van het Ouomanische Rijk. dat, volgens die ontwerpen, tol Arabie en Syrië zou worden teruggedrongen. Een half-officieel blad weêrspreekt de geruchten, welke er geloopen hebben wegens eene uitgestrekte zamenspanning legen 's Keizers leven, waarvan men op het spoor zou zijn gekomen. De inhechtenisne mingen te Ishl enz. staan met godsdienstige bewegin gen, in den geest van Rome, in verband. Volgens de particuliere correspondentie van den Tunes uit New-York, heeft Santa Anna onder spaan- sche medewerking een militair-willekeurig gezag in Mexiko gevestigd. Van republikeinsche vrijheid is geen spraak meer. Deze toestand zal Mexiko vroeg of laat in botsing brengen met de vereenigde staten. De verbolgenheid der huurkoetsiers is nog niet bedaard. Ook heden was er bijna geen rijtuig op de gewone standplaatsen te vinden. De omnibussen en an dere middelen van vervoer oogsten daarentegen schatten. ABfllTIIT lil» Ondertrouwd J. RTSSEEUW Goes, en 29 Julij 1853. D. M. van den BREE. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Ter voldoening aan Z. M. appointemént dd. 7 Junij 11. N°. 55, wordt den belang hebbenden bekend gemaaktdat JOHANNA WIL- HELMINA HÜBERDINA ROGGE, c. s. particu liere te Goes, aan Z. M. den Koning een verzoekschrift heeft ingediend, om aan hare dochter PIETERNELLA WILHELMTN4 MARTINA HILLEBRANDTNA ROGGEoud den jaartoe te staan dat derzelver geslachtnaam ROGGE in HILblvllltAAlSzonde mogen veranderd worden. Goes den I Augustus 1853. De ondergeteekende maakt aan zijne geëerde begunstigers bekend, dat hij voor fabrieken maakt MACHINE ZEEFT-WERKEN, als volgt Een ZEEETWERKwerkende één man met de handof machine daaraan geplaatsttwee vliegwielen wegende tweehonderd nederl. pondenhet zeeftwerk schudt vice versa 4 duim, öOmaal in ééue minuut, met 14 klopslagen, ook KOPEREN PLEBUMEUR BUI LEN, met borstelwerk daarin; daaraan zijn geplaatst windbordende builzijnde twee ligchamen ineen draaijende lings en regst tegen elkander in het een draait 8maal en het andere 50maal in ééne minuut weegt ongeveer tweehonderd nederl. ponden.dezelve zijn in de fabriek te bezigtigenook fabriceert hij alle soorten van KOPER-GAAS. Tevens maakt hij aan de geëerde landbouwers en droogers bekenddat wekelijks bij zijnen zoon op de markt, te bekomen zijn alle soorten van ZEEPTEN, volgens prijs-conrantde drie beste fijne soorten van PERKAMENTEN MEEKRAP-ZEEPTEN f 6,— dito vellen in oude randen f 4,75 beste VARKEN- VELLEN ZEEPTEN voor tarwe booneu gerst zaadenz.36 duim diametre f 6,dito vellen in oude. randen zetten 5,25 dito ordinaire ZEEPTEN f 4,dito vellen in oude randen f 2,25VARKEN- VELLEN ZAAD-ZEEPTEN, 32 duim diametre ƒ3,—; dito ordinaire 2, Alle deze goederen zijn te bekomen op een half jaar crediet, en niet voldoende, na 14 dagen franco terug. J. TAN LEUK, Rotterdam, Kaasmarkt Wijk 9, N°. 456. NB. Abusivelijk slaat in het voorlaatste nummer 57 J. van LEEUWEN, Hwelk moet zijn J. van LEUR, en bij deze wordt ltUtKSL O TER-HAM. Voor dezen nieuwen polder worden gevraagd PLOEGERS, voorzien van al het daartoe benoodigde, ten einde daarin plus minus 160 bunders volgens voorschrift om te ploegen. Gegadigden gelieven zich te adresseren bij den eige naar aan den Buiksloter-Hamof ten zijnen huize op de Kloveniersburgwalte 0 90, Zijn op en bij den DE PILLEN VAN HOLLOW AY zijn een voortreffelijk middel in gevallen van lever kwaal en gebrek rn spijsvertering. De heer Wilson welke kortelings is teruggekomen uit Bengalen, waar hij gedurende onderscheidene jaren in dienst der Oost-Indische kompagnie was geweest, vervoegde zich onlangs ten huize van den professor Holloway en betuigde hem zijne volmaakte tevredenheid óver de goede uitwerking zijner onvergelijkelijke pillen. Sedert jaren had hij aan leverziekte en gebrek aan spijsvertering geleden, welke laatstgenoemde ongesteldheid zoo sterk was, dat hij maanden lang niets dan zeer ligie spijzen kon gebruiken; geene andere middelen haatten hem, dan de pillen van Hollowny door welker gebruik hij thans volmaakt weder hersteld is. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a 2,10, 3,30, 7,75, 15,50. 23,50. Potjes zalf a f 0,90, 2,10, 3,30, 8,15, 15,90, 23,90. franco aanvragen a contant te hekomen hij .1. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Bergen-op-Zoom heerJ. Straatman, hoofd-depothouder, te's Bosch, alsmede te Londen, Strant 244 HüLLUW AY'S etablisse'ment. De IJ-en Amstelbode II. Zaturdag had een berigt uit Viabkk, waaraan wij zoo veel mogelijk algemeene bekendheid moeten geven, Mevrouw Vte Vianen aan de Lek, had het ongeluk, voor ongeveer een jaar hare spraak te verliezen, zij beproefde alles wat de kunst aan de hand gaf om uit den deerniswaardigen toestand te geraken, die haar het gezellig verkeer eb zoo vele andere genoegens van het leven ontroofde, doch zonder eenige vrucht. Voor niet lang, gaf deze Dame den Bode Krouël last, haar een Goldbergerschen Ketting bij den Heer Bosch in de Lijnmarkt te Utrecht te koopen, en nadat zij dien omstreeks drie dagen gedragen had, werd haar vurigste wrensch vervuld; zij was niet meer eenzaam te midden van velen, niet meer afgezonderd in den kring van familie en vrienden, zij kon, even als vroeger, zich weder metdëharhn onderhóuden, en het gezellige genoegen van het leven smaken. De vreugde der haren was dan ook groot over deze gelukkige gebeurtenis, en gaf aanleiding lot een familiefeest, dat op, den daaraanvolgendec avond gevierd werd, en waarbij men zich de wondervolle en nog in diep geheim gehulde geneeskracht der ketting met dankbaarheid herinnerde De ECHTE GOLDBERGERSCHE KETTINGEN worden voor ƒ1.80—2.70 3.60 en 5 40 in onderstaande Depóts verkocht. Amsterdam, Verkoophuis. Axel, J. W. Verbeek Vrolijk. Goes, C. VREEKE en J. BOUWENS. Middelburg, A. En- geler Comp. Tholen, T. J. Maas. Vlissingen, a. M. Kalblleissh. Tg Gobs, bij F. Klebuwens Zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2