COURANT. -^rnw^'w PAARDEN, ^wsLmsmssr 1853. No. DONDERDAG JULIJ. AANBESTEDING VAN TE LEVEREN TEM DIËMSTS VAM SET LEBER. L-* Dr. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Adverlentien worden d 20 rits. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberlgtenvan J6 regels a f J ,20 behalve het Zegèlregt. De COMMISSARIS des KONINGS in de Pro vincie ZEELAND Brengt bij deze Ier kennis van belanghebbenden dal op den 9 Augustus 1853, te Maastricht,sGra ve nh age Deventer, Jjlrenhl Leiden en Tilburg zal worden aanbesteed de levering van REMONT- PAARDEN ten dienste van eenige korpsen Kavallerie en Artillerie van het leger, waarvan een derde moet zijn van inlandschen oorsprot.g. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor ge gadigden ter lezing, onder anderen op de provinciale griffie van Zeeland. Middelburg, den 20 Julij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd Rij afwezigheid P. van CITTERS, Lid van Gedeput. Staten. Ce BUEGEMEESIES en WETHOUDERS van GOESdoen te wetendat door den Baad dier Ge meente in zijne vergadering van I Julij jl. is vastge steld de volgende verordening VEBOBDENÏNG op het gebruik der Markten en andere ope.nbare plaatsen in de Gemeente Goesbij gelegenheid der Jaar- en Week markten. Art. 1Bij het gebruik eener openbare plaatsis de gebruiker verpligtzich stipt te gedragen naar de voorschriften, nopens de plaatsing, hem door dc Markt meesters te geven. Art. *2. De gebruikers van openbare plaatsen zijn gehoudenhunne TentenKramen of wat dies meer zij zoo rein mogelijk te houdenen zullen rondom dezelve geeue onreinheden mogen werpen of verspreiden. Art. 3. Zij zullen geene uitgraving van grond, uit- of opbreking van steenen, wegneming van palen of der gelijke mogen doen of laten doendan met toestem ming van den Burgemeester. Ingeval van bekomen consentzijn zij verpligt het uitgegraveneuit- of opgebrokene, of weggenomene te doen herstellen ten hunne koste. Art. 4. Zij zullen na den afloop der Week- of Jaarmarktengeene uitstalling of vertooningen meer mogen doen, dan met speciale toestemming van den Burgemeester, maar zijn verpligt hunne Teuten, Kra men of anderzins zoodra mogelijk op, te ruimen. Art. 5. De overtredingen dezer verordening worden gestraft met eene geldboete van f I,tot f 25, of eene gevangenisstraf van een tot drie dagen. Art. 6. Deze verordening treedt in werking met 1 Januarij 1854 of zoo veel later als de op heden ge arresteerde belasting op staanplaatsen op de markten en andere openbare plaatsen in werking zal treden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 16 dezer, N°. 60 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 28 Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II C. PILAAE. de uitslag der verkiezingen voor leden van den raad in de onderstaande gebeenten, is als volgt Kervo/g. Te Baarland K. Schipper Pz. en 3. Koole Cz. aftredende leden. Te Borssele. A. Molaftredend lid herstemming tusschen Rotiier Jz. en ff. A. PKisse. Te 's Gravenpolder, PP. Polderman en B. Bur ger aftredende leden. Te Hoedekenskerke C, Louisse aftredend lid herstemming tusschen J. Huige en A. Serverans. GOES, den S5 Ju lij, In verband met hetgeen uitgelekt is ten aanzien van de ontvangst die aan het wels-outwerp ter re geling van hel toezigt op de kerkgenootschappen in de afdeelingen der Tweede Kamer is Ie beurt gevallen, loopen te 's Gravenhage allerlei geruchten betrekkelijk 't geen de Regering thans in dat opzigl zou voorne mens zijn. Sommigen meenen, dat hel ontwerp een voudig zal worden teruggenomen anderen dat de zittingen der kamer zullen worden gesloten; nog an deren daarentegen dat men iai afwachten in hoe verre door het aannemen van amendementen aan vele der bezwaren van de kamer zal kunnen worden te gemoet gekomen. In tusschen is de commissie van rapporteurs steeds druk ingespannen, om hare inder daad zeer moeijelijke laak ten einde te brengen, n.l. het algemeen verslag op te maken van de zoo vele en velerlei aanmerkingen, die op het wetsontwerp in de afdeelingen gemaakt zijn. Wij lezen in een dagblad Op liet oogenblik dat het warme weder eene voortdurende oorzaak is van het bederf van dierlijke sloffen, kan het nuttig zijn, de aandacht te vestigen op hel volgende middel dat in vele groote steden van Frankrijk aangewend wordt om. gedurende de zomerhittehet geslagt vleesch te bewaren. Wanneer hel dier geslagt en uitgebloed is giet men in déslaapslagaderen 10 liters water, waarin opgelost zijn 2 Ned. ponden drooge en zuivere zoutzure aluinaarde Twintig minuten daarna kan men liet beest villen uithalen en afkap pen naar de gewone wijze van slagten. Door dit middel kan het vleesch in den zoiner veertien dagen goed gehouden worden. Uit Fianeker wordt gemeld van den 23 dezer: Sedert eenigen lijd bevinden zich binnen deze stad eene menigte dieren, welke door den roof van hoen ders duiven, boter, eijeren. kersen enz. den inwo ners van Franeker veel schade veroorzaken. Men had deze dieren eerst voor fretten aangezien; doch nu er eenigen zijn geschoten weel men zeker, dat het zoo genaamde huis- of steenmarters zijn. Doordien men op vele plaatsen te gelijk van deze dieren ontmoet, onderstelt men, dat zij in groot getal aanwezig zijn. Als eene opmerkelijke bijzonderheid van hoo- geri ouderdom in eene familie, schrijft men uit Wanne- perveen, dat daar twee broeders wonen, van wie de een in 1768 en de ander in 1775 geboren is, terwijl er nog twee zusters van hen in leven zijn, van welke de eene, te Zwartsluis woonachtig, in 1769 en de an dere wonende te Genemuiden, in 1771 geboren is. De beide broeders, die nog in het volle bezit hunner zintuigen zijn, hebben vóór weinige dagen hunne zus ter te Genemuiden bezocht leggende dien dag, heen en weder eenen afstand van ongeveer vijf uren, te voel af. De oudste bezocht zelfs zeer dikwijls te voet Mep- pel 't welk een paar uren van zijne woning gelegen is Rotterdam, 27 Julij. Gisteren morgen omstreeks 9 ure is inde Maas aan het oude hoofd, meteen voet verward in een der inderen van de Zierikzeesche stoom bootgevonden, hetJijkvan den Schieman P. van Dam, behoord hebbende tot de bemanning van het kofschip Urania, alhier op stroom liggende, welke persoon in den namiddag van 21 Julij ten 3 ure van al dien bodem in hel water geraakt en verdronken is, Bergenopzooni, 25 Julij. Terwijl gisteren namid dag eenige kleine jongens zich met speler, bezighiel den, komt een andere met een pistool inde hand op hen aanloopen, mikt op een zijnei kameraden en schiet hem door de wang. Gelukkig was de pistool alleen met kruid geladen; de zware prop is echter door de wang gegaan er. heeft ook het inwendige van den mond zwaai beschadigd, terwijl de kleine lijder aaneen oog blind is geworden. Coevorden, 25 Julij. Dezer dagen meende iemand hier ter stede, dat zijne kersen van de booinen achter zijn linis door rnenschen gestolen werden. Gisteren avond plaatste hij zich in eene hinderlaag; spoedig hierop kwamen de dieven uil een gal te voorschijn, klommen in den boom en begonnen rustig hun werk, het waren zeven of acht fikscbe rotten. Groningen, 2b Julij, Van wege de hoofdveree- niging van het nederl. onderwijzers-genootschap worden krachtige pogingen in het werk gesteld, ter intrek king der bekend,- circulaire dd 2 December 1849 door den afgetreden Minister Thorbecke aan de burge meesters gerigt, ter zake van het verleenen van ver- gnnning tot het oprigten van bijzondere scholen. De Engelsche huurkoetsiers, onlangs bij een be sluit van het parlement in hun bedrijf door vermindering der vrachtprijzen zeer benadeeld zijnde, hebben zich op hunne wijze over dit besluit gewroken;bij het einde eener parleinents-zitling toen het hevig regende, en zij om het parleménts gebouw geschaard stonden, zijn zij bedaard ledig weggereden en lieten de onge lukkige wetgevers in den regen naar huis wandelen. DUITSCHLAND.Frankfort, den 24 Julij. De berigten uit Rome van 12 Julij, spreken van eene uitgestrekte zamenzwering welke in Romagna gevormd is. Te Rologna Rimini St. Arcangelo Faenze en Cente werden voorbereidende plannen tot een opstand gesmeed, maar zij, die aan hut hoofd daarvan stonden, hebben nog bij tijds berigt gekregen, dat hunne plannen bekend waren geworden en zich nog tijdig uit de voelen kunnen maken. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus eene be langrijke wonde heeft bekomen doordien hij zich legen een vaatwerk met heel water heeft geslooten. Men berigt nil zuidwestelijk Duilschland dat de gunstige verwachtingen, welke men van den graan oogst gekoesterd had ten volle zijn verwezenlijkt. De aardappelvelden laten niets te wenschen over. Te Banders in Tyrol, stierf den 10denjulij.de blinde beeldhouwer Joseph Kleinhans. In zijn vijfde jaar blind geworden ten gevolge der pokken, sneed hij spelende uit verveling. Men gaf hem onderwijs en beelden om na te bootsen, en op zijn twaalfde jaar vei vaardigde de knaap eenen Christus in levensgrootte. In de werkplaats van den beeldhouwer Niszl, te Fii— gen. ging zijne vorming voorspoedig voort en werd hij door zijnen aanleg en zijn talent de alom bekende blinde beeldhouwer. Zijne werken zijn zeer talrijk.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1