GOESSIHE COURANT. 1853. DONDERDAG 21 JULIJ. Biwwii k mmmmmmm, wsmsmmmm* m: -i &Jd£s uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdagg avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is J,75 per Post f J ,90, Gewone Jdvertentien worden a êO cis. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodbei igten van J—6 regels d f J .20 behalve het Zegelregt. Frn BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, «an het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de Processen-Verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming van Drie Leden in den Gemeente- Baad van Goes, gehouden den 19 en 20 dezer, uil welk laatste procesverbaal is gebleken dat van de 172 geldige stembriefjes tol lid van den Gemeenle- Raad benoemd is, de Heer J. W. YAN KERKWIJK. met 115 stemrn., en dal eene herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren A SMALLEGANGE, rnei84stemm. C. P SOUTENDAM, 70 O. VERHAGEN 47 en J. FRANSEN van de PUTTE, 36 Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Julij 1850, Staatsblad Ho. 37) ter kennis van een ieder die het aangaat, dal afschriften van genoemde processen-verbaal, ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt en dal gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter Secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgenomen des Zondags) van des voormiddag! 10 tol des namiddags 2 ure, voor banden zullen zijn Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 20 Jtilij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBËEN. De Secretaris H. C PI LA A R In de op gisteren geopende stembus is het vol gende rijmbriefje gevonden: Door ta kiezen O. Verhagen Neen ik kies J. A. A. F. v. d. Putte bovenaan Doder Renterghem moet tweede staan Dan kies ik nog O- P. Soutendam, Als de stelregel van den inzender van dit pruldicht doorging zouden er 47 gekken geweest zijn, en wij veronderstellen toch dat zij die den heer O. Fer- hagen stemden hem geschikt achten voor de eer volle en belangrijke taak als raadslid plaats te nemen. Wij willen geenszins de candidatuur van iemand aan bevelen vooral waar dit voor eene gemeenteverkie zing geldt, maar onzes inziens verdient de lo ei Per hagen deze beleediging niet. en vinden wij dergelijke personaliteiten laag. Men mag in zienswijze wniZÉd. verschillen bii ons is de heer F er hagen iemand die getoond heeft de betrekkingen waartoe hij ver kozen was met eer te hebben vervuld, en vinden wij iemand, die zoo vele handen arbeid verschaft, en bij voorkeur daartoe uit deze gemeente bezigt, boven der gelijke laffe aardigheden verheven. Ook verheugen wij ons in de benoeming van den heer J. PK. van Kerkwijk, te meer omdat het ons een blijk was dat de stemgeregtigden van Goes ge loond hebben aan dien stillen eenvoudigen Ruiger die in de Zierikzeesche Nieuwsbode de heeren J. PFvan Kerkwijk en C. P. Soutendam de herstemming als het ware niet waardig keurde da! zij zich aan naamloos geschrijf niet stoorder, daar de uitslag bewezen heeft dal, [zie bovenstaande publicatiede een verkozen is en de andere 70 stem men dus bijna het vereischte getal verkregen heelt. Wij hadden het rijmpje niet geplaatst ware het niet wij vreesden dat zij die ter loops er iets van vernamen mogelijk eenige beteekenis aan hetzelve toeschreven, en thans in de gelegenheid gesteld zijnde het na te gaan er beter over kunnen oordeelen, Ook wierd dezer dagen door den omroeper gecriëerd dat die de belegger eener kiesvergade- ring teregt bragl eene belooning zou genieten. Naar men ons mededeelde moet dit gegrond zijn op eene pjaqStpjBoom per rondgezondene briefjes eenige kiezers op te roepen tol bijwoning eener kiesverga beting in een der logementen alhier. Zijn wij wel onderrigtdan hebben 34 personen op deze uitnoo» diging zich aldaar vereenigd en zijn onverrigter zakë naar huis gegaan als zijnde er niemand die hen za mengeroepen had althans niemand nam de leiding der vergadering op zich. Wij vragen of het v.erkiezingswerk niet te gewiglig is om het tot zulke doeleinden (flaauwe uijen) te ver nederen DE REDACTIE. GOES,, den 2J Julij. Uitslag der vei kiezingen voor drie leden van den Gemeente-Raad Getal kiezers 335. Gestemd hebben 173. Biljetten in de bus 173. Van onwaarde 1 blanco. Blijft 172, Waarvan de volstrekte meerderheid 87. Hebben bekomen de heeren JPFvan Kerk wijk, 115 stemmen. A. Smallegange84. C. P. Soutendam 70 O. F er hagen 47 Fransen van de Putte 36 PF. A, de Laai de Kanter 21, L. C. de Peval 17, J. K. van Daalen, 13, A. AFransen van de Putte ,11 F. S. A. Pint tel, 9, HK. J. van den Bussche. 7, kir. J. B de Laat de Kanter5 J. de Fouw PP z. Mr. P. J. Avan Dam P. Geense, P. M. Ma- gielse, C, A. van Benterghem en P. Pijke, ipder 4 st F. A. Suz-ijn, Sr., 3 St., C. Pilaar, Mr. F. N. van der Bilt en C. C. van den Bosch ieder 2 st. en J. SwemerMr. Z. van der Bilt La Motthe, Mi. van DeinteL. de Fouw, Jz. G. 7'. Callenfels Mr. B. IPJanssen J. K. H van den Bussche, A. Norlier, F, J. van de Putte, C. Pute, BD. Cohen, M. Soutendam, Mr. C. de PFitt Hamer en J. C. Kakebeekeieder 1 stem. Alzoo is herkozen de heer J. PF. van Kerkwijk, en moet overgestemd worden tusschen de heeren A. Smallegange, C. P. Soutendam (aftredende leden), O. Ferhagen en Fransen var.de Putte. Door Z. M. den koning is bij besluit van den 19 dezer benoemd lot gezworen bij den polder Baar land den heer A. Mol. Wij vernemen, dat ook uit dit eiland een adres is opgezonden legen het ontwerp van wet nopens het toezigt op de kerkgenootschappen, Het getal onder teekenaren moet aanzienlijk wezen doch is ons niet bekend. Met leedwezen heeft men dezer dagen hier en in de omstreken, wederom sporen der aardappelziekte ontdekt. Van harte wenschen wij, dat het zich daarbij bepalen moge. Te Middelburg zijn ingekomen 333 biljetten gettozen de heeren J, J. van Vije met 299 J. F. Fak Brouwer 296 M. Salomonson Hz. 290 G. J. Sprenger 267 en Mr. M. Ferbrugge met 189 stemmen. Een matroos op het wachtschip te Vlissingen zich in het klimmen oefenende viel eergisteren uit den top van den grooten mast. Door het neerkomen op een der ra's werd de val hoewel pijnlijk ge lukkig gebroken van waar hij verder in het water viel. Om hem te redden ging terstond een gedeelte de: bemanning in de boot maar weldra kwam hij boven en zwom zelf naar het drooge. De heer Polderman, hij besluit van Z. M. van den 17 Junij II benoemt tot burgemeester van Scherpenisse legde den 18 11. in handen van 's ko- nings commissaris in dit gewest, de gevorderde eeden af. co werd bij zijne terugkomst door eene commissie uit den gemeente-raad eerewaehten en eene talrijke schare inwoners feestelijk ingehaald en ais burge meester geïnstalleerd Het Goudsch-Kronijkske het antwoordt van de Kamers op de troonrede beoordeelende zegt De natie weel vanwaar zij heil kan wachten. Van een Vorst uit het stamhuis van Oranje of van Kamers die haar gingen zij op dien voet soort weldra aan vreemde heerschappij zouden prijs geven. Men leest in hel Journal de Uóbats, dat sedert de ontdekking van goud in Australië van Augustus 1851 lot op het einde van 1852 in hel geheel is ge wonnen nagenoeg 500 millioen francs en men gelooft, dat de provincie Victoria alleen everi zooveel in 1853 zal opleveren hetwelk waarschijnlijk wordt door de opbrengst van hel eerste kwartaal, daar er gedurende dat tijdsbestek te Melbourne, meer dan 50 millioen francs, naauweltjks de helft van de ware opbrengst zijn aangegeven. Indien men hierbij rekent hetgeen Nieuw-Zuid-W'allis en Adelaide kunnen opleveren en hoe zeer de opbrengst kan vermeerderen door de 10 000 nieuwe armen, welke nu elke maand hij de vroegere arbeiders gevoegd worden en eindelijk de 400 miiiioen francs welke Californie geregeld ople vert dan komt men tot het resultaatdat de goud productie welke in 1848 naauwelijks 150 millioen voor de geheele wereld bedroeg dit jaar meer dan 1200 millioen zal bedragen, dat zij nog aanzien lijker zal zijn in de volgende jaren en dat dien ten gevolge de depreciatie van het goud onvermijdelijk is. De landbouw zal zeker met genoegen een mid del Ier voorkoming der aardappelziekte vernemen, slechts daarin bestaande, dat men de aardappelen droogt, alsvorens dezelve in de grond te leggen. Een louter toeval gaf aanleiding tot deze ontdekking. In liet jaar 1850 had een landman eene hoeveelheid aardappelen in eene zeer warme kamer geplaatst waar zij na verloop van drie weken, kurk droog waren geworden. Hij plantte ze vervolgens op de gebruikelijke manier en was geheel verbaasd toen hij niet slechts eene veel ruimere maar tevens volmaakt gezonde inzameling ver kreeg. Hij herhaalde de proefneming in 1851 en verkreeg dezelfde uilkomst en wel een negenvoudig bedrag van het gezaaide. -Men schrijft uit Ratwijk-aan-Zee, dat dezer da gen aldaar aan het strand gevonden is een glazen flesch, waarin zich bevond een stukje papier vermeldende de woorden «aan boord Vrouw Johanna* «ij ver gaan. overzeild van een engelsche kotter 28 Junij 1853 Fridolin Becker, Bij Z. M. is in een bijzondei gehoor ontvangen de vrijheer van Beaulieu Marconuy fungerend op perhofmaarschalk van Z. K. H. den Groot-hertog van Saksen-Weimar-Ëisenachbelast met het aanbieden der olhciële kennisgeving van hel overlijden des Groot- herlogs en het aanvaarden van de Groot-hertogelijke waardigheid door den Erf-groot-hertog.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1