GOESSCHE COURAN 1853. DONDERDAG 34 JULIJ. BBTiiii i jiiiimmi SCIMUTTERrJ. PUBLICATIE. Me uitgave <lezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is j J,75 Franco per Post f Gewone ddvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan J6 regels d f J.20 behalve hel Zegelregl. Vervolg en slot van ons vorig nummer.) Art. 13, De onvoorwaardelijke vrijstellingen ver meld in art. 3 der wet sub litt. e g h k l en ra,, zullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbenden de volgende bewijsstukken over- en als De Hoogleeraren en Lectoren aan de Hooge- scholen Athenaea en Seminaria; het besluit of de acte van aanstelling of benoeming als zoodanig. g. De uit de dienst van den slaat te lande of ter zee eervol ontslagene of gepensioneerde offi cieren het eervol ontslag of de akte van pen sioen. h De officieren eervol uit de schutterij ontsla gen wegens verandering van woonplaatshet besluit van ontslag. k. De broeder van hem die reeds in persoon en voor zich zelve, bij de schutterij dient; behalve een schriftelijk bewijs van deze dienst door tien kommandant der schutterij afgegeven een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuur dal de dienende broeder met hem bij zijne ou ders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der nacht of brandwachten en der brandspuiten een schriftelijk bewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur. m. De lijf- en huisbedienden een certificaat van den persoon, bij welken zij als zoodanig dienst baar zijn gecertificeerd door het Plaatse'ijk Bestuur. Zij die voortdurend uit armen-kassen be deeld of in armen-gestichten opgevoed en on derhouden worden; eene schriftelijke en door het Plaatselijk Bestuur gecertificeerde verkla ring van bestuurders der gestichten, houdende waarin de bedeeling bestaat, en sedert wan neer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. Art. 16. Diegenen welke voor de commissie van onderzoek niet opkomen zullen gehouden wor den geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij dienstpliglige nommers gelrokken hebben niet vallen in de termen van art. 3 der wet sub a. b. c, l. en m. en van art. 4 zullen zij bij de schutterij worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tol vrijstelling ineen volgend jaar te doen gelden. Terwijl degenen welke vermeenen op grond van art. 86 der wetaanspraak te kunnen matten op overplaatsing bij de reserve of finaal ontslag inedc verpligt zijn deze reclames bij voorschreve commissie te doen gelden met overlegging van een extract uit het Stamboek der schutterij bij welke zij gediend hebben of nog dienen. En aangezien die commissie mede bestemd is tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling of uit sluiting die de belanghebbenden ook na hunne in lijving hebben voor te dragen, (volgens art. 19 van het koninklijk besluit, van den 28 Junij 1828, Staatsblad No. 42) zoo worden degenen welke bij de schutterij zijn ingelijfd, en bij deizelver afwezig heid, hunne betrekkingen op die bepaling gewezen en aangemaand om indien zij aanspraak op vrij" stelling hebben verkregen met overlegging van de gevorderde bewijzen voor de commissie te verschij nen ten tijde en plaatse boven omschreven. En opdat niemand onwetendheid voorwendezal deze worden gepubliceerd geaffigeerd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Baadhnize van Goes, den 9 Jnlij 1853. Burg emeester en Wethouders voornoemd, J. XV. VAN KERKWIJK De Secretaris II. C PILAAR. CORRESPONDENT! E. De stille? en eenvoudige Goessche burger, die be vreesd wasals zou in deze Courant niet geplaatst worden het door hem in de Zierikzeesche Nieuwsbode van heden ingezonden stuk en het als het ware wil doen voorkomen dat onze Courant op geen onafhankelijk standpunt stond dient tot antwoord, dat èn redactie èn uitgevers steeds een onafhankelijk karakter aan hunne Courant toekennen, en dit ruimschoots getoond hebben bij de onlangs plaats gehad hebbende verkie zingen. Die stille burger had beter gedaan zich eerst te overtuigenalsvorens zich eeitfg oordeel over deze Courant aan te matigenen liever gezwegen, dan had hij zijn karakter als stil burger beter bewaard. De Redactie. GOES den Ji Ju lij. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer zijn herbe noemd en bij continuatie aangesteld onder meerde ren, de navolgende heereri, tot plaatsvervangend kan tonregter te lleinkenszand B. van der Mandere tol plaatsvervangend kanlouregler ie Cortgeen, J. H L. Kader Bij Zr. Ms. besluit van den 22 dezer is; 1°. De kapitein J. P. Kakebeeke ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van kommandant der dienstdoende schutterij te Goes, onder dankbe tuiging voor de daarin door hem bewezen diensten 2°. tot kommandant dier schutterij benoemd, de heer M. Soutendarn. thans kapitein bij de 4de koiri- pagnie 3de bataillon rustende schutterij in Zeeland. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping van pre dikant uitgebragt door den kerkeraad van de her vormde gemeente te KrabberuJijke classis Goes op ds. D. van den Berg predikant te 's Heerenlioek. Ds. D. van Wijngaarden, te Nieuwe-Tonge, heeft voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. De berigten aangaande de dezer dagen plaats gehad hebbende onweders zijn bedroevend, nagenoeg overal is de oogst voor hel grootste gedeelte vernield terwijl men ook meer en ineer hoort van het verlies van menschenlevens verschillende beesten zijn door den bliksem getroffen. Gisteren avond circa half acht ure barste boven deze stad weder een verschrikkelijk onweder los tot heden zijn gelukkig nog geene berigten van plaats gehad hebbende ongelukken, zon hier als uil de om streken ingekomen. Naar de loopende geruchten zou door hel on weder van gisteren avond brand zijn ontstaan op eene hofstede onder Domburg en deze daardoor geheel in den asch gelegd. Met belangstelling ziel men nadere tijdingen Ie gemoet. Rotterdam J2 July. Heden zijn van hier per stoomboot Batavia de eerste roode aalbessen naar Londen vervoerd zij zijn uit het VVestland aange- bragt en men verneemt, dat het gewas niets te wen- schen overlaat. - De vierde haringjager is maandag jl. te Helvoet- sluis aangekomen met 205 ton. De opper ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat hel hol den rouw zal aannemen, wegens het over lijden van Z K. H. den groot-hertog van Saksen- Wei mar-Eisenachvoor den tijd van 6 weken, te weten 3 weken den middelbaren en 3 weken den liglen rouw. Z, M heeft aan J. MSchrantemeritus hoogleeraar in de laculteit der bespiegelende wijsbe geerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden, ver leend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van 3500 'sjaars. Aan hel dezer dagen plaats gehad hebbende examen voor plaatsing als kadets voor het leger hier te lande en in de koloniën op de academie te Breda, hebben 124 adspiranten deel genomen waarvan slechts 63 aan de vereischten hebben kunnen voldoen terwijl 88 geplaatst hadden kunnen worden. 's Hertogenbosch7 Junij. Men meldt uit on derscheidene plaatsen van deze provincie dat zich commissien vormen tol regeling van een algemeen petitionnement tegen het voorgedragen toezigl op de kerkgenootschappen. Men zegt dat de bisschoppen in Nederland zich eerstdaags zullen vereenigen om een welgemeend protest bij hel gouvernement en een eerbiedig en krachtig adres aan de Kamers der Staten Generaal in te leveren legen het alle vrijheid van godsdienst vernielend ontwerp van wet. Ook de onderscheidene kiezersvereenigingen in Noordbraband en Limburg zouden zich verstaan in het beramen van maatregelen Ier handhaving der door de grondwet gewaarborgde vrijheden. (N. Noord Brabander (Wijders laat genoemd blad volgen het adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat te's Her togenbosch ter teekening wordt gereed gemaakt en zeer uitvoerig is Bij besluit van den 7 dezer heeft Zijne Maje steit goedgevonden ter vervanging van den emeritus hoogleeraar M. Schrant, lot gewoon hoogleeraar in de faculteit ran bespiegelende wijsbegeerte en let teren aan de hoogeschool te Leiden te benoemen den heer M. de Fries thans hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. Zekere landbouwer D. Hwonende in de ge meente Grootebroek, had eenigen tijd op zijn' akker gewerkt en begaf zich op een anderen, zijn vierjarig zoontje onbewaakt achterlatende. Een half uur later zag hij in de aangrenzende sloot iets drijven li ij vliegt toe met He snelheid der gedachte eo bemerkt tot zijne innige smart, dal het zijn zoontje is hetwelk aldus plotseling het offer des doods is geworden. -Te Einden zijn dezer dagen 600 schapen opge kocht om per stoomboot naar Delfzijl en over Har- lingen naar Engeland Ie worden verzonden. Daardoor was de prijs van net schapenvleesch te Einden circa de helft gestegen van 7j lol 15 cis. het pond. Bij Middelbert provincie Groningen is een man door den bliksem doodgeslagen. Te Muntendam een zeer groole en schoone landhoeve getroffen en afge brand. Te Hoogezand is de bliksem geslagen in een schoor steen en heeft een meisje, 't welk in de kamer daar

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1