MIDDELEN VAN VERVOER. 22ose Staats-Loterij. iïm¥ïl¥iïiï denzelfden draad kan 7erzenden. De reeds met dien toestel genoinene proeren hebben de beste uilkomsten geleverd. Een der Turksche dagbladen het Journal de Smyrne ran den i7den Junij berigt het volgende: De munt te Konstantinopel is dag en nacht on verpoosd met hare vier werktuigen bezig stukken van 100 en 50 piasters te slaan. Van waar het daarvoor r.oodige goud komtweet men niet; zeker is hetdat er goud in overvloed voorhanden is. Groot is de geestdrift der natie en zij is bereid tot alle opofferingen, die van haar gevraagd zullen wor den. Het algemeen vertrouwen is niet geschokt een blijk daarvan ligt in den wisselkoerswaarin geene strekking tot rijzing bemerkbaar is.» De Patric bevat eenen brief uit Konstantino pel van den 18den waarin gemeld wordt, dat de Russische regering een buitengewoon gezant naar Te heran heeft gezonden, in last hebbende, bijzondere eischen te stellen aan den Schah van Perzië, In Zuid-Duitschland zijn onlangs proeven geno men om uil de vezelachtige bestanudeelen van den turf papier te vervaardigen. Naar men verneemt zijn de proefnemingen volkomen gelukt. Den 14den der vorige maand leverden Smyrna en de omstreken een vreemd en ontzettend gezigt op. Reeds te zeven uur des morgens werd de zon ge heel verduisterd en ontdekte men als oorzaak daar van zwermen van ontelbare sprinkhanen die de stad van den zeekant naderden. De togt dunrde on afgebroken drie uren lang en natn de rigling naar het noordoosten. Millioenen dezer dieren vielen af gemat in de straten neder, waar zij ellen hoog op eengestapeld lagen. Men moest deuren en vensters sluiten om het binnenvliegen te beletten. Groote massa's zijn in de reservoirs, welke de stad van wa ter voorzien gevallen zoodat zij een lijd lang on bruikbaar zullen zijn; ook vermeed men het gebruik van vischnaardien de lijken der in zee gevallen sprinkhanen alles wat daarin leven heeft verpesten. Ook in Perzië klaagt men over de door sprink hanen aangerigte verwoestingen. FRANKRIJK. Parijs, den 6 Julij. Eene mechanieke zagerij aan den weg van Ver sailles gelegen is het tooneel eener vreeselijke ge beurtenis geweest. Een 46-jarige arbeider Chuine genaamd iets aan de in werking zijnde machine te verschikken hebbende opende het luik en daalde den trap af, die naar de hoofdspil der machine leidt het luik liet hij achter zich digt vallen. Chuine had daarbij de onvoorzigtigheid om terwijl hij bezig was een riem vast te binden zijn regtervoet op den spil te zetten die dan ook onmiddelijk door de tan den van een rad gegrepen werd, waarna het ligchaam door eene onwederstaanbare kracht voortgetrokken noodwendig onder de cylinders moest gebragt en daar verbrijzeld worden. Indien vreeselijken toestand verloor Chuine evenwel zijne tegenwoordigheid van geest niet. Snel omslingerde hij een onder zijn be reik zijnde pilaar, zette zijn linkervoet schrap legen den grond en kon het zoo dulden dat zijn regter voet door de machine werd verbrijzeld en afgescheurd. Hoe hij zoo iels kon doorstaan zonder de kracht te verliezen om de pilaar te omklemmen is onbe grijpelijk. Nog onbegrijpelijker is het. dal de man die, na zulke helsche smarten stroomen bloed ver loor, uit zucht lot zelfbehoud nog de kracht wist te vinden, om den ladder op te hinken, met het hoofd het luik op te heffen en om hulp Ie roepen die gelukkig spoedig werd gebragt. Men hoopt den moedigen maar ongelukkigen arbeider in het leven te behouden. Dezer dagen heeft een 20jarig meisje zich van de Are de l'Etoile geworpen nadat zij hare kleede ren met een zakdoek had bijeen gebonden. Men vond op het lijk een briefje, waaruit bleek, dat te leurgestelde liefde de oorzaak van den gruwelijken zelfmoord was. Het gisleren per telegraaf gemelde berigt, nopens een mislukten aanslag op helleven van den keizer en der keizerin bevestigt zich heden ten volle. De bijzonderheden die daaromtrent door ooggetuigen verhaald worden komen op het volgende neder Gisleren avond had de opening plaats van de Opera Comique; de keizer en de keizerin woonden de voor stelling bij. De deur van den bijzonderen ingang van HH. MM. komt aan de eene zijde uit in de rue Marivaux. Nabij die deur slopen voortdurend drie mannen die men herhaaldelijk gelastte om zich te verwijderen en die eindelijk in hechtenis genomen werden. Onmiddelijk daarop wierp zich een twaalf- lal lieden op de groep van policie-agenten en gear resteerden schijnbaar om te zien wat er gebeurde maar bepaaldelijk met het doel, om door de te ont stane verwarring de gearresteerden de gelegenheid te geven om te ontvlugten. Dit had eene plotselinge ontwikkeling van al de strijdkrachten der policie op dat punt ten gevolge, waardoor het gemakkelijk werd aide bedoelde lieden in hechtenis te nemen; zij waren met messen, dolken en vooral met pistolen gewapend. Eenige oogenblikken later slaagden er nog drie in kielen gekleede personen in, om door te dringen tol in de couloirs van den schouwburg; ook deze werden dadelijk gearresteerd. Een en ander had zoo weinig tijd geköst, dat zelfs tnenig ooggetuige zich geen reden kon denken van hetgeen hij gebeuren zag. Laat in den avond ontwikkelde de policie echter nog eene groote bedrijvigheid. De circulatie nas van de rue Richelieu tot aan den Chaussée d'Antin langs den boulevard des Italiens gestremd alle rijtuigen die den boulevard wilden passeren werden teruggewe zen. De zeer in aantal versterkte agenten van poli cie bespiedden de talrijke volksgroepen en voorbij gangers en verloren zelfs de vensters niet uit het oog, even als vreesde men andermaal -oor eene hel sche machine. Ten lij ure vereenigden zich sterke pe'otons kurassiers en guides om hetschouwbuiglokaal, ten einde het keizerlijke rijtuig te escorteren dat zonder eenig geleide naar den schouwburg was ge reden. Te middernacht verlieten HH. MM. de Opera Comique en werden ditmaal met veel meer geest drift door de volksmenigte begroet, dan zulks bij der gelijke gelegenheden wel het geval plagt te zijn. Het voorgaande heeft, gelijk van zelf spreekt, tol talrijke geruchten aanleiding gegeven. Zoo verhaalt men dat een gedeelte der zaamgezworenen zich in den schouwburg zelf bevond allen vereenigd onder de keizerlijke loge of wel geposteerd in den couloir die naar deze loge geleidt. De policie moet niets van de geheele zaak geweten hebbendoch kwain het kornplol op het spoor doordien een der zaam gezworenen de onvoorzigtigheid had van een der pis tolen, waarmede hij gewapend was, uit zijne loge in het parterre te laten vallen. Heden morgen hebben nog talrijke arreslaliën plaats gehad. Het is aan de Fransche dagbladen overigens verboden, om over de zaak te spreken, hetgeen veroorzaakt, dal de meest overdreven geruchten voedsel en geloof kunnen vin den. De regering zelve heeft dan ook begrepen daar aan ten minste iels te moeten doen en heeft den bladen eene nota ter mededeeling toegezonden die niets anders zegt dan het volgende Gisteren heeft de policie. te midden van de volks menigte die zich aan den ingang van de Opera Comique verzamelde, waarin zich HH. MM. de kei zer en keizerin bevond tien of twaalf personen ge arresteerd die tot vroegere geheime genootschappen behooren en de orde poogden te storen. De zaak wordt gereglelijk onderzocht. 7 Julij. De dagbladen spreken geen woord meer over het gebeurde in en bij de Opera Comique. De Monileur heeft zich bepaald tot de overneming der korte mededeeling die aan de dagbladen was toegezonden. Aan geruchten ontbreekt het niet, som migen meenen dat reeds enkele gearresteerden naar Cayenne gezonden zijn. 8 Julij. De policie heeft werkelijk niets van het komplot geweien, doch kreeg eerst wantrouwen tijdens de voorstelling. Plotseling ontdekte evenwel een agent van policie een man onder het volk builen het schouw burglokaal die men lang vruchteloos had gezocht vermits hij betrokken is in den aanslag in het Hippo drome; die man in hechtenis genomen zijnde, bleek bij onderzoek gewapend te zijn met pistolen en een ponjaard. Na vele inlerpellalien bekende hij den ge- heelen toeleg en was daarna zelf behulpzaam om de hier en daar geposteerde zaamgezworenen in hech tenis te nemen. De zaamgezworenen hadden het plan, eerst te be proeven om het niet geëscorteerde rijtuig van den keizer op het plein Louis XV aan te houden dan de strengen der paarden los te snijden en den keizer en de keizerin te vermoorden. Het keizerlijk rijtuig reed echter zóó snel het plein over, dal bet hun on mogelijk was hun plan te verwezenlijken. Toen kwam men overeen dat zich een twintigtal deelne mers aan het komplot onverhoeds op den keizer zoude werpen: men geloofde, dat dit getal genoeg zaam zoude zijn om den keizer van zijn gevolg te scheiden, waarna men hem en de keizerin gemak kelijk had kunnen ombrengen. Gelijk gezegd was eene toevallige omstandigheid oorzaak dat ook dit plan verijdeld kon worden JCUJ 1853. STOOMBOOT-DIENST tusschen MIDDELBURG, GOES, ZIERIKZEE en BERGEN-OP-ZOOM. VAN MIDDELBURG. VAN BERGEN. u. ril. u. m. Dingsdag 12 'smorg. 2 Woensdag 13 'smidd. 4 Vrijdag 15 a 4 30. Zaturdag 16 'smorg. 8 Zondag 17 <r 7 IjMaandag 18 <t 9 30. Dingsdag 19 ft 8 30.||Woensdag 20 <r 11 30. Er zullen geschikte vervoermiddelen aanwezig zijn naai en van Goes tot het Catsche Veer en het Goessche Sas. Agenten zijn te MiddelburgJ. A. SISTERMANSte Goes, L. K. BREKER; te Zierikzee, C. NOLLET; te Bergen-op-Zoom, G. van der SCHRIECK. tusschen VLISS1NGEN en BOTTERDAM. van vlissingen. van rotterdam. Vrijdag 15 's morg 4 Maandag 18 8 Dingsd. 12 'smorg. 7 Zaturd. 16 cc 10 Dingsd. 19 cc 3 tusschen ROTTERDAM en ANTWERPEN. van rotterdam. van antwerpen. -30. Dingsdag 12 'smorg. Woensd. 13 cc Donderd. 14 cc Vrijdag 15 cc Zaturd. 16 cc Maandag 18 cc u- m. u. m. Dingsd. 12 'smorg. 10 30. Dingsdag 12 'smorg. 2 30. Woensd. 13 cc 11 Donderd. 14 'smidd. 12 Vrijdag 15 'snachts 1 30. (tuss. 14 en 15 Julij.) Zaturd. 16'smorg. 2 30. Maandag 18 cc 8 30. Maandag 18 cc 4 30. Op de uren van afvaart, in verband met de geregelde aankomst der Spoortreinen, zoo te Rotterdam als te Ant werpen zal die aankomst worden afgewacht. Bij aankomst te Yersekendam zal eene Diligence voor Passagiers en Goederen naar Goes vertrekkeó. prijzen van ƒ1000 en daarboven. 5de Klasse. 12de Lijst. No. 10950, een Prijs van f 100,000. No. 8584-een Prijs van 10,000. No. 9596een Prijs van f 1000. Op Vrijdag den J5 Julij J853des namiddags 3 uur, in het Gemeentehuis te Wemeldingedoor de directie der Breede Watering bewesten YerseJce HERSTELLINGEN aan de SLUIS te YERSEKENDAM. Aanwijzing den 13 Julij 1853, des namiddags uur. Informatien te bekomen bij den Ontvanger-Griffier dier watering te Goes. DE PILLEN VAN hollowaï zijn een probaat middel voor hoofd pijnen, galziekte, gebrek aan eetlust, zwaarmoedigheid enz. Deze voortref felijke pillen kun nen zonder gevaar genomen worden, bij de meest koude of natte weergesteld heid en men behoeft zich niet te onthouden van zijne ge wone bezigheden of uitspanningen. Zij werken zacht op de ingewanden zonder pijn te veroorzaken; versterken de maag en de zenuwen zuiveren het bloed verzachten de:huid hebben een' heilzamen invloed op de lever, en verlevendigen het geheele gestel. Deze pillen zijn ook een overheerlijk middel voor zwakke gestellen, dewijl zij den eetlust opwekken, en duizelingen zenuw- en andere hoofdpijnen hartklop-" pingen enz. verdrijven. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a 0 90, 2,10; 3,30, 7,75, 15,50, 23,50. Potjes zalf a f 0,90, 2,10, 3,30, 8,15, 15,90, 23,90. Zijn op franco aanvragen a contant te hekomen hij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Bergen-op-Zoom en bij den heer J. Straatman, hoofd-depöthouder, te 's Bosch, alsmede te Londen, Strant 244 HOLLO WAY'S etablissement. Te Goes, bij F. Klkkuwkks 7,oon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2