liOENN( IE COURANT. f&S aw mmmmmmfMT&K 1 SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. iilSWITIJilKil. if 1»53. !M«. 1,3. MAANDAG If JULI J. 1«*t> /le uitgave tiener Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Jdvertentien worden 'a 20 cis. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan J—6 regels it f J.SO behalve hel Zegelregt. Ter voldoening aan art. 103, I 19 en 162 der pro- vinciale wet zijn wat de provincie Zeeland aan gaat bij den drukker van hel gewestelijk bestuur U. F. A U E1 te Middelburg tegen betaling der drukkosten, algemeen verkrijgbaar gesteld: 1° De rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1851 2°. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo veel het rijks bestuur is voor 1854 3". De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven, voor 1854; 4°. Het verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie, over 1852. De Griffier der Staten van Zeeland S. VAN DEli SVV ALM E. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat tot den Herijk der nog overgeblevene Malen en Gewigten, in helderde district van Zeeland, door den Arrondissemenls-lJker te Middelburg belast met de waarneming te Goes binnen deze gemeente in het gewoon lokaal van den IJk zal gevaceerd worden, van Dingsdag den ./Ploten met Zaturdag den 30 der loopende maand, van des voormiddags negen tot des namiddags een ure. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinse- seerd in de Goessche Courant. Gedaan ten Maud huize van Goes, den 9 Juli) 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. XV. van kerkwijk. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van GOES. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die hel aangaat dat de commissie tot onderzoek der rede nen van vrijstelling en uitsluiting van de Schulterlijke dienst, voor dit jaar ingevolge art. 15 der wet op de Schutterij, van den il April 1827 zaamgesteld hare zitting zal houden ten raadhuize dezer stad, op Vrijdag den 15 Julij 1853 des voormiddags ten elf ure. Wordende degenen welke venneenen redeneu lot vrijstelling of uitsluiting aan die commissie te kunnen voordragenaandachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z. M. besluit van den 28 Junij 1828 Staatsblad no, 42.) Art. 9. Geene vrijstelling of uilsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personen welke in de art. 3 en 4 der wet niet worden opge noemd of die zich in de daarbij omschreven ge vallen niet bevinden, Art, 10. Aan personen die voorgeven met ziek ten of gebreken behebt te zijn zal geene vrijstel ling worden verleend op vertoon van attestenmaar zullen de zoodanigen worden onderzocht door de genees- en heelkundigen bij de commissie. Hij die buiten slaat is voor de commissie, te verschijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht- Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziekten en gebreken, zal alleenlijk mogen wor den verleend op grond van de zoodanigen welke in het reglement op het onderzoek der manschappen bij onze beschikking van- den 15 Januarij 1821 No.' 59 vastgesteld worden opgenoemd als voor de dienst volstrekt buiten staat, of een volstrekt of be trekkelijk onvermogen tot de dienst daarslellende, naar welke laatste de commissie vooral met bijzondere oplettendheid onderzoek zal doen zij die bij num merverwisseling in dienst treden moeten in alle opzigten gezond zijn en vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene gezindheden en als studenten in de godgeleerdheid zullen alleen worden vrijgesteld diegenen welke als zoodanig volgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militie regt op vrijstelling van dienst heb ben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde bewijzen moeten worden overgelegd welke voor de dienst der Nationale Militie worden ge vorderd. Slot hierna.) Wij meenen aan onze Goessche lezers geene ondienst te doen met de vermelding, dat de leden van den Baad van Goesdie dit jaar moeten aftredenzijn de heeren J. W van KERKWIJK C. P. SOUTENDAM en A. SMALLEGANGE. Zij zijn echter weder verkiesbaar. GOES den JJ Julij. Gelijk nagenoeg alle dagbladen uit onderscheidene oorden des lands beriglen geven van hevige onweders, verzeld van zware regen-er: hagel buijen, waaronder stukken ijs vielen ter grootte van kippen- sommigen van eenden-eijerenwegende 3 Ned. looden. kun nen wij ook van hier beriglen dat jongst) Vrijdag al vroeg in den namiddag het gerommel des donders werd gehoord, steeds in hevigheid toenam en tusschen acht en negen uur des avonds zich op het ergst ver gezeld van regen en hagel deed hooren; het gerucht, als zonde de bliksem brand hebben doen ontslaan bleek na onderzoek valsch hoezeer minder hevig hoorde men den ganschen nacht het gerommel des donders. Ook den volgenden dag 's namiddags om streeks vier uren, dreef uit het westen eene onweers bui over deze stad, welke volgens particuliere be riglen uil Baarland (enkele uren van hier verwijderd) aldaar aan de te veld staande vruchten belangrijke schade heeft veroorzaakt; de groole hagelsteenen en puntige stukken ijs hebben aan het koolzaad het welk voor het grootste gedeelte was afgesneden, groot verlies te weeg gebragtverschillende boomen zijn door den storm ontworteld en uit den grond gewaaid, anderen afgebroken terwijl een aanzienlijk getal glas ruiten aan stukken is gehageld, De schade door deze onweders aangerigt, is voor als nog onberekenbaar zijnde mede verschillende branden door den bliksen ontslaan, en over het al gemeen de oogst in bedroevenden toestand gebragt. Men mag zich verheugen tot heden slechts van het verlies van één menschenleven gewag gemaakt te vin den zijnde een boerenknecht in den Woudschen Polder, onder Delft, op een hooiland door den blik sem doodgeslagen, De derde haringjager is te Vlaardingen aange komen met slechts 105 ton nieuwen haring. De vangst was nog schraal, maar de hoedenigheid van den haring is zeer goed. Wij deelen als eene hoogst opmerkelijke om standigheid mede, dal te Tiel (hebbende eene bevol king van 6000 zielen) van af den 2 Junij tot heden geen enkel sterfgeval had plaats gevonden. Als eene bijzonderheid wordt uit Laren ge schreven dat vrouw J. L. spinster, den 3 Julij voorspoedig van 2 welgeschapene kinderen beviel welke zich we) bevinden. Hare zuster, vrouw L.v. d. S. had eveneens dezen winter het genoege- lijk geluk met een tweetal kinderen gezegend te wor den terwijl beide vrouwen, thans 30 jaren gele den ook als tweeling-zusters geboren werden. - Een zoetemelks kalf. dat bij den vleeschhou- wer G. Bouman Ie Groningen zal geslagt worden is gebleken hel aanzienlijk gewigt te hebben van 448 halve Ned. pd Meppel8 Julij. LI. Woensdag leverde een jeugdige knaap een zeldzame proeve van mannelijken moed en snelberadenheid die niet onvermeld mag blijven. Het jongste zoontje van den heer F., stortte in een 10 a 12 voet diepen tuin vijver, waarin zijn oudere broe der en eenige andere knapen aan 't visscnen waren. Onmiddelijk springt deze zijn broertje na heeft het geluk hem té vatten en de ouders smaakten na den vreesselijlisten angst, de dubbele vreugde hun' eenen lieveling door den anderen uit de armen des doods gered en in de hunne teruggevoerd te zien. De hooge raad te Assen heeft, met vernietiging van een vonnis der arrondissemenls-regtbank te Win schoten, vers lan, dat eeri notaris niet kan volstaan met in eene acte te vermelden de kadastrale indeeling, zoo als deze hem door partijen wordt opgegeven maar zich schuldig maakt aan eene overtreding der wet op het notaris-ambt, wanneer in deze aldus opgegevene kadastrale nommers een vergis plaats heeft. Even als de regtbank te Winschoten had vroeger ook de arrondissemenls-regtbank te Assen verstaan, dat aan de wet werd voldaan door .de vermelding der door partijen opgegevene kadastrale sectie en nommers. DÜITSCHLAND. Frankfort, 7 Julij. Er wordt van eene geloofwaardige wijze ver zekerd dat hel bijeenroepen van een congres der gruote mo gendheden in Europa tot beslissing der Oostersche zaken al meer en meer waarschijnlijk wordt en dat er gegronde hoop beslaat op eene vredelievende schik king dezer aangelegenheden. Deze vei wachting wordt ook versterkt dooi' de jongste brieven uit Konstanli- nopel alwaar men geen oorlog voorziet uit het be zetten der vorstendommen door de Russen. In een van die brieven heel hel onder anderen: liet ziet er wel is waar niet vrolijk uit, maar zoo als de Oosten* rijksche inter-nuntius baron van Bruck onlangs zeide niet alle donkere wolken zijn donderwolken. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de geestdrift er algemeen was toen men vernam dat bevel is ge geven tot het overschrijden van de Pruth; de straten der stad waren allen vrijwillig geïllumineerd; de Czaar werd met luide juichkreten begroet; de menigte danste van vreugde voor zijn rijtuig In den loop des zomers zullen in de hoofdstad groole feesten gegeven worden, ten bew ijze, hoe gerust en onbekommerd men is over den uitslag dezer in geheel Europa zooveel beweging veroorzakende kwestie. Dr. Ginll, inspekteur der eleclrische telegrafen in Bohemen heeft een toestel uitgevonden, waar door men twee verschillende dépêches te gelijk door

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1