1Ï0ESSCHE C«URAMT/fe/ 1853. Mm, BfflMik mwmmmrn* DONDERDAG 7 JULIJ. biitiil mmmmimmm®' V W-- De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is J5, Franco per Post f J,90. Gewone Advevtentien worden a SO r.v de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan J—6 regels a f J.ZO behalve het Zegelregt. Bij dit nummer wordt afzonderlijk uit gegevenhet Verslag van het verhandelde in de vergadering van den Gemeente-raad alhier, op den 1 Julij 1853 betrekkelijk de bijzondere school le klasse. GOES den 7 Julij. Bij besluit san den 4 Julij 1853, No. 32, heeft Zijne Majesteit onder meerdere goedgevonden op het daartoe gedaan verzoek eervol ontslag le verleenen Aan Mr. P. Lenshoek van Kerkwijk als 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij te Goes en in deszelfs plaats le benoemen tol 2de luitenant M. J. de Jongh thans schutter. Men verneemt met genoegen dat de persoon C. v. d. jS. waarvan wij in ons vorig nummer gewag maakten in vrijheid gesteld en reeds weder aan het werken is. Men meldt uit 'silage, dat de synode der JNederlandsch hervormde kerk, gisteren met plegligen gebede geopend is door Ds. IV. L. van Ooslerz-ee, Predikant te Goes, zijnde in jaren het oudste lid der vergadering. Vervolgens is dadelijk met volstrekte meerderheid benoemd: tot President Ds. P. Boetes, Predikant le Noorddijk tot vice President Ds. FF. L, van Oosterzee, Predikant te Goes en tot Secun dus van den vice President Ds. J. A. van FValsum, Predikant te Vucht. -Men verneemt dal in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland ter intrekking van sedert eenige dagen gedane benoemingen van Burgemeesters, adres sen aan Z, M. den Koning zullen worden ingezonden. Bij de op den 5 Julij gedane opening der stem briefjes voor de verkiezing bij herstemming van een lid der provinciale staten, le Middelburg, is ge bleken, daler waren uitgebragt 602 geldige stemmen, de volstrekte meerderheid was 302, de heer tnr. G. A. Fokker, bekwam er 308 en de heer rnr. J. F. Byleveld van Serooskerke 294 zoodat rnr G. 4. Fokker verkozen is. Middelburg J JulijIn de heden alhier gehou dene vergadering van den gemeenteraad is door de tegenwoordige leden met eenparige stemmen beslo ten een adres aan Z. M. den koning in le dienen, waarbij wordt aangedrongen dat Z M. in gunstige overweging neme het dezer dagen hernieuwd verzoek van den heer D. Dronkers, betrekkelijk de conces sie voor eenen spoorweg van Vlissingen naar de Duitsche grenzen, welk adres slaande de vergadering ts opgemaakt en goedgekeurd. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg is in haie vergadering van jIMaan dag een adres aan Z. M. den Koning ingediend waarbij naar het voorbeeld van den gemeente-raad aldaar, het verzoek van den heer D. Dronkers, met betrekking de concessie van den Zeeuwsch-Duilschen spoorweg, ondersteund wordt. Uit Tilburg verneemt men dat de aldaar en in de omstreken te veld staande oogst niets te wen- schen overlaat en ook de aardappelen waaraan tot heden niet het minste spoor van ziekte te ontdekken is buitengewoon veel beloven. Den 24sten Junij jl. is hei model in pleister an het standbeeld van Laurens Coster, ]z. van tmsterdam naar 's Hage vervoerd, om aldaar in de erkplaats des heeren Enthoven in metaal gegoten worden. 1 Het stedelijk bestuur van Amsterdam heeft ter kennis van het algemeen gebragt dat van heden af geen verlof tol begraven zal worden verleend dan op de verklaring van een genees-, heel- of verlos kundige dat de persoon wiens overlijden wordt aangegeven werkelijk dood zij. De Staats- Courant bevestigd hel berigt dat aan den heer Lightenvell minister voor de zaken der R. K. eeredienst eene bijzóndere zending naar Rome is opgedragen zijnde de minister van buiten landsche zaken gedurende de afwezigheid van den heer Lightenvell, met de teekening bij diens depar temenl belast. Rotterdam 6 Julij. Heden namiddag ten kwar tier voor zeven ure, is de heer Lassaigne weder met zijn kollossalen luchtballon opgestegen. Even als vroeger was de ballon gevuld met gaz van de N. Rott. gazfabriek. De bijzonderheden waarmede deze opstijging vergezeld zoude gaan bij aanplak- billetten vermeld had een zeer groot en aanzienlijk publiek naar het land gelokt De opstijging ver schilde thans echter slechts daarin dat nu mevr. Las saigne in den hoepel boven hel schuitje gezeten was en van daar bij de opstijging het publiek toe wuifde. De heer Julio hing even als vroeger onder het schuitje en bragtterwijl de ballon hem in het luchtruim voerde, ongeloofelijke gymnastische toeren uit. Aan den gezigteinder klom hij weder langs den touwladder in hel schuitje. Voor dien tijd echter en terwijl de ballon reeds eene aanzienlijke hoogte had bereikt liet de heer Lassaigne zoo als aan gekondigd was, de parachute met den «onverschrok ken Sadmadlki naar beneden. Onze lezers kun nen echter gerust zijn dat hier geen menschenleven werd in gevaar gesteld zijnde de beroemde Sad madlki niemand anders dan een levend konijn. De kleine luchtballon die de heer Lassaigne even als vroegei gedurende de vulling lot vermaak van hel publiek zoude oplaten is door den wind mislukt. De opstijging is overigens uitmuntend geslaagd en gal' aan eene onafzienbare menschenmassa een uitste kend genoegen. P laar ding en 2 Julij. Heden middag ten twee ure arriveerde alhier Zr. Ms stoomschip Cycloop als eerste haringjager aanbrengende 101 tonnen haring, zijnde 80 tonnen maatjes- en 21 tonnen volle haring, waarvan onmiddelijk de gewone geschenken aan Z M. den Koning en het koninklijke huis zijn verzon den De prijs is 700 per tón; hij is voor Maandag gesteld op 600 en zal Dingsdog waarschijnlijk f 500 per ton zijn De berigten van de vloot luiden «rij gunstig. Den 4 arriveerde de tweede haringjager aanbrengende 93 tonnen, zijnde 75 maatjes, 18 ton volle baring, de berigten aangaande de vissc-herij zijn minder gunstig daar in de laatste dagen weinig of niets was gevangen bovendien is de visscherij zeer ongelijk daar een schip in deze jager heeft overge- bragt 21 tonnen en de baring over het algemeen door weinig schepen gevangen is. Men schrijft uit Maastricht van 1 Julij Ter bevestiging van hetgeen onlangs geschreven werd omtrent hel bezigen van arsenicum in de verw van de groene papieren valgordijnen kan aan gevoerd worden dat voor weinige dagen bij den heer R. rijks-ontvanger te A. in de nabijheid dezer stad eene groote sterke ezel is gestorven, die zich vergast had aan den afval van dergelijke papie ren gordijnen en door dat vergift is omgekomen zoo als dit bij onderzoek van deskundigen is gebleken. DUITSCHLAND. Frankfort. 3 Julij. Uit Napels wordt gemeld dal He opgravingen welke de prins van Syracuse in den omtrek van bet een paar uren van daar gelegene oude Cuma laat doen zeer belangrijke resultaten hebben opgeleverd, De belangrijkheid dier stad welke de ouden de geluk kige noemden bragt het eerst den kanunnik Jorio op hel denkbeeld om op het terrein van die oude stad welke thans met welige akkers bedekt is, op gravingen te doen en hij heeft werkelijk reeds de tempels van Apollo en Jupiter Stator ontdekt, voorts de bouwvallen van hel amphitheatruin, een groot aan tal graven enz. liet kabinet dat de prins van de aldaar gevondene oudheden heeft opgerigt is bij uitstek rijk en overtreft in voorwerpen van edele me talen die van Pompeji en Herculaneum. Verscheidene depêches uil Weenen melden thans, hoewel zonder het juiste tijdstip aan te ge ven dal de voorhoede van hel Russische leger, be staande uil 15,000 man de Prulh is overgetrokken en zich naar Jassij, de hoofdstad van Moldaire, waar het hoofdkwartier der bezettingstroepen zal worden gevestigd zou hebben begeven. Alleen het Journal des Débats betwist de juist heid van dit berigt; het blad zegt, dat het weige rend antwoord der Porte niet voor den 25 Junij te Petersburg bekend was dat het bevel om de Pruth over te trekluu eerst den 26 is verzonden,en trekt daaruit het besluit, dat men eergisteren te Pa rijs, zelfs door middel van den telegraaf nog geens zins de tijding kon hebben ontvangen dat aan ge noemd bevel voldaan was. De Voss. Zeil. deelt een berigt uil Weenen mede, houdende dal Engeland het voorstel heeft gedaan de Oostersche kwestie door een congres le doen be slissen. De Berlijnsche dagbladen berigten dat door den te Jeruzalem gevestigden Proteslantschen bisschop, eene Protestantsc.be kerkgemeente te Ram-Allah nabij Jeruzalem en eene andere le Reijrulh in Syrië is op gerigt de eerste bestond reeds uit 217 huisge zinnen. Uil Lemberg schrijft men, dat men aldaar het skelet van een lord ontdekt heeft die 14 jaren ge leden door een logementhouder en zijn knecht ver moord werd, om zich van zijn geld, ten bedrage van 60,000 pond meester te inaken. ENGELAND. Londen, den 3 Julij. De kleedermakers alhier verkeeren In een staat van wanhoop vernemende, dal ten huize van zeke ren heer Nichols thans eene naaimachine in wer king is Deze machine inaakt zoo luidt de be schrijving acht honderd steken per minuut, en de naden niet alleen regtmaar in alle mogelijke rig— tingen en in gebogene lijnen of zaagsgewijze al naar men wil en dat veel beter dan met de hand kan worden verrigt. Dank zij de snelheid van de wer king der machine heeft de heer Nichols in den tijd van eene maand vier honderd 'ijltig broeken ver vaardigd zonder nog eens van eene menigte andere kleedingstukken te spreken. Te Bahia is een diamant aangebragt uit de mijn van Chapada van eene ongemeene schoonheid zoo als er lol nog toe geen in Brazilië gevonden is. Hij weegt 87s karaat en heeft de gedaante van een achl-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1