GOESSCHE COURANT. «s No. 1853. DONDERDAG 23 JUNIJ. mrnmm mmiiwmtiii. BEKENDMAKING. Biiiiik mmmsmm* eviïXJ De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,9<>. Gewone Advertentien worden a 20 cisde regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbet igtenvan J6 regels a f iJ&O behalve hel Zegelregt. De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend fiat het Kohier N°. I, der PERSONELE BELAS TING, over het dienstjaar 1853, op den 16 Junij jl. door den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie executoir verklaard, op heden ter invorde ring aan den ontvanger van 's Rijks Belastingen ge zonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag verpligt zijn dien overeenkomstig de bepalingen der wel te voldoen op straffe van anderzins daartoe te zullen worden ge dwongen terwijl diegenen welke hun aanslag-bil jet niet zullen ontvangen hebben, zich van een dub- beld van hetzelve ten kantore des ontvangers zullen kunnen voorziet) en zij die zouden vermecnen, dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne opgave oi' met de plaats gehad hebbende tauxatie, opneming en telling zich deswege schriftelijk met inachtne ming der voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande door tusschenkoinst van den Controleur der divisie kunnen beklagen En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes den 22 Junij 1853, De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAÜBEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN te GOES, maakt bij deze bekend, dat bij haar van regeringswege zijn ingekomenen van heden af gedurende veertien dagen bij den secretaris der Ka mer ter visie van de belanghebbenden zullen iiggen de volgende stukken betreffende buitenlandsche han del en nijverheid a. Opgaven wegens den uit- en invoer en het ver bruik van vreemde en koloniale voortbrengselen in Engeland, gedurende de maand geëindigd met 5 Maart 1853, vergeleken met de overeenkomen de maand in 1851 en 1852, enz., den uitvoer van Britsche en lersche producten, en de sche pen in, den vreemden handel gebruikt gedurende diezelfde maand, b, Regerings-blad voor het groot-hertogdom Baden, N°. XI. April 1853. e. Algemeen overzigt der in 1852 in Zwitserland in- uit— en doorgevoerde waren. d. Staat van de katoenen goederen gedurende de maand Maart ter verzending naar Ned. Indie door de handel-maatschappij en bijzondere per sonen bi) het departement van koloniën opge geven. Goes, den 22 Junij 1853. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd J. G. ab UTRECHT DRESSELHUIS. Secretaris. GOES den 23 Junij. Verleden Dingsdag voormiddag terwijl eenige ar beiders bezig waren met graven aan de nieuwe Mee- Fabriek alhier stortte onverwachts eene bres in en viel een groot gedeelte grond op het been van een hunnpr met name Jan Hubrechtse met het onge lukkig gevolg, dat dit brak. Hoewel inen hoopt op eene spoedige herstelling, is hij met zijn gezin (zijnde man en vader van zes, alle nog zeer jonge kinderen), thans in kommervolle omstandigheden. Bij besluit van 18 Junij jl., no. 71, heeft Zijne Majesteit goedgevonden, onder anderen te benoemen Tot gezworen bij den Oud-Kraaijertpolderden heer M. Meulcnberg. Tol gezworen bij uen polder Oud-Wolphaarlsdijk den heer IVvan Maldegem. Tot gezworen bij den Adriaanpolderden heer P, Per burg. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie is onder anderen benoemd lot luitenant-kolo nel de majoor L. JMagnin. Gisterenis bij de opening der stembriefjestot verkiezing van een lid der Provinciale Staten te Mid delburg gebleken dat waren ingekomen 578 geldige stemmen waarvan Mr. J. F. van Bijleveld van Serooskerke 207 Mr. G. A. Fokker 194 Mr. IF Ph. Fis 143, Mr. O. PF. E. Vaïllant 8, Mr. M. F. Lantsheer 6 verkregen de andere waren onder 14 personen verdeeld. De volstrekte meerderheid was 290 zoodat tus- schen de heeren Mrs. JF. van Bijleveld van Serooskerke en G. A. Fokker moet worden over gestemd. Aan onze lezers wordt herinnerd dat op den laatsten dezer maand de laatste termijn verstreken is, waarop de muntbiljetten van 1000,en ƒ500 uitgegeven krachtens de wet 'an 17 September 1849, nog bij uilbetalingen aan de schatkist worden aange nomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit aanmerking dal het niet geacht kan worden de bedoe ling des wetgevers te zijn geweest, den koe of schaap herder het herdersgebruik van zijn' hond te beletten, doch dat aan den anderen kant hel niet minder ze ker is, dat ongebungelde herdershonden nadeel aan het jagtveld kunnen toebrengen door op wild te drijven en wild te grijpen en te dooden verstaan dal door de opzieners der jagt tegen den herder geen relaas van bekeuring ingevolge art. 20 der wet, we gens het in het veld komen met een' ongebungelden hond, zal worden opgemaakt, indien de herder met dén hond ter hoeding van zijn vee in het veld is, ten ware de opziener den hond vindt wild opsporende, daarop drijvende of wild grijpende of doodenae. Den 20 Junij zijn aan de Amslerdamsche markt de eerste nieuwe aardappelen uit het Westland ge- bragt ten bedrage van 150 mud. Zij zijn verkocht te gen 7,50 a 8,het mud. Bij gelegenheid van de viering van de geboorte dagen van HH. MM. den Koning en de Koningin hebben de heeren Previnaire en Co. te Haarlem, gelegenheid gegeven aan hunne werklieden, om, met behoud van hun daggeld de volksvermaken in den Hout bij te wonen. Door die heeren zijn, nu een jaar geleden, aan die genen hunner werklieden welke 12 of meer jaren achtereenvolgend in hunne fabriek werkzaam waren geweestbelooningen van f 25 en f 50 voor trouwe dienst uitgereikt, welke zijn ingeschreven in een boekje van de spaarkasdie zij tevens voor hen hebben op- gerigt. In korte woorden is bnn het nut eener der gelijke inrigting kenbaar gemaakt zoo tot behoud hunner gezondheid, als om zich, door besparing van penningen, die anderszins lot onnoodige uitgaven wor den besteed, zich in 't vervolg hulpmiddelen te ver schaffen, waardoor zij zouden kunnen ontheven wor den van de noodzakelijkheid, om eenmaal hunne toe- vlugt te nemen tot de openbare liefdadigheid. Tevens is hun door de genoemde heeren bekend gemaakt dat de zoodanigen, die zouden doen blijken, vandoor deelneming aan de spaarkas de spaarzaamheid te hebben betracht, eene belooning daarvoor zonden er langen. Bij het staken der werkzaamheden hebben de ge noemde fabriekanten hunne werklieden vereenigd en hun leedwezen betuigd dat de deelneming betrek kelijk gering is geweest, en hen aangespoord, het voorbeeld te volgen van de zoodanigen, welke de hun toegezegde belooningen ontvangen; tot welker uildee- ling onmiddelijk is overgegaan. Onder de 79 werkliedenwelke in de spaarkas hadden ingebragt, waren 48, die in 't verleden jaar belooningen voor 12 en 18jarigen dienst hadden ge noten. Vijftig spaarzame werklieden ontvingen f 0,67 tot 14 belooning voor hunne spaarzaamheid 8 de belooning van 25,;voor 12jarige dienst: 7 eene premie van ƒ3, voor de meest betoonde vlijt. On der de laatste was eene werkster welke te gelijker tijd de drie belooningen ontving en deze werd dan ook tot, voorbeeld aan de overigen aangewezen. In ons vorig nnmrner deelden wij een berigt mede uit de Prov. Friessche Courant, omtrent het verongelukken van het schip PFilliam and Jlarij wij kunnen thans melden dat volgens de bei igten aangebragt met de Afrika Ie Londen van New- York tot den 1 dezer, aldaar de verblijdende lijding ontvangen wasdat van de passagiers op hetzelve aanwezig, slechts twee omgekomen en al de overige door een ameiikaansch schoonerschip gered zijn. Bijna onmiddelijk nadat de schipbreukelingen in veiligheid waren is de PFilliam and Martj ge zonken. Uit 's Hertogenbosch, 20 Junij, wordt gemeld: Sedert eenige jaren heeft men een zoo gunstigun stand van alle !e veld staande gewassen niet waargenomen, als thans. Alles doet voorzien, dat wij dit jaar van alle gewassen, zonder onderscheid, eenen ge/egenden en overvloedigen oogst mogen verwachten. Men schrijft uil Rotterdam van 21 Junij: Heden avond ten half zeven ure, heeft de heer Lassaigne weder eene luchtreis ondernomen op de zeilde plaats als vroeger, achter de nieuwe llotter- damsche gazfabriek. Zelden zag men zulk een vol komen succes. Langzaam en statig rees de ballon tot eene ontzettende hoogte, terwijl de heerschende windstilte veroorzaakte dat hij zich niet ver van de stad verwijderde. Dit was voor de aanschouwers des te aangenamer ook omdat de heer Julio weder on der hel schuitje zijne gymnastische exercitien teil beste gaf en alzoo lang onder het bereik van het gezigt bleef. De ballon dreef N. Westelijk van de stad. Door de windstilte was de luchtreiziger verpligt gaz te laten ontsnappen ten einde in de lagere krin gen van den sterkeren wind gebruis te maken om voort te komen. Zoo doende gelukte het Overschie te bereiken, waar de heer Lassaigne zijn ballon op een weiland liet nederdalen hetgeen ongeveer ten 7 ure, zonder den minsten schok, gelukte. Ht'

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1