(OIIRAIT De uitgave de%tr Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De. Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post t .1,90. Gewone Advertentien worden d SO éls. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbet igten van .t6 regels a f J,S0 behalve hel Zegelregt. Biüiik ifiüWffyiiMic, GOES den SO Junij. De verjaardagen van HH. MM.ile Koningen Koningin, op 18 dezer, zijn alhier op de gebruikelijke wijze, door het uitsteken san vlaggen klokkenspel enz gevierd. Voorleden Vrijdag heelt de openbare aanbeste ding plaats gehad tan het inaken van den grindweg van het oude haten hoofd door den Wilhelmina-polder naar het Katsche Veer, voor f 5800,Heden is men reeds met de werkzaamheden aangevangen. Den 17 dezer werd pleglig de eerste graszode gelegd aan de Katsche bedijking. De deelgenoolen der onderneming waren tot dat einde op het werk te /.amen gekomen benevens eenige genoodigden. De heer Paardekooper inedegeregligdewas lot dat werk verzocht. Door eene commissie ter bedoelde plaats geleid, werd hem aldaar de spade aangeboden door den directeur der onderneming, die lot de aan wezigen de volgende toespraak rigte Mijne Heeren De nog woeste bodem waarop wij slaan, was voor eenige eeuwen bebouwd land en bewoond door eene nijvere bevolking, die hier vreedzaam hunne huizen en erven bezaten tol dat de stormvloeden welke in den aanvang der 16e eeuw Zeeland teisterden, ook hiel' dijken en dammen doorbraken en bevolking en bodem verzwolgen. En zoo lieerschten de wateren meer dan 300 jaren over den verdronken grond. Doch langzaam en als onmerkbaar hernam het element der aarde zijne regten wederom bezonken slikken op de overspoelde zandbanken, en vormden zich alzoo deze schorren welke reeds trieer dan zestig jaren liggen wachten om het bevruchtend koorn in haren schoot te ontvangen. Gelukkig dal geen vreemdeling eigenaar geworden is dezer belangrijke possessie gelukkig dat deze on derneming eene Noord -Bevelandsche zaak is geworden. Reeds zijn de werken aangevangen waardoor deze gronden aan het domein der wateren zullen worden onttogen en hel oogenblik is gekomen waarop de eerste beschermende graszode aan de bedijking zal worden gelegd. Aan u mijn heer Leendert Abra ham Paardekooper is deze eervolle taak door ons opgedragen; aanvaard en volbreng dezelve, en dat hel voor u en uw geslacht steeds eene aangename herinnering moge blijven de eerste hand te hebben gelegd aan de bedijking van eenen polder, welke naai uwen naam zal genoemd worden. Nadat de graszode onder hel gejuich der aanwezi gen was opgereden en geplaatst, werd door den heer Paardekooper toepasselijk geantwoord en den wensch betuigd, dat ook dezezode kracht mogt bijzetten aan den djjk welke voor altijd de vijandigewateren mogle buiten sluiten. Daarna sprak de heer van Leeuwen een woord van zegenwensch tot het bestuur van verwelkoming lol de genoodigden van gelukwensching lot den aanne mer Dronkers en lot inweiaing van den Polder welks bedijking een nieuw bewijs opleverd dal naar den aard der Zeeuwen nog steeds de spreuk bewaar heid wordt: Luclor et Emergo! Daarna vergaderde men zich in de door de zorg des aannemers ruim gespannen en met vele vlaggen versierde tent, terwijl ook alle de hutten der dijk werkers met vlaggen waren bezet, en deze beden, welke zich door bedaardheid en ordentlijkheid zeer gunstig onderscheiden, met gepaste blijmoedigheid bij monde van een uit hun midden hunne belangstel ling betuigden. Mogt ook voortaan bij veilingen van aanzienlijke vaste goederen er meer gemeenschappelijk worden te werk gegaan, de eigendom in Zeeuwsche handen ge vestigd en daardoor verhinderd worden dat vreem delingen langer de schoonste bezittingen en vrucht baarste gronden zich loeëigenen. Den 18 dezer zijn van Rijnsburg de eerste nieuwe aardappelen te Amsterdam aan de markt geDragt. Er werden 20 mudden aangevoeld welke tegen 6 per mud zijn verkocht. In de volgende week worden de Westlandsche nieuwe aardappelen verwacht. Aan gaande de kwaliteit ontvangt men de allergunstigste heriglen Dienselfden dag zijn per stoomboot Antwerpen van de Nederi. stoomboot maatschappij van Duilschiand aangebragl 70 a 80 manden kersen en onmiddelijk transito naar Engeland per stoomboot van den vol genden morgen verzonden. Dit waren de eerstelingen ran dit saisoen. De N. Holt Courant schrijft Men leest het volgende in de Provinn. Friessche Courant Ons vermoeden dat de landverhuizers uit dit gewest die onder geleide van den heer Bonnema der. 26 Febr, U van Harlingen zijn vertrokken, zich zouden bevinden op bet veiongelukte schip PPilliam and Mary, is helaas I zekerheid geworden. Genoemde bodem heeft op den A Mei II. schipbreuk geleden op Stirrup- Key lusschen de Bahama eilanden en van de luim 200 passagiers is het aan niet meer dan 27 personen gelukt zich te redden. Na zes uren zwer- vens op zee, in eene boot, zijn ze door een Ameri kaansch schip Polluxbestemd naar L iter pool. opgenomen en irt die stad behouden, doch met ach terlating van alle hunne bezittingen, aan wal gebragi. Wijders bevat gemelde Courant hel volgende uit treksel van een brief, geschreven uil Liverpool dd. 6 Junij door Oene Martinus PPagenaarvan Hee renveen passagier van hel sch%i PPiilyarn and Mary, medegedeeld door den heer P. Hunia «Op den 4 Mei II. 's avonds ten 9 uur zijn wij bij de Bahama eilanden op een verborgen klip gestrand, 4 a 5 uren van de Amet ikaansche kust verwijderd hel schip werd lek en na tien ganschen nacht ge pompt te hebben, hadden wij 's morgens ten 4 uur 6 voet water in het schip lagen wij voor anker, van de klip al zijde. De 2 stuurlieden en 6 uialro zen zalen reeds in één der stoepen, doch de kapitein beloofde aart Bonnema het schip niet te zullen ver laten, voor dal zij gered zouden zijn, doch ik (schrijft PVagenaarvertrouwde zulks niet ging op de kajuit bij de pomp slaan, slechts een jasje, broek en zwem gordel aanhebbende, om zoomogelijk mij met zwem men op een stuk hout te redden dewijl ik geene hoop opoe boot bad. Toen zeide de kapitein tolde 2 matrozen ik ga bij desstuurlieden in de sloep red u dadelijk met de anderen;» toen verloor ik hen niet uil hel oog hij ging te water, en ik sprong er dadelijk in ter zelfder tijd dal de touwen gekapt werden. De kapitein was reeds in de eerste, en ik, alsmede Ulbe Bergsma van KimswerdIzaak Boot da van üantumawoudebenevens 21 Ieren, en 3 Duitschers, in de tweede sloep. De Ieren wil den ons buiten werpen doch ik had een mes in de eene en eene puts in de andere hand, zeggende: «de eerste die ons aanrand, steek ik door.» Zoo zijn wij dan van 's morgens 6 tot 's middags 1 uur rond ge dreven tot dat een schip (genaamd Pollux) kapi tein Mac, Enlyre ons opnam en den 6 Junij jl. behouden Ie Liverpool aan wal bragt. Naar wij denken zijn de anderen 170 in getal aan boord gebleven en waarschijnlijk niet gered; echter hebben wij het schip niet zien zinken. De commissie van geneeskundig onderzoek en toevooizigl in de provincie Groningen, uit eendaar- toe opzettelijk gedaan onderzoek gebleken zijnde dat de groene papieren gordijnen welke tegen woordig zeer veel in gebruik zijn, met eene arceni- cale (rattenkruid houdende) verfstof gekleurd zijn dat deze verfstof, zoowel door het optrekken en ne- derlaten als door het schoonmaken der gordijnen zeer ligt tos iaat en zoo doende rattenkruid-hou- dendo slof in de vertrekken verspreid wordt, hetwelk hoogst nadeelig op de gezondheid kan werken, heeft zich verpligl gevonden dit ter kennis van het pu bliek te brengen en de ingezetenen ernstig voor het gebruik van zoodanige gordijnen te waarschuwen tenzij de verfstof door eenig middel behoorlijk ge dekt en voor verstuiving beveiligd zij. Tilburg J8 Junij. Heden voormiddag had al hier de geannonceerde harddraverij van heeren offi cieren van het korps jagers te paard plaats. De uit slag daarvan was, dat de 1ste luitenant H. Smeets de overwinning op vijf zijner collega's behaalde hebbende het terrein ter lengte van ongeveer 800 ellen in 55 seconden afgelegd en werd hem alzoo de prijsbestaande in een koppel fraai met zilver gemonteerde pistolen door Z. M. den koning uit geloofd toegekend. Daarna had de rid plaats van heeren onderofficieren en korporaals, naar twee fraai gedamasceerde degens, door heeren officieren onderling uitgeloofd. De eer ste prijs werd behaald door den wachtmeester PPil- derberg terwijl de tweede den brigadier de Haan te beurt viel. Deze prijzen werden met eene warme toespraak door den luitenant-kolonel Fundler den overwinnaars uitgereikt. Eene talrijke menigte was op de been om dit hier zoo zeldzame schouwspel bij te wonen terwijl alles onder begunstiging van heerlijk weder in de beste orde is afgeloopen. Ommen J7 Junij. Het detachement dragonders alhier en aan.de Ommerschans aanmerkelijk vermin derd zijnde hebben de geblevene manschappen en voornamelijk die aan het gesticht de handen vol, uit hoofde er bij herhaling desertatiën plaats hebben. Het is den brigadier, die alleen was, gelukt twee gedeserteerden lerug te voeren. Een hunner beproefde het zelfs voor de tweede keer de kolonie te verlaten. Meerdere kolonisten hebben van tijd lot tijd gelijke pogingen aangewend, doch zijn opeen of twee uren afstand allen weder gevat. Te IJsselmonde heeft dezer dagen het volgende ongeluk plaats gegrepen Een der aanzienlijkste in gezetenen dier gemeente landbouwer van beroep bezat een fraaijen groolen slier, die, zoo als gewoon lijk op het land aan een lang touw was vastgelegd. Hel dier was overigens niet wild en aan den landbou wer gewoon. Intusschen was het gras, zoo ver het touw den slier toeliet te gaan, schoon afgegraasd, en wilde de landbouwer hem op eene andere plaats zet ten, ofhettouw langer maken. Zoodra de landbouwer echter onder zijn bereik was, werd de stier woedend, en .bragt hem een zoo geweldigen stoot toe met de horens dat hij bewusteloos nederzeeg. Wal verder met den man gebeurde weet hij niet toen hij tot bewustheid kwam waren hem de kleederen van het ligchaam gescheurd en was hij deerlijk gehavend en

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1