lit intgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan J6 regels a 1 .1,20 behalve het Zegelregl. BiCTtlÉJi 'mmmmmmïh BEBENDHABIHG. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak GOES, gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland san den 31 Janu- arij 1853, A. No. 737, lsle Afdeeling Provin ciaal Blad No. 17) mitsgaders de missive van de dislricts-commissie tot AANMOEDIGING en ON DERSTEUNING van de GEWAPENDE DIENST, alhier gevestigd, in dato den 15 dezer, brengen bij deze ter kennis san de Ingezetenen dezer Gemeente. Dal op PFoensdag den 22 Junij e. k. aan de hnizen der Ingezetenen de gewone jaarlijksehe in zameling ten behoeve san gemeld fonds, zal ge schieden. Daar het fonds bij voortduring behoefte heeft aan de onbekrompene ondersteuning der Ingezetenen zal ieder gevoelen de dringende noodzakelijkheid om mildelijk bij te dragen tol instandhouding van ene inrigting welke de hoop en het vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgslieden die aan het behoud san liet Vaderland hunne gezonde lede maten ten offer gebraglen der Detrekkingen san hen, die daarbij hun leven gelalen hebben. ilal ieder derhalve, gevoelende de nuttige en wel iladige strekking van dat fonds en hel pligtmatige om hetzelve in stand te houden naar vermogen daartoe bijdrageom alzoo het lot te helpen ver zachten van de verminkte helden des Vaderlands en de nagelatene weduwen en weezen der gesneu velden. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 16 Junij 1853 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. BIMMk IIimTMlIISII. GOES den J6 Junij. Men verneemt met zekerheid dat de Heer C. C. HoUée arrondissements ijker alhier als zoodanig is benoemd te Dordrecht en de waarneming voor het district Goes voorloopig is opgedragen aan den ar- rondisseinents-ijker te Middelburg. 'a Gravenhage, J4 Junij. Op heden is de zitting der Stateu-Generaal door den Koning met de volgende rede geopend Mijne Heeben Ik ben levendig getroffen geworden, toen onlangs duizenden Mijner beminde onderdanen, geschokt in hun nationaal gevoelen verontrust over hunne teederste belangen, zich tot Mij wendden, en van Mij voorzie ning tegen het voorwerp hunner bekommering ver langden. Doordrongen van Mijne verpligting om aller belan gen en regten te beschermenheb Ik gemeend Mij niet te moeten vereenigen met den raad, welke Mij door de Raadslieden der Kroon werd gegeven. Ik be greep, dat het opvolgen daarvan de hoog gestegene bekommering niet opheffen, de onmiskenbare spanning der gemoederen niet bedaren kon. Op het alstoen geopenbaard verlangen der Ministers, heb Ik aan sommigen hunner ontslag verleend, en hen vervangen door mannen, die Mijn vertrouwen be zitten. Ik heb Mij verpligt geachtin verband daarmede een deel der Vertegenwoordiging te ontbindenen de Kiezers in de gelegenheid te stellen om te doen blij ken van hunne waardering der omstandigheden. Thans zie Ik Mij met genoegen op nieuw omringd door de beide Kamers der Staten-Generaalen het is Mij eene behoefte geweest, Mijne Heeren! in persoon Uwe vergadering te openen. Het verheugt Mij dit te kunnen doen onder verblij dende uitzigten. Gewenschte goede verstandhouding naar buiten; toenemende ontwikkeling en welvaart naar binnen; deze zijn de gelukkige voorteekenen, waaronder de Wetgevende Magt hare werkzaamheden mag her vatten. Het bezwaar intusschenwaarop ik bij den aanhef het oog had, is, tot Mijn leedwezen, nog niet uit den weg geruimd. Ik heb getracht hierin te voorzien, zoowel door op helderingen uit te lokken daarvan waar de wonde onwillekeuriggelijk Ik veronderstelwas toegebragt als door maatregelen te beramen in eigen boezem te nemen. De overtuiging heeft zich bij de Regering gevestigd, dat aan vele moeijelijkheden alleen door eene wet is te gemoet te komen. Het Zesde Hoofdstuk der Grondwet verzekert regten aan de Kerkgenootschappen; maar het legt ook aan de Regering pligten op, bij welker volbrenging het gezag der wet niet kan worden gemist. Het is mijn oogmerkhiertoe Uwe medewerking in te roepen. Ik zal dit met te meer vertrouwen doen, naar mate Ik verzekerd ben dat de geest van gematigdheid en bedaard onderzoek, aan onzen landaard zoo zeer eigen, bij Uwe overwegingen zal voorzitten, en dat het Uwe ernstige zucht zal zijngelijk het de Mijne ishet beginsel van Godsdienstige verdraagzaamheid, op onzen bodem sinds lang inheemsch, met kracht te handhaven, en alles te vermijden, wat verdeeldheid en scheuring tusschen de zonen van hetzelfde Vaderland zou kunnen doen ontstaan. Op die wijze zal het mogelijk zijn een toestand te doen geboren wordenwaarin door den Staat aan alle Kerkgenootschappen eene gelijke bescherming kan wor den verleenden waarin zijin gemeenschappelijke onderwerping aan dezelfde billijke en onpartijdige wet, waarborgen vinden voor hunne onderlinge vrijheid en zelfstandigheid. Het is overigens Mijn voornemen in deze zitting alleen die ontwerpen van wet aan Uwe beraadslaging aan te biedenwelke onderwerpen betreffendie eene spoedige voorziening eischeu. Ik verklaar alsnu deze Vergadering geopend, en lk besluite met den wenschdat de wijsheiddie van Boven is, ook ons moge opwekken en besturen, opdat onze pogingen ten nutte van het dierbaar Vaderland zich kenmerken door ordevredelievendheid en regt. Ouder de jurisdictie der stad Oosterhout zijn gedurende de afgeloopene maand Mei 16 jonge vossen en eene moervos gedood. Uit Rotterdam wordt wederom van verschillende drenkelingen gewag gemaakt de timmerman van het schip Banca Oen 14 naar Londen zullende ver trekken was aan wal gegaan om afscheid van zijne betrekkingen te nemen aan den trap bij de wille poort in het bootje willende stappen om zich naar het schip te laten roeijen, trad hij mis viel in 'twater en verdronk terwijl denzelfden dog hij het uit zeilen van het Arnhetnsche beurtschip van daar, door het overslaan van den fokkemasl, een jongeling van 18 jaren, van gemeld schip werd over boord gesla gen en mede zijn graf in de golven vond. Ook te Groningen moest den 11 dezer een 4 a 5jarig knaapje een val in het Amsterdiep met den dood bekoopen. Uit Vlissingen wordt gemeld dat in den namid dag van 13 dezer een zwaar onweder boven het ei land Walcheren ei) het 4de district woedde. Be halve eenen brand te Brigdamme is er door den bliksem ook een ontstaan in het gehucht Kruisdijk waar eene rijk gevulde schuur is afgebrand. Ook in de Middelburgsche Courant wordt ge lezen dat in den namiddag van den 13 dezer om streeks 3 ure boven die stad een zwaar onweder woeddevergezeld van hevigen regen terwijl de bliksem in den omtrek (onder de gemeente Sint Lauiens, c. a.) brand deed ontstaan en we! op de hofstede door Polderman bewoond. Volgens schrij ven zijn woonhuis met daarbij sints kort gebouwde nieuwe schuur in den asch gelegd. In den vroegen morgen van den 14 Junij heeft een droevig ongeluk op den Scheveningschen weg plaats gehad. Eenige kinderen van Scheveningen bevonden zich op eenen molenaarswagen. Een jon geling 11 jaren oud sprong onder het rijden achter van den wagen om vóór op het krat te klimmen. Hoewel door den molenaar gewaarschuwd, beproefde het jongetje evenwel om op den wagen te komen het ongeluk van oin te kantelen en onder de wielen te raken deed hetzelve op de plaats dood blijven. Hoe dikwerf ziet men het dat kinderen achter op wagens klimmen: is het dan te verwonderen, dat men ongelukken van dien aard verneemt is het niet te verwonderen, dat men er niet meer van hoort, terwijl in het boven aangehaalde geval eene gansche familie in droefheid is gedompeld Amsterdam J4 Junij. Gisteren morgen zijn zes haringjagers en tien haringbuizen uit de Maas in zee gezeild. Te Nieuwleusen is men dezer dagen druk be gonnen met het wasschen der schapen, oin ze daarna te scheren. Reeds zijn bij de landlieden vele aan vragen naar wol gedaan, waaruit men opmaakt, dat er met de aanstaande groote jaarmarkt Ie Ommen goede prijzen zullen besteed worden. Te Blokzijl ontwaarde men in den avond van den 11 Junij eene belangrijke zwarte streep tegen het oosten, die zich dan opwaards en dan nederwaards bewoog Dit verschijnsel trok veler aandacht en spoorde enkelen aan tot een naauwkeurig gadeslaan dier be weegbare wolk of streep, Den volgenden morgen ontdekte men, dat zij niets anders was dan eene vlugl van die viervleugelige insekten, welke daar bekend zijn onder den naam van hengsten, elders onder dien van blare- of blazenbijlers en hier jaarlijks en wel het meest bij oostenwind in het voorjaar worden waar genomen doch zelden in zoodanige massa als thans. In den Kruidtuin der Hoogeschool, te Gronin gen, zal dit jaar eene groote Agave of zoogenaamde honderdjarige Aloë Agave Americana) bloeijen. Hoewel dit daar meer gezien is, blijft de groeikracht van dit gewas toch altoos opmerkenswaardig. De zich vormende bloemstengel verlengt zich door elkan der thans ruim een palm in de 24 urenmaar de hoogte die de stengel moet bereiken is zóó groot dat hel toch ligt nog eene maand kan duren, eerde eerste bloemen open gaan. Uil Roermond wordt van den 12 Junij ge meld. dal in den namiddag van den II eene vrouw, genaamd C. van Goor, wegens diefstal veroordeeld, uil hel huis van arrest aldaar is ontvlugt zonder

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1