1853. No. 45. MAANDAG 13 JVNIJ. BICTIilê- MiffiCTMTilio DAiVH- EI BEDEDAG. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING- BifiMk iTOgffyiiKii0 Dr. uilgam, de&er, Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco pet- Postt J,9(h Gewone Jdvertenlien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a .1,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER ei» WETHOUDERS vak G0ËSo Herinneren hiermede de Ingezetenen derzelve Ge-: meenle aan het bepaalde bij Zijner Majes.te.ils besluit, van den 1 Augustus 1831 No, 72 dat de DANKDAG of GODSDIENSTIGE VIERING der OVERWINNING ie WATERLOO, altijd op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. En daar deze dag dit jaar op den 19 der loopende maand invalt, worden de Ingezetenen uilgenoodigd om door pleglige viering deszelven en eene algemeene deelneming aan de openbare Godsdienst-oefeningen van hunne dankbaarheid jegens hel Opperwezen te getuigen, wegens den in de Keiden van Waterloo bevochten zege en bij die gelegenheid de belangen, van het Rijk en die van het Koninklijk Huis, aan de goedheid des Allerhoogsten op le dragen. Zuileode deze opdat niemand onwetendheid voor wende worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuizevan Goes, den I 1 Jnnij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M- P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAA R. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES verwittigen elk der daarbij belanghebbenden 1°. Dal de Alphabetische Naamlijsten van alle de Personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer Gemeente moeten deel nemen, ter inzage van een iegelijk zullen liggen op hel Raadhuis, van Maandag den 13 tot Maan dag den 27 dezer loopende maand van des voormiddags negen tot des namiddags ten twee ureten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval Item op die Lijst eenige Personen of omstandigheden inogten voorkomen die op dezelve zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks bij de mef het opzigt over de Loting belaste Commissie ter kennis te brengen. 2°. Dat de tijd tot de Loting over den loopende jareis bepaald op kV oensdag den 29 dezer maanddes vourtniddags ten 10 ure. en dezelve zal plaats hebben ten Raadhuize alhier. Gedaan te Goesden 11 Junij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M: P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. GOES den dS Junij. Er is hier op het eiland door enkelen een aanvang gemaakt met den. hooibouw. In den nacht tusschen 7 en 8 dezer, had er in de nabijheid der stad Enkhuizen een deerniswaar dig onheil plaats. Zekere fan Schenk verliet dien nacht de haven om met zijn broeder van de passe rende schuiten viscth op te- koopen voorlgeroeid lot in het vaarwater gaven beide zich onvoorzigtig aan de slaap over en Werden in dien toestand door een Urker visscherschuit overzeild, zoodat het bootje kantelde., Nifll.tegensljiande alle aangewende pogingen lot redding vondt gemelde Schenk zijn graf in de golven, nalatende eene vrouw met drie nog zeer jeug dige kinderen, Te HazerwCude wordt door den bouwman P. Braai gebruik gemaakt van: een dubbele ploeg of van een ploeg, die in eenen gang twee voren ploegt; dit werktuig, doof dezen landman zeiven uitgedacht, voldoet, in allen opzigte vermindert hel werk lot de helft en bespaart tijd er. kosten, door al hetwelk zijn practisch nut boven eenigen twijfel is verheven. Men schrijft uit Rotterdam den 1J Junij: Heden namiddag omstreeks 5 ure verzamelde zich in en nabij' de nieuwe Plantage eene ontzettende volksmenigte om den heer Lassaigne met zijn lucht ballon te zien opstijgen.. Een weiland achter de nieuwe gasfabriek was de. plaats waar de toestel werd in gereedheid gelnagl en zich een aanzienlijk en vrij talrijk publiek had vergaderd. Reeds ten 11 ure in den morgen was men met het vullen van de ballon met gewoon' gas der bovenge noemde fabriek heg noen hetwelk ten drie ure wetd geslaakt. Door middel van een aantal, zakken met gewigtaan het netwerk bevestigd, alsmede Hoor eeh aairtal militairen van liet garnizoen werd de balion bij den grond en op dezelide plaats gehouden Ten half vijf ure, terwijl het publiek zich begon le verzamelen, werd de vulling hervat en was men ten ongeveer half zes ure daarmede gereed. De Dal- Ion bevatte toen ongeveer 20.000 voeten gas. Al spoedig was nu het schuitje aan de ballon bevestigd, en nadat de noodige maatregelen van voorzigtigheid genomen waren nam de heer Lassaigne en een lief hebber. die zich daartoe had opgedaan, plaats, en ving de luchtreis onder de gunstigste omstandigheden aan. Tot verbazing van hel publiek was de heer Ju lio, zoo als aangekondigd was. werkelijk onder liet schuitje bevestigd en volbragt terwijl de ballon hem in hel luchtruim voerde gymnastische exerci tiën door middel van twee afhangende ringen. Een uit het schuitje insgelijks afhangende touwladder, stelt hem in staat later daarin te klimmen. De bal Ion ging in eene westelijke rigting langs de stad en verdween spoedig uit het gezigt. Volgens schrijven uit Rotterdam van 12 Junij zijn de moedige luchtreizigers ten hall' zeven Ure in de omstreken van Delft (in den Hoepelpolderop een uur afslands van die stadneder gekomen de rigting naar zee en de aanwezigheid van veel zand grond waarin het anker niét vasthoudt, maakte deze spoedige nederdaling noodzakelijk. Volgens de gedane waarnemingen hadden zij ai- vorens de daling begon eene hoogte van 2800 ellen bereikt. De natuur was in de bovenlucht in den hoogstèn graad kalm. De daling geschiedde zóó snel dat het zand hetwelk men uitwierp om haar te ma tigen, een buitengewoon geraas maakte, door de aanraking met de nog gevulde ballon men kwam echter zeer zacht neder en slechts het talrijk aanwe zige vee maakte bij het aanschouwen van zulk een mirakel een verbazend geweld. Gedurende de reis had men geen ander ongemak gehad dan een gevolg van het verzuim om proviand met zich te voeren; onze reizigers leden hevigen dorst. Hel schijntdat zij die van dit vreemde arrive- ment getuige weren (na van den schrik bekomen te zijn) van den heer Lassaigne eene schatting eisch- len alvorens hem toe te staan zijne ballon te ver voeren. De gevraagde som (ƒ30,niet bij zich hebbende moet hij ook door tnsschenkomst van1 eenen policie-agenl van Schipluide tot een minder bedrag 20getransigeerd hebben, en is ver volgens met den laatsten spoortrein in deze stad'terug gekomen. Is men wel ingelicht, dan zal de heer Lassaigne in de volgende week neder eene luchtreis onderne men en de heer Julio alsdan op een onder hetschuitje bevestigd paard gezeten zijn. Leerdam, dO Junij. Gisteren is in de buurtschap Boeikop (getneeole Schoonrewoerd), hét vijfjarig kind van A', H verdronken; de moeder en grootmoe der van het kind waren beide te huis hadden hel kind uit het oog verloren en van het ongeluk niets bemerkt Men kan zich dus den wanhopigen toestand van de moeder voorstellen, toen zij naar buitengaande, haren lieveling in de wetering zag liggen. Zij wierp zich terstond in het water om hel kind te redden maar het was te laat de aangewende pogingen en toegediende geneeskundige hulp waren vrnchteloos. De jaafiijksche paardenmarkt gehouden te Wil lemstad, den 9 Junij, was van vele en goede paarden voorzien en de handel bij uitstek levendig. Voor vierjarigen werd van 300 tot 400 gulden besteed. Te Beest was de aanvoer niet groot en de verkoop matig. Te Tinteloord werden door dén zeer geringen aanvoer goede prijzen gemaakt. Onslwedde 6 Junij. Heden werd alhier door de daartoe bevoegden voor de vijfde maal een pre dikant beroepen en wel Ds. Nicolaas Ostivan Puiten in Gelderland. De predikant le Onstwedde heeft een zuiver jaarlijksch inkomen van f 2000 en geniet daarenboven vrije woning met een toin, bene vens vrije tnrfgraving lot eigen gebruik. Den 30 Mei II. is te Valom overleden Sjouk je Jans van der Meulenweduwe van Harke T. van der Meulen in den ouderdom van honderd een jaar en twee maanden nalatende 8 kinderen waar van de jongste 54 en de oudste 74 jaren oud is45 kinds kinderen en 35 achter-kinds-kinderen. Groningen9 Junij. Een allertreurigst voorval heeft hier plaats gehad tengevolge of in verband met de pas ontdekte kindermoord. De vermeende moe der namelijk een jong meisjeheeft zich allerwaar schijnlijkst uit wanhoop verdronken. Als een lofwaardig voorbeeld vermeld men, dat de heer Holsheimer 1ste kommissaris van policie te dezer stede, al zijne onderhoorige agenten, die een aanzienlijk personeel uitmaken, er toegebragt heeft om leden van hel ofschaffings genootschap te worden. De Prov. Gron. Courant deelt het volgende mede uit Emden Te Mellendorp had dezer dagen eene noodlottige vergissing plaats. Een meisje, dat aan opgezette klie ren leed en door den geneesheer in- en uitwendig werd behandeld, werd door schromelijke onachtzaam heid der moeder vergiftigd, doordien zij het tot Uit wendig gebruik -oorgeschreven middel innam. In eene weide bij Anrieh heeft eene schandelijke ver minking van vee een paard en vier koeijen plaats, gehad. De justitie heeft onmiddelijk op het ontdek ken van de daders eene premie van 50 th. gesteld. Te Stade is dezer dagen een metselaar lot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld als hebbende zijne vrouw- wel niet eigenlijk gezegd vermoord, maar toch in zóó erge mate mishandeld, dat er de dood op volgde. De vrouw was ziekelijk en zwak, en haarman, een klein,

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1