DONDERDAG 9 JUN1J 185& OPENBARE VERGADERING SEMEEITE-RAAD TE GOES, «•men De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post J,90 Gewone Jdvertentien worden a W cis. de. regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan J6 regels a f behalve het Zegclregt VAN DEN DF.N 8 JUNÏJ 1853. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig mr. Saaymans Vader we ens uitlandigheid en de Heer A. Smalle gauge, die onder de ehaudeling van het 3e punt binnenkomt. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen n gearresteerd. De Voorzitter doet door den Secretaris voorlezen, de door burgemeester en Wethouders gevoerde correspondentie met en Raad van bestuur der Maatschappij van verbeterdemee- rap bereiding, nopens de uitgifte op erfpacht van den aan- evraagden grond. Uil die correspondentie blijkt hoofdzakelijk: dat het be- tuur der Maatschappij bezwaar had in de bepaling, dat het mlerhoud van den nieuw aan te leggen weg geheel voor are rekening werd gelalen, maar hij integendeel vermeen- Ie. dat dit op al de aanliggende eigenaren behoorde te ernst en terwijl wat aanging het bezwaar over het inne- j jen van den tegenwoordigen weg, het bestuur in de mee- ing verkeerd had dat zulks was aangevraagd en toege daan maar aan het bezwaar van den Gemeente-Raad zou rordetj le geiuoet gekomen. Daarop is van de zijde van het gemeente-bestunr geant- 'oord dat zij zich de schouwing van den nieuw temaken eg hebben voorbehouden en den last tot onderhoud vol- ns hei raadsbesluit, waarin zij niet bij magte waren ver; ideringen te brengen op de Maatschappij alléén moest rusten omdat het aan dc Maatschappij onverlet bleef met aanliggende grondeigenaren alle zoodanige schikkingen maken als men onderling kon goedvinden. Waarop wederom door het bestuur der Maatschappij is •anlwaord, dal zij verlangden de erfpacht te aanvaarden o en i)i dier voege als Dij het raadsbesluit was bepaald- Na die voorlezing,.zegt de Voorzilter, dat die zaak wat rlijeu aan ga al al'zoo in goede orde is en alleen nog over- jft het aangaan van een contract, wanneer de goedkeu- ig van lleeren Gedeputeerde Staten op dé voorgestelde igifte in erfpacht zal zijn verkregen; intusschen hebben :eren Gedeputeerde Stalenop de daartoe gedane aan- agehij missive van 18 Mei verklaard, hunne goedkeu- ig aan die uitgifte in erfpacht niet te kunnen geven, al iens door den raad ingevolge art. 230 der gemeente-wet js verklaard, dat de weg in die erfpacht begrepen, niet 3i' tot openbare dienst bestemd zou zijn. Met die verklaring hebben Bnrgemeester en Wethouders rmeend te moeten wachten, tot de nieuwe weg bestond; „usschen maken Heeren Gedeputeerde Staten de goedkeu- jg der uitgifte op erfpacht afhankelijk van die verklaring- stellen alzoo Burgemeester en AVethouders voor, alsnu verklaren: dat de in die erfpacht begrepen weg, zal op uden voor de publieke dienst bestemd te zijn, zoodra de 2uw aan te leggen wég zal zijn gelegd en bruikbaar ge lakt. Hètgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Op grond van het vroeger geresolveerde door den raad pens de inrigting van het schoolwezen in deze gemeente, dien Burgemeester en Wethouders voor, dat de raad be- lite lo. Eene commissie te benoemen om aan Burgemeester AVethouders te dienen van raad en berigt, in de zaak inrigting van de schóól vóór minvermogendendewijl t voornemen bestaat om die school met 1 Januarij aan- ande in werking te brengen en alvorens voor de ouders r kinderen gelegenheid moet bestaan tot het aangeven nner kinderendeze behooren geclassificeerd te worden ieven gemaakt enz., waartoe zij voorstellen te benoemen: lid van het algemeen armbestuureen lid der oecono- sche spijsuitdeeling, een lid van de diaconie der hervormde neente en een lid van den raadde drie eersten te be- f;men op voordragt van twee personen door de respective legien te doen, terwijl deze commissie altijd zal worden iresideerd door een' der Wethouders. Niemand daarover het woord verlangende te voeren, wordt alzoo unoniem besloten. In verband met dit onderwerp stelt de Voorzitter vóór, ofschoon in bet verslag van de raads-commissie daarvan reeds gewaagd isden stedelijken onderwijzer van Hiele op te dragen de waarneming dier school, op de vroeger vastgestelde voorwaarden, waartoe een besluit van dezen raad noódzakëlijk is. Hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Aan de orde is, de uitgifte in erfpacht van den grond der voormalige schutterij, aan het bestuur der op te rigten bij zondere school der le klasse. Burgemeester en AVethouders hebben die zaak onderzochte vinden het terrein allezins tot het beoogde doel geschikt en stellen voor om dien grondter grootte van 8 roeden, 70 ellen, aan de verzoekers in erfpacht uit te geven voor 99 jaren,, in te gaan den 1 Januarij 1854 tegen eene jaarlijk- sclie erfpacht van 20,boven en onverminderd de beta ling dei' lasten daarvah geheven woedende. De Héér van den Bosefi vraagt het. woord tot het doen eener motie van orde. Dit hem verleend zijndeverzoekt ZEd. deze zaak aan te houden tot na de behandeling der overige op het oproepings-briefje vermelde zaken, omdat hij, bij aldien dé vergadering hem daartoe verlof geeft, zoude wenscben eenige inlichtingen van Burgemeester en AVethou ders te. vragen, en die vragen welligt zullen leiden tot een nader voorstel,, óf. wel dat Burgemeestér en AVethouders deze eerst in eene vólgende vergadering zullen verlangèu te ge ven en alzoo de zaak zelve niet voor dadelijke behandé- ling vatbaar zal zijn. Niemand zich daartegen verklarendewordt overgegaan tot de voorlezing der missive van Heeren Gedeputeerde Staten van den 29 April .11., houdende mededeeling, dat de Staten het aangevraagde renteloos voorschot lot begrinding van wegen hebben toegestaan doch daaraan eenige voor waarden zijn verhonden waaraan alvorens dient te wor den voldaan. Burgemeester en AVelhcuders stellen voor op grond van die aangeduide voorschriften dat de raad verklare in die voorwaarden te berusten, waartoe een concept besluit wordt voorgelezen. Dit houdt o. a. in dat de aanbesteding in het openhaar zal geschiedenen bij gebreke van behoorlijk onderhoud II. H. Gedeputeerde Staten worden gemagtigd het beheer der wegen op zich te nemen en ten koste der nalatigen te doen onderhouden enz. Hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Door den A'oorzitter wordt medegedeeld, dat zijn inge komen a. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten van 2^ April waarbij wordt, goedgekeurd en magtiging verleend lot het doen van. eene onvoorziene uitgave, die door den raad was aangevraagd. b. Gelijke missive van 18 Mei, houdende berigt dat de ver ordeningen op het.bevaren der haven en het gebruik der boom- kade zijn ontvangen. c. Missive van de directie der oedonomische spijsuitdeeling daarbij inzendende de rekening harer administratie over 1852 1853welke zal worden gedeponeerd ter inzage van de leden. Op uitnoodiging des Voorzitters deelt de Heer van den Bosch als voorzitter der vaste commissie voor het armwezen, belast met bet opnemen dier rekening, mede, dat zij die rekening heeft helpen opnemen in ontvang op ƒ1767,69^ f 1651,594, en in goed slot op 116,10- dat zij dit met het meeste genoegen heeft gedaan, omdat uit de rekening en de gegevene inlichtingen nopens de wer king van die administratie, zoo volkomen gebleken was van de doelmatigheid en goede vruchten dier instellingzoodat dan ook de commissie niet geaarzeld heeft, uit volle over tuiging haren dank te betuigen aan de commissie der spijs uitdeeling. d. Missive van den A'oorzilter der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, daarbij inzendende een exemplaar van bet verslag van de internationale telegraaf compagnie. De Voorzilter zegt erkentelijk te zijn, voor de toezending van dat allerbelangrijks stuk en zal hetzelve ter kennisne ming door de leden van den raad bij ben rondzenden. e. Prov. blad No. 72, houdende aanbeveling tot het nemen van maatregelen tegen het gevaar van hondsdolheid. De Voorzitter zegt, dat die zaak bereids in overweging is bij de vaste commissie voor de strafverordeningen en daar van binnen kort de noodige maatregelen zullen worden voorgesteld. Een adres van den Heer W. A. de Laat de Kanterhou dende verzoekom ingevolge art. 798 van het Burg. AVetb. te mogen afkoopen, de grondrente op een door liem beze ten wordend huis ten bedrage van 1,'sjaars. De Voorzitter meenende dat dit verzoek voor dadelijke behandeling vatbaar is, stelt voor hetzelve in te willigen, de afkoop gerekend te beginnen 1 Januarij 1854. Hetgeen wordt goedgekeurd. g. Verzoekschrift van den Heer D. Dronkerste Middel burgdat voor stads-rekening eene gelegenheid moge daar- ges.teld worden om aan het Goessche Sas voor de geprojec teerde stoombootvaart van Middelburg op Goes, Zierikzee Bergen op Zoom en vice versa eene geschikte aanlegplaats daar te stellen en hem ontwerper gedurende 15 jaren het vrije gebruik daarvan te vergunnen, alsmede vrijdom van sluis en havengelden voor de vervoermiddelen daarmede in verband staande. De Voorzitter deelt mededat dit adres reeds den 4 Ja nuarij 11. is ingekomen, doch zulks niet aan den Raad ter kennis is gebragtomdat bij het verzoekschrift niet was gevoegd eene planteekening en begrooting van kosten en de ontwerper, als geheel op de hoogte van die zaak, hét best in de gelegenheid was deze te verschaffen. - Naar aanleiding van een daartoe aan den Heer Dronkers gerigt schrijven, is eene planteekening en berekening van kosten (ten bedrage van 875,ontvangen, doch zijn Bur gemeester en AVethouders nog niet in de mogelijkheid ge weest die zaak te onderzoekenwaarom zij dan ook alléén daarvan kennis geven, om in eene volgende vergadei'ifig van hunne bevinding rapport te doen. h. A'oorstellen van de commissie voor het Finantie wezen: a. tot heffing van marktgeld. b. tot heffing van opcenten op de grondbelasting. c. dito op de personele helasting. Allen met de daartoe betrekkelijke verorderiin»ënin- structien enz. deze zullen worden rondgezonden. i. De Staatsbladen 23 24 en 25. AVordt overgegaan tot de benoeming der leden van het Stern-bureau om bij de aanstaande verkiezing voor leden van den Baad te fungeren. De Heeren Hochart en Soutendam worden tot stemopne- mers benoemd. Bij de le stemming verkrijgen de Heeren van den Bosch 8Soutendam en Vervenne ieder 1 stem. Bij de 2e stemming de Heeren Verschoor 6, Vervenne 3 en Soutendam 1 stem. Zoodat de Heeren van den Bosch en Verschoor benoemd fcijn. Terwijl bij"de stemming voor een plaatsvervangend lid, om bij ontstentenis van een der benoemden op te treden de Heeren Vervenne 5. Soutendam 4 en Saaijmans Bader 1 stem op zich vereenigden. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, wordt tot eene nieuwe vrije stemming overgegaan, waarbij de Heeren Vervenne 8 en Soutendam 2 stemmen bekwamfi Zoodat de Heer Vervenne lot plaatsvervanger is benoemd. Alvorens tot. de behandeling van het aangehouden punt over te gaanherinnert de Voorzitter de vaste commissie voor het armwezen, aan het uitbrengen van verslag nopens de aangevraagde 600,— door de Hervormde Diaconie de commissie voor het in orde brengen van den wal van de Ganzepoort naar den AVaaihoek insgelijks aan baar ver slag tefwijl de leden van den Raad deelmakende van de plaatselijke school-commissie worden uitgenoodigdbij die commissie aan te dringen tot het inzenden van een voorstel tot emplooi van de toegestane 500,tot verbetering van het onderwijs op de Fransche school.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1