GOÜMCJE 01UA\ No. 41. 1853. MAANDAG SO MM. PUBLICATIE. PUBLICATIE. BEKENDMAHMG. .•-i'<ur,K:.''v jij i-i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,7.5, Franco per Post f J,90. Gewone Jdvertentien worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Buwelijhs- en Doodberigten van .16 regels a f J .SO behalve hel Zegelregï. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van G4 VES doen te weten Dat door den Raad dier Gemeente in zijne verga deringen van den 11 April en 2 Mei jl. is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING op het aanleggen aan en van de HAVEN van GOES. Abt. 1. De schippers welke met hunne vaartuigen de buiten- of binnenhaven aandoen en begeeren zullen aldaar te vertoeven zijn gehouden bij het uit- en in varen der havenhet aanleggen en hetgeen tot de policie der haven en schutsluis behoortzich te ge dragen naar de bevelen van de daartoe aangestelde ambtenaren, overeenkomstig en ter naleving van hunne instructien te geven. Art. 2 Het wordt verboden, om met boomen, ha ken, of ander werktuig tegen het muur- of pakwerk of de deuren van het Sas te stootenen zullen de schippers gedurende de schutting en bij het varen in de haven de ankers moeten binnen halende boeg sprieten moeten opstoppen, en de zwaarden moeten in pikken. A rt. 3. Het is verboden in de binnenhaven eenige ankers of dreggen uit te werpen. Art. 4. Geeuc schepen zullen zoodanig in de vaart of geul der haven mogen leggendat de koers van andere daardoor verhinderd wordt. Art. 5. Het is verboden eenige wrakken van sche pen houtvlottenboomstammen of dergelijke in de haven te leggenzonder schriftelijk consent van het plaatselijk bestuur. Art. fi. Met het toezigt op de nakoming dezer be palingen wordenbuiten en behalven de ambtenaren van policiespeciaal belast de sas- en buitenhaven meester, de sas-knecht en de binnenhavenmeester, die van iedere overtreding proces-verhaal zullen opmaken en binnen 24 uren aan - Burgemeester en Wethouders in zenden. Art 7. Be overtredingen dezer verordening worden gestraft met eene geldboete van f 1,tot f 25, en gevangenisstraf van een tot drie dagente zamen of afzonderlijk. Art. 8. Deze verordening treedt in werking met den 1 Januarij 1854 of zoo veel later als de op he den gearresteerde heffing van Sas- en Havengeld een aanvang zal nemen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland vólgens hun berigt van den 18 dezer maand No. B <o%i 77, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den '28 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat door den Raad dier Gemeente in zijne verga deringen van den 11 April en 2 Mei 1853 is vastge steld de volgende verordening: VERORDENING op het gebruik der BOOM KADE te GOES. Abt. 1. De aan en vervoerders van Vlas, Boomen, Puin, Steen en dergelijke, zijn gehouden zich te ge dragen naar de bevelen van den binnenhavenmeester overeenkomstig en ter naleving van zijne instructien te gevenen zullen niet vermogen te lossen of laden alvorens de daartoe geschikte en bestemde plaats hen aangewezen zij. Art. 2. Het is verboden zonder schriftelijk consent van Heeren Burgemeester en Wethouders, het aange voerde puin, steen en dergelijke, langer dan veertien dagen te laten leggen. Zullende de aangevoerde arti kelen minstens eene El van den kant moeten gelegd worden. Art. 3. De overtredingen dezer verordening worden gestraft met eene geldboete van f 1,tot 25, of eene gevangenisstraf van een tot drie dagen. Art. 4. Deze verordening treedt in werking met den 1 Januarij 1854of zoo veel later als de op heden gearresteerde heffing van waaggeld een aanvang zal nemen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun berigt van den 18 Mei 1853 No. Hï 77 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 28 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P .BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS tan GOES brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Ge meente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1852, (loopende van 1 Mei 1852 tot ultimo April 1853), aangevraagd gedu rende bet vierde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen, en tot derzelver afgifte, ter Secretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 12 Junij, uitgenomen op Zon- en Feestdagendagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand om die afha ling in -persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blij ven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde Patenten of de afschriften van dezelve, dooreenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten wor den uitgereikt, tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 13 Junij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 28 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. Bij besluit der Staten van Zeeland in derzelver buiten gewone bijeenkomst van den 27 dezer, is met eene meer derheid van 24 tegen 7 stemmen aangenomen, het voorstel van II. H. Gedeputeerde Stalen tot verbetering van den weg van den veerdam van Wolfaartsdijk naar 's Rijks grooten wegleidende naar Goesdoor begrinding. Nadat dit voorstel door den Heer L G. J. van den Bosch bestreden en door de Heeren Fransen van de Puttevan der Bilt en anderen was verdedigd, heeft Mr. J. J. van Deinse dat voorstel mede ondersteund en daartoe hoofdzakelijk ge zegd Ik zal dit met al die waarheid en ernst en duidelijkheid trachten te doenwelke het belang der zaak vorderd. Ik zal dit doenniet zoo zeer uithoofde der bestaande overeenkomst tusschen de Provincie en Wolphaartsdijk en aangrenzende polders en de toezegging daarbij aan laatst- gemelden gedaan om een' goeden weg te leveren en te on derhouden, waarvoor door Wolphaartsdijkc. a.jaarlijks is en nog wordt bijgedragen 350want ik weetmeer dan iemand, hoe betwistbaar alle overeenkomsten, immers voor verschillende uitleggingen vatbaar zijnmaar ik zal dit met te meer aandrang doen uit de zedelijke verpligting der Provincie zelve. De Provincie zelve toch, verschafte nu weinige weken ge leden een renteloos voorschot van niet minder dan eene Ion gouds, aan verschillende gemeenten en particulieren, om hunne buurt- en bijzondere-wegen door begrinding of be strating te verbeteren. De Provincie behoort dus zelve niet achterlijk te blijven in datgenewaartoe zij een ander aanspoort en geld ver strekt en hoe zal zij bet oppertoezigt over de wegen van Gemeenten en particulieren in Zeeland uitoefenen en de wegpÜgtigen aansporen om die goed te houden, wanneer zij haar eigen weg in een zoo deerlijken toestand Iaat lig gen in hare eigene verpligting van goed onderhoud tekort schiet De weg van den straatweg tusschen Middelburg en Goes, is nu eenmaal een' Provincialen weg. en de verpligting om die in goeden staat te brengen en te onderhouden ten laste van de Provincieparticulieren kunnen en vermogen het niet te doen, zijn er althans zeker niet toe verpligt; dit is de taak der Provincieder Provincie alléén 1 De vraag is dus maar alléénis bet noodig hoe is die weg? duizend en tien duizend monden zullen hier voor mij antwoorden slecht, door en door slecht Alle deskundigen zullen dit mede toestemmen, en inder daad M. H. ooydeelt zelve: een zandweg, loopende voor een groot gedeelte over een' hoogen dijkdes zomers zwaar zeer zwaar om te berijdendoorgaands stapvoets en bran dende zon; des winters slijk, putten en gaten, en zoomoet men meestal én zomer èn winter bijna anderhalf uur beste den om een' weg af te leggen, dien men bij behoorlijke be grinding of bestrating in den helft van dien tijd gemakkelijk zou kunnen afrijden. Ware dit alles, ik zou nog weinig gezegd hebben neen M. H. die weg is in den winter dikwerf niet anders dan met levensgevaar te berijden in gedurige schrik en angst zit men, als tnen dien weg door moet en het is mij en an deren meermalen gebeurddat huurkoetsiers zwarigheid maakten, ja weigerden om er met hun rijtuig door te gaan, en liet is zelfs inden afgeloopen winter gebeurd dat de pas sagiers het rijtuig hebben moeten verlaten dewijl men er niet verder kon doorkomen twijfelt men, men vrage het aan alleu allen zullen het u toestemmen. Ik leg ten overvloede hier over eene verklaring van de drie ondernemers der diligencestevens voorname huur koetsiers te Goes, die dus dagelijks op dat veer af- en aan rijden en mijne gezegden ten vollen bevestigen. En dit is nu M. H. een Provinciale weg! een grooie com municatie weg, een weg voor 31 gemeenten van den groo ten Rijksweg tusschen Middelburg en Goes, naar den Pro vincialen stijger aan bet veer van Wolphaartsdijk tot ver- eeniging op dat punt voor geheel Zuid-Beveland, op de Mid- delburgsche en Vlissingsche stooinbooten op die welke nu weldra met de bijdx-age en aanzienelijke opoffering dezer Provincie door den Heer Dronkers zal worden in de vaart gebragt, om eene meer geregelde communicatie op Zierikzee en andere plaatsen aan de Oosler-Schelde daar te stellen op die welke ook weldra van Gend over Neuzen op Rotter dam zal varen; het is daarbij de eenige hoofd-communicatie en verbindings-weg van Zuid- met Noord Beveland een weg, die dagelijks bij dag en bij nacht door een tal van rij- en voertuigen bereden wordt, dikwerf in stik donkere nachten, voor een groot gedeelte zelfs op den kruin van een' hoogen dijk, in regen, storm en sneeuwjagt En wie zou nu tegen de verbetering, tegen de voltooijing der verbetering van zulk een' weg, tegen het brengen van denzelven in behoorlijken staat door begrinding of bestra ting kunnen stemmen Wie zou door zijne toestemming te weigeren, tijd, gemak, genoegen, betere communicatieja gezondheid en leven van zoo velen als dien weg belijden, willen in de waagschaal stellen? wie zal daarvan door zijne weigering de verantwoordelijkheid op zich durven nemen zoo iemand daarbij later het leven mogt verliezenzal hij

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1