fiOESSCHE 1853. DONDERDAG 20 MEI. j. w. Vader. I i.l i Die uitgave, litter. Cmnaht geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op Feestdagen. De Prijs per Kwartaal is f J,~5, Franco per Post J.90. iieatone'- Advertenlien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en i -,ï. t r Dbodheriglenran Jf) regels a f .1,20, behalve het Zegelregt. BEKENDMAKING. Uk BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de Ingezetenen dézer Gemeente bekend Dat het Kohier No .6 der PERSONELE BELAS TING, over hel dienstjaar 1852, op den 19 dezer, door den heer Commissaris des Konings in deze Pro vincie executoir verklaard op heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomene ken nisgeving van zijnen aanslag, verpligt zijn, dien overeenKomstig de bepalingen der wet te voldoen op straffe van anderzints daartoe te zullen -worden gedwongen j terwijl diegenen welke hun aanslag biljet niet zullen ontvangen hebben zich van een dubbeld van hetzelve ten Kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien en zij die zouden v;rmeenen dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne op gave of met de plaats gehad hebbende taiuatie op neming en telling zich deswege schriftelijk met in achtneming der voorschriften ten dien aanzien we gens de Directe Belastingen in het algemeen bestaan de, door lusschenkomst van den Controleur der Di visie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui- lijke wijze. Gedaan te Goss den 25 Mei 1853. De Burgemeester voornoemd M. P BLAAOBEEN, BLKENDMAKI.JG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Van hel Bureau van Stem-npneming aldaar ont vangen hebbende de Processen-Verbaal van Inleve ring der Stembriefjes en het opmaken dei' gedane Stemming ter benoeming bij herstemming van twee Leden voor de Provinciale Staten van Zeeland ge houden den 24 en 25 Mei 1853 zijnde uil liet proces-verbaal van laatslgemelde dagteekening ge bleken dal tot leden der Provinciale Staten met meerderheid van stemmen benoemd ttijn de Heeren B. van deb MANDERE. met 348 stemmen, en .1. VY. VADER v, 267 terwijl de Heeren O P'erhagen en elA. Mooi- jaartrespectivelijk hebben bekomen 237 en 187 stemmen,1! i. Rreligeh overeenkomstig Art, 69 der Kieswet van deh 4 Julij 1850 Staatsblad No. 37) ter ken nis van een ieder die het aangaat dat afschriften van genoemde processen-verhaalter gewone plaats in deze Gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter Stedelijke Secretarie zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks (uitgenomen des Zondags) in den voormiddag van 10 tot 1 ute voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten Raadhuize van Goes den 25 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN He Secretaris, H. C. PILAAR. DE BIJZONDERE SCHOOL. Dat er te Goes eene bijzondère school der eerste klasse zal worden opgeh'gt ingeirolge autorisatie van Burgemeester en Wethouders bij resolutien van 13 .Maart en 27 November 1852 en 5 Eebruarij 1853, is bekend. Het Reglement er voor, vastgesteld gelijk het wérd den 15 April door de zes heeren die er het bestuur ,over zullen hebbenis gedrukt en te koop. De zaak schijnt alzoo in orde. Maar is zij het ook? Kan dat Reglement geacht worden van kracht te zul len zijn Steller dezer Tegelen betwijfelt heten wenseht anderen eene teleurstelling te besparen. VMei Beglement isblijkens den inhoudeigenlijk eene schoolorde. Maar eene schoolorde moet gearres teerd zijn naar den aard der omstandighedenhetzij door het Plaatselijk-, hetzij door het Gewestelijk Be stuur. Die vaststelling ontbreekt evenwel hieren zij moet ook wel ontbrekenomdat het Reglement niet in allen deele overeenkomt met van kracht zijnde ver ordeningen van welke geen Stedelijk noch Gewestelijk Bestuur vrijstelling mag verleenen. Men zie b. v. art. 10. In de laatste helft wordt verzwegendat geen kind in eenige school hoe ook genaamd mag worden toegelatenn ten zij het de natuurlijke kinderziekte heeft gehad of de koepok-inënting ondergaan. Dit heeft veel van misleidingten einde inteekenaren te winnenwant het verwekt de meeningdat tot de nieuwe school ook niet gevaceineerden zullen worden toegelaten, dat evenwel volstrekt ^bestaanbaar zou zijn met de voorschriften van het hoogste gezag en waaraan de Regering de hand moet houden. Art. 16 gewaagt van schoolgelden door de ouders te betalen en door den hoofd-onderwijzer in te vorderen! Volgens het in art. 5 aangehaalde 3de art. van het Reglement Abij de wet van 3 April 1806weet men bij bijzondere scholen eerste klasseniets van school gelden. Zij komen ten eenenm.ale ten koste en laste v van een of meer bijzondere personendie zich tot derzelver oprigting en geregeld en toereikend onder- n houd verbonden hebbenn zoo als hier ook in art. 5 van het Reglement gezegd wordt. Die schoolgelden zijn dus niet in overeenkomst met de wet. Daaren boven zijn zij, blijkbaar met het doel om de openbare stads-scholen afbreuk te doen, nog al wat lager gesteld dan de voor deze bepaalde. De vraag is dusof de Regering zoodanige mededinging zal kunnen en willen veroorlooven Dat zij bare toestemming reeds gege ven heeftblijkt tot nog toe niet. JlISIik GOES den 26 Mei. e Provin- Goes bu- Herslemiiiing voor Twee Leden van ciale Staten, in het Honfd-Kiesdislricl vattende 866 Kiezers Bij het ligten der Russen op gisteren 25 Meibleek, dat in de Onder-Kiesdistricten en Hoofdplaatsen waren ingehragt 595 biljetten namelijk Gest Goes123 's Heer Abtskerke 7 'sHeer Arendskerke. 16 's Heer Hendriksk. 6 Wolphaartsdijk 29 Baarland 18 Ellewoutsdijk. 9 's Gravenpolder 14 Hoedekenskerke 14 Oudelande 9 Ovezande 1.0. Borsselen 19 Driewegen 9 's Heerenhoek 9 Heinkenszand 21 Nisse 10 Gest. Kapelle 29 Katlendijke 8 Kloetinge. 21 Wemeidinge. 12 Yerseke 7 Fort Rath 6 Krabbendijke. 12 Krtiiriingen 20 Rilland en Maire 13 Schore en Vlnke 8 Waarde en Valkenisse 9 Colijnsplaat 41 Kats9 Kortgeen 14 Wissenkerke63 595 waarvan elf van onwaarde en onder deze 6 in blanco, rest 584. De verdeeling der stemmen was als volgt Op 171 biljetten vond men de beide namen van de Heeren H. van der Mandere en TV. P ader. Op 100 dito, die van de Heeren van der Man dere en O. P'erhagen. Op 72 dito, die van de Heeren van der Mandere er, A. A. Mooijaart. Op 62 dito, die van den Heer Verhagenalleen. Op 52 dito, die van den Heer Mooijaart, alleen. Op 49 dito, die van de Heeren Verhagen en Vader. Op 37 dito die van de Heeren Mooijaart en V ader. Op 26 dito, die van de Heeren Verhagen en Mooijaart. Op 10 dito, die van den Heer Vader alleen. Op 5 dito. die van den Heer v. d. Mandere, alleen. Verkregen alzoo; de Heeren van der Mandere 348, Kader, 267, Verhagen, 237 Mooijaart 187' stemmen. Verkozen de Hoeren B. van der MANDERE en Van de te Goes gestemd hebbende Kiezers zijn 23 opgekomen die bij de eerste stemming waren achter gebleven. terwijl 15 niet zijn verschenen die de eerste maal hadden gestemd. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank al hieris heden morgen dé Heer Le Coinlre Apo- thekar en Droogist te Goes schuldig verklaard aan het onbevoegd verkoopen van vergiften, Zwavel- zuur koperblaauwe vitriool) en op grond van art. 16 dei wet op de Geneeskunde veroordeeld in eene geldboete van /loO,cu'm expensis. Bij menschen geheugen hebben de wolhandelaars geenen zoo goeden prijs voor hunne waar bedongen als dit jaar. Zij wordt algemeen verkocht voor f. 3,00 en 3 05 hel steen of de 6 oude ponden en vindt tot dien prijs goeden aftrek. Men schrijft uit Nijmegen, dd. 23 Mei: Wij vernemen dat door den heer J. Frcmei s- dorff, iri naam eener anonyme sociëteit, concessie is aangevraagd voor den aanleg van eenen spoorweg tus- schen Terneuzen en Gend. Leiden 2J Mei. a. s. Zalurdag des middags ten 12 ure, zal de Heer Dr. A. Niermeyerbenoemd lot Hoogleeraar bij de Faculteit der Godgeleerdheid deze betrekking pleglig aanvaarden met het honden eener redevoering in de Latijnsche taal, in net groot auditorium van hel academie gebouw. De Zuiderzee leverde verleden week weder een looneel van verslrooijing onder de schipperij die overal langs deze kusten gestrand was uit gebrek aan water, dat door den steeds oostelijken wind was weg gevloeid, zelfs zoo. dat de bodem der zee van de kribbe en naar en. langs Vollenhnve geheel droog was, terwijl men met hooge laarzen den weg door zee van Kampen naar het eiland Schokland kon volvoeren iels, dut nimmer of althans hoogst zeldzaam gebeurt. Alleen inde nabijheid van Kraggenburg, bevonden zich dan ook meer dan 150 gestrande schepen, waar onder eenige sloomboolen en beurtschepen, zoodat de gemeenschap op zee bijna geheel was verbroken. De sedert naar het westen gekeeide wind heeft op dit alles een' gunstigen invloed uitgeoefend, zoodat de schepen thans weder het drooge verlaten en den weg hunner bestemming vervolgen kunnen. Leijden, 22 Mei. Hedenmorgen had alhier eene treffende gebeurtenis plaats. Voor het hnis van den

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1