«01SSCME 1853. :«e. donderdag ^8 april. blffitii imilctelfisi. GEMEENTE-RAAD TE GOES, publicatie. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,~5 Franco per Post f ,90. Gewone Jdvertenlien worden a SO ets. de. regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei iglen van ,i6 regels a f .i£0 behalve hel Zegelregl. 1 openbare vergadering van den ten raadhui2e aldaar OP MAANDAG DEN 2 MEI 3853. des avonds ten zeven ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Uitgifte Grond op Erfpacht, voor de Fabriek van verbeterde Meekrap-Bereiding. 2. Reglement van Orde voor de Kaïner van Koophan del en Rabrieken. 3. Rekening van de vereeniging van Werklieden. 4. Benoeming Leden van het Stern-bureau, ter verkie zing van Leden der Provinciale Staten. 5. Mededeeling van het Jaarverslag betrekkelijk den toestand der Gemeenteover 1852en van verder ingelcomenene stukken. BESCHRIJVING der PATENTPLIGTIGEN. [P ervo/g en Slot van ons vorig No.) 2°. Ten aanzien der eigenaars vaste huurders, of andere vaste gebruikers van Rinnenvaartuigen za! moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van 'L. E. den Minister van Finanlien van 20 April 1852, N°. 162. En wordt voor dezen de gelegen heid tol het doen der aangifte opengesteld van 1 Mei 1853 bij het Gemeente-Bestuur der plaats alwaar de belasting verschuldigd is onder overlegging van een aangifi-biljet, daartoe bij die besturen verkrijgbaar. 3°. Ten aanzien van de Kramers. Dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om Patent op le geven de onderscheidene goederen welke zij voornemens zijn le koop aan te bieden, zoo mede de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen naar aanleiding der onderscheidingen bi; 1 der 7de tabel gevoegd bij de wel van den 16 junij 1832 Staatsblad N°. 30,) alsmede de geza menlijke inkoopswaarde der door ben te koop aange boden wordende goederen zullende dien onvermin derd door de Patenlpligtigen die hunne goederen in herbergen of in bergplaatsen huizen en andere ge bouwen van derden uitstallen, opgave moeten geschie den van den tijd der during van hun verblijf in de Gemeente; en door hun die derzelver waren in open bare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f 25 ieder, doen verkoopen van dien der le houdene verkooping terwijl zoo zij Aw "tjco van verkoop veranderen de waarde hunner waren vermeerderen ot den duur des verblijfs of der te hondene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boeten bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen inde Gemeente alwaar zij zich bevinden en zoodanig aan- vullingsregt voldoen als van hen bij werkelijk toege nomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd, 4° En eindelijk dat de bedoelde Kramers benevens de Debitanten van Loterij Rrieijes krachtens Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 Staats blad N°, 22) op de boete bij 1 en 2 van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verpligi zijn steeds hun patent niet zich te voeren. En opdat niemand deswege onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gepubliceerd geaffigeerd mitsgaders geïnsereerd in de Goessc/te Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 23 A pril 1 853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEËN. De Secretaris II. C. PI L A A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren bij deze de Ingezetenen derzeifde Ge meente, overeenkomstig bel 3de lid van het besluit van de lieeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 31 October 1844, N°. 6 Provinciaal Blad N°. 110) aan de bepalingen gemaakt bij het Reglement op het. zoeken en rapen van Eijeren van PPild Gevogelte gearresteerd door de lieeren Staten van de Provincie Zeeland den 5 Julij 1845; zijnde van den volgenden inhoud Abt. 1. Hel zoeken of rapen van Eijeren van Eendvogels Kivieten en ander Wild Gevogelte zal jaarlijks inel den 30 April moeten worden gestaakt. Na dat tijdstip zal zulks anders dan op eigen' of gehuurden grond in weiden, velden, duin-valleijen, zeeduinen of moerassen verboden zijn. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal wor den gestraft met eene geldboete van drie gulden. Wanneer de overtreder binnen den tijd van 12 maan den, na de eerste bekeuring, dezelfde overtreding andermaal begaat zal hij door den regler veroordeeld worden hetzij lot het dubbel der bedreigde geld boete hetzij tot eene gevangenisstraf varr drie tot zes dagen. Art. 3. Bij de vonnissen waarbij geldboeten wor den opgelegd zullen de overtreders levens verwezen worden in eene gevangenisstraf van één dag voor het geval dat zij bevonden worden onvermogend te zijn om de hun opgelegde boete te voldoen. Art. 4. Tot bet constat eren der overtredingen worden behalve de hoofden der Plaatselijke Bestu ren de Commissarissen en Agenten van Policie en de Veldwachtersook bevoegd verklaard de Opzie ners der Jagl. Van de overtredingen za! Proces- Verbaal moeten worden opgemaakt, hetwelk ter vervolging zal moe ten worden gezonden aan den Ambtenaar belast met de waarneming van het Openbaar Ministerie bij het betrokken Kantongeregt, En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aange plakt, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 23 April 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, Dc Secretaris H. C. PILAAR. AFSCHEIDING en TOENADERING GAAN NIET ZAMEN. Heden weid mij eerie gedrukte Missive toegezonden, waarin men mijne gebeden en geldelijke ondersteuning- vraagt voor eene te Goes op te rigten Bijzondere School. Die Missive is geteelcend door zekeren Heer A. de Bruijne als Voorzitter des Bestuursvan de bedoelde School. Hoewel ik de eer niet heb, dien Heer persoonlijk te kennenmeen ik toch zeker te weten dat bij zeer geacht Predikant is bij de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Goes. Het is derhalve zeer bevreemdenddat in dezelfde Missive met leedwezen schijnt gesproken te worden over de verbrokkelde kt achten onzer VaderlandscAe Gereformeerde Kerk.)/ Wie toch hebben meer dan de Separatisten die verbrokkeling metterdaad te weeg ge- brag-t? Althans ik durf het aan mijne geachte meder burgers in goeden gemoede en ter ernstige overweging vragenof men de verdediging en handhaving van de verbrokkelde krachten onzer Vaderlandsche Gerefor meerde Kerk te wachten zal hebben van eene School mede en in de eerste plaats bestuurd door Christenen, die zich van die Nederlandscbe Hervormde Kerk open lijk hebben afgescheiden en daarenboven nog voort gaan in onderscheidene Gereformeerde Gemeenten van Zuid-Beveland het Separatismus te bevorderen; zoo niet de leden der Gereformeerde Kerk van hunne wet tige Leeraren afkeerig te maken Meent misschien de Heer A. de Bruijne dat hij zelf nog mede behoort tot de Vaderlaudsche Gerefor meerde Kerk? 1 wij dienen protest in tegen alles wat leugen isen willen waken daf men zich gee/i titel aanmatig edie alleen toekomt aan de Leden der Ne- derlandsche Gereformeerde Kerken niet aan hen, die zich daarvan hebben afgescheiden. Goes, 27 April 1853. E- MOLL. INGEZONDEN. MIDDELBURG, den 23 April 1853. Weldra is een jaar verloopen, sedert eene acte van ven nootschap gesloten werd tot het oprigten der Maatschappij van verbeterde Meekrapbereiding in Zeeland. Zoo wel het doelals de namen der personenaan het hoofd dier onderneming geplaatst, bewogén; mij om deel te nemen aan eene zaait welke mij toescheen tot de belang rijkste voer Zeelands 'wélvaart té behooren. In de maand September 11. werd de eerste kolom der fa briek geplaatst, en. tot verbazing van ieder die liet za.«- stond in weinige maanden een gebouw daar, hetwelk in alle opzigten de bewondering wekt der deskundigen. Aan het genie van deii voortrefïelijken Bleekrode beeft men dat gewrocht van hedendaagsche architectuur te danken. Men heeft wel eens gezegd, en herhaaldelijk gezegd, dat in onze provincie de* zin voor industriële ondernemingen ont brak maar, wat hiervan in het algemeen waar moge zijn,de vestiging der maatschappijschier uitsluitend aan Zeeuwsche kapitalen verschuldigd heeft toch de overtuiging geleverd, dat het onder ons niet geheel aan mannen ont breekt, die de industrie willen helpen bevorderen en schragen. Meermalen echter heb ik het betreurd dat van het oogen- blik, waarop deze schoone ondernéming werd ontworpen, niet weinigen gevonden werden, die, door welken geest ook dan ook gedreven, er zich op toelegden, om die onderne ming te belasteren en hunnen lastei dan eens te doen druk ken op de onderneming zelve, dan weder op de personen, die aan haar hoofd geplaatst zijn. Lang, en welligt te langvleide ik mij dal de kwaadspre- keudheid van mensehendie bij het niet tut stand komen der onderneming belang haddeneen einde zoude nemen Nu echter, in stede van af te nemen, dat kwaad spreken zich van lieverlede uitbreidt en in kwaadaardigheid toeneemt met het blijkbaar doe! niet slechts om het vertrouwen der vennooteu te schokken maar ook om alle verdere deelne ming zoo veel mogelijk legen te gaan, acht ik mij verpligt om mijne mede-vennooten bekend te stellen met de uitkom sten van een onderzoek, door mij omtrent een en ander, de fabrijk betreffende, gedaan. Ik zal daarbij al de verha len laten rustenwaardoor men aan onze onderneming, schade tracht toe te brengen, en wélke eensdeels hetinen- schelijk hart vernederen anderdeels op de schoolbanken te huis behooren. Betrekkelijk de verkregene uitkomsten van mijn onderzoek dient in de eerste plaats het gebouw in aaum.erking te komen. De lokalen, bestemd om het droog- en maalstelsel in wer king te brengen, met de daarbij behoorende magazijnen, zijn voltooid. In de laatst gehoudene vergadering van den algemeenen raad, op 1 April 11., is eenparig besloten, om met het in- rigten der fabriek voor garancinc en fleuts de garance een aanvang te maken. Onverwijld is aan dit besluit gevolg ge geven en de werkzaamheden worden ijverig voortgezet. Hierbij mag niet onopgemerkt worden gelaten, dat, ge lijk ook mijne mede-vennooten later blijken zalde kosten der gezamenlijke gebouwen, tot die hij andere inrigtingen van dergelijken aard, in de allergunstigste verhouding staan zullen.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1