IDDWKIJM. ill VAN gymnastiek. ddduo vu vervoer. ISW1TMT1IS. 145 BUNDERS ZEER RIJPE SCHORREN 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de Heeren Vervemie en Saaymans Vader. De Heeren Saaymans Vader vraagt of er dan nu geen brug gelden meer geheven zullen wordenwaarvan in het oude reglement gewaagd wordt. De Voorzitter zegt, dat dit nu niet te pas komt, omdat het eene afzonderlijke heffing zou zijn, afgescheiden van eene haven-belasting. De Heer Saaijmans Vader vermeentdat het juist eigen aardig bijeen zou behooren, omdat brug en haven een zijn. De Heer van Kerkwijk zegt, dat bruggelden niet mogen geheven worden van de schipperij, als zijnde niet ten hun nen gerieve maar voor de voetgangers; wilde men dus brug geld heffen, het zou eene afzonderlijke belasting moeten zijn. De Heer Saaijmans Vader zegt, dat dit niet uit de Jetter van de wet is op te maken. De Heer van den Bosch vermeent, dat de letter der wet niet alles afdoet. (Eenige discussie tusschen de Heeren Saaijmans Vader en van den Bosch.) De Voorzitter zegt aan den Heer Vaderdat de commissie er nu op attent gemaakt is en zoo zij dit noodig oordeelt, de heffing wel'zal voorstellen en brengt daarna in behandeling Het besluit tot heffing van een leggeld op den grond van de Boomkadeeene verordening tot invordering en eene policie verordening op het gebruik. Welke met algemeene stemmen worden aangenomen, nadat eenige discussien waren gevoerd over de yerpligting lot weg neming na verloop van 14 dagenwaarbij de Heer Saay mans Vader het gevoelen voorstond dat het gebod om weg te nemen onvoldoende was, op grond van den regtsregel non bis in idem, en de Voorzitter dit had wedersproken. Alvorens tot het volgends punt over te gaan, vraagt de Heer Saaymans Vader waaróm door de commissie bij de haven-belasting niet is behouden het regt van het trekken der schepen. De Voorzitter beantwoordt dit door te zeggen, dat iedere belasting afzonderlijk moet zijn. De Heer van Kerkwijk voegt daarbij dat brug- en trek geld onbestaanbaar is met de beginselen der Gemeen te-wet; wilde men het behouden het zou een groote last voor de Gemeente zijnmen zou een Trekker moeten aanstellen tegen eene jaarlijksche bezoldiging, tot aankoop of onderhoud van paarden, enz. fntusschen kunnen de schippers niet verpligt worden er gebruik van te maken, want het is vrij; zij kunnen bij een ander gaan of zelf trekken en zoodoende zou het welligt een zware last voor de Gemeente kunnen worden. De Heer Saaymans Vader zegtdit is het idee der com missie, maar het is evenwel mogelijk, dat de Haad er anders over denkt; ik zou ten minsten meenendat eene afschaffing van zoodanige inkomst die 's jaars 395,opbragtwel aan de cognitie van den Raad moest onderworpen worden. De Voorzitter herinnert den Heer Saaymans Vaderdat ieder lid de bevoegdheid heeft, een voorstel ol ontwerp in te die nen en dan wordt het van zelf een punt van beraadslaging, wat het nu niet is. ZEd. voegt er bij, dat dus ook de Heer Saaymans Vader indien hij meent, dat die bate gepasseerd werddaarin voorzien kandoor een besluit of ontwerp in te dienen. Aan de orde is het besluit tot liet heffen van Waaggeld. De Heer Saaijmans Vader vraagt waarom bet wegen der wol zoo veel meer bedraagt dan dat van meekrap. be Heer^ van Kerkwijk zegt dat een vat meekrap veel ge makkelijker te wegen is; het wordt op de schaal gerold en de weging is in een oogenblik volbragt, terwijl de wol in pakken zit, die eerst er uit en na de weging weer er in moet gedaan wordenwat voor de waagmeesters veel tijd rooft; terwijl ZEd. er nog bijvoegt, dat al de voorgestelde waaggelden, tegenwoordig tot betzelfde bedrag van vroeger gelieven worden. De Heer Saaijmans Vader vindt de regten te langbij de onkost rekening is alleen gebragt het onderhoud van den weeg-toestel, niet die van de waag. De heer van .-Kerkwijk antwoordt, dat hij verhooging die belasting niets zal opbrengen. Reeds dikwijls is liet gebeurd dat men wegingen deed buiten de waag om, met onder ling goedvinden en verhoogt men de heffing, dan gaat het geheel te loor. In omvraag gebragt zijn allen er vooruitgenomen de fleer Vader. De verordening tot invordering, wordt niet algemeene stemmen gearresteerd. Door den Voorzitter worden medegedeeld n. een ingekomen brief van 11. H. Gedeputeerde Stalen, houdende goedkeuring der aangevraagde onvoorziene uit gaven. h. liet verbaal van kas-opneming. c. een verzoekschrift van den algemeeuen raad der Maat schappij van verbeterde meekrap-bereiding, om grond op erfpacht, waaromtrent Burgemeester en Wethouders on derzoek rapport en voorstel zullen doen, ook nopens den prijs die in een toestemmend geval, door de verzoe kers zou behooren betaald te worden. d. eene missive van de kamer van koophandeldaarbij ter goedkeuring inzendende het reglement van orde, 'twelk wordt gesteld in handen eener commissie t. w. de Hee ren Kakebecke Soutendam en Vader. r. missive van den hoofdcommissaris over de werklieden met de rekening over 1852. gesteld in handen der vaste commissie voor het fïnan- tie wezen. terwijl de Voorzitter ten slotte mededeelt; dat B. van den Boogert wegens het niet tijdig sluiten zijner tapperij in po licie boete verwezen is, en deze niet betaald hebbende, ge gijzeld en na 14 dagen ontslagen is; dat de kosten daarvan bedragen ƒ12,80, en daarvoor geen post op de hegrooting voorkomt, met voorstel om dit op onvoorziene uitgaven aan te vragen. Hetgeen wordt goedgekeurd. De Staatsbladen 14—18 worden overgelegd en daarna de Vergadering gesloten. Daar men het elders deed voorkomen, als of de Gymnas tische Oefeningen voor de jeugd hier te lande eene nieuwig heid zijn, en tot dus verre ook in onze Provincie verwaar loosd werden en geene medewerking erlangdenzoo heeft zich schrijver dezes verpligt geacht ter algemeene ken nis te brengen wat te dier zake te Goessedert ruim zes jaren gedaan werd. Het Gymnastisch Onderwijswaardoor de vaak verwaar loosde ligchamelijke opvoeding der kinderen zoo uitnemend bevorderd wordtstaat te Goes onder de leiding van den Onderwijzer J. K. A. CROMJONGH en meer dan 100 leer lingen maken daarvan een geregeld gebruik. Het onderwijs wordt gegeven naar de Handleiding, die in 1847 bij den Heer J. C. VERKOUTERENte Bergen-op-Zoom werd uitge geven, en waarvan de 2de uitgave onlangs bij den Heer H. J. van RESTEREN te Amsterdam het licht zag. Ten dienste van de kinderen der Armenschool zijn de zaal en de werktuigen van den beginne af, door de HH. Regen ten van het Weeshuis met 2eer loffelijke bereidwilligheid aan den bovengemelden Onderwijzer afgestaanen wordt dan ook het bedoelde onderrigt aan de behoeftigen geheel gratis gegeven. Ook het Bestuur van het Goessche Departement tot Nut van 't Algemeen, blijft van zijnen kant niet in'gebreke deze heilzame Inrigling zooveel mogelijk te bevorderen. Immers vier maals 'sjaars geeft liet Departement blijk van deszelfs belangstelling door het houden van een Examenwaarbij de kinderen uit de Armenschool proeven leveren van ligcha melijke ontwikkeling, vlugheid en tegenwoordigheid van geest. Bij die gelegenheid worden van wege het Departe ment aan de meest gevorderde leerlingen éénmaal 'sjaars prijzen uitgedeelden zulk eene prijsuitdeeling heeft nog onlangs plaats gehad, en zijn daarbij met prijzen begiftigd de leerlingen C. VosHz.C. BruggemanJz.J. Smol ders Pz.A. NotinekensPzen G. A erburgMz Wij hopen dat deze regelen mogen strekkenniet alleen om hen te logenstraffen, die driesL weg beweerden, dat el ders de Gymnastiek het eerst en het best wordt geleerd maar ook om aan onze Sladgenoolen deze Inrigting met j nadruk aan te bevelen. Goes 15 April 1853. De Voorzitter des Departemenlalen Bestuurs van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, E. MOLL. APRIL 1853, tusschen MIDDELBUEGr en ROTTERDAM, VAN MIDDELBURG. u. 1)1. Woensd. 20'smorg. 8 -30- Vrijdag 22 «10 Zondag 24 11 *Woensd. 27 2 *Vrijdag 29 3 --30. VAN ROTTERDAM. u. -f-Dingsd. 19 'smidd. 12 Donderd. 21 'smorg, 4 Zaturd. 23 5 Dingsd. 26 7 -f-Donderd. 28 9 f Zaturd. 30 'smidd. 12 Op de met f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Botterdamdie aankomst worden af gewacht. Op de met gemerkte dagen treft men gewoonlijk de van Rotterdam naar Nijmegen varende Stoomboot te Dordrecht aan tusschen VLISS1NGEN en ROTTERDAM. van ROTTERDAM. van VLISSINGEN. Van cle volgende Artikelen te Goes, Van den 1 tot den 15 April 1853, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f 7,50. Kogge fö,90 Vroege Gerstf5,00. Late Gerst 1' 4,80. Boekweit f 0,00. Haver f 3,50. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groen® Erwten 1' 8,10. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel i'9,50. Rogge Meel f 8,55. allenper mudde. Boter f!,00, JNoord-Hollandsche Kaas 50 cs. S.tolk- sr.he Kaas 50 cs. Leidsche Kaas 40 cs Witte Brood 331. cs Tarwe Brood 19| cs. Rogge Brood 17 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleescii50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 70 cs. Gerookt Var- ken-Vleescli 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 3,25. de mudde. Jenever f 65,00. per val. IJpen Hout f 7.00. Esschen Hout f7,00. per wisse. Groote Takketossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd, Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie I 38,00. Lijn Olie f 36,00. het val. Koolzaad f 0,00 Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. Vrijdag 22 'smorg. Maandag 25 9 11 Dingsd. 19 5 Zaturd. 16 Dingsd. 26 morg. 12 5 6 tusschen ROTTERDAM u,v ANTWERPEN, van ROTTERDAM. Dingsdag 19 's morg AVoenscl. 20 Donderd. 21 cc Vrijdag 22 Zaturd. 23 Maandag 25 u. m. 3 30. 4 5 6 6 30. 8 van ANTWERPEN. u. 11). Dingsd. 19 'smorg. 7 30. Woensdag 20 8 Donderd. 21 9 Vrijdag 22 «9 30. Zaturdag 23 cc 10 30. Maandag 25 'smidd. 12 Op de uren van afvaart, in verband met de geregelde aankomst der Spoortreinenzoo te Rotterdam als te Ant werpen zal die aankomst worden afgewacht. Rij aankomst te Yersekendam zal eene Diligence voor Passagiers en Goederen Daar Goes vertrekken. Heden werd mij en mijner kinderens hart diep gewond, daar het de Voorzienigheid behaagde, na een langdurig en smartelijk lijden, mijnen gelief den man ANTHONIE ZITTERS, in 'den leeftijd van 57 jarenna eene eohtvereeniging van 35 jaren, tot zich te nemen. Wat wij en zijne betrekkingen, die zoo naauw aan hem verbonden warenverliezenzal ieder gevoelio- hart ligt kunnen beseffen. Gods wil eerbiedigende" hopen wij ons met gelatenheid aan hem te onderwerpen. Goes den 14 April 1853. Wed. A. ZETTERS, geb. Schipper. Kt.of.tingeden 16 April 1853. Tot diepe droefheid van zijne nagelatene Weduwe en Kinderen overleed op heden de eerzame H. M. BRUINZEEL, in leven Landbouwer onder deze Ge meente. Iemand genegen zijnde eene zekere som als eerste Hijpotheek op Onroerende Goederen te verlangen, adressere zich onder letter H, bij de Uitgevers dezes. OPENBARE VEBSOOPZNG. MOp Zaturdag den 30 April 3853, des avonds te 7 uren precies, zal men, in het Logement de Koombeurs, te Goes, publiek en aan de meestbiedende presenteren te verkoopen 1°. Een hecht, sterk en welbetimmerd WOONHUIS en EREstaande en gelegen in de St. Adri- aansstraat, te GoesWijk A. No. 62, aanko mende JAC«SBCI§ BEMAMCNSE. 2°. Een hecht, sterk en welbetimmerd WOONHUIS SCHUURTJE en EREstaande en gelegen op de Kleine Kaai, te Goes, Wijk B. No. 172, aankomende Schipper COUMIELIS KERS. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Sm a lle a a n a e te Goes. Op Vrijdag den 6 Mei 3853des voormiddags ten 11 ure, zal in het Logement de Korenbeurs, te Goes, ten overstaan van den Notaris L. van der Moes, in het openbaar gepresenteerd worden ter verkoop: gelegen in de Gemeente CatsEiland Noord-Bever land, en zulks met de concessie ter Indijking dezer ■Sehorren. De voorwaarden van verkooping en die der bedij king liggen ter lezing bij de Heeren A. A. Mooijaarï, Rentmeester van Cats, en L. van deii Moer, Nota ris beiden wonende te CoUjnsplaatbij welken ver dere inlichtingen bij portvrije brieven, te 'bekomen zijn. ZEGT HET VOORT. Met Mei eene DIENSTMEID benoodigd adres bij E1. Kleeuwens Zoon, te Goes. *x* Een LOOPMEISJE benoodigdadres bij de Uitgevers dezes. Te Goes, bij E, Klkbiuvkns Zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2