Het voorstel strekt tot afwijzing van het verzoek, op grond van gebrek aan bescheiden, om de noodzakelijkheid der aan gevraagde som te beoordeelen en omdat bij het toestaan van een dergelijk verzoek ten voorleden jarede Raad aan de inwilliging toenmaals de voorwaarde verbonden heelt: «dat zulks geschiedde voor eens en zonder eenige consequentie voor het vervolgterwijl volgens de Commissie niet het tot stand komen der armenwetmaar alleen eene algeheele reorganisitie van het armwezen in deze Gemeente, (waartoe de Commissie zich voorstelt de noodige maatregelen aan den Gemeente-Raad voor te dragen) het eenige middel is, om den onhoudbaren toestand der Diaconie te doen eindigen en voor het vervolg voor te komen. De Voorzitter betuigt zijnen dank aan de Commissie en brengt haar voorstel in deliberatie. ZEd. brengt als zijn gevoelen bij dat hij niet geheel en al dat der Commis sie deelen kan. Hij erkentdat de Commissie toezegt een voorstel tot reorganisatie te zullen doen en betwijfelt zulks niet; maar de mogelijkheid bestaat, dat zoodanig voor stel niet zoo direct worde aangenomen en dan zou welligt de Diaconie in moeijelijkheid gerakenindien in hare gel delijke behoeften niet kon worden voorzien ZEd. vermeent alzoodat het geraden zijn zal de 600,te brengen op de gemeente-begrooting over 1854, onder voorbehoud om daarover niet te beschikkendan na bekomene autorisatie van den Raad. De h'eer van Kerkwijk zegt, dat hij de eer had te behoo- ren tot de Commissieten vorigen jare voor dezelfde aan gelegenheid benoemd reeds toen heeft ZEd. zich tegen die voortdurend opklimmende aanvragen verklaard en is er al léén voor geweest om de bijzondere rede, dat het voor eens was: hij zal er echter zeer tegen zijn, wederom eene brug te helpen bouwen, om de zaak der reorganisatie te verschui ven en verklaart zich voor de opinie der Commissie. De Heer Saaymans Vader wenschthet verzoek nog ditmaal toe te staan in afwachting eener nieuwe armenwethet kan tot geen verschil van eenig aanbelang op de gemeente- begrooling aanleiding geven. ZEd. zou dus voor eene gave inwilliging zijn. De Heer de Knokke van der Meulen, vraagt of in het met de Diaconie aangegaan contract, van die 600,gewaagd is. De Voorzitter beantwoordt dat ontkennend, maar toen het gebleken was, dat het contract alléén niet langer kon nageleefd worden, is er 600,buitendien gegeven, om dat de noodzakelijkheid daarvan gebleken was. Het was toen voor het eerst en niettegenstaande de uitdrukkelijke bepaling dat zulks maar voor eens werd gegevenwordt hetzelve nogmaals gevraagd. De maatregel door ZEd. voor gesteld is alleen eene voorzorg; komt de organisatie tot stand, dan behoeven de gelden niet uitgegeven te woiden. De lieer de Knokke van der Meiden beaamt dit en is er voor alzoo te besluiten; weigert men, dan zal de diaconie hare armlastigen naar het algemeen bestuur renvoijeren, en het einde zal in.iecler geval toch zijn geven. De Heer van den Bosch betuigt zijne verwondering, dat de Voorzitter, die ten voorleden jare, als lid der commissie het rapport heeft helpen opmaken, thans van een ander ge voelen schijnt te zijn. Toen werd eenstemmig gezegd, dat de inwilliging maar voor eenmaal behoorde te geschieden, en de invoering eener nieuwe armenwet daarop van geen invloed zijn kon. Een besluit om toe te geven, is zijns oor deels lijnregt strijdig met het besluit van voorleden jaar- Het doel waarmede de Kerkenraad de aanvraag deed, was alleen om zekerheid te erlangen dat de administratie niet zou geïnterrumpeerd worden die verzekering erlangt hij, indien de Raad het voorstel der commissie aanneme; daardoor zal veel beter en veiliger voorzien worden in de bezwaren dan door eene halve toezegging daardoor toch zou er geene urgentie bij de diaconie meer bestaan, om tot de voorgestelde organisatie mede te werken, waartoe men ze zedelijk moet trachten te dwingen; juist daartoe strekt de verzekering, dat de organisatie in haar bezwaar zal voorzien. De Voorzitter zegt, niet zoo geheel in strijd te wezen met zijne vroegere handeling, als de spreker doet voorkomen. In het rapport der commissie komt voor, dat de diaconie de organisatie zelve verlangt, en is dit zoo, dan is het niet noodig dat zij daartoe nog zedelijk gedwongen worde. De werkzaamheden der begrooting zullen haast aanvangen wcrdt er niet voor het onderwerp uitgetrokken, dan zal men altijd bij het mogelijk oponthoud of verwerping van het voorstel der commissie, verlegen zijn. De Heer van den, Bosch geeft toe dat de Kerkenraad heeft te kennen gegeven de reorganisatie wel te willen, maar wenseht het daarbij niet te doen blijven maar hem de nood zakelijkheid daarvan te doen gevoelen. Reeds dikwerf is het ter sprake gebragt en het is te zeer bekend, welke ver schillende beginselen in den Kerkenraad vertegenwoordigd worden, om de wenschelijkheid daarvan niet in te zien; sommigen toch willen de inkomsten der diaconie als eene vaste bestemming aangemerkt zien; anderen daarentegen meenen, dat men niets ontvreemdt aan de bestemming, in dien men ze aau het doel der geversarmverzorging dienst baar inaakt. Dergerlijke argumentatie!) en verdere bezwa ren wordeniudien zij in de noodzakelijkheid zijn daar door afgesneden. De Heer Verschoor appuijeert, ook 'als maatregel van voor- zigtigheid het voorstel des Voorzitters. In omvraag gebragt, wordt het voorstel der commissie, tot afwijzing van het verzoek aangenomen met 6 tegen 5 slemmen. Tegen de lleeren van der MeidenVerschoorKa- keheekeSaaymans Vader en de Voorzitter. Nopens het verzoek van den Heer van Ren terg hem, om het garancine-water van zijne fabriek afvloeijendete mogen joozen in de sloot benoorden het Israëlitische Kerkhof, wordt door Burgemeester en Wethouders, bij monde van den Voor zitter rapport en voorstel gedaan. Zij hebben zich locale aanwijzing laten doen en daarbij is het hun gebleken, dat de voorgenomene uitloozing kan worden ten uitvoer gelegd, zonder in het minst de belangeu der gemeente te krenken. Zij stellen alzoo voor, het ver zoek voor zoo veel deze gemeente betreft, in te willigen, behoudens de regten van derden, die daarbij welligt belaug kunnen hebben en onder verpligting, de slooten, waardoor dit water vloeit, te delven en voortdurend ter bekwamer diepte en schoon te houden. In omvraag gebragt, zijn allen er voor, uitgezonderd de Heer de Knokke van der Meulen, die zich even verwijderd had. Het derde puntverzoek van A. Zitters om pensioen of toelage uit de Gemeentekas in behandeling gebragt zijnde, vraagt de Heer van der Meulen of er antecedenten zijn, dat deze Raad pensioen heeft verleend en of daarvoor door den adressant eenige bijdrage is gedaan. De Voorzitter beantwoordt dit ontkennend; was het laatste waar, dan zou het eveneens zijn als bij het rijk, eene ver pligting om een contract gestand te doen en zou aan geen twijfel onderhevig wezen. De Heer de Knokke van der Menlen zegt hel zeer te betreu ren voor Zitters en zijn huisgezinmaar maakt bezwaar het beginsel van pensionering aan te nemen dit was heel anders met de Heer Zandij/cdit zou ook uitzondering kun nen maken voor die ambtenarenwelke ten gevolge van het besluit van den Raad ten opzigie van het linantie-we- zenzullen uitvallen. Is ZEd. wel geinformeerddan is bovendien den Adressant in den mond gelegd, om niet te bedanken, maar integendeel op eene andere wijze in zijn bezwaar te voorzien; hij heeft dit niet gewild en moest weten wat hij deed; in ïSter geval zou ZEd. het verkeerd achten, aan dit beginsel toe te geven. De Deer Saaymans Vader is het in principe met den ge- achten spreker eens, dat het gevaarlijk zou zijn in het al gemeen pensioenen te verleenenmaar bij den adressant bestaan bijzondere redenen; door innerlijke overtuiging, dat hij niet langer naar eisch zijne betrekking kon waarnemen, zag hij zich gedrongen zijn ontslag te vragen; vooral moet men in aanmerking nemen de veeljarige en getrouwe waar neming zijner betrekking ZEd. verklaart zich voor de in williging, behoudens de hoegrootheid. De Heer Verschoor zegt, dat tot heden de gewezen policie- agent Loobeekde eenige is, die uit de Gemeente-Kas pensioen geniet en ook hij het hoogst gevaarlijk zou achten de bur gerij met eenen dergelijken last te bezwaren. De Heer van Kerkwijk vermeentdat indien de Raad het beginsel van pensionering inogt aannemen, Zitters zeer zeker in de eerste plaats aanspraak daarop zou kunnen maken hij heeft gedurende vele jaren ijverig en met trouw gediend; liever had ZEd. gezien, dat de adressant eene tijdelijke hulp gevraagd had of iets dergelijks en daartoe zijn hem zelfs wenken gegeven intusschen zijn die in den wind geslagen en ZEd. vermeent, dat men de Gemeente niet met een' der- gelijken last mag bezwaren. In omvraag gebragt wordt het voorstel verworpen. Voor stemde de Heer Saaijmans Vader. Een dergelijk verzoek van de Wed. Groeneweg wordt voor gelezen en dadelijk in behandeling genomen. Niemand het woord vragende wordt zulks met algemeene stemmen verworpen. Wordt gelezen een verzoekschrift van den Heer J. K. van Baaienverzoekende om restitutie van een gedeelte van de 10 pCt. op de huurwaarde over 1852 geheven, van een ge bouw datop zijne gedane reclame met 48,in huur waarde verminderd is. Op grond dat de huurwaardede grondslag is der belasting heffing en deze door het Rijk als principale crediteur ver minderd is, stellen Burgemeester en Wethouders voor, het verzoek in te willigen en het dien ten gevolge op het kohier minder te ontvangene, te verantwoorden onder de oninbare posten. Met algemeene stemmen toegestaan. Het kohier van den personelen omslag wegens verlichting, nachtwacht, brandspuiten, enz. over 1853, hetgeen 14 dagen heeft ter visie gelegen en waartegen geene bedenkingen zijn ingekomen wordt gearresteerd en zal alsnog gedurende 8 dagen ter visie gelegd en daarna ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten worden ingezonden. Vervolg en slot hierna) GOES den JA Jpril. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 Maart 1853, no. 84, is be noemd tot lid en vice-president van het ccllegie van regen ten over het huis van arrest te Goesde Heer Mr. M. P. Blaaubeenburgemeester alhier. Door eenige leden van den gemeente-raad en van het algemeen armbestuur is heden aan de Tweede Kamer der Staleu-Generaa! verzonden een adres, inhoudende eene ver klaring van adhaesie aan de hoofd-beginselen van het den 15 Februarij jl. aangeboden ontwerp van wet op het Arm bestuur. De adressanten erkennen daarin de bevoegdheid der wetgevende magt om het armbestuur te regelen en ge ven als hunne overtuiging te kennen, dat in het onderha vig ontwei p, het toezigt van den staat uitmuntend is ge regeld, zonder aan de kerkelijke armbesturen of aan de in stellingen van bijzondere liefdadigheid die zelfstandigheid van beheer te benemen, die bestaanbaar is met het belang van 't algemeen. Zij motiveeren hunne handelwijzeaan gezien de zeldzaamheid bij ons van adressen ten gunste van een aangeboden wets-ontwerp door de overwegingdat van eene zekere zijde niets onbeproefd is gelaten om de publieke opinie tegen het bedoeld ontwerp te stemmen 'tgeen door onjuiste en eenzijdige opvatting van hetzelve maar al te zeer is gelukt en dat zij dus verineenen, dat het in de gegevene omstandigheden nuttig is, wanneer de voor standers van dat ontwerp van hunne gunstige meening om trent hetzelve doen blijken. Volgens het Handelsblad heeft in den namiddag van eergisleren een jongen van 14 jaren zich in de regenbak hij zijnen meester verdronken; vrees voor bestraffing van zijne ouders, heeft den jongeling tot dien noodlottigen zelf moord aangezet. Als eene bijzonderheid in onze dagen mag men noe men eene aanvrage van het Algemeen Wees- en Armenhuis te Sloten, (zie de Haarlemsche Courant van 9 April) van een Vader en Moeder, gehuwde liedenwaarvan een van de Gereformeerde en een van de Roomscli Catholijke Godsdienst Nijmegen d2 April. De navolgende gebeurtenis heeft he den hier vrij wat opschudding verwekt. De heer S. P. Lan- gendam (bij wien de Gelderlander gedrukt wordt) had zich als kiezer voor het lidmaatschap van den gemeente-raad ten behoeve van meer dan 400 gepatenteerden tot dien raad gewend, met het verzoek, dat zij alsnog op de kiezerslijsten mogten worden gebragt. De raad wees dat verzoek af op onderscheidene gronden, maar hoofdzakelijk omdat de over gelegde aanslag-biljetten nog op geen kohier voorkomen, als zijnde de aangiften tot bekoming van patent gedaan in het vierde kwartaal van dit dienstjaar. S. P. L. bezwaarde zich over die afwijzende beschikking bij de arr. regtbank en dezen morgen concludeerde de officier van justitie mr. van Trojen tot schorsing van het burgerlijk geding en verwijzing der zaak naar den strafregterals hebbende hij de overtuiging bekomen, dat eenige der overgelegde aanslag-biljetten waren vervalscht. Morgen namiddag ten één ure, zal de regtbank uitspraak doen. Rotterdamd3 April. Zondag avond tusschen half 9 en 9 ure is, tijdens de bewoners uit waren, ten huize van den uitdrager L. in de Zwijuenstraat alhier, diefstal gepleegd. De daders hebben vermoedelijk met een valschen sleutel de straatdeur geopend, en zijn vervolgens door het openen van eene lademeester geworden van een aantal gouden en zilveren voorwerpenen onder anderen ook van een bankbiljet groot 200.aan de achterzijde waarvan met potlood de naam De Hoog moet geschreven staan. Het schijnt de policie nog niet gelukt te zijn, de daders in handen te krijgen. In den polder van Antwerpen doet zich op dit oogen- hlik een zeldzaam geval voor. Een landbouwer heeft bij zijne vrouw tien kinderen verwektwaarvan het jongste thans 38 jaren oud is. Hij heeft het geluk gehad van nooit een zijner kinderen te verliezen. De vader behoort tot eene iamilie van 12 broeders en zusters, die nog allen in leven zijn. De jongste van deze heeft den ouderdom van 48 jaren bereikt. GRAANMARKT TE GOES. DINGSDAG 12 APRIL 1853. Bij onbeduidenden handel waren Graanprijzen onver anderd te noteren als volgt Drooge Tarwe f 7,7,50. Middelbare f 6, 7,Geringe f 5,50 f 6, Rogge f 5,50. Winter Geest 4, Zomer Gerst f 3,90. Haver f 2,5 Blaauwe Erwten f 6,50. Paardeboonen f 4,50. MMBTIMIIIo ^Bjjk UIT de HAND te KOOP, een hecht, sterk I{!!|| cn welgelegen WOONHUIS en ERVE, staande op de Kleine Kaai te Goes; nadere informatie bij den eigeüaar C. ÖKOJWKEKS. Goes 14 April 1853. Iemand genegen zijnde eene zekere som a&Zï, als eerste Hijpotheek op Onroerende Goederen te verlangen, tegen 4J pCt. 'sjaars, adres- sere zich onder letter H., bij de Uitgevers dezer. LEES HIER. De Landbouwer SUJIBREGT 1BKIE- BHHte Heinkenszandverwittigt bij deze zijne begunstigers, dat elk en een iege lijk die zijne MÉRRIEN door deszeles HENGST gelieven te laten DEKKEN, en met de Merrie naar zijne woonplaats komen ter dekking der Merrie, slechts betalen één yuldenna het dekkenen wan neer de Merrie Veulen op heeft nog drie yulden. Blijvende hij bereid zijnen HENGST te zenden als vroeger, mits als dan betalende het vroegere loon ad 2,50 en f -2,50. De Wed. KOEFFAEU, Gauzepoort- straat te Goes, Wijk O. N°. 200, recom mandeert zich bij deze aan de Dames, tot het maken van allerhande DAMES-KLEEDEREN, volgens de laatste smaak, naar de beste en keurigste Parijssche Modes, onder belofte eener nette en civiele bediening. Tevens vraagt zij ter opleiding eenige Burger-Naai meisjes alsmede eenegeschikt tot het verrigten van Boodschappen als anderszins. Goes 14 April 1853. GROOTH VOORSTELLING in de Sociëteit van ongenuchten vrij op aanstaanden ZATURDAG den 16 en MAANDAG den 18 DEZER, te geven door den K. K. Kussischen en K. Pruissischen Hof-Kunstenaar F. ROGGE, in de Natuurlijke TOOVKRKI \ST en het BUIK SPREKEN. Eerste Plaats 99 cents, Tweede Plaats 60 cents. Aanvang ten half acht ure. Te Goes, bij F. Kleepwkks <t- Zoov.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2