COURANT. «OESSCHE 1858. DONDERDAG 7 APRIL. BICTilH MfiiWMHIE GEÜEENTE-RAAD TS GOES, Biiiilk IiISTOïJ»gi0 De vitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal ts f d75 Franco per Post f J,90. Gewone Jdverlentien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van d6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN KAADHUIZE ALDAAR OP MAANDAG DEN dd APRIL d853. DES AVONDS TEN ZES URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. I. Verzoek der Diaconie om toelage uit de gemeente kas over 1854. 3, Verzoek tot uitloozing garancine-Water van de fa briek van den Heer van Renterghem. 3. Verzoek om pensioen door den eervol ontslagen bode en concierge A. Zitters. 4. Verzoek om pensioen door de Wed. van bode J. Gkoeneweg. 5. Verzoek van den Heer van Baalen, om restitutie van Personelen Omslag over 1853. 6. Vaststelling kohier Personelen Omslag voor Verlich tingNachtwacht, Brandspuiten, enz. 1853. .7. Voorstellen van de Commissie voor het Financie wezen a. Plan van Schulddelging. b. n tot heffing van Sas- en Havengeld. c. Leggeld op de Boomkade. d. v Waaggeld. '8. Mededeeling van ingekomen stukken. Het BESTUUR der ALGEMEENE SPAARKAS te GOES, geeft bij deze aan hunne medeburgers ken nis dat de gelegenheid tot deelneming aan dezelve wordt opengesteld van af Zaturdag den 9 April 1853, des avonds ten 8 ure, in de Regenten-Kamer van het Weeshuiszullende de zittingen geregeld ie dere Zaturdag avond plaats hebben des avonds van 8 tot 9 ure; wordende de landbouwers, ambachtslieden, en allen, welke eenigen invloed op de minvermogenden kunnen uitoefenenbij deze beleefdelijk uitgenoodigd die minvermogenden tot deelneming aan dezelve op te wekken; zullende voorzeid bestuur, indien er van Stads wege werkzaamheden mogten geschieden, de deelnemers bij voorkeur daarvoor aanbevelen. Het Bestuur der Algemeene Spaarkas voornoemd P. A. HOCHART Voorzitter. P. J. A. van DAMLid 8f Secretaris. Goes 7 April 1853. GOES den 7 April. Hel ontwerp op de zamenstelling van de regterlijke magten het beleid der justitie, hetwelk aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend, is verdeeld in zes afdeelingen en bevat verder eenige overgangs bepalingen. Het geheel behelst 92 artikelen. De eerste afdeeling betreft de algemeene bepalingen; de tweede de kantongeregten; de derde de arrondis- semenls-Reglbanken; de vierde de raden van justitie; de vijfde de gereg'.shoven en de zesde den hoogen raad. Volgens het ontwerp zou de Iiooge Raad als hof van cassatie behouden blijven en zou de kennisne ming van burgerlijke zaken in hooger beroep worden opgedragen aan twee geregtshoven waarvan een zou worden gevestigd in Amsterdam en een in Arnhem. Hel regtsgebied van bet hol' van Amsterdam zou be staan in de provinciën Zoidholland Noordholland j Zeeland Utrecht eri Friesland met eene bevolking van 1,594,855, en dat van het Hof van Arnhem en de verdere provinciën met eene bevolking van 1,457 601 zielen. In stede van de elf provinciale geregtshoven zouden elf raden van justitie komen, en alzoo zou de verdere regterlijke magt bestaan uit drie en twintig arrondissement regtbanken en honderdvijftig kan tongeregten, Van de arrondissemenls-reglbanken en kantonge regten wordt aangemerkt, dat beider bevoegdheid eeniger mate zou worden veranderd en uitgebreid. De Regering erkent de bezwaren van de opheffing van regtbanken en kantongeregten en meent dat geene vermindering kan plaatshebben, zonder de belangen der ingezetenen min of meer te krenken. Zij meent dat de gelijke maatregel alleen uil hel oogpunt van bezuiniging zou kunnen worden verdedigd doch dat deze zeker veel minder zou bedragen dan men zich voorstelt. Naar luid van het ontwerp, zouden de arrondisse menls-reglbanken in de hoofdplaatsen der provinciën (Amsterdam voor Noord-Holland) hare namen ver wisselen met die van raden van justitie en zouden zij met de regtbanken gelijke bevoegheid behouden voor burgerlijke en correctionele zaken, en daar enboven kennis nemen van misdrijven, thans nog on der den naam van misdaden aangewezen, en van alle correctionele appellen in de provincie gewezen. Hel hooger beroep in criminele zaken is in de voor drag! niet opgenomen. De regering is niet overtuigd dat het stelsel der regtspraak door middel van ge zworenen, door ue openbare meening wordt verlangd. Zij acht het appèl in criminele zaken kostbaar voor den slaat en bezwarend voor de ingezetenen, en acht het opdragen der beregting van misdaden aan de ar rondissemenls-reglbanken al ware het in eersten aanleg, onraadzaam, omdat hel van geen staat te vergen is, van op eens in al zijne reglhanken het be noodigd aantal bekwame criminalisten op te leveren. Naar de gemaakte berekening zou hel ontwerp ten slotte eene vermindering van uitgaven opleveren van omtrent f 150,000. Volgens het ontwerp zou de Hooge Raad bestaan uit eeri president, een vice-president, 12 a 14raads- heeren, een procureur-generaal, 2 a 3 adv.-generaal, een griffier en twee substituten-griffier; elk der ge regtshoven uit 1 president, 1 vice-president. 8 a 10 raadsheeren, 1 procureur generaalI advocaat-gene raal. een griffier en een substituut-griffier; de raad van justitie te Amsterdam uit 1 president 2 a 3 vice-presidenten 12 a 15 leden; 1 officier, 3 a 4 substituten, 1 griffier en 3 a 4 substituten-griffier de raad van justitie te 'sGravenhage uit 1 president, 2 vice-presidenten, 6 a 8 leden, 1 officier, 2 sub stituten-griffier; die der overige raden (behalve Assen) uit 1 president 2 vice-presidenten 6 a 8 leden 1 officier, 2 substituut-officiers, 1 griffier en 2 sub stituten-griffiers en de raad van Assen uit 1 presi dent 1 vice-president 6 h 8 leden 1 officier 1 substituut-officier, 1 griffier en I substituut-griffier. De regtbanken worden verdeeld in drie klassen als: 1ste klasse (Rotterdam) 1 president, vice-pre sident, 5 a 6 leden, 1 officier, 1 a 2 subtituut- officiers1 griffier, 1 h 2 substituten-griffier; 2de klasse (Breda Alkmaar Hoorn Haarlem Leyden, Dordrecht en Deventer) 1 president 3 leden1 officier, 1 substituut-officier, 1 griffier en I substi tuut-griffier 3de klasse (Eindhoven Nijmegen Zulphen, Tiel, Gorinchem, Brielle, Zierikzee, Goes, Amersfoort, Heereveen, Sneek, Almelo, Winschoten, Appingadam en Roermond) gelijke zamenstelling met uitzondering van 2 A 3 leden. Het pleitschip genaamd twee Gebroeders komende van Gend geladen met steenkolen is op de Wester-Schelde door zwaar weder en een onge luk aan den mast gezonken. Hierbij hebben drie menschen het levert verloren. Het Staatsblad N°, 17 bevat een koninklijk besluit van 26 Maart 1853, houdende vernietiging van het besluit van den gemeente-raad van Schoonhoven, van 20 Januarij 1853, volgens hetwelk de kosten van zegel voor de ter aanplakking bestemde uittreksels van üc.ten van huwelijks-afkondiging niet ten laste der ge meente maar der belanghebbenden zouden komen hetgeen in strijd is met de wet. Zeker zal door den handel met genoegen ver nomen worden dat de minister van finantien in verband met eene eerlang te wachten geheele herzie ning van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer (wet van 19 Junij 1845 Staatsblad no. 28), dezer dagen aan de betrokken autoriteiten en kamers van koophandel en fabrieken, eenige voorlich ting en beschouwingen heeft gevraagd bepaaldelijk de strekking hebbende: of reeds het tijdstip geboren schijnt om eene nog ruimere toepassing aan hel in werking zijnde vrijgevige stelsel te geven. In den regel toch bepaalt het tarief een regt van 6 pCl. Voor enkele artikelen noglhans gaal het regt de 6 pCl. Ie boven. Onder anderen geldt zulks voor manufacturen en sloffen van wol van rond en plat zaat, gefabriceerde tabak, meubelen, nieuw vaat en kuipwerk haarden tufsteen of cement, kalk, boter, kaas chocolade aardappel-meel, enz. enz. Hel schijnt nu de vraag te zullen worden, of, voor het geval dat men tot een nog meer vrijgevig stelsel overhelt in plaats van 6 pCt. niet een regt van 4 pCt. of 5 pCt. als regel konde worden ingevoerd of dat men het verkieslijk zoude achten, het regt van 6 pCt. onveranderd te behouden, en alleen die arti kelen almede tot 6 pCl. terug te brengen, die thans aan een hooger bedrag zijn onderworpen. In verband al verder met de bovenbedoelde meer dere vrijgevigheid zoude ook nu in aanmerking ko men de opheffing der voorschriften rakende het ver bod op den uitvoer van mest en lompen. Zoo zou ook ter sprake kunnen komen de vermindering van regten van die artikelen, tot heden nog op den uit voer bezwaard en schijnt het artikel «visch» bij zonder de aandacht waardig te worden gekeurd. Het is builen kijf, dat, verleent inen nog een meer uitgebreid en vrijgevig stelsel ongetwijfeld daardoor handel, landbouw, scheepvaart en fabrie ken zullen bloeijen. Dat zulks heeft plaats gevonden sedert het in werking brengen der wetten van 8 Augustus 1850 valt niet te betwisten. Men sla slechts het oog op de in het licht gegeven statistieke opgaven van den handel en de scheepvaart. Eene meerdere uitbrei ding alzoo, zal bet vertier nog levendiger maken en bovendien eene gewenschte concurrentie bevorderlijk zijn. De opgaven worden vóór 1 Julij aanstaande bij bet betrokken departement ingewacht, Rotterdam. 6 April. Gisteren namiddag ten 5 ure was een sjouwergenaamd van Vetzenbezig met lossen ih de Stoomboot de Five, toen een der reeds geloste blokken lood naar beneden viel en hem inden nek trofde ongelukkige verkeert in een zorgbaren den toestand.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1