MAANDAG 4 APRIL. HmOTMH <§T &11IIIIlTMTIlio publicatie:. BIIIIIL liliWCTHilKII. De vitgave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d ,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van .16 regels a f d.30 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 24 Maart 1853, A. N°. 2015, 2de Afdeelingö Provinciaal Blad No. 41.) Herinneren bij deze de belanghebbenden, aan de bepalingen vervat in de wet van den 8 November 1815, (Staatsblad N°. 51), art. 125 der Provin ciale- en art. 228 der Gemeentewet volgens welke alle VORDERINGEN ten LASTE van den STAAT, de PROVINCIE en de GEMEENTEN binnen zes maanden volgende op het jaar waarover dezelve loopen zullen moeten worden ingediend bij zoo danige Administratien of Ambtenaren als welke de orders tot het doen van Leverantien of anderzins ge geven hebben op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om de pretentie welke hij ten laste van liet Rijk de Provincie of de Gemeente over 1852 mogt hebben zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uiterlijken termijn bij de wel vastgesteld zijnde den laalslen Junij niet af te wachten. En zal deze, op de gebruikelijke wijze worden af- gekondigd aangeplakt en in de Goessnhe Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 2 April 1853, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. GOES den 4 April. Z. M. heeft eervol ontslag verleend met dankbet. aan Tazelaar als burgemeester van Kats aan _d. van Damme, als burgemeester van Korlgene en aan A. de Moor, als burgemeester van Wissekerke; en benoemd tot burgemeester van Colijnsplaat Kats en Korlgene, A. A. Mooijaart, en van Wissekerke JHL. Fader. Men verneemt dat de Kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde Gemeente alhier besloten heeft weder een adres aan de Tweede Kamer in te dienen tegen de voorgestelde armenwet. Volgens de Nederlander zouden ook de Kerke raad van de Nederduitsche Hervormde Gemeente van Kruisland (Klass. Breda), en die van Delfshaven gelijke adressen aan de Tweede Kamer der Staten— Generaal hebben ingezonden. Men schrijft uit Rotterdam, dat een even vreemd als aangenaam schouwspel dezer dagen een groot ge deelte harer bevolking boeit. Het oog dat zoo ge woon is, om onze schepen bevolkt te zien mei rneii- schen van onze kleur ontmoet thans op onze rivier aan de kade der Boompjes een schip geheel met Javanen bemand. Deze hier zoo buitengewone gebeur tenis om zoo veel donkerkleurige wezens in eene beperkte ruimte vereenigd te zien, de gewone scheeps- beziglieden verrigtende, verzamelt gedurig vele nieuws gierigen in de nabijheid van het schip en maakt het niet geheel onbelangrijk om tot de oorzaak dezer verschijning op te klimmen. Ziehier deswege eenige bijzonderheden Het Engelsehe barkschip Athenian kapt. Case verloor in het goudrijke Australië, door desertie,'bijna zijne geheele ekwipage en bevond zich de kapitein in de zeer moeijelijke positie, van geen volk genoeg aan boord te hebben, om het schip over zee te brengen. De volstrekte onmogelijkheid, om daar scheepsvolk te bekomen noodzaakte hem om hel mogelijke te wagen, en met de weinige manschappen, dié bij nog had onder zeil Ie gaan. Na eene zeer moeijelijke en gevaarvolle reis bereikte hij Sourabaya nam daar eene vracht aan naar Rot terdam en bemande zijn schip geheel met Javanen. Zij verzochten den kapitein, om, ter waarneming der huishoudelijke bezigheden twee vrouwen mede te mogen nemen waaraan hij heeft voldaan en ook deze bevinden zich nog aan boord. De koudere temperatuur dezer strekenhinderde hen slechts bij het binnenkomen overigens is die in vloed op hen niet ongunstig. Met genoegen voegen wij hierbij dat de kapitein hen prijst als brave ordenlijke rnenschen maar bo venal als uitmuntende zeelieden. Niet onwaarschijnlijk zal deze toevallig genomene proef, voor de scheepvaart weldadige gevolgen heb ben. Onderscheidene Nederlandsche schepen toch zijn naar Australië op reis en kunnen in hel geval komen van de Athenian wier voorbeeld dan zeker zal ge volgd worden. Wij kunnen het onzen sladgenooten niet afraden, deze goede Javanen eens te gaan zien. Bewonderens waardig is hunne flegma tegenover de vele bezoekers en ieder, die met hen in aanraking kwam, roemt hunne uitstekende goedaardigheid. Mogt het niet alleen geprikkelde nieuwsgierigheid zijn, welke ons daarheen voert I Het goede Javaan- sche volk verdient in den hoogsten graad onze belang stelling evenzeer als hun schoon voor ons zoo onont beerlijk vaderland. Men leest in de Amslerd. Cour. van 30 Maart Amsterdam 29 Maart. Gisteren namiddag den tweeden Paaschdag had er in het gebouw voor bijbellezingen en katechisatiën op den Overtoom opgerigt door de commissie uit de kerkeraad der Ne derduitsche Hervormde Kerk alhier, ter behartiging der godsdienstige belangen van de bewoners der bui tenwijken eene eenvoudige doch treffende plegtig- heid plaats. Genoemde commissie, nu ongeveer vier jaren aldaar werkzaam geweest zijnde had door hare zorg omtrent 200 personen, waaronder vele be jaardenlol het afleggen hunner geloofsbelijdenis ge leid. Zij was op het denkbeeld gekomeu om zoo velen, die nog alhier woonachtig waren en door be zoek en het hijwonen der bijbellezingen aan haar bekend gebleven, uit te riooaigeri, zich met de nieuwe leden in bovengenoemd gebouw op den tweeden Paaschdag te vereenigen, om aldaar eene herinnering aan hunr.e afgelegde belijdenis en eene opwekking tot beantwoording daarvan te hooren. Meer dan drie vierde gedeelte van het getal was tegenwoordig benevens de leden der commissie de godsdienst-on derwijzers die in de vier verschillende gebouwen in de buitenwijken de bijbellezingen en katechisatiën houden en eenige belangstellende gemeenteleden. De voorzitter ds, E. B. Swalue hield naar aan leiding von MatthX: 226 eene doelmatige toespraak, herinnerde hen hunne voorregten en de op hen ge nomene verpligtingen wekte hen met ernst en har telijkheid tot vernieuwing of bevestiging hunner keuze op en vermaande hen lot getrouwheid. De toe spraak werd met belangstelling aangehoord, en het 3de en 4de vers van Gezang 99 met blijkbare aandoening gezongen. De commissie die aanspraak heeft op ruime ondersteuning, mag voorzeker vertrouwen, dat ook deze hare poging om aan hare roeping te be antwoorden en onderlinge christelijke gemeenschap en christelijk ieveri te bevorderen in éénigheid des geesles niet onvruchtbaar noch ongezegend zal blij ven dat de vermaning behartigd en de wensch ver vuld mag worden uitgedrukt in het Apostolische woord ten slotte uitgesproken Zie toe voor u zeiven, dat wij niet verliezen hetgeen wij gearbeid hebben maar eenen vollen loon mogen ontvangen(2 Joh. 8.) De Stedelijke Raad van Gent heeft het bestuur gemagtigd om met den heer Noliet te onderhan delen wegens de plaatsing in die stad van 100 elec- Irische klokken waarvan genoemde heer de uilvin der is, Zij zullen geplaatst worden voor de poorten der stad, het athenaeum, de stedelijke scholen enz. als ook in de wijken welke door de arbeidende klassen bewoond worden. De kosten voor de aan schaffing en plaatsing dier klokken worden op 10000 fr. geschat. De grootste zal niet meer dar. 80 fr. kosten 50 zullen er in dit jaar en de 50 overige het volgende jaar geplaatst worden. Er zuilen hier bij maatregelen genomen worden dat het licht der klokken den geheelen nacht blijft doorbranden en den uitvinder zal van wege het stedelijk bestuur eene eervolle bekrooning worden toegekend zoodra deze verbetering bevonden zal worden aan het doel te beantwoorden. Den 1 April had voor de fabriek der heeren van Flissingen en van Heel te Amsterdam een treurig voorval plaats. Eenige arbeiders waren hevig bezig den stoomketel in de stoomboot PFillem I te plaatsen toen de ketting waaraan hij vast lag brak en de ketel in het water viel. De stuurman van de boot, C. J. A/breglsoud 26 jaien, werd bij dal ongeval zwaar gekneusd en naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Een sjouwerman J. Bemmel verloor daarbij ongelukkiglijk het leven. PP inschotenHO Maart. Wij vermelden als eene zeldzaamheid, dat bij de steen- en pannen-fabrijk van den heer B. Bronsema alhier in de kleigraverij op den bodem van den zandgrond reeds sedert twaalf jaren van tijd tol tijd barnsteen is gevonden, waar van drie exemplaren naar het Leidsche museum van natuurlijke historie en twaalf exemplaren naar dat van Groningen zijn opgezonden. Op die plaatsen waar de barnsteen wordt gevonden, zijn ook nog overblijf selen van hout zigtbaar. Onder de vele goede pogingen die te Sneek in het werk worden gesteld otn eene meer gepaste viering van den Zondag te bevorderen behoort ook voorzeker de oprigling alhier in navolging van el ders eener vereeniging welker leden het zich tot onderlinge voorwaarden hebben gesteld, om, als par ticulieren niets op Zondag te koopen of te doen Itoopen en als neringdoenden niets op die dagen te verkoopen aan wien het ook zij Die vereeni ging lelt reeds een aanzienlijk getal leden zoodat hare goede werking ook reeds merkbaar is. Boermond, 3d Maait. Aanstaanden Donderdag zal hier eene vreemde procedure plaats hebben Een wethouder der landgemeente G. is aangeklaagd van in het openbaar te hebben te kennen gegeven dat de gemeente-rekening, zooals die ter Secretarie ter lezing lag, onwettig en bovendien niemand meer verpligt was aan den tegenwoordige» onwettig aangestelden

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1