a\ mwmmmwt- ~^SimrnmT~ VCHTMA1VSI, Samarang tevens de dag geworden der geboorte eener christengemeente onder de Javanen. Na jaren voor- bereidens naderde met den eersten kersdag het tijd stip, dat eenige Javanen openlijk belijdenis zouden doen van het christelijk geloof. Te midden eener kampong n(ibij de hoofdplaats Samarang is een ge bouwtje opgetrokken van bamboes en aarde, met rie ten dak en van binnen voorzien van een eenvoudig spreekgestoelte en eenige banken. Dit nederige kerkje was 7oor den grooten feestdag een weinig uitgebreid en zou alsnu weergalmen van lofpsalmen den Heere toegewijd. In den morgen van zaturdag 25 Decem ber werden de banken weldra bezet door Europe anen en een klein honderdtal Javanen, zoo mannen als vrouwen, ouden en jongen. De zendingleeraar W. Hoezoo beklom omstreeks 8§ ure den spreek- stoel en [begon ip een kort gebed allen den Heere aan te bevelen. Na eene hartelijke toespraak werden vervolgens degenen opgeroepen die belijdenis des ge- lonfs zouden afleggen. Ernstig werden hun de plig- ten des christens voorgehoudenmet nadruk werd, hun gewezen op de voorregten die zij boven zoo vele anderen hebben, vooral ook werd hun uitdrukkelijk verklaard dat zij zich niet moesten voorstellen Euro peanen te zijn geworden maar dat hunne vroegere maatschappelijke gewoonten voor hen verbindend ble ven niettegenstaande zij als onze medeleden der kerk, waren aangenomen; en innig werd voor hun afge smeekt sterkte in de nakoming hunner belofte, kracht om datgene te vervullen waartoe zij zich in opregt- heid des harten zoo gansch vrijwillig verbonden. Roerend, diep bewogen was een ieder die bij deze hoogst pleglige feestviering tegenwoordig wasen in menig oog parelde een traan, toen de [nieuwe onder danen van Gods koningrijk, een voor een overluid hunne belijdenis aflegden en daarna den Heiligen Doop ontvingen. Nadat de prediker een toepasselijk woord lot de Europeanen had gesproken werd de pleg- tigheid besloten met een dankgebed aan den Gever alles goeds, die het heugelijk Evangeliewoord had doen verkondigen aan een tiental Indianen die vroe ger nooit van Jezus hoorden en nu met ons lotgemeen zijn. Alles ging natuurlijk in de Javaansche taal behalve eene korte toespraak aan de Europeanen en het afwisselend gezang, hetwelk door hen werd aan geheven onder geleide van een kabinetorgelhetwelk door een van Samarangs ingezetenen voor die gele genheid werd afgestaan en bespeeld zoodat in eene kampong, te midden van Mahomedanen in een open gebouw de geboorte van [Jezus werd bezongen ge lijk met de bede om opregtheid des geloofs voor de nieuwe broeders en zusters. Zoo mogt de brave en wakkere zendeling Hoezoo zich verblijden in de eerste vruchten zijns arbeidsvan drie jaren, maar hij heeft zich ook eerst willen over tuigen van |de waarachtigheid des geloofs van zijne leerlingen alvorens hun den Heiligen Doop toe te die nen. Die onvermoeide arbeidsman op den akker des Heerenis vroeg en laat bezig de vrijwillig tot hepri komenden te onderwijzen, niet alleen in de godsdienst maar ook in het lezen en schrijven der Javaansche taal. Mogt veler belangstelling in de, heilige zaak op den eersten kersdag zijn gebleken, het is te hopen dat die belangstelling vermeerdere en dat een iegelijk in opregtheid des harten moge bidden: Uw Koning rijk kome.' Men schrijft uit Middelburg van den 30 dezer: Onze stad heeft weder een bedroevend verlies ge leden door hel overlijden van den heer C Fis, ijtl der gedeputeerde staten van Zeeland welke betrek king hij een aantal jaren met bekwaamheid bekleedde. Als president van de vroegere provinciale commissie van landbouw, en nog laatstelijk als president van de maatschappij tot bevordering van den landbouw en de veeteelt in Zeeland heeft hij zich door zijnen ijvpr en on vei moeide werkzaamheden, verdienstelijk onder- derscheidei). Hij eindigde zijn' nuttigen werkkring in den ouderdom van bijna 65 jaren geacht en ge ëerd van allen die hem van nabij hebben gekend. Hij was kommandeur der orde van de eikenkroon en rid der der orde van den nederlandschen leeuw. Beekbergen, 28 Maart. Inden voorgaanden nacht ontstond hier brand bij den landbouwer J. Kobus- seit alleen het vee werd gered, doch al het overige is door het vuur vernield. Huis en meubelen waren voor brandschade gewaar borgd. Groningen 27 Maart. Te Wildervank had de" zer dogen eene bijeenkomst van veehouders uit die gemeente plaals, ten einde onderling eene verzekering daar te stellen leger, onverhoopte verliezen van vee door de longziekte. Het grootste gedeelte der aan wezigen was zeer met dit plan ingenomen en gaf daarvan dan ook blijken door zich dadelijk tot het beoogde doel te verbinden eD een bestuur te kiezen, zoodat de verzekerings-maatschappij als tot stand gè- komen kan beschouwd worden. Te Rese had gepasseerde week een allernoód» lotligst voorval plaats. Een kind tan circa twee ja ren bij het vuur zittende te spelen, had het OBgeluk, dat zijn kousje vuur vatte, zoodat het hulpelooze wicht, toen de onvoorziglige ouders ter redding toesnelden reeds zoodanig gezwollen en gewond was, dal het niet Jarig daarna derf geest gaf. J ÜUITSCHLAND. -.Frankfort, den 26 Maart. Zondag namiddag om twee uren kwam zekere IIo- chamont, zoon van een oud-griffier van het vrede» geregt van Louveignez op het grondgebied der ge meente Embourg aan, gaande langs de rivier de Our- tha. Eene vrouw die langs den tegenovergestelden oever dier rivier ging, zag eensklaps dat Hochamont wanhopig worstelde met een haar onbekend persoon door de rivier van een gescheiden kon zij geen hulp bieder, en toch hoorde zij Hochamont erbarmelijk om genade en levensbehoud smeeken. Maar de moorde naar was zonder genade hij bragt zijn slagtoffer omt het leven door twee dolksteken, eerst in delendenen en vervolgens in cie borst, wierp hem daarop in de Ourlha en nam de vlugt. De kreten der vrouwge tuige van dit ijsselijk tooneel werden eindelijk ge- j hoord door den post-voeibode Orval, van het kantoor Chenée. die den moordenaar tegenkomende, hem dadelijk aangreep en gevangen nam. Hij bood geen weerstand maar beweerde dat er een mensch in hel water gevallen was. De bode door dat gezegde misleid en ziende tevens in de verte dat iemand op de oppervlakle der rivier lag te spartelen, liet den moordenaar los om den gewaanden drenkeling, ware het mogelijk nog te redden maar het was te laat. De ongelukkige zonk reeds toen hij in de nabijheid van de plaats kwam, van waar hij hem gedacht had hulp te bieden. De moordenaar is echler aangehoudenen is genaamd Leruitte, paardensmid, oud 50 jaren en wonende te Nanine. De postbode Orval heeft hem voor den persoon herkend, dien hij aan den oever der Ourlha vlugtende had ontmoet en aangehouden. Men heeft in den zak van den vermoorde wiens Jijk men had opgevischt eene schuldbekentenis gevonden van 50 franken, ten voordeele van Hochamont, door Leruitte onderteekend. Deze laatste, na eerst halstarrig ontkend en geloo chend Ie hebben, is eindelijk dooreen zamenloop van verwarde omstandigheden en tegen hem afgelegde getuigenissen voor den regler lot overtuiging van schuld gebragt en heeft dan ook bekend, dat hij eerst de schuldbekentenis van den verslagene vrijwillig had teruggeëischt doch toen deze bepaald weigerde woedende geworden den ongelukkige vermoord en in de rivier geworpen had. Parijs 28 Maart. Het was een oogenblik aan geen twijfel onderhevig of de vroeger aangevraagde vergunning, tot het houden van stierengevechten al hier, zou worden verleend. Reeds had de directeur van het Hippodrome de toreadors en de picladors aangenomen en de noodige slieren besteld. De keizerin heeft daarop echter bepaaldelijk haar verlangen te keunen gegeven, dal de Spaansche zeden niet aan Frankrijk zouden opgedrongen worden zoo dat dien ten gevolge vermoedelijk niets van het'geheele plan komen zal. FRANKRIJK. Parijs, den 27 Maart. De Oostersche aangelegenheden beloven nog altijd op eene vreedzame wijze geschikt te zullen worden. Rehalve de conferentiën die te Konstantinopel zul len geopend worden sprak then heden ook van een Europeesch congres te Weenen of te Londen ten eiride de mogendheden onderling in de gelegenheid te stellen om zich te verstaan over alles, wol met de Oostersche aangelegenheden iri betrekking staat. Men gelooft echter nietdat daarvan in vollen ernst iets komen zal eenmaal de kwestie der heilige plaatsen geregeld zijnde, zal alles zich verder wel tol een status quo bepalen. Overigens beweert men thans dat het ultimatum van prins Menchikoff niet zóó streng is als men zulks aanvankelijk verhaalde in ieder geval is het zeker, dat het, na een zweem van tegenstand, onvoorwaardelijk door de Porte is aangenomen, wes halve alle vrees voor een oorlog daardoor ijdel wordt. Het Fransche eskader blijft desniettemin nog altijd zijne reis naar den Archipel voortzetten. Het is za» mengesteld als volgt: Fille de Paris Falernij en Monlebello ieder van 120 stukken Napoleon, BajardHenri IF en Jupiter ieder van 100 stukken; Charlemagne90 stukken Mogador Sane en Magellan ieder van 32 stukken en Calon van 6 stukken. BELGIE. Brussel den 28 Maart. De leden van den senaat laten eene medaille slaan, ter herinnering aan de eerste intrede des herlogs van Brabant in den senaat. Nadat de kroonprins den eed als lid van dit staalsligchaam zal afgelegd hebben, zal hem een exemplaar in goud van deze medaille worden aangeboden. Den heer Leopold PPiener is bereids de gravure opgedragen. -Een oud hoofd-officier in het Spaansche leger, dje tegenwoordig alhier woont, heeft een Verzoek in gediend ten einde verlof te bekomen tot het houder» van stierengevechten, en eene plaats daartoe in te rigten. Ingeval dit verzoek ingewilligd werdzouden onmiddelijk stieren en toreadors, met al hetgeen verder tot deze in Spanje zoo geliefkoosde schouw spelen behoort, uit dit land ontboden worden. Wij verbeteren bij deze eene in ons vorig nummer geslopene drukfout ir» hei verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fa brij ken te Goes aan den Heer Minister van Bihnenlandsche Zaken kolom 2. staal: is dé vrucht enz., moet zijn: 'tis de vrucht enz. ".iJs&isEÏSS- MIBSSLm VAR FER¥OER. APKIL 1S53. tusschen MIDDELBURG én ROTTERDAM. Vrijdag Zondag Woensd. Vrijdag van MIDDELBURG. u. ra.1 4 - - 30- 7 —SO- 10 11 van ROTTERDAM. 1 'smorj 3 6 8 cc Zondag 10 'smidd. 12 *W,oensd, 13 smorg. 3 *Vrijdag 15 cc 3 Op de met f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Rotterdamdie aankomstfworden af gewacht. Op, de met gemerkte dagen treft men gewoonlijk de van Rotterdam naar Nijmegen varende Stoombootte Dordrecht aan. fZaturd. 2 morg. u. 11 Dingsd. 5 5 Donderd. 7 5 Zaturd. 9 6 Dingsd. 12 6 f Donderd. 14 9 fZaturd. 16 9 GRAAWMAftET TE OÖES. DINGSDAG 29 MAART 1853. Door de halve feestdag ging er heden in Granen weinig om, alleen drooge Tarwe voor de Bakkerij iets duurder betaald. Tarwe f 7,50, 7,—6,— Rogge 5,40, 5,50. Winter Gerst f 4,— Zpmer Gerst 3,90. Haver 2,50. Blaaiiwe, Erwten f 6,50. Paardebqdnen 4,50. Heden overleed alhier na een langdurig lijden mijne geliefde Zuster, JANNEKE ZONNEVIJLLE HOCHART, in den otiderdom van zeven-en-vijftig jaren. Goes, Uit aller naam, den 27 Maart 1853. P. A. HOCHART. —"•w 'T heelt de eer zijne geëerde begunstigers te heijiglen de ontvangst der nieuwe STR00- ITALIAANSCHE en FANTASI HOEDEN, bene. vens nieuwe CHITSEN en eenige andere Artikelen ook belast ZEd. zich met het Wasschen en Verma ken van STROO-HOEDEN naar dé laatste smaak. Goes, 29 Maart 1853. '-tt— i - Te Goes, bij F. Klbbuwens Zoo».

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2