GRA&NÏHARKT TE GOES. II. DE JONGE, 's Heer Hendrikskin- BEHANGSEL-PAPIER, ears en verificateurs der comptabiliteit tierde, en reposeurs bij de entrepóls der 1ste klasse; vijfde, linie-inspecteur en inspecteur voor de ambulante re cherche te water zesde hoofd controleur en con troleurs van de Isle, 2de en 3de klasse, mitsgaders de controleurs der directe belastingen en het kadas ter, en de controleur-commandeur van de ambulan te recherche te water zevende, ontvangers en com miezen ter directie achtste boekhouders klerken, magazijmeesters en adjunct-magazijnmeesters bij de entrepós, de visiteurs, hooldcommiezen. afzonderlijke roerjers der dianken, meters en tasaleors van den turf, mitsgaders de commiezen der isle en 2de klas se en negende, de commiezen der 3de en 4de klas se. en deschippers en kwartiermeesters en verdere rijksbeambten hij de dienst te water. De kantoren der ontvangers worden verdeeld in 9 klassen, gegrond op de belooning welke het kantoor afwerpt na aftrek der kosten van beheer Ten aanzien der be tordering van ambtenaren komen in dat besluit on derscheidene bepalingen voor. Voortaan za! nie mand tot eenige betrekking bij de administratie der directe belastingen in- en uitgaande reglen en ac- cijnsen worden benoemd, die oiet den tollen ouder dom van 23 jaren zal hebben bereikt Voor de be trekking van surnumerair kunnen alleen in aanmer king komen personen die den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben, mits zij bewijzen, behalve in de moedertaal, ten minste nog in eene andere taal, en genoegzaam in hel lezen schrijven en rekenen ervaren te zijn. 's Graven/iage2.i Maart. Naar men verneemt, beeft het H. M. de Koningin van Engeland behaagd, octrooi te verleenen aan onzen stadgenoot, den heer A. A. Meysenheym Knipsehaar een gunstig be kend liefhebber en beoefenaar der physica voor eene door hem uitgevondene en vervaardigde licht gevende nachlklok welk instrument zoo als men verzekert uitmunt zoowel door zijne eenvoudige als doelmatige constructie. Amsterdam22 Maart. Heden morgen om- stieeks 9 en een half uur, ontstond er brand in het bovengedeelte van het Lees-Museum die alras een dreigend aanzien verkreeg. Met behulp van 9 brand spuiten, die spoedig op de plaats des onheils legen woordig waren inogt het eerst ten 2 ure gelukken den brand te stuiten die zich tot een gedeelte van de bovenste verdieping heeft bepaald. De militai ren de spuitgasten en vooral de generale brand meesters zij allen lof toegezwaaid voor hunne krach tige pogingen tot het bewaren der orde en het blus- schen van den brand aangewend. Amsterdam22 Maart. Gisteren avond omstreeks middernacht, sprong een dienstmeisje, waarschijnlijk ten gevolge van een' twist met haren minnaar met wien zij op het Rok-in bij de Kalfsversteeg een onder hond had gehad en nadat deze zich had verwijderd op die plek in het water. Een welgekleed jongheer, voorbij komende aarzelde geen oogenblik en sprong de ongelukkige na om haar te redden; doch zelf niet kunnende zwemmen, moest hij zijne edele poging op geven en om hulp roepen, Naauw was de noodkreet gehoord door Reinier Koppens Mr. schoen- en laarzenmaker, gehuwd en vader van een gezin in de nabijheid van de plaats des ongevals woonachtig, of hij neemt een koen besluit, begeeft zich geheel gekleed te water en met moeite en inspanning slaagt hij er in dc beide drenkelingen die elkander vasthielden door het aan de wal opgehoopte ijs heen behouden aan den wal te brengen De heer, die minder door hel water geleden had dan zij welke hij docht te redden, was in staat later huiswaarts te keeren, ter wijl het diensimei je ontniddelijk in eene nabij zijnde tapperij en later ten huize waar zij dienstbaar is, werd verpleegd. Eere zij den man die met gevaar van zijn eigen leven dat van twee zijner medemenschen heeft gered. Den 15 Maart ging te bred a in eene der volk rijkste straten een paard op hol en verspreidde aller wege schrik; het liep echter al spoedig met den kop legen ddeur van eene wagenpoort en viel daar dood neder zonder andere ongelukken Ie hebben veroor zaakt. Door de omstandigheid, dal. volgens den eige naar, dal paard steeds goedaardig was heeft inen het ligchaam onderzocht en tn de maag eene klomp van luim 3 Ned, ponden vreemdsoortige wormen zonder eenig voedsel gevonden hieraan wordt der halve die soort van razernij van het dier toegeschreven. Rotterdam 22 Maart. Een zevenjarig kind van zekere J. Splitter op de Zijl alhier wilde gisteren namiddag, terwijl de moeder orn eene bood schap buiten 'shuis was, in eenen schotel zien, die met de middagspijs op den brandenden kagchel stond. Bij deze gelegenheid echter, vatten de kleederen van het kind vuur en stond het in een oogenblik in vlam. Op het geschrei kwam een bejaard man te hulpen redde het van een' bijkans wissen dood, Intusschen waren de linker voor- en de geheele reg terzij de beide handen en een groot gedeelte van de borst deerlijk gebrand terwijl het kind nog klei nere brandwonden bekomen heeft aan de kin de linkerwang en den hals. De heer chirugijn Slronck heeft met allen spoed geneeskundige hulp verleend. Gorinchem, 22 Maart. Op gisteren hebben hier vier huisgezinnen te zaïnen uitmakende ca. dertig personen, uit het naburige dorp Vuren, de reis naar Noord-Amerika aanvaard. Onderscheidene leden hunner familie hebben zich reeds vroeger in den staat Iowa neergezet, en het moet dezen laatsten vol gens hunne berigten vrij wel gaan. Utrecht, 2J Maart De palmpaardeninarkl, die heden en gisteren aan het dorp de Bilt gehouden is, was buitengewoon druk bezocht; het aangege- vene getal paarden bedroeg p. m. 800 stuks. Het schoone weder had vee! kooplieden en vreemdelingen naar deze jaarmarkt gelokt. De handel was leven dig en er werden redelijke prijzen besteed. DUiTSCHLAND. - Frankfort, den 2J Maart. Men meldt dal eenige verschijnselen op het lijk van den generaal Haynau aanleiding gegeven heb ben, om nog verscheiden pogingen aan te wenden, ten einde den generaal in het leven terug te roepen. Maar vergeefs, Haynau was en bleef dood. kV eenen J8 Maart. Gisteren namiddag is het stoffelijke overschot van den Baren Haynau met groote staatsie naar de EvangeJisch-Gereformeerde Kerk gebragt om vervolgens naar Gratz vervoerd te worden Fen paar uren te voren werd het lijk van den Aartsbisschop Milde op eene pleglstatige wijze begraven Hel gelijktijdig overlijden van den Generaal Haynau, die bekend was om zijne gestrengheid, met den Aartsbisschop Milde heeft aanleiding ge geven tol den navolgenden aardigen calembourg. Men zegt namelijk Haynau ist mil Milde ge- storben. (Haynau is met zachtmoedigheid ge storven ENGELAND. - Londen, den 2d Maart. Het stoomschip Isabel hetwelk verleden jaar onder bevel van Kapitein Inglejieldeene zeer be langrijke reis naar de Noordpool-zee gedaan heeft, zou gisteren op nieuw onder bevel van Kapitein Kennedy, een logt naar de Behring-straat onderne men t'n einde de schepen van sir J. Franklin op te sporen. Het is daartoe andermaal uitgerust op kosten der echlgenoote van dezen laatstgenoem den. Bij deze gelegenheid verneemt men dat aan inerr. Franklin 1500 pd* st. uit van Dieinens-land zijn toegezonden (waar haar echtgenoot voor eenige jaren gouverneur was) ten einde haar te gemoel te komen in de kosten van die uitrustingen. Boven dien heeft zij daartoe van enkele vrienden en ook van wege de admiraliteit eenige weinige bijdragen bekomen. De correspondent van de Times te Melbourne schrijft dat de staat van ziken aldaar lol nog toe weinig verandering heeft ondergaan. De toevloed der landverhuizers is nog altijd verbazend groot, ter wijl men in alle bedrijven en handelstakken eene groote levendigheid opmerkt De prijzen der eet waren en de huren zijn nog immer zeer boog var. enttele artikelen echter is de prijs gedaald. De op brengst van de goudmijnen is iels minder geworden; daaraan moet men echter niet te zeer berillen daar men toeh in eiken tak rail nijverheid zulke afwisse® lingen heeft. De oorrespondent gelooft, dal de goud mijnen van Australië zóó rijk zijn da! zij geduren de eene eeuw in dezelfde male als thans liet edele metaal zullen kunnen opleveren. FBANKRIJK. I'arijs, den 2.1 Maart. De staal van zaken in Turkye was te Parijs het eenige onderwerp der gesprekken. Overigens wa ren eenige geruchten in omloop; onder anderen ver zekerde mer. dat de komst van den Paus te Parijs thans zeker is zelfs wist men reeds bijzonderheden omtrent de ontvangst die hem zou worden bereid. De toestand van den generaal Saint'Arnaud zou zeer weinig hoop geven op zijn herstel. Er zoude sprake zijn van eene echtverbindlenis tus- schen mevr. de Montyo moeder der keizerin en den groothertog van Hessen. Men heeft thans langs den gewonen weg de vol ledige bevestiging ontvangen van de gewigtige tijdin gen uit het Oosten, per telegraaf reeds medegedeeld; nameli|k de aankomst te Marseille van den Caradoc met dépêches, waarin wordt gemeld, dat de Turk- sche Porte geweigeru heeft om het ultimatum van den prins M enschikoff aan te nemen, en zijn beroep op den onverwijlden bijstand van Frankrijk en Engeland. Ook wordt hel berigt bevestigd, dat de Engelsche vlootkruisende in de wqteren van Malta naar den Archipel vertrokken is, op aanvrage van den kolonel Rose Ëngelsch zaakgelastigde te Konstanlinopel. De Parijssche Moniteur bepaald zich tot de mededeelingdat het Fransche eskader van Toulon bevel heeft ontvangen om onmiddelijk naar de Griek- sche wateren te stevenen, zonder in het minst te gewa gen van de gebeurtenissen, die daartoe aanleiding gaven, Onder de eischen van Rusland zou ook behoo- ren, dat de Keizer van Rusland voortaan zou worden erkend als de beschermheer der Grieksche christenen in Turkije, even als zulks sedert eeuwen het geval is geweest met Frankrijk ten aanzien van de katholieken in de Levant. Mogt dit worden toegegeven, dan zou daarvan het gevolg zijn dat de verkiezing van den Patriarch te Konstanlinopel zou geschieden door de belijders der Grieksche godsdienst en worden bekrach tigd door den Russischen keizer. Tot dusver is de Grieksche kerkvoogd door den sultan aangesteld Het Journal des üébals zegtmet het oog op de aangelegenheden in Turkije dat inen niet al te liglvaardig geloof moet hechten aan de in omloop zijnde verontrustende gernchten dat alleswal lot dusver is vernomen wel doet vermoeden, dat er belangrijke verwikkelingen zijn ontstaan; maar dat er nog geenszins redenen zijn om dadelijk vrees te koes teren voor het verstoren van den algemeenen vrede. De komst van de Paus te Parijs schijnt zeker te zijn en reeds worden er toebereidselen gemaakt tot zijne ontvangst. De vijf Fransche kardinalen zouden 27 April den Paus te Civila Vecchia ontvangen, ter wijl hij te Toulon door drie ministers zoude verwel komd worden voorts zou hij een dag te Avignon drie dagen te Lyon vertoeven en na zijn verblijf' te Parijs rust gaan nemen te Compiègne. In het te Triest uitkomende dagblad worden berigten medegedeeld uit Konstanlinopel van den 10 Maart welke bijzonderheden behelzen nopens het bezoek 'l welk door de Russische diplomaten bij de Turksche groot-dignitarissen is afgelegd en waarbij van de zijde van Rusland blijken van minachting, ten aanzien van de Turksche bewindslieden, aan den dag zijn gelegd die uit den aard der zaak zeer hebben moeten mishagen. Iri die berigten komt voor dat bij die gelegenheid rorst Mentschikoff in eene gewone zwarte rok was gekleed een wandelslokje in de hand had en een ronden hoed droeg, die allesbehalve r.ienw was. De overige Russische diplomaten waren allen, klaarblijkelijk met voorbedachten rade, met dezelfde achteloosheid gekleed. DINGSDAG 22 MAART 1853. Voor Tarwe bestond in bijna alle soorten goede vraagwaardoor er in weerwil der lagere Hollandsche noteringenboven vorige weekprijzen werd besteed andere Granen onveranderd. Tarwe ƒ6,f 6,25 voor ordinaire,/?,ƒ7,50 voor de beste. Rosge f 5,40, f 5,60. Winter Gerst f 4, Zomer Gerst f 3,80. Haver 2,50. Bi.aauwe Erwten f 6, Paardeboonen f 4,50, f 4,60. derenstraat, heeft de eer zijne begun stigers te berigten, dat hij heeft ontvangen een mooi assortiment in differente soorten; als ook SCHOORSTEEN STUKKEN, GROEN GORDIJN-PA PI ER en BE HANGSEL-LINNEN; alles tot Civiele prijzen. Te Gorsbij F. Klkkuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2