~BÜS5ïï MffllCTMTIIl. DONDERDAG £4 MAART® ABVSRTEMTIE. BIIIIIL 1I1TOOTUÜM1I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal is f J,75 Franco per Post J,90, Gewone ddvertentien worden a 0 etsde regel geplaatstGeboorte-Huwelijks- en Doodberigten v van J6 regels a J,20 behalve het Zegclregt. WEGENS HET INVALLENDE PAASCH FEEST, KAN DE GOESSCHE COURANT VAN AANSTAANDE MAANDAG NIET UITGEGEVEN WOEDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze Ier kennis tan de Ingezetenen Dat door hen. Ier vervanging van den op zijn ver zoek eervol ontslagenen Bode Antonie Zitters is benoemd tot Bode, levens Marktmeester en Waag- meester dezer Gemeente, de persoon van JOHANNES VISSER AndbiesZoon. alhier woonachtig; om op den eersten April eerstkomende, met den bij voort during benoemden Bode tevens Markt- en Waag- meesler ANTONIUS JOANNES ADRIANUS PE TRUS van CALMTHOUT in functie le treden. En opdat dit algemeen bekend zij zal hiervan openbare bekendmaking geschieden, door afkondiging en plaatsing in de 6'oessnhe Gourantt Gedaan le Goes den 23 Maart 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAAR, Goes den 23 Maart 1853. Loox de Kamer van Koophandel en jfabrieken te Goesis het navolgend verzoekschrift aan den Heer Minister van Binnenlandse/ie Zaken gerigt; het zal ondersteund worden door een adres van den Itaad dezer Gemeente, en vermits de Kamers van Middelburg en Ylis- singen daarin reeds zijn voorgegaan, zoomede de Baad van eerstgenoemde Gemeentemag men hopendat Zeeland eerlang met dit middel van versnelde gemeen schap begunstigdreeds daardoor het moeijelijke van zijnen geïsoleerden toestand aanmerkelijk zal verligt gevoelen. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zalten voor het Koning rijk der Nederlanden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes heeft in eene eerste vergadering na hare daarstelling onder meerder ook eenige dier onderwerpen in over weging genomen welke, zoo in het Algemeen als Plaat selijk belang van Zeelandreeds door de overige Ka mers en Besturen in dit gewest bevorderdmaar voor als nog niet verwezenlijkt zijn. Onder deze is met veel belangstelling opgemerkt en besproken de zaak der Telegraphische lijn bij de wet van 7 Maart 1852, Staadsblad No. 48) als eene wel daad aan Nederland geschonkendoch op het genot waarvan aan de provincie Zeeland eerst later het uit- zigt geopend zijnde, door de Kamers van Middelburg en Vlissingen en door den Baad van eerstgenoemde gemeente verzoekschriften aan Uwe Exellentie zijn in gediend om met dat middel van versnelde communi catie zoo spoedig mogelijk bevoorregt te mogen worden. Bij die adressen zijn daarvoor al die drangredenen aangevoerdwelke in het belang van den groothandel en de scheepvaart van Zeeland in het algemeen en van de gemeenten Middelburg en Vlissingen in het bijzon der op goede gronden kunnen bijgebragt worden desgelijks die, welke de Hooge BegeriDg daarbij mag gerekend worden te hebbenmet betrekking tot dit meer dan eenig ander geïsoleerd gewest van Nederland. Overbodig zonde het alzoo wezen te beproeven voor al deze laatsten hier nog meeT te doen uitkomen, ver mits de kennis daarvan mag gerekend worden volledig bij Uwe Exellentie te berusten. Niet ten onregte moge het echter gerekend worden, dat door deze kamer met bescheidenheid nog gewezen worde op een ander algemeen belang voor dit gewest; zoowel als op een meer bijzonder voor deze gemeente, en het district Goes, bij de spoedige daarstelling der Telegraphische lijn in Zeeland, dewelke dan ook den voornamen grond van dit verzoekschrift uitmaakt. Dat algemeen belang bestaat in zijnen eigendomme- lijken handel van de voortbrengselen van zijnen grond, hoofdzakelijk te noemen in die van GranenZaden Meekrap en Wol, benevens in die van zijn Veehandel, welke laatste vroeger geheel afhankelijk van de meer dere of mindere behoeften-in Zeeland zelve, daardoor zonder leven onbeduidend was, terwijl de eerstgenoemde zich voortijds beperkt vond tot de hoofdmarkten van Amsterdam en Rotterdam, waaraan geheel zijne voort brengende nijverheid als chijnsbaar was. Sedert de jongst verloopen 30 jaren heeft Zeeland zich echter daarvan grootendeels vrij gemaakt en directe inkoopen op de markten der verschillende Zeeuwsche gemeenten, voor Belgien, F.rankryk en Engeland heb ben er eene concurrentie doen ontstaan, welker gunstige invloed zich meer en meer weldadig doet gevoelen doch groote schade staat te lijden, wanneer dit gewest langer verstoken mogt blijven van die versnelde com municate, waarmede nu dagelijks andere provinciën be gunstigd worden, om dat het, door rivieren en zeemon dingen afgesneden, elk andere zekere gemeenschap mist. Nevens dit veel beteekenend algemeen belang, zij het nu nog geoorloofd, hierbij de aandacht van Uwe Exel lentie te vestigen op dat meer bijzonder voor deze ge meente en het district Goes. Is de vrucht der vroegere bemoeijingen van de Com missie van Landbouw en later vooral van die der Maatschappij var; Landbouw en "Veeteelt in Zeeland te 'noemen dat de Landbouw en Veeteelt er zijn op gewerkt tot verbeterde productie die tot meerder ver tier ook voor den veehandel hebben geleiden zeker niet het minste in dit districtals eene groote overwinning op de stilstaande nijverheidmogen de pogingen van laatstgemelde genoemd worden tot ver betering der fabricagie van de meekrapplant eertijds de bron van Zeelands welvaren. En ten gevolge waar van sedert 1850 zoo in de gemeente Goes als Kat- tendijlce fabrijkmatige inrigtingen op eene groote schaal zijn verrezendaargesteld met liet doel om door aan wending der gevorderde wetenschap die tak van Nijverheid op te beurendat voortbrengsel in den strijd tegenover de Eranscben-Meeprodnotie krachtig te doen mededingen en van nieuws voor den wereld handel geschikt te maken; groote offers zijn en worden aangebragten voegt men daarbij de be langrijkheid van den handel in Granen en Zaden aan de beurs, die van Wol, Schapen en ander Vee aan de markt van Goes en binnen den geheelen omtrek van dit districtdan mag het niet onredelijk maar alle- sints billijk geacht wordendat van zijde het Hooger Bestuur ook iets worde bijgedragen om dien handel en nijverheid te schragen en bevorderlijk te zijn op eene wijze niet boven maar gelijkelijk met die der overige gewesten van ons vaderland. De Kamer van Koophandel zich ten pligt stellende de algemeene en bijzondere aangelegenheden dezer Gemeente, van dit district, alsmede van het gansohe Gewest met bescheiden drang voor te staankeert ook zij zich tot Uwe Exellentie met het aandringend verzoek, dat het haar moge behagen om de bij de wet voorgedragene Telegraphische lijnnu reeds door Zeeland, bepaalde lijk over Goes te doen aanleggen en zoo doenlijk in overeenstemming met het verzoek van Middelburg en de vroegere Telegraphische lijn (1812 1830) over Bath en Goes naar Middelburg en Vlissingenals wanneer door het kantoor te Goes, ook de communi catie voor het Gouvernement met het 5do District ver sneld en verzekerd zal wordenterwijl de bespoedi ging daarvan deze Gemeente en dit Eiland zullen bevrij den van de schade anders door haren handel en fabrijk- wezen en als een onmiddelijk gevolg daarvan ook door haren Landbouw en Yeeteeltonvermijdelijk te ondervinden. Goes Februarij 1853. (get.) J. Fransen van de Putte, Voorzitter. (get) J. G. ab Utrecht Dresset.huis, Secretaris. GOES den 24 Maart. Het berigtook in dit blad medegedeeld dal de werken te Bath zijn geslaakt is zeer juist doch men heeft daarbij deze waarheid terug gehouden dat die stilstand sleehls als een overgangs tijdperk moet beschouwd worden om die werken met orde en regelmaat le doen hervatten. Z. M, heeft aan den heer IV. Minderhout, te Middelburg een octrooi voor den tijd van vijf jaren verleend op de uitvinding van aëlopodische wagentjes, die met handen en voelen, in voor- en achterwaart- sche beweging kunnen worden gebragt. -Naar wij vernemen zijn onderscheidene beurt en andere schepen op de Zuiderzee tusschen Schok land en de vaste wal ingevrozen. Zondag moeien door behulp van de Kamperbooteenige dier vaar tuigen behouden te Kampen zijn gebragt op eenige derzebe waren nagenoeg geene levensbehoeften meer aanwezig. Men verhaalt, dal de beurtman van Amsterdam op Meppel en die op Assen beide met vele passagiers, nog in hel ijs zitten en dat daarop gebrek aan levens middelen was zoodat de kapitein van een Hullsche kof hun wal had toegezonden. Rij Koninklijk Besluit van 26 Februarij jl. zijn eenige regelen vastgesteld welke tot leiddraad zullen verstrekken voor de beoordeeling der aanspra ken van ambtenaren bij de administratie der directe belastingen in- en uitgaande reglen en accijnsen op bevordering en tevens voor nieuwe benoemingen bij voorschreven administratie. Daarbij wordt de rangregeling dier ambtenaren vastgesteld als volgt eerste rang de inspecteur generaal tweede hoofd inspecteur voor de algemeene dienst; derde, direc-

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1