«0ESSCHE Sg. as. MAANDAG SI MAART. B1CTSEII MffililWMTlIIL NATIONALE MILITIE. MEmmmmMumQ. 18 53. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post J,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbengten van J6 regels a f J .20 behalve hel Zegelregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN gemeehvte-raad te qoeb, ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 24 MAART d853, des avonds ten zes ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. Voorstel van de vaste Commissie van het Einantie- wezenbetrekkelijk de Plaatselijke Belastingenenz. wamsghdwm@. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze Ier kennisse van allen die het aan gaat dat de Militie-Raad krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie, van S Jar.uarij 1817, (Staatsblad No. J) over dezen jare zijne 3de Zitting tol aanneming van Plaatsvervangers of die van Nummer viillen verwisselen, overeenkomstig art. 37 der wet van 27 April 1820 (Staatsblad No. Jd) zal houden te Middelburg Hoofdplaats dezer Provincie, op Donderdag den li April 1853 des morgens ten half tien ure in de Abtdij aldaar en dat op den 21 derzelfde maand, terzelfder ure en plaatse alle zoodanige zaken zullen worden onder zocht waaromtrent de Raad. in der) loop der 1ste, 2de en 3de Zitting geene definitieve uitspraak zal hebben gedaan. Zullende de Commissie uil den Gemeente Raad lol de afgifte der Attesten, benoodigd voor Plaats vervangers of Nummerverwisselaars vaceren op Za- turdag den 9 te voren des voormiddags ten half elf ure. En opdat niemand biervan onkundig blijve zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadbuize van Goes, den 19 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PI L A A R, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat hel Kohier van den PERSONELEN OMSLAG, tol bestrijding uer kosten van de Verlichting Nachtwacht, Brandspuiten, enz., voor deze Ge meente over den loopende jare berekend op tien percent van de Huurwaarde der Gebouwde Eigen dommen naar de uitkomsten van liet Kadaster, ter voldoening aan bet bepaalde bij Art. 264 der Ge meentewet, door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, gedurende veertien dagen, van des voormidtlags negen Int des namiddags twee ure, van iederen werk dag, ter Secretarie, ter visie zal liggen, leri einde ieder belastingschuldige iu de gelegenheid te stellen om zijne reclames, gedurende die veertien dagen, bij hel Gemeente Bestuur iu Ie dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 19 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M, P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A A R. GOES den 2J Maart. Door Z. M. is onder meerdere toegekend het eere- teeken voor langdurige werkelijke dienst bij de schut terij aan de Heeren M. Soulendamkapitein bij het 3de bataiiion rustende schutterij en J. P. Kakebeeke, kapitein bij datzelfde bataiiion, waarnemend kommar.dant der dienstdoende schutterij alhier. In eene buurt dezer stad heeft men sedert eenige jaren vroegtijdig reeds een koekkoek gehoord. Ook dit jaar is zulks weder het geval reeds langer dan 14 dagen hoort men des morgens vroeg zijn eentoonig geroep en kan men hem zich op de daken zien koesteren. Men voorspelt hieruit en uit de komst der ooije- vaars (die zaturdag reeds gezien zijn) eenen vroeg- tijdigen zomer. Men verneemt uit Bath, dat de bedijkings-werken, die aldaar voor de Nederlanrlsche Land - aanwinning- maatschappij uitgevoerd worden definitiefzijn gestaakt. Volgens beriglen uitHoiland zijn door deop nieuw ingevaliene vorst weder verscheidene sloombooten en andere schepen op zee en in de binnenwateren in hur.ne vaart gestremd waardoor de eerst sinds kort verbeterde communicatie andermaal moeijelijkheden ondervind Wij achten niet onbelangrijk bij het aanstaande Paaschfeest te herinneren aan liet jongstverloopen Kersfeest, hetwelk te Samarang (O I een verblij dend kenteeke.n van vooruitgang heeft opgeleverd. Dat feest aldaar gevierd is de dag geworden der geboorte eener Christen-gemeente onder de Javanen. - Het is, na veie jaren voorbereidens, mogen gelukken, een' nederigen tempel op ie rigten waarin bij het Kersfeest een honderdtal Javanen zich vereenigden. "Men heeft deze verblijdende uitkomst bovenal te dan ken aan den Zendeling Hoezoo, wiens ijver zeer wordt geroemd. In een onzer volgende nummers hopen wij onzen lezers de bijzonderheden van deze plegtigheid mede te deelen. Eene nieuwe uitvinding, de zoogenaamde elec- trische stokken maakt tegenwoordig veel opzien. Zij hebben den vorm vaneen life preserver en bevatten inliet ondereinde een electrischen toestel; zoodra met het eene einde op een hard ligchaam of op den grond wordt geslagen komt een eleclrisch licht te voor schijn hetwelk op een afstand van een vierde uurs den omtrek in het rond helder verlicht en omtrent tien minuten in gelijke sterkte voortduurt. Dze stokken dienen te gelijker tijd lot wapen en licht en zijn dos zeer dienstig voor hen, die duistere wegen moeten bewandelen. Te Brussel wordt tegenwoordig een huis ge bouwd, waartoe niet helminste hout wordt gebezigd. Zoo komen in plaats van houten balken, kleine ijze ren en ditzelfde metaal vervangt ook het overige timmerhout. Deze woning is dus onbrandbaar. De zaal der archieven te Antwerpen is hel vorige jaar op dezelfde wijze gebouwd. Met de schroefstoomboot de Ambon, den 16 Januarij jl.te Soerabaija aangekomen, ontving men de navolgende bedroevende tijdingen uit de Molukkos, Op 26 November A. P. gevoelde men des och tends ten 7 ure en 40 m., op Banda Neira een hevige vertikale beweging van den grond welke spoedig overging in eene steeds toenemende golving van het N. O, naar het Z. 0. en meer dan vijf minuten dunrde. Een ieder verliet zijne woning; te blijven staan wasechter onmogelijkmen moest zich trachten vast te houden of zich op den grond nederleggen. 's Morgens vroeg was er eene kleine regenbui geval len doch overigens het weder niet ongunstig te noemen. Reeds bij den eersten schok waren schier alle woningen ingestort of in hooge mate gescheurd. De gouvernements gebouwen de kerk officierswo ningen in het kampement, de pakhuizen ondergingen de grootste schade de Chinesche kamp werd een puinhoop de inlandsche negorij aan het Zonnengat verwoest. De Papenherg stortte gedeeitijk in en twee daarop staande bamboezen gebouwen verdwenen en op groot Banda troffen de woningen van de perke- niers hunnen bijgebouwen en rookkombuizen voor de noten hetzelfde lot ook daar was alles ingestort of groolelijks beschadigd van de negorij Lonthoir is niets meer te zien dan een puinhoop, Selarnoe werd hoogstens geteisterd, terwijl afgescheidene rotsstukken overal in menigte in het rond verspreid lagen. Men» schenlever.s waren er echter niet te betreuren en slechts eenige personen ligt gekneusd of gewond. Maar hiermede hield het ongeluk niet op. Iets over 8 ure ontstond er eene zeebeving, die aller har ten met schrik en weedom vervulde en iedereen naar den hoogslen grond deed vlugten. In snelle opvol ging liep de baai vol en ledig en scheen soms slechts eene kleine rivier te zijn. Twee malen geraakte de Atiat al Backman, met rijst geladen op de reede liggende aan den grond, na even als Zr. Ms. brik de Haai, den dag te voren daar geankerd, verscheidene keeren, voor en achter waarts gedreven te zijn maar verschrikkelijk nam die zeebeving toe en overstelpte Groot Banda en Neira drie malen met de grootste stortzeeën zij drongen op de laatste plaats verscheidene voeten hoog in de hui zen en smeten de deuren open, toen de klok in dien r.oodlotligen nacht even 10 ure had geslagen. Die stortzeeën vormden zich in het Zonnegat en in het gat van Lonthoir en stegen zoo hoog dal zij over het fort Nassau heen sloegen en den voet van den heuvel naderden, waaiop hel fort Belgika is gebouwd, in hare vaart alles medeslepende, doch tevens een me nigte visschen achterlatende. De praauwen op de reede werden door elkander gejaagd en tegen elkander ge drongen, naar den wal aan en afgevoerd; zij vergin gen ol dreven in het Zonnegat, alwaar zij op strand sloegen slechts weinigen konden zich door de vlugt redden Deze praauwen behoorden op de Satoa en Keij-eilanden en Ceram te huis en een gedeelte harer bemanningen zich aan wal bevindende, zochten eene schuilplaats iu een op het oude hoofd staande oude loods maar zij konden de roizeeën niet wederstaan en in een oogenblik waren zij uit die schuilplaats weg gerukt en dreven jammerlijk zeewaarts den dood te gemoel. Men berekent, dat aldus 60 menschen om het leven zijn gekomen. Schrikkelijk was de toestand der bevolking die de 26 voeten hooge zeeën welke haar dreigden te ver slinden zoo onvvederstaanbaar op haar zag komen aanrolletii de grond beefde voortdurend golvend onder hare voeten; de lucht weergalmde van zware geluiden

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1