GOLSSCHE COURANT \mt 1853. DONDERDAG IT MAART. "■-.ibs it gave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,75 Franco per Post f J>90. Gewone Jdvérten tien worden d £0 etsde regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f d.20 behalve het Zegelregt. OPENBARE VEBGADEKING van DEN GE- 1 MEENTE-RAAD TE GOES, DEN 14 MAART 1853., Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door Bur gemeester en Wethouders ingevolge art.: 229 der Gemeente wet is opgemaakt de staat van hetgeen naar burgerlijk regt eigendom der Gemeente isdat die wetsbepaling naar hun oordeel niet zeer duidelijk zijnde, zij dien staat zoo goed mogelijk hebben opgemaakt en daarvan afschrift aan Hoeren Gedeputeerde Staten verzonden, waarop tot heden geene aanmerkingen waren ontvangenzoodat zij vertrouwen dat dezelve in orde is. Wordende de staat, ter inzage der leden, gedeponeerd ter griffie. Zijn ingekomen en worden voorgelezen, missive van Hee ren Regenten over den Algemeenen Armen, houdende ken nisgeving van de installatie van den Heer Verschoor als lid van dat Kollegie. Missive van Gedeputeerde Staten van 29 Januarij 11.be- rigtende den ontvang der verordening op het houden van onderhandsche loterijen. Gelijke missive van 9 Februarijwaarbij, wordt goedge keurd de betaling uit de onvoorziene uitgaven van 1200, voor aankoop van straatkeijen onder opmerkingdat der gelijke uitgaven ingevolge art. 214 der gemeentewet bij af en overschrijving moeten gevonden wordenterwijl wat aangaat de jaarwedde van den Secretaris, zij in de voorge- dragene verhooging daarvan, over 1852 moeten dilficulteren, omdat door een en dergelijken maatregel, inbreuk zou wor den gemaakt op het regt des Konings, aan wien bij art. 104, der gemeentewet, de bepaling der jaarwedde is opgedragen, en deze anders buiten de goedkeuring des Konings, naar goedvinden zou kunnen verhoogd worden en even daardoor de bepaling van art. 104 verijdeld. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende kennisgeving van hare vestiging en installatie en verzoek tot openbaarmaking, waaraan door Burgemeester en Wethouders, bereids is voldaan. Worden overgelegd de staten der Godshuizen over 1852 en de begrootiugen voor 1853, welke bij de leden van den Raad ter nadere kennisneming zullen worden rondgezonden. Zijn nog ingekomen en wordt medegedeeld Dat bet tweede suppletoir kohier der belasting op de hon den, door Heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Dat van den Breeden Kerkenraad is ontvangen, een ver zoek om voor 1854 aan de Diaconie der Hervormde Gemeente weder eene som van 600,toe te kennenom haar in staat te stellen tot eene rigtige vervulling harer verpligtin- genwelk verzoek bereids is gesteld in handen van de vaste commissie voor het Armwezen, om den Raad te die nen van berigt en advies. Aan de orde van behandeling isde vaststelling van het primitief Kohier der Honden-Belasting, hetwelk is opgemaakt tot een bedrag van 327,en gedurende 14 dagen ter visie gelegdzonder dat daartegen eenige reclame is ingekomen. Het wordt zonder discussie gearresteerdzal alsnog ge durende 8 dagen ter visie gelegd worden en daarna ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden gezonden. Door de Commissie van Finantien wordt rapport uitge- bragt, nopens de rekening der Leenbank over het jaar 1852. Uit die rekening blijkt Dat op 31 December 1851 aanwezig waren 5259 panden in 1852 beleend 23000, gelost 22881 en verkocht 544 pan den zoodat op 31 December 1852 voorhanden waren 4854 panden representerende eene waarde van 9579,50. Het dienstjaar is ingegaan met een kapitaal van ƒ14455,605 Ontvangen aan intressen- 1783,08 Niet gereclameerde meerdere opbrengst van verkochte pandeu133^41 blijvende nog 188,175 te reclameren. Alzoo de geheele ontvang is 16372.095. De uitgaven daarentegen hebben bedragen Boekhouder en Adsistent1300, Verlies op verkoopingen Onkosten derzelve Brand-Assurantie Pieparatien en Onderhoud. Drukken registers enz. Aan kleine verschotten. 75,90 3,67 s 30,60 60,10 30,05 26,5210 Zaïnen Uitgaaf 1526,85 Zoodat het Saldo bedraagt14845,245 Gerepresenteerd door panden 9579,50. Reserve-Kas 3800,— en contant 1465,745 Ingevolge het voorstel der Commissie wordt de Rekening gearresteerd. Door dezelfde Commissie wordt rapport uitgebragt no pens de rekening der gilden-fondsen over 1852, en de reke ning voorgelezen; daaruit blijkt: Dat de ontvangsten hebben bedragen: batig slot der vo rige rekening595,305 Intressen Werkelijke Schuld- 563,50 Restitutie van geleende Kapitalen - 100, 1258,80 s Zamen De Uitgaven Het uit deze kas betaalde in mindering der subsidie van het Armbestuur500, De administratie-kosten. 37,00s Zamen 537,00s Zoodat het goed slot bedraagt721,80 Het advies om de rekening te arresteren en uit liet goed slot aan te koopen 1000,inschrijvingen op het Groot boek der pCt. Nat. Schuld, wordt met algemeene stem men aangenomen. AVordt voorgelezen een request van Dr. C. Avan Renter' ghen7, daarbij verzoekende om het garacine-water van zijne fabriek te mogen loozen in de sloot benoorden de Israëliti sche begraafplaats, hetgeen zal geschieden door middel van draineerbuizen en volgens den verzoeker onschadelijk is. De Voorzitter zegt, dat het voor den Raad onmogelijk is, alvorens met de mogelijke gevolgen van de inwilliging be kend te zijn, daarop voetstoots te beslissen; dat Burgemees ter en Wethouders zich hadden voorgesteld eene locale in spectie te doen en den Raad te dienen van berigt, doch zij daarin door de groote hoeveelheid sneeuw waren verhin derd hij stelt diensvolgens voor, het verzoek aan te hou den en Burgemeester en Wethouders in de gelegenheid te stellen die locale inspectie alsnog te doenom den Raad le kunnen dienen van berigt en advies. De Heer Saaijmans Vader vraagt of er eenig bezwaar zou bestaan om in de haven te loozen. De Voorzitter beantwoordt zulks toestemmend daarom juist is de voorwaarde bij de uitgifte op erfpacht gemaakt, deze voorwaarde is ook door de hoogere autoriteit gehomo logeerd, daarvan mag niet afgeweken worden. Met algemeene stemmen wordt besloten die zaak aan te houden tot de volgende vergadering. De Voorzitter doet namens Heeren Burgemeester en Wet houders het voorstel, om magtiging van Heeren Gedeputeerde Staten te verzoeken, tot het betalen uit den post voor on voorziene uitgaven over 1852 van 26,15wegens aandeel dezer Gemeente in de kwade posten der personele belasting, dienst 1849, en in de tweede plaats eene som van 300, te kort komende op den post voor de kosten van het huis houdelijk bestuur, welke meerdere uitgaven veroorzaakt zijn door het nieuw aanleggen der bevolking-registers, het druk ken van begrootingen, memorien van toelichting en andere, de aankoop van 12 kandelaars, het onderscheidingsteeken van den Burgemeester en nieuw laken op den lessenaar van den Secretaris. Welk voorstel met algemeene stemmen aangenomen wordt. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door A. Zit- tersbode, concierge van 'tRaadhuis, marktmeester en waag- meester, een eervol ontslag uit die betrekkingen is verzocht uithoofde van zijnen mingunstigen gezondheidstoestand, die hem niet toelaat die betrekkingen langer naar eisch te ver vullen. Aan dit verzoek hebben Burgemeester en Wethouders vol daan en in zijne plaats aangesteld AJ. A. P. van Calmthout. Intusschen achten zij het wenschelijk dat de jaarwedden bepaald worden; daarom stellen zij voor: aan den concierge van 'tRaadhuis eene jaarwedde toe te kennen van f 250, Vroeger genoot de concierge als zoodanig 100,— als lui der der dagklok 42,terwijl hij jaarlijks gemiddeld voor verschotten van vloerzand, schoonmaken en schuurmaterialen aan de Gemeente in rekening bragt 170,en alzoo le zamen 312, Bij de voor dien ambtenaar vastgestelde nieuwe instructie, is dit alles voor zijne rekening gelaten omdat zulks meer regelmatig is en de Gemeente bij de voorgestelde jaarwedde nog 62,wintzonder dat dit den concierge te zeer drukken zal. Hetgeen met algemeene stemmen goedgekeurd wordt. Wijders zegt de Voorzitter, dat door dit bedanken nog moet aangesteld worden een bode, markt- en waagmeester en bet wenschelijk ware, alvorens die betrekking vervuld wordt, de daaraan te verbinden jaarwedde te bepalen. Bur gemeester en Wethouders stellen daartoe voor: om de jaar wedde van den bode te bepalen op 325,'sjaars, welke ook vroeger daaraan verbonden was en die in verhouding stond tot de van hun gevorderde diensten. Om aan de markt- en waagmeesters, die vroeger hunne bezoldiging genoten uit de opbrengst der markt- en waag geldentoe te kennen als marktmeester ieder 80,als waagmeester 20,—, welke voordragt in verband staat tot en geëvenredigd is naar de vroeger door hun daarvan ge- notene gelden. De Heeren Vervenue en Saaymans Vader vragen eenige in lichting en de eerste oppert de bedenking, of bij het toene mend verminderen der jaarmarktdie belooning niet wat ruim moet geacht worden. De Voorzitter beantwoordt zulks, door te wijzen, op den vermeerderden omslag aan die betrekkingen noodzakelijk door de nieuwe gemeente-wet verbonden; herinnert de leden dat de marktmeesters niet alleen bij de jaarmarkt, maar ook bij de verschillende weekmarkten moeten fungeren en ver meent alzoodat de belooning niet behoort verminderd te worden. Alzoo wordt met algemeene stemmen besloten. "Wordt gelezen het verzoekschrift van Antonie Zifters voren genoemd daardij op grond van gedane diensten en uit aanmerking dat zijn ontslag is veroorzaakt door onvermogen en niet is toe te schrijven aan onwil, om pensioen verzoe kende te meer, daar hij gedurende al de jaren die hij in functie is geweestis belast geweestmet eene niet onbe langrijke uitkeering aan de weduwe van zijnen voorganger. De Voorzitter dit verzoek niet voor dadelijke inwilliging vatbaar achtende, stelt voor het request rond te zenden en noodigt de leden uit daarop ernstig* na te denken. Hetgeen wordt goedgekeurd. Wordt gelezen missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhierten geleide van een adres door haar aan Z. F., den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend, waarin gewezen wordt op het groot belang eener versnelde communicatie, in welks bezit een groob gedeelte van ons Vaderland zich reeds verheugthetgeen ook aan onze Pro vincie is toegezegd en waarbij verzocht wordt, dat de ge- projec'.eerde telegraphische lijn moge gelegd worden over Bath en Goes, naar Middelburg en Vlissingeneven als in 1812 en 1830. Burgemeester en Wethouders achten dit verzoek van het meeste gewigtzij wenschen gaarne dit van de zijde van het Bestuur te ondersteunen en verklaren zich bereid, wan neer de Raad zulks goedvindteen adres in dien geest op te maken en in te zenden. Waartoe wordt besloten. De instructie voor den Secretaris bij de daartoe ter vorige vergadering benoemde commissie, geene bedenkingen ont moet hebbende, wordt ingevolge derzelver advies artikels gewijs en in haar geheel zonder discussie gearresteerd.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1