GOESSCHE (OIRAYT. L IH&i. DONDERDAG IO MAART. BICTWIS d IBffilimfMTIISo GEMEENTE-RAAD TE GOES, N wfe J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per ffwartaal is f J,~5 Franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 etsde regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J.20 hehd.lve hel Zegelregt. OPENBARE TERGADEKING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR op ma ah dag den maart J853 DES AVONDS TEN ZES UDE. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. PUNTEN VAN BEHANDELING. Mededeeling van ingekomene stukken. Vaststelling Kohier Belasting Honden. Rekening van de Leenbank over 1852. Idem van de Gildeufondsen. Verzoek om uitloozing garancine-water uit de fabriek van den Heer van Rgnterghem. Voorstel tot het doen van onvoorziene uitgaven. Bepaling jaarwedde Concierge en luider Dagklok. Verzoek om pensioen van den eervol ontslagen Concierge en Bode A. Litters. Vaststelling Instructie van den Secretaris. Voorstel tot regeling van het Schoolwezen. Voordragt nader plan tot Schulddelging. Verordening op het heffen van Havengeld. Dito dito van leggeld op de Boomkade. Dito op de TVaag. (ingezonden stukken.) Op de laatstgehouden. Vergadering der Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, werd met eene groofce meerderheid het voorstel des Bestuurs aangenomenom onder de Leden bijdragen te verza melen ter ondersteuning van het plan tot oprigting eens Standbeelds voor den Uitvinder der Drukkunst I., J). CWSTS5IÏ. De lijst, welke bij de aanwezige Leden rondging, mogt weldra met eene vrij aanzien lijke inteekening bij den Voorzitter terugkeerenom later toegezonden te worden aan hen, die niet ter ver gadering tegenwoordig waren. Het Bestuur had het voorregt zijne poging met een gewenschten uitslag bekroond te zien. Eene som van ongeveer f 600,bleek voor het doel beschikbaar, en de Vereeniging mogt daardoor op eene harer waardige wijze van hare belangstelling blijk geven, te meer daar door den Boekhandel vroeger reeds belangrijke bijdragen gedaan waren. Bij de voortdurende onzekerheidevenwelin hoe verre de in den lande opgezamelde gelden genoegzaam waren tot de min of meer spoedige verwezenlijking van het ontwerpen bij den langeren duur der voorberei dende maatregelen, achtte het Bestuur het zich tot eeuen pligt, om zich bescheidenlijk te wenden aan de Hoofd- Commissie tot het CosTERs-beeld, te 's Gravenhage ge vestigd, met het verzoek om eenige inlichtingen omtrent den stand der zaakeer het er toe overgingom de ingeschreven gelden bij de Leden der Vereeniging te doen ontvangen. Dit verzoek had eene bijeenkomst ten gevolge van twee Leden des Bestuurs met twee Leden der Hoofd-Commissie, de Heeren M1. Ij. Metman, als President, en J. J. F. Noordzieic, als Secretaris, welke beide Heeren met de meeste bereidvaardigheid en voor komendheid aan het verlangen des Bestuurs voldeden en die opening van zaken gavenwelke voor het plan de meest verblijdende uitzigten bleek op te leveren. De afgevaardigden mogten terugkeeren met de overtuiging, op cijfers steunende, dat bet standbeeld van den vinder der gezegende Drukkunst weldra, ons Vaderland waardig, innen Haarlems muren verrijzen zalindien slechts eene laatste poging de nog ontbrekende som mogt aan vullen. Het uitmunteude model in pleisterdoor den MjHeer Royer vervaardigdbestaatde meeste gelden voor de gieting in metaal zijn reeds aanwezig, en nog betrekkelijk zeer weinig is noodig, dat die gieting en de oprigting plaats hebben. In bet jaar 1840 heeft men te Mentz een gedenk- teeken doen verrijzen voor Guttenberg. Duitscliland was steeds naijverig geweest op den roem van de uit vinding der Drukkunst; het had Hollands regt betwist met de scherpste mededinging, en het dacht aan den strijd een einde te maken, toen het de wereld ten ge tuige riep bij de luisterrijke onthulling van Guttenbergs beeld in metaal. Nederland heeft zulks destijds zwijgend aangezien het heeft de beslissing van het pleit van drie eeuwen liever overgelaten aan den tijd, dan aan eene publieke vertooning, die niets bewees. Maar met onvermoeiden ijver hebben de vaderlandsche geleerden hunne naspo- ringen voortgezet, totdat het den voorvechter van Haar lems eer, den Heer D1'. A. de Vries, mogt gelukken feiten in het licht te stellen, die Hollands regt ontegen sprekelijk handhaven en die de bewijsgronden van vreemde aanmatiging ten eenenmale krachteloos maken. Thans, waarlijk, mag ons volk niet achterblijven in het gevoel van nationale eigenwaarde. Het kan de navolgers van Costeu niet zien huldigenen de eere onthouden aan hem, die der Boekdrukkunst het aanzijn gaf, of het zou ondankbaar zijn. Wanneer Duitschland een Standbeeld voor Guttenberg oprigtwanneer zelfs Engeland gaarne zich opofferingen getroost en met geestdrift bijdraagt, om hulde te bewijzen aan Caxton, als den mandie de Drukkunst daar te lande heeft ingevoerd, dan moet Nederlmd in zijn midden aan landgenoot en vreemdeling een waardig gedenkteelcen wijzen, 'twelk de herinnering opwekt, dat, bij al onzen vaderlandschen roem, ook het middel ter nieuwere be schaving van ons uitgingzal het niet de blaam van onverantwoordelijke laauwheid op zich laden. Nog slechts weinig is er noodigopdat Nederland een openbaar bewijs geve, hoe het zijne regten weet te handhaven. Zullen de Nederlanders zich de eere laten ontnemenom dat weinige aan te vullen Zullen wij Nederlanders duldendat het Coste iis-monument nog worde vertraagdwachtend tot hndeTen doen wat zij zich later zouden moeten schamen verzuimd te hebben? Wij gelooven in het tegendeel! Indien wij eenegróóte opoffering vroegen wij zonden vragen met minder vrijmoedigheid. Wij roepen alleen de hulp in van hen, die nog niets hebben bijgedragen, eenige medewerking, eenige belangstelling. Daartoe zouden wij wenschen ieder te verzoeken. Het Bestuur der Vereeniging, door deze kennis ge vende aan zijne Medeledenwelke reeds hebben inge schreven, dat over die gelden eerstdaags door den Pen ningmeester op quitantie zal worden beschikt, zal tevens gaarne, onder het adres van een der ondergeteekenden, van ieder ontvangen wat men hem zon willen overma ken en daarvan de vermelding en overdragt bezorgen bij de Hoofd Commissie te Gravenhage. Ook het geringe zal erkentelijk worden aangenomenwant het eereblijk zal des te eervoller voor Coster en voor ons volk zijnnaar mate het door de vereenigde krachten van velen zal worden tot stand gebragt. Het Bestuur der Vereeniging voornoemd Namens hetzelve A. C. KRUSEMAN, Voorzitter. P. N. van KAMPEN, Secretaris. Alle giften, hoe gering ook, ze zullen in dank wor den aangenomen, terwijl de uitgevers dezes zich gaarne tot de ontvangst bereid hebben verklaard. De gezamenlijke Boekdrukkers-Gezellen te Haarlem, die aldaar eene Vereeniging hebben tot stand gebragt onder den naam: tot Nut en Gezellig verkeer, eerie Vereenigingwelke onderlinge ondersteuning bij ziekte en sterven en tevens eene vriendschappelijke verbroe dering ten doel heeft, heeft dezer dagen eene Tooneel- Voorstelling gegeven ten voordeele van het op te rigien metalen standbeeld voor den uitvinder der Drukkunst, L. J. Costeu. De beide stukjesde huisknecht en de baron en de dorps-schoolmeester Werden zeer gelukkig opgevoerd onder luide toejuiching van het talrijke publieken de vrij aanzienlijke opbrengst van dien feestelijken avond gaf aan de Vereeniging eene ruime voldoening van krachtig te hebben medegewerkt aan het Nationale Gedenkstuk, hetwelk onder derge lijke pogingen weldra ter handhaving onzer eer binnen Haarlems muren verrijzen zal. Dat dit voorbeeld moge worden nagevolgd GOES den JO Maart Z. M. heeft, bij besluit van 24 Februarij het volgende kostuum bepaald hetwelk de Burgemees ters indien zij dit verlangen bij plegtige gelegen heden kunnen dragen: zwart lakensohe rok met witte knoopen waarop het gemeentewapen of de burger kroon de kraag en de opslagen in het zilver gebor duurd, met eiken-takken ter breedte van drie dui men, zwarte broek, staande degen, driekante hoed met zwarte liggende pluimen zilveren lis en knoo pen als aan den rok en oranje kokarde, Op den 2 dezer maand vierden Jacob de Back en Alida Rouw hunne 56jarige huwelijks-vereeniging, alsmede hun 50jarig verblijf als landbouwers op de zelfde hofstede in du gemeente Borssele en zulks in eene gewenschte gezondheid tot bijzondere vreugde hunner betrekkingen en vrienden, De knnst van daguerreolyperen is thans tot zulks eene volkomenheid gebragt, dat men daarmede reeds zeekaarlen vervaardigt en opnemingen van oevers en kusten bewerkstelligt. De Heer Macatrete Pa rijs heeft de snelheid, waarmede een voorwerp wordt opgenomen tot zulk eene hoogte gevoerd dat hij een paard in den galop een vogel in de vlugt vat. Hij zal hel levensgroole afbeeldsel van den Keizer vervaardigen. Men zegt dat men deze kunst ook zal aanwenden om al de kusten van Frankrijk op te nemen. Rotterdam 3 Maart. Betreffende het in een onzer vorige nummers vermelde spoorweg-ongeluk in Duitscliland, verneemt men thans van een ooggetuige de volgende betreurenswaardige bijzonderheden Door de ontzaggelijke massa sneeuw die in de laatste dagen viel was hel eene spoor van de Ha- noversche spoorweglinie onbruikbaar geworden, eri zag men zich daardoor in de noodzakelijkheid ge bragt om de heen en weder sloomende treinen van een en hetzelfde spoor gebruik Ie laterj maken. Hel spreekt van zelf. dat aan de verschillende stations, door middel van telegrafische seinen van het ver trek en de aankomst der verschillende treinen voort durend kennis werd gegeven opdat de eene trein op den ander zou wachten en botsingen zouden kunnen worden voorgekomen. In dien stand van zaken ver trok den 27sten Februarij des middags ten 12 uur een trein van Berlijn naar Keulen van het vertrek werd langs de geheele linie en gevolgelijk ook, naar men zegt, aan den station chef van Sladlhagen ken» nis gegeven. De reis duurde, door de sneeuw die op den weg lag opgehoopt oneindig langer dan ge woonlijk desniettemin was men te 2 ure in den nacht van 28 Februarij zonder ongelukken tot het station Stadthagen (tusschen Wuosdorf en Minden gelegen) genaderd toen men zich plotseling bevond

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1