«OESSOIE 1858. MAANDAG 7 MAART. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per K wartaal is J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Jdverterttien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijhs- en Doodberigten ran J6 regels .a J.20 behalve het Zegclregt. ,ti[> - 5 .m.f i.'iQ «i V, Achtervolgens artikel 3 tan het Koninklijk Besluit van den 6 Januari) 1831, No. 68, Staatsblad No. 2), heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financien, bij resolutie van den 3 Maart 1853 bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanlen der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 219de Loterij, zullen mogen uitgeven, te welen: BIJ VERKOOP: Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Loten 81, - 40,50 - 16 20 - 8,10 - 4,05 bij verhuring: Geheele Halve Vijfde Tiende Loler, f 43, - 21,50 - 8,60 - 4,30 Twintigste 2,15 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdruk kelijk is vastgesteld dal de collecteurs splitters en debitanlen gehouden zijn om zich naar die prijsbe paling te legelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 6 Maart 1853. Voor den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij Delegatie De Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUBEEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dut bij het vierde hoofdstuk der wet van den 18 September 1852 Staatsblad No. J7S) omtient den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken is bepaald Dal schatpliglig ten aanzien van die wet en de daarbij geregelde belasting is, al wie eenige geheel of gedeeltelijk uit goud of zilver bestaande voor werpen vervaardigt, bewerkt, doet vervaardigen of bewerken en ai wie met zoodanige voorwerpen handel drijft. Dal het uitoefenen van die beroepen op ver beurte eener boete van vijftig Gulden moet wor den voorafgegaan door eerie aangifte aan het Bestuur dei- Gemeente binnen welkedie uiloefening zal plaatshebben Dat binnen veertien dagen na dat iemand zooda nig beroep heeft laten varen daarvan gelijke aan gifte moet plaats hebben op straffe derzelfde boete. «Dat de erfgenamen van den overledene die zoo danig beroep uitoefende, verpligt zijn gelijke aan gifte te doen binnen ééne maand na het overlijden op verbeurte van dezelfde boete. Dat een schatpliglige naar elders verhuizende op dezelfde boete gehouden is daarvan aangifte te doen zoowel aan hel Bestuur der Gemeente welke hij verlaat, als aan dat zijner nieuwe woonplaats, En dat de Gemeente-Besturen die aangiften on verwijld ter kennis brengen van den Controleur van den waarborg tot wiens ring hunne gemeente behoort.» Zij noodigen dientenvolge een ieder uit welke in deze Gemeente een of meer der bedoelde beroepen verlangt uit te oefenen daarvan ter Secretarie dei- Gemeente onverwijld aangifte te doen, alsmede diegenen hunner welke later dot beroep laten varen of met der woon vertrekken en de erfgenamen van hen die komen te overlijden om daarvan insgelijks aangifte te doen ten einde daarvan kennis te geven zoo als is «omgeschreven. En ten einde niemand daaromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Baadhuize van Goes, den 5 Maart 1S53. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. 1'. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PIL A A P.. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van GOESi brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan gaan mag: Dat de lijstenbedoeld bij de wet van den 4 Julij 1850, Staatsblad No. 37,) aanwijzende de personen, die tot het kiezen van LEDEN van de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL, van de PRO VINCIALE STATEN en van den GEMEENTE-RAAD bevoegd zijnalsmede die van de personen welke van de lijsten geschrapt zijnopgemaakt naar aanleiding van de door den Ontvanger der Directe Belastingen ingezondene en door hem gewaarmerkte opgave, op he denvolgens Art. 10 der wet vastgesteld zijnde, da delijk ter gewoner plaats in deze Gemeente zijn aan geplakten dat dezelve, gedurende veertien dagen, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegdgedurende welken tijd de bezwaren overeenkomstig Art. 12 der aangehaalde wet, bij ver zoekschrift door de noodige bewijsstukken gestaafd aan den Gemeente-Raad kunnen worden ingediend. Gedaan ten Baadhuize van Goes, den 5 Maart 1S53, om op de gewone plaatsen in deze Gemeente aangeplakt en in de Goessche Courant geïnsereei'd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De COMMISSARIS van PÖLiCIE te GOES brengt bij deze ter kennisse der Ingezetenen, dat hij bij zijne Inspectie opliet Brood, gedaan den 4 dezer maand, bevonden heeftdat de Brooden der verschil lende Broodsoorten bij den broodbakker L. GLEDUM en bij den bi oodvei kooper /JBOUTENS in den win kel voorhanden alle ruim eene halve Nederlandsche once ligter waren, dan he'. door hun opgegevene gewigt. De Commissaris voornoemd B A K K E B. (ingezonden.) Met leedwezen heeft men weder vernomen dat er gevonden worden die om hij gebruik van slechte bestanddeelen hetzelve een beter aanzien te geven, uit vuig winstbejag, hel ineest noodzakelijke voedsel, het voor meer en minder gegoedden zoo onontbeerlijke brood door inmenging van voor de gezondheid en het leven der menschen schadelijke en gevaarlijke bestanddeelen Zwavel Zuur-Koper)Blaauwe Ci ty tooi of Koper-Groen en (Zwavel-Zuur-Zink) PPilte Pitriool, in een langzaam maar zeker wer kend vergif doen ontaarden. Niet zonder reden daarom moet ieder weldenkende zich verheugen, dal het andermaal der justitie gelukt is de daders van dergelijke schandelijke bedrijven te ontdekken en nog tijdig groote te vreezen ongelukken voor te komen maar ook belangrijk moet liet voor een ieder zijn zich ten allen tijde te kunnen verge wissen, dat het voedsel, het brood dal hij gebruiken zal vrij van dergelijke inmengsels is. Dit middel is zeer eenvoudig, gemakkelijk, onkost baar en zeker en wij achten het daarom van groot belang, dit aan het algemeen mede te deelen, op dat ieder van tijd tot tijd zijn gekocht brood gebak of ander voedsel zou kunnen onderzoeken zich tegen mogelijke gevaren beveiligen en bij ontdekking van dusdanige vergiftige bestanddeelen daarvan aan de justitie kennis geven, ook ter voorkoming, dat anderen door dergelijke schadelijke zelfstandigheden zouden vergiftigd worden. Men neme daartoe bijv. een deel kruim van brood of gebak bijv. een halve Nederlandsche ons doe hetzelve in eene zuivere melkkan of ander eenigzints hoog en smal vat en schenke daarop zuiver heet water, roere het daarna om met het lemmet van een gewoon mes en late het daarna alzoo met het mes er in, ge durende 12 a 24 uren slaan. Het mes daarna er uithalende en zuiver bevindende, is bewijs dat er geene van die schadelijke inmengsels in voorhanden zijn doch met eene geelachtige of koperkleur overlogen zijnde is zulks het duidelijk bewijs dat gemelde hoogst gevaarlijke mengsels daarin voorhanden zijn. Op d eze wijze kan men zich van lijd tot tijd ver gewissen, dat het voedsel, dat men gebruikt, althans niet op deze wijze is vermengden vergiftigd geworden. In de Goessche Courant van den 3 dezer is een ingezonden sluk geplaatst beslaande uit aanhalingen uil de Nederlanderalle betrekking hebbende op eene te dezer stede op lengten bijzondere school der eerste klasse. Het veiband waarin die aangehaalde woorden in de Nederlander voorkomen kan alleen derzelver waarde of onwaarde aantoonen. Die er belang in stelt raadplege daartoe dat dagblad zelf, en oordeele dan; wij achten ons daartoe niet geroepen. Evenmin wen- schen wij in eenige beoordeeling te treden van de stelling des inzenders dat de resolutie van Burge meester en Wethouders van Goes, van den 19 Februarij 1S53, in geerierlei opzigl eene wijziging is van de vorige resolutie'! van dit collegie van 13 Maart en 27 No vember 1852 le vinden in No. 541 754 en 823 van de Nederlander. Liever willen wij deze gelegenheid te baal nemen, om onze sladgenooten voorloopig bekend te maken met de aard der school die wij wenschen daar te stellen en met de beweegredenen die ons daartoe hebben geleid te meer daar de Goessche Courant nu voor liet eerst daarvan gewag maakt, en de ver wezenlijking onzer wenschen nabij is. Den 2 December 1850 is dedoorde wet gevorderde magliging lot oprigting dier school aangevraagd; des tijds werden daarin bezwaren gevonden; thans mogen die als opgeheven worden beschouwd. Het is onze bedoeling de te stichten bijzondere school toegankelijk te stellen voor allen welke inoglen verlangen zich met ons te vereenigen, onaangezien het kerkgenootschap waartoe zij behooren en niemand daarvan uit te sluiten die voor zijne kinderen het gebruik «an den bijbel wenschelijk acht. Ter bereiking van dal doel werd vereischt dat aan het bestuur der school wierd toegekend de aan stelling van den onderwijzer, en de keuze der school- of leerboeken zoowel liet een als hel ander is door Burgemeester en Wethouders bij resolutie van 19 Februarij jl, aan de oprigters verleend. De beweegredenen die ons noopten de oprigting le beproeven eener bijzondere school der eerste klasse zijn uitvoerig uiteengezet in ons eerste verzoekschrift

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1