ÖiMME COGRAi 1853. MAANDAG 28 FEBRUARIJ. BIWIMI k «flIiCTMfllfL PUBLIEKE VERPACHTI.NG. De, uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90* Gewone jddvertentien worden a 20 etsde regel geplaatstGeboorteHuwelijks- en Doodberigien van J6 regels a f J ,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 32 Maart .1853 des na middags ten een ure, ten Raadhuize aldaar, publiek en aan den meestbiedende trachten te verpachten het regt tot de JA GT in die Gemeente voor den tijd van één of van acht jaar, ter keuze van de Ferpachters, en overeenkomstig de voorwaar den, tan heden af ter Secretarie ter lezing liggende. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 26 Eebruarij 1853, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJS UITDEKLING te Goes, vrerd heden in staat gesteld, hunne armen eene bedeeling van KARNE- MELhS-P JP met STROOP te kunnen uitreiken, welke op morgen zal plaatshebben. Welmeenen» den dank wordt daarvoor de onbekende milde gever of geefster toegebragt. Goes, 28 Eebruarij 1853. Namens de Commissie J. W. van KERKWIJK Foorz. P. J. A. van DAM Secret. GOES den 28 February. Bij de op den 1 dezer gehouuene stemming, voor een lid van den Gemeente-Raad te Waarde, in plaats van J. Leijs, overleden, is benoemd A. de Broekerl, met 16 van de 29 stemmen. De Sloompost maakt melding van eene verbe tering inhei fabrikaat tan stalenpennen, ontdekt door den heer J. Alexandre, te Birmingham en bestaande uit een mengsel van G. P. waarvan de pen vervaar digd wordt terwijl haren vorm en leenigheid die voor alle handen en papiersoorten doet geschikt zijn en hare zamenstelling het spatten of roesten belet. Bij het veelvuldig gebruik van stalenpennen mag men deze ontdekking van hoog belang achten. Zij dragen den naam van J. Alexandre"1 s G. Ppens. Uit Haarlem en de Willemstad leest men van hevige storm op den 23 jl. zoo zeer dat de post wagen van Haarlem op Zaandam dien avond dooreen rukwind of hoos, van den weg in de sloot geworpen is. Eerst des nachts ten half drie ure is dezelve op de plaats zijner bestemming aangekomen, Aan on heilen aan de passagiers overkomen wordt niet ge sproken. In de Willemstad werd 's avonds omstreeks half elf ure een schip buiten de haven van zijne touwen geslagen en geraakte in groot gevaar. Op hel hulpge schrei kwamen eenige burgers en de officieren van het garnizoen aan die met behulp van eene com pagnie soldalen het geluk hadden het schip in de haven, en alzoo builen gevaar te brengen. Het mensch- lievend gedrag der officieren, zonder wier medewer king denkelijk het schip verloren zou zijn geweest kan niet genoeg geroemd worden. Ook te Rotterdam woedde dien avond een aller hevigste storm gepaard met jagtsneeuw en hagel j die gelukkig slechts kort duurde. De rukwinden wa- I ren zoo geweldig dat o. a. aan het Bolwerk een boom uit den grond woei. Ruim ten 10 ure was de storm bedaard; van ongelukken heeft men niets ver nomen. Bruinisse23 EebruarijEven als ten voor leden jare houdt zich in de omstreken dezer ge meente en wel bepaaldelijk op de vaarwaters hel Krammen-, het Zijpe en het Mastgat, een Engelsch man bezig met het dooden van zeevogels en wel voornamelijk eendvogels die zich in dit jaargetijde in groote menigte op de nabijliggende schorren en slikken ophouden. Of nu deze jagt uit liefhebberij, dan wel met een ander doel geschiedt, is onbekend, maar zonderling is voorzeker de wijze, waarbij hij daarbij te werk gaat. Met een koüer-schip op eene goede ankerplaats gestationeerd zijnde begeeft hij zich zoodra hij eenige vogels bemerkt of ver moedt in het wit gekleed in een bootje in den vorm eenèr kano, geheel wit geverwd, en roeit zich met twee kleine riemen gevolgd door eenen zwem- menden hond, tot digt bij de plaats, waar de vogels zich bevinden. Daar gekomen schiet hij een mon stergeweer af, hetwelk op den steven der boot is vastgehecht doch naar alle zijden kan bewogen worden. Zulk een schot verspreidt in ongelooflijke mate dood en verderf onder die gevederde schorbe woners daar er gewoonlijs dan een aantal van 30 tot 50 stuks vallen. Hij heeft dagen gehad dat zijne vangst 150 stuks bedroeg. Zijn hond is hem behnlpzaam om de gesneuvelden in zijn bootje te verzamelen. Na den afloop begeeft hij zich weer aan boord van zijnen kotter alwaar zij in manden worden gepakt en naar Engeland verzonden. Naar men zegt, moet het aan boord van den kotter rijk gemeubeleerd zijn. De matrozen die er zich op bevinden, zes-in getal, komen dagelijks op hetdorp, de jager van tijd tol tijd ook. Het is voorzeker eene koude liefhebberij, maar toen voor een opregt jager alles waard. Rotterdam 24 February. Heden grepen hier een drietal ongelukken plaatsdie alle boven verwach ting gunstig afliepen. Aan den mond der Leuvehaven, zou een sjouwer eene baal inden ligter van de Hull- boot halen en slorte daarbij in het water. Men heeft dien man slechts met de grootste moeite kunnen red den. Aan het Strooveer werd vervolgens een meisje 12 a 13 jaren oud overreden. Het kon niet spoe dig genoeg uit den weg komen, werd door het paard omgeworpen, en voor- en achterwiel gingen over haar tenger ligchaarn dit ongeval liep zoo gelukkig af, dat het kind, ofschoon verschrikt en gekneusd, ech ter in staat was naar huis te loopen. Ten slotte is heden morgen een Duitsche landverhuizer, HZwart genaamd, in de Bierhaven gevallen. De man wenschte den vrij hoogen vloed te zien en had daartoe maar half gekleed, zijn logement verlaten. Op hel gerucht schoot men te hulp en had het geluk hem nog le vend op het drooge te brengen. Rotterdam, 25 Februarij. Heden namiddag ten half een ure ontstond er brand aan de Scheepsma kershaven alhier in het nieuw opgetrokken en nog niet voltooide pand van den heer Baelde. De werk lieden die bezig waren de boven-achler-kamers te behangen, hadden hel vuur te fel aangestookt en toen het vertrek verlaten om te gaan schaften. Door de activiteit van onzen brandweer, die onmiddelijk met een viertal spuiten op de plaats aanwezig was. is de brand bij het vertrek der post reeds gebluscht. (JV. R. C.) Heden avond traden twee zeer jeugdige kinde- ren den winkel binner. van een in de Breedstraat op den hoek der lange Lijnslraatalhier woonach tigen broodbakker en verlangden een halfje brood te koop. De bakker gaf het aan de kinderen, doch naauwelijks hadden zij het in handen, of zij snelden de deur uit en namen zonder te betalen de vlugt. Fluks sprong echter de bakker over de toonbank snelde de kinderen na en had de kleinen dan ook weldra achterhaald hij bragt ze naar den winkel terug liet eenige agenten van policie halen en le verde de jeugdige misdadigers in hur.ne handen over. Intusschen had een en ander de aandacht der voor bijgangers tot zich getrokken er vormde zich eene zamenscholing voor het huis des bakkers en toen de menigte van het gebeurde kennis bekwam begon zij partij te trekken voor de beide kinderen die zoo meende zij alléén uit honger den diefstal van het halfje brood hadden beraamd. Men sloeg alras tot dadelijkheden over en wierp bij den bakker de gla zen stuk. De ten spoedigste toegesnelde wacht trachtte dit te beletten en de verbitterde volksmenigte te verdrijven. Nadat een der belhamels gevangen genomen was en de bakker zijn winkel gesloten had, gelukte dit volkomen en was de orde hersteld. Amsterdam 25 February. Gisteren voormid dag is op den blaauwen burg, door hel onvoorzigtig rijden met eene trekslede een man van 53 jaren overreden waardoor hij eene belangrijke kneuzing aan beide beenen bekomen heeft, weshalve men hem naar hel Binnen gasthuis heeft overgebragt. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 22 February, Een zekere Georg Mekaky, uil Stnirna, die on der den valschen naam eens Griekschen prins door zijn grof spel iri onderscheidene badplaatsen, berucht was, is eergisteren te Wiesbaden tot 2 jaren tucht huisstraf, schadevergoeding aan de benadeelden en de kosten veroordeeld wegens de vervaardiging van valsche krediet-briesen door middel van welke hij den bankier ffuyn te Ems, en den heer Berle te Wiesbaden voor zeer belangrijke sommen had bedrogen, Deze chevalier d' industrie werd reeds vroeger om bedriegerijen tan denzelfden aard in Frankrijk Zwitserland en elders veroordeeld. Nadat uit hoofde san het gebrekkige signale ment bijna alle hoop is vervlogen om den moor denaar van den heer Schwarzschild te ontdekken heeft de politie hare toestemming gegeven tot de begraving van het lijk. -Te oordeelen naar het aantal personen, die zich reeds hier als landverhuizers aangemeld hebben zal de emigratie ditmaal die van vroegere jaren verre overtreffen. In alle naburige oorden houden vele huisgezinnen die bijna uitsluitend tot de bemiddel de klasse behooren zich onledig met de toebereidse len tot hun vertrek. Ook in Hamburg hebben zich reeds vele landverhuizers aangemeld en onder deze vele Zwitsers, die zich naar de koloniën Dona Fran- cisca en Blutnenau in Zuid-Brazië begeven. FF eenen 23 February, Het gereglelijk onder zoek in de zaak van den booswehit, die een aanslag op het leven des keizers heeft gepleegd heeft nog niets opgeleverd, waaruit blijkt, dat hij medepligti- gen gehad heeft. Tot eergisteren toe was hij uiter mate verstoktdoch sedert gisteren is hij neerslagtig en schijnt meer geneigd om eene bekentenis af te leggen.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1