GOESSCHE ('OIB V\ï 1853. DONDERDAG 24 FEBRUARIJ. B1WWII <1 «MIIlfMTffila «Hik De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,~5 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van ,16 regels d J .20 behalve het Zegelregt. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Goes, daartoe in staat gesteld door de bij hen ontvangene extra giften, hadden het genoegen gisteren avond aan eene sedert jaren, bij hnnne verarmde Natuurgenoo- ten bestaande behoefte te kunnen voldoen, bepaalde lijk door het aan hunne rolbedeelden uitreiken van DEKENSwaarmede zij vertrouwen aan het doel der gevers te hebben beantwoord:mogen dezelve navolging vinden en alzoo Diakenen in de gelegen heid zijn het lot der Armen te helpen verzachten. Goes Diakenen voornoemd 24 Eebruarij 1853. L. K. BREKER Foorz. van den BUSSCHE, Secr. GOES den 24 February. Reeds enkele malen werd alhier des avonds een flaauw gerommel van donder gehoord, heden nacht verhief dit zich tot een' zwaren slag. Gelukkig ver nam men niets van een of ander ongeluk dat door de terzelfder lijd zich schielijk opvolgende bliksemstra len zou kunnen veroorzaakt zijn. Het strekt ons tot genoegen te kunnen beriglen, dat professor Bleekroode te Delft, schrijver van het werk F er slag van de PP ereldlentoonstelling te Londen in J85Jvan Z. K. H. Prins Albert den grooten bevorderaar van die nijverheids-onderneming, eenen zeer vleijenden brief van dankbetuiging heeft ontvangen in antwoord op een aan dien prins aan geboden exemplaar van genoemd werk. Prins Albert moet daarin hebben te kennen gegeven, dat het hein tot een bijzonder genoegen heelt verstrekt dit werk te ontvangen en hij last heeft gegeven het in zijne boekerij eene welverdiende plaats te doen innemen. Ook heeft gemelde geteerde een brief van dankbetui ging over zijn verslag bekomen namens de Society of Arts te Londen, van haren recretaris, den professor Edward Solly, llet streelt het vaderlandsch gevoel, le zien hoe degelijke arheid van landgenooten ook buiten 's lands op prijs wordt gesteld. (A'.Stoomp.) De Minister van Financiën in ervaring gekomen zijnde, dat er wel eens pakketten met gedrukte stuk ken, bestemd voor Neerlands Indië op den post wor den bezorgd die te groot van omvang zijn om in de kisten, dienende tot overbrenging der brievenmalen van de Indische landpost, te kunnen worden gesloten, heeft bij resolutie van den 11 dezer N°. 116, de di recteuren der postkantoren aangeschreven voorlaan geene pakketten van. dien aard ter verzending aan te nemen waarvan de lengte meer dan 44, de breedte meer dan 22 of de hoogte meer dan 19 Nederl. duimen bedraagt, en tevens de belanghebbenden, wier pakketten deze maat te boven gaan, uit te noodigen, die in twee of meerdere pakken le splitsen, Men zal zich herinneren, dat vroeger meermalen sprake is geweest van het afbreken der zoogenaamde Gevangenpoort te 's Gravenhage met het tweeledig doel om een gebouw, dat op velen, om enkele daar aan verbonden herinneringen, een onaangenamen in druk maakt, te doen verdwijnen, en tevens de stad door verbouwingen verbreeding op dat punt, te ver fraaijen. Of dit doel door het afbreken bereikt zou worden, scheen twijfelachtig. De slooping der poort zon bezwaarlijk de herinneringen die zij opwekt hebben doen verdwijnen en zoo lang de woningen, welke zich. langs den vijver, van het buitenhof tot de plaats uitstrekken, moeten blijven, zou het weg breken der gevangenpoort geene noemenswaardige verfraaijing hebben opgeleverd bovendien werd op het behouden van dit oude gebouw dat omstreeks zes eeuwen geleden, te gelijk met het luisterrijke pa leis van den roomschen koning graaf (Fillem II, werd gesticht, en daarvan een deel uitmaakt, door menig oudheid-minnaar prijs gesteld. Ook waren ei, die uit het oogpunt van kunst de poort gaarne bepaaldelijk in haren oorspronkslijken vorm, bewaard zagen. Naar wij vernemen is de zaak dezer dagen andermaal bij het gouvernement in behandeling ge nomen, en, op voorstel van den minister van Binnen- landsche Zaken, door den Koning beslist, dat de gevangenpoort behouden zal blijven en, even als in der tijd met het slotte Muiden het geval is geweest, voortaan door het departement van Binnenlandsche Zaken als historisch gedenkteeken beheerd en on derhouden zal worden. Den 20 Februarij is te Deventer een felle brand ontstaan bij den landbouwer Khinderin de papen straat waardoor de huizing binnen weinig tijds is uitgebrand, Het vee is gered maar het landbou wersgereedschap en een ruime voorraad hooi stroo en graan is verbrand. Niels was verzekerd. Ook verneemt men, dat te Mill (Noord-Brab.) door eenen feilen brand eene met granen fourages en landbouwersgereedschappen ruim gevulde schuur, totaal is vernield. Ook daar was niets tegen brand schade gewaarborgd. Rotterdam, 22 Februarij. Naar men verneemt, zal er van ieder regiment kavalierie een officier wor den gedesigneerd om voor den tijd van één jaar aan de rijscholen te Hanover en te Berlin zich in de hooge rijkunst verder te bekwamen, iets, waartoe thans hier te lande geene goede gelegenheid bestaat. Te Leijden worden thans maatregelen tegen het begraven van schijndooden genomen. De amb tenaar van den burgerlijken stand aldaar heeft open baar bekend gemaaktdat voortaan niet eerder ver lof tot begraven van een' als overleden aangegeven persoon zal worden verleend dan nadat de verkla ring van een geneesheer heelmeester of ander be voegd deskundige aan hel bureau van den burgerlij ken stand is overgelegd tot de verzekering der verklaring van overlijden volgens Art. 53 al. 2 van het burgerlijk wetboek. Haarlem 20 FebruarijBij het verlaten der groote kerk na afloop der Godsdienstoefening van hedenmorgen, heeft een aankomende knaap, tamelijk welgekleed de vermetelheid gehad om een' diepen greep te doen in een der zakjes van heeren collectan ten die aan den uitgang van het gebouw ter inza meling van liefdegaven geplaatst waren. Terwijl hij zijne hand met grof zilvergeld gevuld terugtrok poogde men hem vast te houden, maar hij wist zich los le rukken door het gedrang heen te komen en tnel zijn' buit het hazenpad te kiezen. Gelijk men weet, werd er juist eene buitengewone inzameling van liefdegaven ge-daan ten behoeve van een elders te stichten kerkgebouw. Harlingen 22 FebruarijSedert ruim eene week verkeerd men hier in ongerustheid van den op Vrijdag 1 I Februarij van Amsterdam afgevaren beurt man. Later verman men dat dit schip met vele pas- j sagiers aan boord tussehen Marken en Urk in het ijs was vastgeraakt dat een vijf a zestal passagiers door eene boot afgehaald en op laatstgenoemd eiland gebragt waren, terwijl ook ten laalsten het schip daar veilig is aangeland. Urk, J6 Februarij. Op Zondag den 13 dezer zag men van ons eiland een beurtschip op een mijl afslands te midden van het ijs. Zonder naareenig te geven sein te wachten, begaven zich 8 wakkere per sonen in eene reddingboot (ijslooper) en baanden zich door en over het ijs een weg naar genoemd schip om aan hetzelve de noodige hulp te verleenen het welk hij hunne aankomst bleek te zijn, hel beurtschip van Amsterdam naar Harlingen kapt. A. de Boer, die des Vrijdags namiddags van Amsterdam was ver trokken verscheidene passagiers aan boord had en zich door het ijs in het grootste gevaar bevond. Vijf personen werden door hen medegenomen welke eerst den volgenden morgen ten 11 ure, alhier behouden aankwamen. Onmiddelijk begaf zich daarop eene tweede red dingsboot naar gemeld schip en werden door haar heden namiddag wedeiom vier personen aan wal ge bragt, Toen begaven zich weder twee reddingsboot ten naar het schip, om dit, zoo er eenige mogelijk heid toe bestond, in de haven te brengen of de nog aan boord zijnde 4 passagiersen de equipage van het beurtschip te redden aangezien het vaartuig in het grootste gevaar verkeerde. Na vele en onvermoeide pogingen is het schip he den avond aan den oostkant van het eiland gebragt (op de oude visschersreede van Urk)en zijn de overige passagiers aan wal gekomen. Morgen zal men trachten het schip in de haven te brengen. DUITSCHLAND.-Frankfort, den J9 Februarij. De tijding van den aanslag op het leven van den Keizer van Oostenrijk, zoo kort na het uitbreken van het jongste oproer van Milaan heeft hier geen ge ringen indruk gemaakt. Men houdt zich overtuigd dal het een in zeker verband slaat met het ander en dat de vertoogen der Oostelijke mogendheden bij de Brilsche regering strekkende om de begunstigers en aanstokers van onrust en opstand op het vaste land niet langer eene veilige schuilplaats te verleenen, daar door krachtdadig zullen worden ondersteund. De Oostenrijksche Bonds-president heeft eer. aantal be zoeken ontvangen. Het lijdt geen twijfel, of hij zal ambtshalve de Bonds-vergadering van het gebeurde onderrigten. In de laatste zitting van de Bonds-vergadering is wel van de vermeerdering van het leger gesproker) maar deswegens nog geen besluit genomen vermits de daarbij betrokken regeringen eerst nog, ten aanzien van het voorstel der militaire commissie moesten worden geraadpleegd. Uit Weerien wordt gemeld, dat de persoon van Lemenyi welke zich aan den aanslag op het leven des Keizers heeft schuldig gemaakt, slechts 21 jaren oud is. Het schijnt, dat graaf Odonnelldie den Keizer verzelde, den toeleg bemerkende, in tijds den sabel heeft getrokken; daarmede den moordenaar heeft afgeweerd en op deze wijze den aanslag heeft doen mislukken. Zoo gemeld wordt, is de moordenaar zelf daar door tnin of meer gewond en door eenige burgers, die zich toevallig in de nabijheid van Z M. bevonden gegrepen en vastgehouden.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1