BOEKHANDEL. Yan de volgende Artikelen te Goes, MIDDELEN VAN VERVOER. F. KLEEUWENS ZOON. van ƒ1400,uit de Gemeente-fondsen voor dit onderwerp, niet te verantwoorden zou zijn. De Voorzitter zegt ten aanzien van den Heer van den Bree dat deze is hier gekomen als adsistent van den Heer le Clerq; dat met voorkennis van het bestuur, tusschen die heeren eene schikking is getroffentegen uitkeering van 500, 'sjaars. De Heer van den Bree heeft dus ruim 3600, uitgekeerdzoodat men ten aanzien van dien heer niet op een geheel vrij standpunt is. Hij verklaart zich daarom te gen een doctor in de letteren, omdat hij zich zou moeten verklaren tegen het denkbeeldom door zoodanigen hoofd docent, den Heer van den Bree in eene secundaire betrek king te brengen of aan zijne toelage of vrije woning iets te ontnemen. De Deer van Kerkwijk zegtde Heer van den Bree was reeds in de school, voor ik lid van den Raad was; die Heer was toen waarnemendde school ver van bloeijend» Toen heeft le Clerq zijn pensioen gekregen. Niemand buiten de Heer van den Breeis opgekomen om te solliciteren zoo is de Heer van den Bree in die school gekomen. De Heer van den Bosch zegtdat hij alleen van de toela gen gesproken heeft, om te bewijzen, dat van hetgeen aan het onderwijs ten koste wordt gelegdbesteed wordt voor mcervermogendeuen dat er dus voor deze meer ge daan wordt, dan men wil doen voorkomen. De Heer Verschoor zegt, dat het te doen is om beter on derwijs en zulks met de tegenwoordige hulpbronnenvoor, meervermogenden onmogelijk is. Er zijn 14 kinderen buiten Goes, waarvan zeker de helft hier zoude blijven, indien de gelegenheid heter was. De Heer Smalle gauge wijst op de Latijnsche school en het weinige gebruik dat daarvan gemaakt werd. Hij uit de vreesdat het ook nu weder het geval zal worden. De Heer Saaijmans Vader zegt: dat het onderwijs voor minvermogendennaar hunne behoeften, voldoende is, dat voor de meervermogenden nietdeze hebben nogtans even zeer regt, om een naar hunne behoeften ingeiigt onderwijs te eischenals de minvermogenden. De Heer van den Bosch wederlegt de Heeren Verschoor en Saaijmans Vader in hunne beweringen en gelooft dat het de pligt der ouders is, zelve in de behoeften hunner kin- dereu te voorzien. De Heer Saaijmans Vader repliceert en houdt zijne bewe ringen staande. De Voorzitter vermeent, dat de beraadslagingen op een verkeerd terrein worden overgebragt en dat men het onder- wijs en schoolwezen verwart. De Meer Verschoor (zegt ZEd.), klaagt over het onderwijs; doch dit is niet aan den Road, maar aan de Plaatselijke School-Commissie. De inrigting bestaat; is dus het onderwijs niet goed, de School-Commissie zorge door adsistentie aan den Frauscben onderwijzer te geven, het ouderwijs te verbeteren. Men moet deze twee zaken goed onderscheiden. De Heer Verschoor is Jiet met den Voorzitter eens, indien men dan aan de Plaatselijke School-Commissie dc middelen maar verschaft. De Voorzitter zegt, dat dit hier nu niet te huis behoort, maar alsdan een voorstel door de School-Commissie ad hoe behoorde gedaan te worden en dat dit geen voorstel zijnde, ook geen punt van beraadslaging kan uitmaken. De Heer Verschoor stel t voor, aan de orde testellen tegen eene volgende vergadering, het voorstel der School-Commis sie van tien 10 Jannanj 1852 ten aanzien der hooger- Bur gerschool. De Heer van den Bosch merkt daarop aandat dit geene houding zou hebben maar men alsdan een nieuw voorstel van de School-Commissie moet uitlokken omtrent het beginsel, zal er eene hoogere burgerschool zijn* De lieer Verschoor persisteert hij zijn verzoek. De Heer de Knokke van der Menien stelt voor, als zijn per soonlijk voorstel, oin te beraadslagen over het al of uiet noodzakelijke in deze Gemeente van eene hoogere Burger school. De tijd te ver verloopen zijnde, wordt de vergadering ge- adjourneerd tot aanstaande Donderdag ten zes ure. Vervolg en Slot hierna.) GOES den 3J Januarij. Heden nacht heeft zich zekeren Bdoor middel fan ophanging te dezer stede van het leven beroofd. Eerst des morgens ten zes ure ontdekt, bleek (na kennisge Tingaan de policie) uit de gedane schouwing; dat de ongelukkige reeds eeuige uren overleden was, men meent genoemden H. reeds gisteren avond ter plaatse waar hij de daad beging, ronddwalende gezien te heb ben.De oorzaak die hiertoe aanleiding gaf schijnt vooralsnog niet bekend alleenlijk scheen hij in den laalsten lijd een onmatig gebruik te maken van ster ken drank. Onder de geruchten van den dag behoort, dat de onlangs aan den Heer D. Dronkers te Middelburg geconcessioneerde stoombootdiensl op de Ooster-Schelde zal worden ten uitvoer gelegd door de stoomboot deStad P lissingen, thans varende van Vlissingen op Botter- dam, terwijl voor laatstgenoemde dienst eene nieuwe ijzeren Stoomboot zal worden gebouwd, grooler en iets sneller varende in allen opzigte meer naar de be hoefte van die dienst geschikt. Het schijnt dat men de vaart van Vlissingen op Rotterdamdie zoo wij wel onderrigt zijn mime winsten afwerpt door eene nieuwe en wel ingerigte Boot nog hooger in de schatting van het reizend publiek wil doen stijgen, terwijl men door de Stoomboot de Stad Vlissingen in de vaart te brengen op de Ooster- Schelde ook deze dienst dadelijk bet voordeel geeft van over een beproefd sterk en wel ingerigl schip te kunnen beschikken zoo goed voor deze vaart be rekend, als ware het daarvoor bepaaldelijk gebouwd. Beide diensten op de Ooster-Schelde en op Botterdam schijnen voor rekening van dezelfde Maatschappij te zullen worden uitgevoerd. Dit is voorzeker van de belanghebbenden zeer goed gezien. Indien het waar iswat niet te betwijfelen valt dal de vaart van Vlissingen op Rotterdam mime voor- deelen afwerpt de verwachting dat dit ook het ge val zal zijn met eene geregelde gemeenschap tusschen de Zeeuwsche Steden en Bergen-op-Zoom, kan met veel grond verdedigd worden. Zeer aanzienlijk is het getal reizigers dal jaarlijks Zeeland bezoekt, waarvan een groot deel uit Noord-Braband komen of langs dien weg vertrekken en niet minder sterk is het handelsverkeer tusschen de Zeeuwsche Eilanden onderling. Men kan zich daarvan bezwaarlijk een goed denkbeeld vormen, juist omdat van zoo veel verschil lende gelegenheden gebruik wordt gemaakt doch welke alle door grootere kostbaarheid, mindere veilig heid en ongerief van allerlei aard zullen worden verlaten otn zich in de geregelde stoomvaart te ver eenigen. Langzamerhand komt alzoo Zeeland in het bezit van goede reisgelegenheden. De vaart op de Ooster- Schelde en Bergen-op-Zoom als hoofd-station ach ten wij eene belangrijke stap voorwaarts op de baan der verbetering. Vooral zal dit blijken wanneer de Spoorweg van Antwerpen naar de Moerdijk afgemaakt is daar men te Bergen slechts op een uur afstands van Uozendaal zich bevindt, alwaar een der Hoofd stations van dien Spoorweg schijnt te worden aan gelegd. Den 26sten dezer is te 's Gravenhage in een bovenhuis in de kazernestraat, brand ontstaan, welke zeer ernstige gevolgen zou hebben kunnen na zich slepen, maar door de tijdig aangebragte hulp spoedig is bedwongen. De brand is ontslaan in een achter vertrek in hetwelk zich twee nog zeer jonge kin deren bevonden, een van twee en een van vijfjaren, die ongelukkig daarbij zijn omgekomen. De oorzaak van het onheil is niet bekend, maar het bedoelde vertrek is met al wat daarin was uit gebrand. Uit het voorvertrek is eene vrouw, die in het kraambed lag, ter naamver nood gered. De brandspuit van de in de nabijheid gehuisveste grenadiers en jagers heeft hij die gelegenheid goede diensten gedaan en men spreekt inet lof van den ijver welke de manschappen van dal corps bij dit ongeval heeft betoond. Z M. de Koningdiep bewogen met de ouders, welke met hunne kinderen al hunne heirekkingen hebben verloren heeft hun een aanzienelijke gift doen toekomen. Een onbemiddeld jongeling, C. Schoonenberg die zich verdienstelijk maakt door het draaijen van fraaije kunstvoortbrengselenheeft dezer dagen van zekere Mevrouw Hope Thompson uit Londen eene kostbare kunstdraaibank als beiooning voor zijne oefeningen ten geschenke ontvangen. Men schal haar op eene waarde van p. m. ƒ300, yjmst, Cour.) Wij vernemen met genoegen dat het Onderwijs in de Gymnastiek bij de nieuwe Wetgeving op het lager onderwijseene zijner waardige plaatsnevens de zorg voor de verstandsbeschaving zal erlangen. De belangstelling des Ministers van Binnenlandsche Zaken in dat gedeelte van de ligchamelijke ontwik keling was reeds vroeger geblekentoen er voor het eerst een Onderwijzer in de Gymnastiek aan de Kweekschool voor School-Onderwijzers te Haarlem was benoemd. Handelsbl26 Jan. J853.) Lh 114 Van den 1 tot den 15 Januarij 1853, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen Tarwe f 8,75. Rogge f6,90. Vroege Gerstf5,00. Late Gerst f 4,75. Boekweit f 0,00. Haver f 3,25. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f0,00. Groene Erwten f 7,50. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,75. Rogge Meel f8,55. allenper mudde. Boter 92s c. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sc.he Kaas 50 cs. Leidsche Kaas 40 cs Witte Brood 33. cs Tarwe Brood 19| cs. Rogge Brood 151 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalis- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleescb 65 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 70 cs. allen per ned, pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 3,25. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJ pen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. hel val. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. tusschen MIDDELBURG en ROTTERDAM. FEBRCAKIJ 1953. tan MIDDELBURG. tan ROTTERDAM, u. m.i 'smorg. 5 30. cc 8 cc 9 30.| cc 11 4 30.| cc 6 cc 6 30.1 cc 6 30. f Dingsd. 1 Vrijdag 4 as* 5 3 u. 9 11 Zondag 6 cc 5 Dingsd. 8 5 Woensd. 9 cc 6 Vrijdag 11 cc 7 Zondag 13 cc 8 -{-Dingsu. 15 cc 9 Woensd. 2 Vrijdag 1 Zondag 6 Dingsa. 8 ♦Woensd. 9 ♦Vrijdag 11 ♦Zondag 13 ♦Dingsa. 15 Op de met f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst Tan den Spoortrein, te Rotterdam, die aankomst worden al ge wacht. Op de met gemerkte dagen is de overtogt wegens Strooms- tegenstaud van langeren duur dan op de overige. 2i9':e Staats-Lolerij. prijzen van 1000 kn daarboven. 3de Klasse. lste Lijst. No. 6913, een Prijs van f 25000. No. 15257, een Prijs van f 2500. No. 9739 en 14640, ieder een Prijs van 1250. No. 230, 777, 5213 en 10451 ieder een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 5008, 7267 en 10552, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 16074 een Prijs van 5000. No. 16311 en 18644 ieder een Prijs van f 1000. 4de Lijst. No. 5233 een Prijs van f 1000. Voor de menigvuldige blijken van hartelijke deelneming, aan ons betoond bij het overlijden onzer geliefde echtgenoot en moeder SUZANNA DOMI NICUS betuigen wij langs dezen weg onzen opreg- ten dank. Goes, 31 Januarij 1853. II. K. J. van den BUSSCIIE. K. J. van den BUSSCIIE. J. C. DOMINICUS van den BUSSCIIE. H. C. DOMINICUS van den BUSSCIIE. Pro Justitia. Bij vonnis der Arrondissements-Regthank te Goes, van den 24 Januarij 1853, is PIKTER TAZE- LAAR, landman te Colijnsplaatop eigen ver zoek wegens zwakheid van geestvermogens gesteld onder Curateleen tot provisionele bewindvoerder benoemd JOHANNES HENRICUS BIJBAU, Vee- Arts te Colijnsplaat. (Art. 498 en 499 Burgerlijk Wetboek.) De Officier van Justitie te Goes, De KNOKKE van der MEULEN. Door het aanknoopen van nieuwe Buiten- landsche relatien, zijn de ondergeteekenden in staat gesteldbinnen den kortst mogelij ken tijd, al het in de Engelsche-, Duitsche- en Fransche talen uitgekomene, te kunnen leveren, zich daartoe beleefdelijk aanbeve lende. Te Goes, bij F. Klbsuwens Zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2