mm. Biinik mwmmwm, MAANDAG 24 JANUAftM. BBTSMI <1 MffilIWMTilE PUBLICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, roepen een iegelijk op, welke van die Gemeente over het afgeloopen jaar 1852 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZAAMHEDEN LEVERAN- TIEN en dergelijkeom zijne Declaratie daarvan vóór het einde der volgende maand bij Hun in te dienen zullende diegenewelke verzuimen mogt hieraan Ie voldoen zich zeiven de onaangenaamhe den te wijlen hebben daaruit voortvloeijende. goessche colïttmt tei J)c uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J5 Franco per Post f J,90. Gewone Jdvertenlien worden a SO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van JO regels a f J ,20 behalve het- Zegelregt. Gedaan ten Raadliuize van Goes den 22 Januari) 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M, P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C, PILAAR. B K K EN DM A I( LA G BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat het Suppleloire Kohier, wegens het PATENT- REGT over het jaar 1852 op 1853 voor deze Gemeente, over het tweede kwartaal van dat jaar door den heer Commissaris des Konings in deze Provincie den 5 dezer executoir verklaard heden aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ter in vordering volgens de wet toegezonden is. Wordende iedere belastingschuldige mitsdien ver maand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van gemelden Ontvanger zijn verschuldigde overeenkom» stig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen, welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben zich van een dubbel van hetzelve ten Kantore van den Ontvan ger zullen kunnen voorzien, en zij, die zouden ver- meenen dal hun aanslag te hoog of niet overeen komstig is met hunne opgave zich deswegens met inachtneming van de voorschriften, ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Goes- sche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 22 Januarij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PIL A A B. GOES den 24 Januarij. Bij besluit van 21 dezer N°. 78, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen Tot Dijkgraaf van den polder Baarland J. Ste- ketee Ja. Tot Gezworen bij de Breede Watering, bewesten Yerseke PP. de Groene. Zzn. Den 12 dezer heeft de Minister van Binneri- landsche Zaken den heer D. Dronkers te Middel burg onder zekere bepalingen vergunning lot we deropzegging toe verleend, voor een geregelde stoom- bootdienst tot vervoer van reizigers en personen van Middelburg naar Bergen-op-Zoom en tusschenplaatsen, heen en terug. Een middel om menschen of goederen, of bei- den tezamen, zonder paarden of stoom op eene wei nig kostbare wijze en met grooten spoed te kunnen vervoeren is in Drenthe uitgevonden doch tot nog toe niet in het groot daargesteld bij gebreke der daartoe benoodigde middelen. Het bestaatnaar men zegt uit eene mechanieke machine krachtvol iri werking zoo zelfs, dat als men de wielen vastbindt, het geheel slepende voortgaat gedreven wordende door slechts een persoon wien dit werk ligt moet vallen en buitendien tot eene gezonde gymnastieke beweging verstrekt. Hel uiterlijk eenig in zijn soort eenvoudig, fraai en net, heeft het bevalligst voorko men en kan ingerigt worden om onderscheidene per sonen te bevatten. Bovendien kan dit rijtuig op allerlei wegen worden gebruikt. Naar de naauw- keurigste beschrijving, de juiste teekening en het wer kelijk op eene kleine schaal vervaardigde model, ver dient het inderdaad den naam van onafhankelijk vei ligheids-rijtuig. Het hiervoor aangevraagd octrooi is, op het verzoek door den ontwerper daarbij te kennen gegeven, om van de voldoening der daarop vastgestelde regten verschoond te mogen blijver, geweigerd en daardoor zal de waard'e op het onderzoek dezer vin ding gegrond, evenzeer als hare nuttige toepassing of aanwending, helaas achterwege moeten blijven. Tholen, J8 Januarij. De soiree déclamatoire gisteren avond gegeven ten voordeele der Dervormde diaconie armen alhier, door de vereeniging Door Oefening Polmaaklerheeft de aanzienlijke som van 86 vrij geld opgebragt. Dalen, J7 Januarij. Een verschrikkelijk voorval heeft te Ggemeente Westerbork, plaats gehad. Zeker landbouwer die tiaar het blijkt, steeds met zijne vrouw oneenig is, krijgt voor eenige dagen we derom twist met haar. Plotseling in woede geraakt zijnde brengt hij zijne wederhelft ernstige wonden aan het hoofd toe zoo zelfs dat er thans volgens een hier bij hare bloedverwanten ontvangen berigt geene hoop op herstel is, Rotterdam20 Januarij. Zekere K. de Jong, oud 25 jaren, sedert lang aan zenuwtoevallen lijdende, welke kwaal in den laatsten tijd sterk was toegeno men liep eergisteren aan liet nieuwe werk alhier digt langs het water, kreeg op dat oogenblik een zoo danig toeval stortte in het water en verdronk; zijn lijk werd gisteren morgen opgevisehl. Gisteren namiddag omstreeks drie uren reden tweè heeien te paard langs den Schiedamschen singel alhier, toen er eene vigilante aankwam, die tusschen beiden door reed het paard aan de zijde van het water, struikelde over een boomwortel, waardoor het met den ruiter in het water stortte. Door spoedige hulp en groote krachtsinspanning werd de heer en daarna ook hel paard gered. Een ligter schipper, J. P. gisteren in de Leu vehaven liggende, stortte, in beschonken toestand van het schip in het water en naanwelijks was hij er met moeite uitgehaald of zijne vrouw die naar men meentharen man in dronkenschap niets toe gaf tuimelde insgelijks over boord. Eene andere vrouw, van een naburig schip die mede in de gevierde on- magtigheid haar deel scheen gehad te hebben bleef gelukkig beneden. De. vrouw van den schipper werd nog levende weder op het schip gebragt. Rotterdam 22 Januarij. Heden namiddag omstreeks 5 ure ontstond er brand in de Prinsen straat bij eenen stofl'enverwer M. genaamd en wel doordien men bij een kagchel goed te droogen gehangen en het vervolgens zonder toezigt gelaten had. De menigvuldige damp deed het ongeluk van buiten ontdekken terwijl de onmiddelijke tegen woordigheid der policie die het gesloten huis deed openen den verderen voortgang verhinderde. Een tweetal spuiten was spoedig aangerukt doch derzel- ver werking werd niet gevorderd. Heden nacht omstreeks ten 3 ure had een werkman Jan Hartman genaamd oud 50 jaar die gearbeid had aan het afladen dér Engelscbe boot, liggende bij den mond der Lenvehavenhet ongeluk om inis te slappen op de plank, welke naar de boot voerde en daardoor in het water te storten welk ongeval hem waarschijnlijk den dood zoude berok kend hebben, zonderde onverschrokkenheid van Hen drilt Felling die hem onmiddelijk nasprong en met veel moeite het geluk had hem te redden. Rotterdam, 28 Januarij Heden namiddag om streeks 1 ure stond de kalverwagen van den vee handelaar Pool alhier met twee paarden bespan nen aan het oude hoofd te wachten om te laden. De knecht den wagen willende omkeeren stiet hij tegen een paal waardoor de paarden achterwaarts in de Maas liepen. Gelukkig heeft geen mensch daarbij eenig letsel bekomen, doch de beide paarden zijn verdronken. s Gravenhage2d Januarij. Van vvege 11. M. de Koningin en van II. K. H. Prinses Frederik zijn kostbare geschenken gezonden aan de commis sie voor de verloting van vrouwelijke handwerken enz., ten behoeve der vrouwen-vereeniging te Gro ningen. De vrouwen-vereeniging van liefdadigheid - te Harderwijk heeft van H. M. de Koningin weduwe en van H. K. II. Prinses Frederik fraaije voorwerpen ontvangen voor de loterij van handwerken welke in het laatst dezer maand ten behoeve der armen aldaar zal plaats hebben, Z. K II. Prins Frederik heeft aan de Ev. Protest, bewaarschool onder bestuur van den ker kenraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Vlissiugen eene som van ƒ50 geschonken. Wij achten ons gelukkig eene tijding te kun nen mededeelen heden van eene geachte hand ont vangen welke zeker allen, die de schilderkunst ver eeren hoogst welkom zal zijn. De voortreffelijke wereldberoemde Christus Consolalor van jiry Scheffer welke een der sieraden uitmaakte van het kabinet des Herlogs van Orleans en welk dezer dagen in Parijs verkocht werd is aangekocht door een Hollander, den heer F odorte Amsterdam, die zoo onbekrompen zijn vermogen besteedt ten voordeele der kunst en die thans, dooi' dezen aan koop niet alleen zijne reeds keurige verzameling, maar ook Nederland verrijkt heeft met een juweel van hel eerste water. Ieder, die den vaderlandschen kunstroem op waren prijs stelt zal gaarne zijne dankbare hulde aan dezen mecenas willen brengen. Leijden 22 Januarij. Heden stortte zekere v, d. Glas wekster van beroep in den vroegen morgen, door de duisternis misleid, in de Maas, en verloor alzoo jammerlijk het leven. Zij was eene weduwe van 72 jaren en laat twee bedroefde doch ters na. D, ■unen 22 Januarij. In den loop van deze week had hier een allertreurigst ongeluk plaats. Eenige schoolknapen uit school komende schaarden zich rondom esn arbeider, die een boom uitroeide, en, of er gedrongen, of uit moedwil gestooten werd, is niet bekend doch een der schoolknapen zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1