GOESSCHE COURANT/ 1858. mmmm k mmmmmrwM* Lang leve Kon del DONDERDAG 20 JANUARI J. GEHIEENTE-RAAD TE GOES, AANBESTEDING IJl De iuitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Arlvertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei iglen van 6 regels a f J.20 behalve het Zegelregt. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar op maandag den 24 januarij J853. des avonds ten zes ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Mededeeling van ingekomene Stukken, waaronder de goedgekeurde Gemeente-Rekening van 1851 en de goedgekeurde Staat van Begrooting voor 1S53. 2. Verzoek vrijdom van belasting op brandstoffen voor de Garancine-fabriek. 3. Idem als boven voor de kabriek van verbeterde Meekrap-bereiding. 4. Voorstel tot verbetering der bezoldiging van de Ambtenaren der Plaatselijke Belastingen. 5. Proces-Verbaal der Kasopneming van den Gemeente Ontvanger. 6. Rekening en Verantwoording der Leenbank over 1852. 7. Kennisgeving van de Installatie en Constitutie der Kamer van Koophandel. 8. Rapport en Verantwoording van de Uitdeeling op Nienwej aarsdag. 9. Vervulling Vacature in het Algemeen Armbestuur. 10. 2de Suppletoir Kohier der Belasting op de Hon den over 1852. 11. Voorstel tot het aanvragen van Autorisatie tot het doen van onvoorziene uitgaven uit de Begrooting van 1852. 12. Voordragt Verordening op het honden van onder- handsche Loterijen. 13. Voordragt Instructie voor den Secretaris. 14. Voorstel tot regeling van het Schoolwezen. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE ZEELAND Gezien de missives van Hunne Exeellentien de Ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken respectivelijk van den 30 December 1852, No. 41 ed, en 4 Januarij 1853, No. 148, 2de Afdeeling. Brengtovereenkomstig die missivester kennis van de belanghebbenden Dat op Maandag den 7den February aanstaande des middags ten twaalf uren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van 466 REMONTE-PAARDEN, van welk getal een derde zal moeten zijn van inlandschen oorsprong, en wel 1°. Door de Hoofd-Administratien van bet 1ste 2de 3de en 4de Regement Dragondersrespective lijk te Maastricht, te 's Gravenhage, te Haarlem en te Deventer verblijf houdendeieder van 60 Paarden, in die plaatsen te leveren en waartoe voor elk korps in drie loten of partijen ieder van 20 stuks moet worden ingeschreven 2°, Door de Hoofd-Administratie van het Rege ment Veld—Artillerie te Utrecht, van 150 Paarden, aldaar te leveren en waartoe in 6 loten of partijen, ieder van 25 Paarden moet worden ingeschreven 3°. Door de Moofd-Adminislratie van het Regement Rijdende-Artillerie te Leijden van 26 Paarden aldaar te leveren en waartoe in 2 loten ieder van 13 Paarden moet worden ingeschreven en 4°. Door den Kommandant van het korps Jagers te Paard te Tilburg van 50 Paarden aldaar te leveren en waartoe in twee partijen ieder van 25 Paarden moet worden ingeschreven En zulks overeenkomstig de voorwaarden waarop die aanbestedingen zullen gedaan worden van welke exemplaren van den 10 dezer voor de gegadigden ter lezing liggen in de Bureaux van de Kwartiermees ters der genoemde Korpsen alsmede bij het Depar tement van Oorlog le 's Gravenhageen op de Provinciale Grifte van Zeeland. Zullende deze bekendmaking geplaatst worden in de binnen dit gewest uitkomende dagbladen. Middelburg, den 10 Januarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. (INGEZONDEN.) Door de welwillendheid der leden van het gezel schap Pondel werd ons op den 17den Januarij II. een' zóó aangenamen avond verschaft, dat. wij ons verpligt rekenen openlijk daarvoor onzen dank te be tuigen en hulde te doen aan de talenten die bij deze gelegenheid meer nog dan voorleden jaar hebben uitgeblonken. Zou het onkiesch zijn te bedillen wat niet zoo gemakkelijk te verbeteren isen waarvan het genot ons weder geheel gratis te benrt viel, wij rekenen ons bovendien onbevoegd om als kunst- regters op le lieden, en gelooven niet, dat onze lof tuiting aan de waarachtige verdiensten der Bestuur ders Sprekers en Zangers iets toebrengen zal. Nog- thans mogen wij niet ontveinzen, dat onze verwach ting ditmaal verre is overtroffen dat de geleverde proeven in vergelijking van het vroeger geleverde de onwedersprekelijke bewijzen gaven van groote vor deringen, en dat bepaaldelijk in het declameren, eene aanmerkelijke vooruitgang de vrucht bleek le zijn van gezette studie en gestadige oefening. Zulks viel thans te meer in het oog, omdat de inhoud der gekozene stukken meerendeels algemeen hekend zijnde, de aandacht niet meer onbepaald ltonöe boei- jen, en dien ten gevolge nu schier uilsluitend op de voordragt gelet werd. Met de uitboezeming van Tollens bij een kind in de wieg werd aangevangen, en die gevoelvolle declamatie werd afgewisseld door de Gute Nacht muzyk van F. BeOTLT.R waarbij zich de ons wel bekende stemmen liefelijk deden hooren. Daarna werd de Albrecht Beyling van HeLMErs fiks ge reciteerd en toen het Abendlied van L. Kühlau vervolgens was aangeheven hoorde men de Para dijsroos van van Lennep zóódanig voordragen dat de Spreker kennelijk diep doordrongen was van zijn onderwerp en elkeen onwillekeurig deelde in zijn gevoel. Na de pauze bestond het tweede Gedeelte der uit te voeren stukken geopend met een Stand ehen van G. Wightl, voor het grootste gedeelte uit eene dramatische voorstelling van den aanslag der Aartsvaders tegen hunnen broeder Joseph. Het be kende Treurspel van den onsterfelijken J. van Von del leverde daartoe de noodige stol en de Engelen- rijen die in tusschenacten de gevoelens uitdrukten welke het gebeurde op aarde bij de hemellingen gaan de maken werden daarbij niet achterwege gelaten. Wij erkennen te zeer de moeijelijkheid van zoodanig recitatief, om niet gaarne te getuigen, dal dege nen die als Sprekers in de Engelenrij optraden de verhevene gedachten des Dichters naar eisch hebben weder gegeven. En toch is het ligt te begrijpen dat althans het publiek te weinig was ingedrongen in den geest van het geheele treurspel, om inel deze voorstelling, door zacht orgelspel begeleid zóó te zijn ingenomen als met de broeders, die, elk in hun karakter, mees terlijk hunne taak hebben volbragt. Er is dan ook slechts ééne stem over Joseph, over Juda over Ruben over Levi en over Simeon, Men duide het ons ten goede dat wij voor ons hel allermeest met Juda zijn ingenomen. Immers de spreker werd in den vollen zin des noords begeistert en behoefde zich waarlijk niet le schamen, zoo hij op een looneel ware opgetreden waar men Acteurs ex professo verwachtte. Zijne declamatie liet onzes eraebtens niets te wenschen overig,, en de treffende scène, waarbij joseph verkocht wordt en ook de Arabier zijne rol goed vervuld heeft zal ons nog lang voor den geest staan, Maar niet minder was dan toch ook de naïviteit, de gemakkelijkheid en de nadruk uitstekend, waarmede de Dialogen zijn uitgesproken, en Levi en Simeon hunne personen begrepen. In 't kort alles was goed bestudeerd; geen misslag van eenig aanbelang, nam den indruk weg van het geheel; noch bedeesdheid noch overgroote vrijmoedigheid heeft ons ergens gehinderd; het nuttige werd aan hel aangename gepaard; ën, toen de voorstelling inet een Jagerlied van Jul. Grobe besloten was, namen wij ons voor in deze Courant met groote letteren te schrijven Het strekt onzer Stad tot eer dat zulk een Gezelschap hetwelk vooral den Geest omer ajongelingen dus beschaaft en ontwikkeltal- zóö bloeit in haar midden. (Kenige Ingezetenen.) GOES den 20 Januarij. Betrekkelijk liet gebeurde te Loon-op-Zand (reeds door ons vermeld) berigt de Noord-Brabander gelijk hij opgeeft, uit officiële bronnen, hoofdzakelijk hel volgende De gemeente raad van Loon op-Zand, waartoe ook Kaatsheuvel behoort, is bij de verkiezingen nagenoeg uitsluitend zametigesteld uil ingezetenen van Kaats heuvel, de twee wethouders zijn daarmede woonach tig hebbende tevens de raad het besluit genomen om het oude gemeentehuis in Loon-op-Zand staande, af te breken en te Kaatsheuvel een nieuw te stichten. Daaruit is in Loon op-Zand eene groote spanning ont staan na velerlei reclames tegen dat besluit, is men er overgegaan lol openlijke blijken van afkeuring, ketelmuziekeri, baldadig gejoel, enz. Den burgemees ter legde men te last, dat hij die van Kaatsheuvel niet genoeg tegenging; de bewuste demonstratie!) werden inzonderheid legen hem gerigt. De spanning nam vooral in de laatste dagen toe, omdat hel bekend was, dat het vervoeren van de archieven op den 15 en liet afbreken van het oude raadhuis op 17 dezer be paald was. Tot nog toe had de burgemeester geene hulp van de militaire tnagt verzocht aangezien hij rekende op de goede gezindheid der ingezetenen en aanleiding lot meer verbittering wilde vermijden. LI. Donderdagavond is die ambtenaar, op eene verrader lijke wijze, door 2 of drie onverlaten overvallen, op hel oogenblik dat hij zich naar het raadhuis wilde be geven. llij heeft ernstige slagen aan het hoofd op

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1