ISITlIk IlISWITIJlIKil- 2i9',e Staats-Loterij. KëremiTiM," maken heigeen lot meerdere ongeregeldheden aan leiding zou kunnen geven. Naar luid van Duitsche bladen leeft thans in het dorp Krtow, bij Tabor, eene hoogbejaarde vrouw, die hare nakomelingen heeft gekend tot in het vijfde geslacht. Zij is genaamd Margaretha Kwasnicka en kent haren ouderdom niet. Zij herinnert zich ech ter, dat zij 18 jaren oud was, toen haar grondheer, graaf Koloivrat Rrakowsky voor het eerst den aardappelen-bouw invoerde, en moet, naar aanleiding daarvan, den ouderdom van honderd-dertig jaren heb ben bereikt. Volgens berigt van den officier van justitie te Alkmaar, du. 7 dezer, is, na voortgezet onderzoek, in zake A.J. de Jongh, gebleken, dat hij waar schijnlijk twee medepligtigen heeft gehad, Deze heb ben eenige dagen vóór den diefstal te Helder hun intrek in eene heriferg genomen en aldaar opgegeten genaamd te zijn Jan de Jongh en fVillem Jrkehs; gedurende dien tijd hebben zij veel bezoek van den gesignaleerden de Jongh ontvangen en eindelijk, vóór den diefstal, hunne herberg zonder betaling verlaten. DUITSCHLAND. - Frankfort, den J2 Januarij. Uit Dalmatie schrijft men, dat in dezen winter op verscheidene punten van den Zaraër Kreitsde prui- menboomen en de aardbeziën bloeijen; zelfs ziet men reeds kersenboomen bloeijen, die anders eerst in April uitkwamen, Iemand, die onlangs onderscheidene streken van Hongarije doorkruist heeft verzekert, dat de benden Heidens daar geheel verdwenen zijn. De enkelen, die er nog van dat merkwaardig volk zijn overgebleven hebben zich in de dorpen met der woon nedergezet en leiden een geregeld leven. De landverhuizing uit Duitschland schijnt weldra buitengewoon talrijk te zullen worden reeds hebben zich zeer velen aangemeld. Met de directie van den Plalzer spoorweg zijn daaromtrent door hen reeds voor- deelige overeenkomsten gesloten. Te Mannheim en ook in de nabijheid van deze stad is sedert eenigen tijd eene nieuwe tak van in dustrie ontstaan. Oude wollen lappen en vodden wor den door middel eener stoommachine, dermate bear beid en gereinigd dal daaruit weder eene bruikbare wol ontstaat die naar Engeland gezonden en met nieuwe wol vermengd, tol de fabrikatie van bukskin dient welke dan weder in Duitschland wordt inge voerd. De prijs dier wollen vodden, die vroeger slechts 1 fl. 45 kr. was is thans reeds lol 6 a 7 fl. geste gen. In beide deze faoiieken heerschl reeds veel be drijvigheid. Ten gevolge van de dezer dagen geopende iele grafische gemeenschap met Zwitserland, worden sedert den 9 dezerdepêches in onderscheidene riglingen aangenomen en geëxpedieerd. De telegrafische oor respondenlie met Duitschland is nog moegelijk uit hoofde van het hooge tarief aldaar men hooptdat dit weldra gematigd zal worden, In Turkije is overal de vaan des profeten get plant om vrijwilligers voor den veld logt legen de Montenegrijnen aan te werven hetgeen lot dusverre slechts plaats had wanneer een kruistogl tegen de ortgeloovigen werd ondernomen. Dientengevolge heelt zich reeds een groot aantal vrijwilligers onder de hei lige vaan geschaard Behalve deze, zijn nog 8 a 10 000 man geregelde troepen onder bevel van den pac.ha van Scutari en den generaal lsma'él vereenigd om tegen de Montenegrijnen op te rokken. Naar men verhaalt zullen ook eenige duizeride Christenen uil Servië Bosnië en de Herzegowina zich als vrijwilli gers aan de zijde van vorst Danielo scharen. De plan nen van dezen schijnen zich verder dan tot de hand having der onafhankelijkheid van Montenegro uit te strekken. De geestdrift aangeprikkeld door gods dienstig fanatismus is aan beide zijden even groot, en rner. ziet een bloediger) worstelstrijd te gemoet. 3000 Montenegrijnen die te Konstanlinopel wonen hebben te vergeefs veilangd, om naar hun vaderland terug te mogen keeren eri gedreigd zich met de wapens in de hand, een weg derwaarts te banen. De Ooslenrijksche regering heeft troepen naar hare gren zen doen oprukken. ff eenen, .ld Januarij. De regering bevindt zich in een zekere verlegenheid door hel toenemen der roovers in Hongarije. Uil alle gedeelten van heiland komen klagten over rooverijen overal zwerven goed gewapende en georganiseerde benden. Men vindt lie den. die deze benden aan staalkundige beweegredenen toeschrijven en deze roovers als de voorloopers eener aanstaande revolutie .beschouwen waarschijnlijk ver keerdelijk want uit officieele rapporten blijkt dat de roovers geen onderscheid maken tusschen de lieden welke zij plunderen en dat al wat in hunne handen valt, boeren of grondeigenaars, democraten of aan hangers der regering, dezelfde behandeling ondervindt. Het is evenwel zeker, dat veel van dit volk tijdens den opstand, in de Hongaarsche armee gediend heeft. Wat van hen in handen van de justitie valt wordt opgehangen. Waarschijnlijk zal de regering om hen uit te roeijen mobile koionnes naar alle punten des lands zenden waar zij zich vertoonen, In de volkrijke, vaneen militair garnizoen voor ziene stad Kzegedin (in Hongarije) is den 2 dezei, op klaar lichten dag in den voormiddag met on begrijpelijke stoutheid, een aanzienlijke roof gepleegd. Eene met geweren gewapende rooverbende drong in het huis van eenen rijken iuwoner Herschl Kohn binnen knevelde hem en zijne geheele familie, brak de kasten en kislen open overviel vervolgens de in dat huis wonende kadastrale- en belastings-beambten en plunderde ook hen geheel uit, waarop de brulale roovers Kohns wagen en paarden uit den stal haalden, om zich daarmede op de vlugt te begeven. Toen nog voor het huis een wiel van den wagen braknamen zij uit een winkel in de nabijheid touwen, herstelden het wiel zoo goed mogelijk en spoedden zich met dit gebrekkige voertuig weg. De laatste nasporingen om trent de talrijke diefstallen in Hongarije moeten be langrijke bijzonderheden aan den dag gebragt hebben, omtrent het bestaan van eene uitgebreide wijd en zijd vertakte guerilla bende. ENGELAND. - Londen den J4 Januarij. Zondag II, is in alle Roomsche kerken te Londen afgekondigd, dal de kardinaal fViseman bevolen heeft, dat bij het einde der dienst, zal worden gebeden voor het eindigen van het stormachtige weder dat in de laatste dagen zoo veie ongelukken op het land en ter zee heeft gesticht Alhier is eene groote tentoonstelling van gevo gelte geopend op welke meer dan 3000 verschil lende soorten worden gevonden. Men leest in een buitenlandsch dagblad hel volgende De Vereenigde Staten zijn in dezen oogenblik in rep en roer bij het vernemen van de onderneming van den heer Boulbon tegen Sonora. Ilij had concessie verkregen tot het exploiteren eener goudmijn, hetgeen hij aanvankelijk met 150 man, doch weldra met 250 man bewerkstelligde. Doch toen het oogenblik na derde dal de heer Boulbon de vruchten van zijnen arbeid zou inoogsten, verscheen erop eens een Mexi- kaun, met de bewering, dal de mijn van Arisona hem toebehoorde. Hel Mexikaansche gouvernement onder steunde zijne eischen en zond troepen onder bevel van den generaal Blancoten einde de vermeende regten van den Mexikaan te doen gelden. Boulbon wendde zich tot al de Franschen in die streken en het gelukte hem, hen rondom zich te ver- eenigen. Hij leverde den Mexikanen slag en bleef overwinnaar. Blanco moest terugtrekken naar Aris. Volgens de laatste berigten zou Boulbon hem gevolgd zijn om voor die stad het beleg te slaan. Boulbon heeft Sonora voor onafhankelijk verklaard en er in naam van Frankrijk bezit van genomen. Sonora of Nieuw Navarre is een zeer schoon gewest; het ligt aan de golf van Californië en is 6894| vier kante mijl groot. Hel is zeer bergachtig. De voor naamste rivieren zijn de Culiacaude Mayo en de Toqui. Men zegt, >dat het eenen overvloed van goud bezii. Hel klimaat is gelijk dat van Zuid-Italie. Arispa is de hoofdstad des lands. Men begrijpt ligtelijk, dat zulk eene landstreek voor eene nieuwe vestiging 7eel aanlokkelijks heeft. Zou Boulbon uit zich zeiven, of zou hij ook onder vreemden invloed hebben gehan deld Zelfs in het eerste geval zou hel zeer waar schijnlijk voorkomen dat hij zich 'in zijne positie trachtte te handhaven want eene der twee groote familiën welke tot nog toe de rijkdommen van So nora hebben gedeeld die der Gandara heeft zich met Boulbon vereenigd terwijl de andere die der Monteverde, de zaak van Blanco aanhangt. Wij ge- looven intusschen met het oog op den tegenwoor- digen toestand van Mexico dat Blanco tegenover Boulbon zeer weinig kans heeft. Wij zouden evenwel niet durven beweren dat de Fransche politiek geheel vreemd is aan eene expeditie, welke, aan Frankrijk, in Nieuw Navarre, een soort gelijk Eldorado zou kunnen schenken, als Amerika in Californië en Engeland in Australië bezit. Het de mocratisch beginsel in de Vereenigde Staten wil niet, dat de Europeanen nieuwe volkplantingen in Amerika zullen stichten maar dit beginsel dat der politiek van generaal Pierce tot basis zal verstrekken is tot nog toe niet algemeen aangenomen. Gesteld dat de Vereenigde Staten besluiten mog- ten zich van Mexico meester te maken hetgeen toch iederen dag kan geschieden wat zou Europa daar wel van zeggen? Dit is duidelijk, dat de po litiek der onde wereld hare goedkeuring niet kan hechten aan eene inlijving van Mexico, welke slechts strekken zou om het gebied der Unie al weder te vergrooten. Europa zal het nimmer kunnen goedkeu ren maar het kan er evenwel niets aan doen. Het zal het beste zijn, dat de natiën, welke er eenig be lang bij hebben hunne bezittingen op de kust ver zekeren. Wat de Mexikanen aangaat, zij zullen de bescherming van Europa boven de inlijving in de Vereenigde Staten verkiezen. FRANKRIJK. Parijs, den J3 Januarij. De minister van policie heeft bepaald dat voor taan zonder zijne uitdrukkelijke toestemming nie mand die onder toezigt van de policie slaat zich zal mogen vestigen in plaatsen waar eene keizerlijke re sidentie gevestigd is namelijk in de stad en het arron dissement Compiègne en de stad en het kanton Pau. Voor zijri vertrek van Amboise, heeft Abd-eT Kader den wensch geuit dal de plek waar het ge beente van eenige leden zijner familie en van sommi gen zijner dienaren rnst ongeschonden moge blijven. Hij heeft ook het voornemen te kennen gegeven, om die plaats in de maand Mei e. k. Ie gaan bezoeken, j De inwoners van Amboise hebben eene inschrijving geopend orn op die begraafplaats eene tombe ter nagedachtenis dezer Arabieren op te rigten. Den 15 dezer zou de openbare verkooping van het ameuble ment des emirs plaats hebben. Sedert eenige dagen ziet men in de winkels van de groenten-verkoopers, aspergies, doperwten, latuw, aardbeziën enz. Parijs Ji Januarij. Het bal in het paleis der Tuillerein is allerprachtigst geweest, Er naren twee duizend vijf honderd personen genoodigd. Het feest heeft tot in den morgen geduurd. Ook door den mi nister van oorlog zal binnen kort een schitterend bal gegeven worden. Geheel Parijs was dezer dagen vol van het gerucht, als zou een hoog geplaatst persoon zich op eene wijze met financiële operatien hebben ingelaten, welke hem niet tot eer strekt. Deze persoon was de minister van oorlog, de maarschalk Saint Arnoud, die, zoo men zeide, aan de beurs circa 800,000 fr. heeft verloren en bij de liquidatie niet heeft willen betalen. De kei zer, zoo voëgt men er bij, was daarop tusschen bei den gekomen, en had het verschil vereffend. De Mo- niteur heeft dit gerucht voor laster verklaard, waaruit natuurlijk voortvloeit, dat de maarschalk, al wilde hij aftreden, nu wel genoodzaakt zal wezen aan het hoofd van het departement van oorlog te blijven, daar zijne demissie zou doen gelooven, dat bovengemeld gerucht, in weerwil van de tegenspraak van den Moniteur maar al te veel waarheid bevatte. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 2de Klasse. 4de Lijst, No. 17746, een Prijs van,/ 1000. Te Vlissingen beviel den 14 Januarij 1853 van eene DOCHTER, M. J. van UIJE PIETERSE- Blaaebeen. Goes, 15 Januarij 1853. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOONCORNELIA JACOBA van den BOSCH geliefde huisvrouw van C, C. van den BOSCI1. Algemeene Kennisgeving. Te Goes, bij F. Klbbewkns Zoon.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2