«OESSCHE 1853. MAANDAG 17 J A.N U A li IJ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75, Franco per Past f J,90. Gewone Adverlenlien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d f .1,20 behalve het Zege.lregt. Goes, 17 Januarij 1853. De DIRECTIE der ZUID-BEVELANDSCHE DORCAS, werd dezer dagen aangenaam verrast door iwee extra giften, ieder van f 5, eene uit Goes en eene uil Amsterdam. Dubbeld verblijdend waren deze ongezochte bewij zen van belangstelling, waarvoor de warmste oanli aan de milde gevers wordt loegebragt. Namens de Directie P. RISSEEUW, Thesaunere. Voor de Onderwijzers-Weduwe, geboren te Goes en -an de Christelijke liefde harer voormalige Stadgenoo- en bijzonder aanbevolen, is tot op heden ontvangen bij Dr. Moll, van N. N., N. en C. 5,—. Dr. Piccardt van N. N- 5, Den Heer van den Bree, van M. B. - 2, Den ITeer Cromjongh van N". N. - 1, Voorst van het Onderwijzers-Gezelschap te Middelburg f 2,50 en f 5,dus - 7,50. Van dat te IFestenschouwen- 2,50. KrabbenclijTce - 4.75. u n Goes- 6,70. Bij den Heer Swaiit, van zijne Scholieren - 19,81s Mogen deze goede voorbeelden, vooral dat der Kin- éren te Goes, de meer bejaarden en gegoeden opwek- _en tot navolging, want er ontbreekt nog veel. DRESSELHUIS. GOES den J7 Januarij. Bij Z. M. besluit van 14 Januarij 11. N°. 66 is a. op verzoek eervol ontslag verleend als lste lui* enant bij het baiaillon no. 3 der rustende schutterij, an A. J. Fermande, zulks wegens verandering van voonplaats. Terwijl bij hetzelfde besluit zijn benoemd bij, het ■oorschreve baiaillon. Tot officier van gezondheid der 2de klasse A. Jeillthans officier van gezondheid der 3de klasse. Tot officier van gezondheid der 3de klasse J. C. loogendorp genees- en heelkundige te Cortgeen hans schutter. Tot lste luitenant A. Schilham thans 2de lui- enant en tot 2de luitenant J. C. A. F ermande. Daar de van Wege het departement der maat- chappij tot Nut van 't Al^ébaéert' onlangs geopende Yalkslezingen aanvankelijk met een gewenschten litslag bekroond zijn zullen dezelve Haat' wij ernemen op morgen avond Dingsdag J8 Ja- narijte 7 ure, in de Concertzaal Worden voort- ezet, en is weder, tegen betaling van slechts 5 oen en, aan alle mannelijke personen boven de 16 jaren, e toegang, daartoe verleend, Voorl. Vrijdag heeft zich onder's Heer Arends* erke c. a, zekere landbouwer van het leven be- oofd, zonder dat eenige aanleiding lol die daad, be» end schijnt te zijn. -- Ten behoeve der achtergeblevene betrekkingen an de 9 varensgezellen te Hellevoelsluis, is, met in- egrip der giften uit Triest en die van den Keizer van lostenrijk, ingezameld de aanzienlijke som van ruim f 33,000. Men schrijft uit Leeuwarden, 12 dezer: Gisteren avond 10ï ure barstte boven deze stad een verschrikkelijk onweder los, nadat het reeds sedert een paar uren bijna onophoudelijk had geweêrlicht. Er schoot ein delijk een zeer felle bliksemstraal. De vrees, die men terstond koesterde dat daardoor ongelukken zouden zijn veroorzaakt bleek later niet ongegrond te zijn geweest daar de bliksem den fabriekmolen van de heeren gebroeders IIen JH euveldopbij deze stad had getroffen. Gelukkig werd er geen brand door veroorzaakt, waardoor anders bij de vele brandbare stoffen die in den molen aanwezig waren, niet wei nig schade zoude zijn veroorzaakt. Verbazend is het intusschen langs'hoevele wegen en op hoe verschil lende wijzen de bliksem door het gebonw is getrok ken en hoe sommige voorwerpen daardoor geheel uit hun verband gerukt en andere omvergeworpen werden. (lok hier Hadden wij Dingsdag nacht een langdurig en vrij hevig onweder. Van ongelukken heeft men gelukkig niet gehoord. Een booin ter naauwernood drie ellen van een huis staande is letterlijk ii> splin ters geslagen, zonder aan hel huis eenige schade ver oorzaakt te hebben. Rotterdam Jh Januarij Ds. A. Niermeyer th. doet. vaM' Weitieidinge"beeft het op Z.Ëerw. uitgebragte beroep als hoogleei'aar bij de hoogeschool te Leider,, na bekomen ontslag van de Nederd. Her vormde gemeente alhier aangerfomen. Bij hel stormachtige weder, dat eergisteren avond h:erschte', had mén op onze rivier bijna een groot ongeluk te betreuren gehad, hetwelk echter gelukkig döor het koen beleid van een' onzer binnenloodsen werd geweerd. Drie personen kwamen in eene boot van Dol'dreCHt herwaards en waren te 101 ure tot op de hoogte van het zoogenaamde Bo'ere'n'gat genaderd, trien de boot door de boog loopehde golven vol water liepen vervolgens door den feilen wind omsloeg. Een paar groole stukken hout, die in de boot gelegen had den, vverden door de drenkelingen gegrepen en strek ten hun voor het oogènblik in dezèh schrikbarenden toestand lot steun. Intusschen was hun gejammer ijsselijk en werd op verren afstand gehoord. De bin - nenloods E. Steehouwer snelde'hen Ier hulp en had, geholpen door zijn broeder het geluk in weerwil van storm en duisternis, alle diie te redden er: zelfs hunne boot te behouden. Men berigt, dat dé heer FFollhers te Rolde, eene zoogenaamde Schommeikarn heeft laten vervaar digen "naar het nieuw daarvan uilgevonden model; deze karn voldoet zeer goeden is voor iederen belang stellende, dagelijks, behalve des Zondags, bij den heer FFolthers te zien. In deze karn die even als eene wig op pooten rust. kan een kind van 8 a 10 jaren de boter groot karnen en dol wél zoo schielijk als in eene karn met pols. Deze nieüwe soort van karn verdient èn om de goed koopheid èn om het gemakkelijk karnen als ook om de weinige plaats die zij beslaat de voorkeur bo ven de. in gebruik zijnde polskurnen te meer daar men, aan geen' karnwaag verbonden, dezelve plaatsen kan waar inen wil. 's Hertogenbosch, J4 Januarij. Gisteren had op den weg naar Rosmalen een betreurenswaardig ongeluk plaats. De voerman A. v. R was met eene kar uit deze stad gereden, toen in de nabijheid van Rosma len zijn paard schichtig werd met het noodlottig gevolgdat de man voorover van de kar werd ge worpen en op de plaats dood viel. De ongelukkige laat eene vrouw in zwangeren toestand met zes kin deren achter. Den 12-dezer hield professor Bteekrode uit Delft in het Polytechnisch Museum te Amsterdam eene belangrijke verhandeling over de nieuwe bouw materialen. Leerzaam en verrassend Was al hetgeen door den spreker werd aangevoerd en met modellen en proeven toegelicht. Alles verdiende evenzeer aan dacht en belangstelling. Zoowel de beschouwingen over den weg. dien men volgen moei bij de keuze der materialen een weg, reeds van het begin der schep ping aangewezen maar voorbijgezien als de ma terialen zelve zoo als het gegalvaniseerd ijzer de holle steenen het geperste glas het ontbrandbaar katoen en de vilte dakbedekking Van al deze ma terialen is in de fabriek van verbeterde meekrap-be reiding te Goes in bet groot voor het eerst in ons vaderland gebruik gemaakt Volgens Z. Eds. mede- deeling zijn de monsters van alle nieuwe bouwmate rialen te bezigligen in de Vereeniging van volksvlijt op de Bloemmarkt te Amsterdam en zullen aldaar spoedig ook de grondstoffen en werktuigen lot de ver vaardiging elders gebruikt, worden ten toon gesteld. Betreffende de gebeurtenissen te Loon op Zand, schrijft men ons uit Dongen het volgende Den 14 Januarij des namiddags, is uil Tilburg naar Loon op Zand vertrokken een detachement sterk 25 man onder kornrnando van luitenant Prinsen, van de aldaar in garnizoen liggende Limburgsche jagers te paard ten einde de onlusten ie beteugelen die aldaar ten gevolge va» het slopen van het stadhuis uilgebroken zijn; daar de meerderheid der raadsleden te Kaatsheuvel woont (zijnde Loon op Zand en Kaats heuvel ééne gemeente) heeft deze beslolen een nieuw stadhuis te Kaatsheuvel te bouwen en dat te Loon op Zand af te breken hetgeen deze week zou plaats hebben doch waartegen de inwoners van Loon op Zand zich met kracht verzetten. Meri moet gisteren den burgemeester en de veldwachters deerlijk mishan deld hebben. Dongen, J5 Januarij. Nopens de ongeregeldhe den waaraan de gemeente Loon-op-Zand thans ten prooi is verneemt trien heden de volgende bijzon derheden De manschappen, die gisteren middag uit Tilburg derwaarts vertrokken waren niet genoegzaam voor het behoud van de rust geacht kunnende worden kwam aldaar gisteren avond laat eene estafette aan met het verzoek om meerdere verslet king daarheen te zenden zoodat heden morgen ten 6 ure twee pelotons, sterk 65 manschappen en twee officieren, onder kornrnando van den ritmeester Masehek, der waarts vertrokken zijn, Ook zijn twee cotnpagnien infanterie, te zamen 120 man van hel garnizoen te 's Herlogenbosch heden nacht daarheen vertrokken. De officier van justitie, de heer Papte, was reeds gisteren middag aldaar aangekomen terwijl de gou verneur dezer provincie de generaal Dumonceau de provinciale kommandant, er.z., heden morgen der waarts vertrokken zijn. De opgewondenheid die in deze gemeente heerschtgaat alle beschrijving te boven. Het overbrengen van de archiven naar de raadkamer te Kaatsheuvel, is echter naar men verneemt, ingoede orde afgeloopen. Hedenmiddag is dan ook de kaval- lerie wederom naar Tilburg geietonrneerd, met ach terlating van 4 manschappen en 1 korporaal, om al daar post te houdeu terwijl de infanterie benevens de brigades marechaussees uit 's Hertogenbo ch, Til burg en Waalwijk aldaar gedurende eenigen lijd zullen gestationneerd blijven tot handhaving var, de goede orde en de rustdaar uien aanstaande week met het slopen van hel stadhuis een aanvang gaat

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1