1 sIF C/ Dl BBS W 1858. MAANDAG 8 JANUARI.L BIlTgpg k MlIiICTMTiSi» MSISk HiHWITIJMÜË goessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f d,90. Ge wone Advertentien worden it SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, JJuwe/ijhs- en DoodherigUn van J6 regels J1.20 behalve hel Zegelregl. m Is het ons als 't ware eene nieuw ingetreden jaarelkander alles goeds toe te wen- schen, ook de Goessche Courant wil met haarin dit jaar voor het eerst te verschijnen nummerharen lezers den heiig roet brengenmoge zij, velen uwer, aangename tijdingen doen kennen, en door ruime en goede stof, aller belangstelling blijven opwekken. In H vertrouwen hare lezers haar naar vermogen daar- Aoe zullen in staat stellen, beveelt zij zich hare bur gers en begunstigers minzaam aan. DB EEDACTIE. INGEZETENEN van ZEELAND Het heeft aan Zijne Majesteit den Koning behaagd, bg besluit van den 19 November II., No. 82, mij, met den 1 Januarij 1S53, eervol ontslag te verlee- nen als Hoogstdeszelfs Commissaris in deze Provincie. Ten gevolge van die beschikking zullen tot mijn leedwezen mijne Ambtsbetrekkingen als zoodanig met voormelden datum eindigen maar alvorens dit plaats hebbe is het mij eene behoefte van Ulieden de bevordering wier belangen meer dan 26 jaren een voornaam doel mijner bemoeijingen en zorg is geweest, een hartelijk afscheid te nemen, met dank betuiging voor de menigvuldige bewijzen van gene genheid welwillendheid en vertrouwen die ik in beantwoording aan mijr.e aangewende pogingen ten nutte van het welzijn van bet Gewest uwer inwoning, van Ulieden heb ontvangen. Die bewijzen zullen bij mij steeds in eene zeer aangename herinnering blijven, terwijl Ulieder voor spoed en het welvaren van Zeeland niet zullen op bonden eene plaats onder mijne meest opregte wen» schen te vinden. De verwezenlijking daarvan zal mij altoos tot een waar vergenoegen verstrekken. Middelburg 31 December 1852. De Slaalsraad Commissaris des Konings in Zeeland VAN VREDENBURCH. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND Als zoodanig benoemd bij Zijner Majesteits besluit van den 19 November jl. No. 82 in plaats van Mr. E. Baron VAN VREDENBURCH, bij datzelfde besluitonder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten eervol ontslagen. Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer Provin cie, dat hij op heden zijne betrekking heeft aanvaard. Middelburg den 1 Januarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. hier, mag zich bij bet opmaken van den staat van dei Weezen spaarpot op gemeenen schotel ovek 1852, welke zij als gewonelijlc, aan bare Stadgenooten mede deelt, verblijden, in eene buitengewone belangstelling- in- en vermeerdering van- dit kinderfonds, met ver nieuwde dankzegging aan de edele schenkers en bij zonder aan hendie met zigtbare aandoening bij het bezoeken van het Weeshuis en het zien dezer schaar van ouderloozenin den edelsten zin, mildelijk en met genoegen hun offer bragten. Zij genooten daar bij gewis eene strelende voldoeningen God schenlce ben zijnen zegen op dit liefdewerk. Op ultimo December 1851 hield de Gemeene Scho tel der Weezen, inf 370,24 Gedurende liet jaar 1852 is bijgekomen Door de Wekelijksche bijdragen van eenen Cent van iedere Wees f 37,62 Door Giften, de aanzienlijke som van - 97,31 Door Eenten -- 15,32 150,25 Dus gebeelen ontvang f 520,49 Aan 13 Kinderendie liet Gesticht in 1852 verlaten hebben, is, voor derzelver aandeel, uitgekeerdf 71,60 GOES den d Januarij. Mogteï! onderscheidene openbare opgaven in het af- geloopen jaar gedaangetuigen van aanzienlijke bij dragen ter ondersteuning en verkwikking van armen en hulpbehoevenden in deze gemeente, en bewijzen le veren, van onbekrompene milddadigheid en menschen- liefde, die liet hart van den weidenkenden verwarmt, en het gemoed aandoenlijk verheft tot de bron van alles goeds ook de Directie over het Weeshuis al Zoodat op ultimo December 1852 in den Gemeenen Schotel, overbleeff 448,89 Bestaande in f 600 2i percents Nationale Schuld, aangekocht voor 343,95 s f 100 3 percents dito - 65,75 En in Geldspecie- 39,18 s Als voren.f 448,89 De Directie zich overtuigd houdendedat deze op gave, door bare Stadgenooten met genoegen zal verno men wordenbeveelt de Weezen in de voortdurende bescherming der Voorzienigheid, en in de belangstel ling der Ingezetenen dezer Gemeente. Wij vernemen met groot genoegen, dat in den loop van dezen Winter, en wel des Dingsdags avonds van zeven tot acht ure, in de Schouwburgzaal der Sociëteit van Ongenuchlen F rij alhier, onder de leiding der daartoe gecommitteerde Directie van het Goessche Departement der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen folkslezingek zullen worden ge houden, ten doel hebbende, om nattige kundigheden onder het volk te verspreiden. Men zal daarmede beginnen op Dingsdag den h Januarij e. k.des avonds ten 7 ure. Zullende de toegang worden verleend aan alle mannelijke personen boven de zestien jaren op een entree kaartjete verkrijgen, tegen den geririgen prijs van vijf centen, bij den Voorzitter van bovengemeld de partement, den Heer Th. Piel er se benevens bij den Secretaris, den Heer J. C. Dominicus van den Busschealsmede bij den Kastelein der opgemelde Sociëteitden Heer IV. A. Anemaet. Goes, 3 Januarij. De maatregel door het Be stuur beproefd om het bedelen op Nieuwjaarsdag tegen te gaan is volkomen geslaagd. Ook de min vermogenden, hebben getoond bun belang te begrijpen, en waren algemeen zeer te vreden over de ruime bedeeling, beslaande in 10 oneen Tarwebrood en 3 oneen Spek per persoon en van 1020 Turven, naar gelang van de talrijkheid des gezins. Ook te Wilhelrninadorp en Kattendijke, is de proef genomen, en even als die van onze plaats is zij gelukt, De inschrijvingen bedroegen 21G,hetgeen in ver houding tot de bevolking zeer aanzienlijk mag ge noemd worden. Een der militie-pligtigen van dezen jare, heeft de verbazende grootte van 1,226 Ned. el bereikt. Wij vernemen dat door de meeste Gemeerite- Besluren in dit eiland is besloten om bet onderschei- dings-teeken van den Burgemeester te doen dragen aan eenen zilveren keten en niet aan een oranjelint, alsmede, dat de leden van den gemeente-raad te Kioetinge hebben bepaald, om uil eigen fondsen, het onderscheidings-teeken met den kelen aan den Burgemeester dier gemeente ten geschenke te geven. Men verneemt, dal bij besluit van de algemeene vergadering van deelhebbers der Maatschappij van Meekrap-Bereiding te Wilhelrninadorp is bepaald dat aan de daar aanwezige Fabriek zal worden bij gebouwd eene Garancine-Fabriek. Bij besluit van den 30 December, heeft Z. M. goedgevonden tot gewoon Ifoogleeraar in de facnlteit der Godgeleerdheid aan de Hoogeschooi te Leijden te benoemen: den Heer A. Niermeijer, Theol. Doet. en Predikant, te Wemeldingen beroepen te Rot terdam. Tot ons innig leedwezen vernemen wij, dat ZEerw. zich in eenen min gunstigen gezondheids toestand bevindt. Moge hij, door een spoedig herstel in staat gesteld worden zijne talenten dienstbaar te maken tot heil der Kerk en het welzijn van Nederland. Amsterdam 3d December. Heden bezocht Z. K. II. de Kroonprins en gevolg het polytechnisch museum van den Heer A. van Embden. De Directeur en Bestuurderen ontvingen Z. K. IJ. en bragten verschillende werktuigen in beweging. Onder de proeven door ben gedaan muntten vooral uit, die met de parabolische spiegels, de luchtpomp, den almospherischen spoorweg, verschillende electro magnetische beweegkrachten de stoomkracht de verbranding van verschillende metalen door het gal- vanismusenz. Ook had men in den Amstel in een vat eene boeveelheid buskruid, onder liet water ge plaatst die men door middel eenei' galvanische bat terij deed ontbranden. Z. K. II. vertoefde ruim anderhalf uur in het museum en heeft rriel blijkbare belangstelling de proeven gade geslagen die op zijn verlangen voor liet grootste gedeelte moesten worden herhaald, Groningen 29 December. Heden nacht had al hier een betreurenswaardig voorval plaats. De hier in garnizoen liggende officier van gezondheid 3de klasse, die reeds sedert eenigen tijd aan zware hoofd pijnen schijnt geleden te hebben en heden nacht we derom een aanval daarvan kreeg kwam op de onge lukkige gedachte zich een slagader te openen met dat gevolg, dat men hem heden morgen in zijn bloed drijvende vond liggen hij was reeds overleden. Arnhem, 30 December. De persoon van Benier Uulh vervolgd ter zake van moord dezer dagen op zijne minnares hier ter stede gepleegd wordt ook no uit hoofde zijner aangenomene verdediging en houding veel besproken. Naar men verneemt, heeft hij nader beweerd dat hij, wanhopend over de ontrouw zijner beminde, hel voornemen had opgevat zich in hare tegenwoordig heid van het leven te berooven en dat hij te dien einde met zijne geladene pistool naar de woning haars meesters was gegaan, doch dat zijne minnares, op het vernemen van zijn besluit, zelve het wapen aan gegrepen en het op zich zelve gerigt en afgeschoten had men zegt, dat hij er bij gevoegd heeft, dat hij zijn meisje verwond ziende niet heeft willen sterven, alvorens te weten hoe het met haar zou afloopen.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1