mmiiTOio ■sKOMGS PARTICULIERE DOMEINEN. MIDDELEN VAN VERVOER. 2t9de Staats-Loterij. OPROEPING. OPENBARE VERPACHTING FRANS DE MOL, Goes, 30 December 1852, De ZÜID-BEVELANDSCHE DORCAS tbGOES gevestigd maakt bij deze dankbare melding aan hare talrijke Leden en Begunstigers, dat zij heden weder om het genoegen smaakte aan ongeveer 80 Huisgezin nen de navolgende, door haar vervaardigde Klee- dingstukken te kunnen uitdeelen als JS7 Hemden. g 24 Schorten. 40 Hokken. I J4 pr. Kousen. J3 Lakens. J Sc houder mandel en 6 Dekens. j 24 Luijermanden. Zij deed deze uitreiking onder den weemoedigen indruk van het onberekenbaar verlies van Haardie sedert de oprigting dezer, als weldadig erkende ver«- eeniging, haar Hoofd en Leidsvrouw haar steun en sieraad was die ganschelijk aan deze instelling toe gewijd, nimmer eene arme zonder hulp latende, ha ren leeftijd heeft besteed in weldadigheid en voor zeker diep beweend door hare beweldadigden, en ge zegend door alle weidenkenden nu het zalig loon geniet van haar liefdewerk. Thans onder de welwillende leiding van Mevrouw de wed. van der Meglen, als Presidente opgevolgd, hare taak op den gewonen voet (met de beide afdee- lingen dezer vereeniging) voortzettende hoopt zij ter bevordering barer liefderijke bedoelingen, op de zoo noodige als vereerende medewerking, harer Stad genooten terwijl de Directie bij voortduring zal trach ten de haar aanvertrouwde giften ,op de meest nut tigste en doelmatigste wijze aan te wenden. Moge, onder 'sHemels zegen, de uitkomst aan de verwachting beantwoorden en het bestaan dezer in- rigting steeds meer bevestigd worden. GOES den 30 December. Wij vernemen met groot genoegen, dat in den loop van dezen Winter, en wel des Dingsdags avonds van zeven tot acht uie, in de Schouwburgzaal der So ciëteit van Ongenuchten P rij alhier onder de lei ding der daartoe gecommitteerde Directie van het Goessche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen: V OLK&LEZINGEf) zullen worden ge houden, ten doel hebbende, om nuttige kundigheden onder het volk te verspreiden. Men zal daarmede beginnen op Dingsdag den 4 Januarij e. k.des avonds ten 7 ure. Zullende de toegang worden verleend aan alle mannelijke personen boven de zestien jaren op een entree kaartje te verkrijgen tegen den geringen prijs van vijf centen, bij den Voorzitter van bovengemeld de partement den Heer Th. Pietersebenevens bij den Secretaris, den Heer J. C. Dominicus van den Bussche alsmede bij den Kastelein der opgeinelde sociëteitden Heer kV. A. Anemaet. Gisteren avond had alhier voor de leden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst afdee- ling Goes, de eerste Soiree Musicale voor dezen win ter plaats. De acht op het Programma vermelde num mers als: 1. Symphonie van J. Haydn. 2. Motet van M. Hauptmann. 3. Sonate voor Piano-Forte en Waldhoorn van Beethoven. 4. Larghetto voor Viool en Piano-Forte van L. Spohr. 5. Trio voor Piano- Forle, Clarinet en Alt van Mozart. 6. Vater Unser (achtstemmig) van F. E. Fesca. 7. Divertimento (Lucrczia Borgia) voor Waldhoorn, van C. Raif. 8. Beim Aufgang der Sonne,van L. Koch muzijk van C. II. Samann werden tot groot ge noegen der hoorders uitgevoerd, zoo als nu het einde van ieder derzelve de applaudissementen getuigden. Daarna werd men nog verrast op eene voordrag! van het dichtstuk de Gekke Muziekaal rt naar het Duilsch der tolle Musikant van Löwevoor waldhoorn, met begeleiding van piano, gecomponeerd door HProch. Niet minder aangenaam was zeker allen hoorders dit laatste declamatie afgewisseld door instru mentaal muziek en ook beide gelijktijdig werd gehoord, 'tgeen aan de meeslen vreemd was. Onbevoegd om zoowel de keus der stukken als der- zelver uitvoering te beoordeelen zullen nogtans wel ellen die het genoegen smaakten de uitvoering bij te wonen spoedig naar eene tweede verlangen. Bij besluit van den 18 dezer, heeft Z. M. on der anderen goedgekeurd de beroeping van de Her vormde Gemeentt te 's Heer Arendskerke en Baars- «lofpClassis Goes, op C. GiltaijP.Az. Predi kant te Krabbendijke. Z. M. heeft bij besluit van 23 December dat van 20 November, waarbij aan jhr. D. G.van Tey- lingen eervol ontslag is verleend als directeur der re gistratie in Zeeland ingetrokken. In de Gemeente Wemeldinge is op heden bij herstemming van een Gemeente-Raads lid, met meer derheid van stemmen als zoodanig benoemd den Heer Jan Cornelisse Dekker. In den vroegen morgen van den 27 dezer is er te Amsterdam brand ontstaan ten huize van den stroohoeden-maker Kottel op de Utrechtsche-straat. Het huis is geheel uitgebrand en ten deele ingestort, en de belendenden hebben almede schade geleden. Z. K. H. de Kroonprins heeft zich des voormiddags naar de plaats van den brand begeven, en den com missaris van politie der sectie honderd gulden voor de hulpbehoevenden doen ter hand stellen. Den 26 dezer had te Meppel een akelig too- neel plaats. De persoon J. I. in beschonken toe stand verkeerendepoogde zijne vrouw te vermoor den hetgeen welligt gebeurd zoude zijn ware hij door de policie daarin niet verhinderd. Vóór de tus- schenkomst der openbare magt had hij de vrouw reeds geschopt geslagen en haar de kleederen inet woest heid van het lijf gerukt, ja, een mes haar onder de keel langs gehaald, waardoor echter gelukkig zijn doel niet is bereikt. Zijnen schoonvader, die hem tot be daren wilde brengen, heeft hij met het mes eene be langrijke wonde in den arm toegebragt. Men schrijft uil Rotterdam van den 28 dezer Heden morgen omstreeks elf ure, vervoegde zich een jeugdige knaap bij een der kassiers alhier, ten einde eene som van ƒ2000 te ontvangen, waartoe hij door een handelshuis alhier bleek gezonden te zijn. Hij eischle die som bepaaldelijk in specie en zulks in weerwil dat men hein opmerkzaam maakte dat de zwaarte van het geld zijne krachten zoute boven gaan. De knaap bleef echter bij zijn gevoelen en weigerde volstrekt bank- of ander papier aan te ne men. Hem werd alzoo 2000 in specie verstrekt. Onder dien last gebukt, bragt hij het, niet zonder moeite en gevaar, tot aan de schouw aan het einde der Leuvehaven waar hij bij de eerste beweging der schouw de vracht niet langer kunnende hou den, haar in het water liet vallen. Men heeft dade lijk daarnaar gevischt en had het genoegen de ge- heele som uit de diepte op te halen. In den nacht van den 29 dezer is aan het com missariaat van policie der 2de sectie te Amsterdam een man in bewaring gesteld die men beschonken op de straat liggende had gevonden. Hij is een oogen- blik later overleden zonder in slaat te zijn geweest zijn naam op Ie geven. De geneeskundige hulp, die reeds was ingeroepen is vruchteloos aangewend. De mastmaker Teunis Bloksma te Sneek heeft thans eenen eendvogel, afkomstig uit Engeland, die veel grooter is dan onze gewone eendvogels. Om hare grootte niet alleen is deze eendvogel opmerkens waardig maar omdat zij den 19 Januarij van dit jaar begon Ie leggen en 139 groote eijeren lag in 140 achtereenvolgende dogen; en wat deze zeldzaam heid nog verhoogtis dat deze zelfde eend sedert de iaalslverloopen 15 dagen, weder 15 eijeren gelegd heeft. Tevens vertoont hij een bed aardbeziën welke op den kouden grond in bloei slaan en waaraan zich reeds vruchten hadden gezet. TirsscHEN MIDDELBURG en ROTTERDAM. JAAdAKIJ ISS3. vak MIDDELBDRG. vak ROTTERDAM. *Zondag 2 'smorg Donderd. 6 cc Zondag 9 cc *Dondevd. 13 *Zondag 16 cc 10 6 7 Dingsd. 4 Vrijdag 7 Dingsd. 11 Vrijdag 14 Dingsd. 18 morg. 9 30. cc 4 30. cc 7 cc 7 9 INGEZETENEN VAN GOES! Met den aanvang van het volgend jaar roep ik uwe liefdadig heid in ten behoeve van eene ongelukkige weduwvrouw, in uw midden uit achtingswaardige ouders geboren en opgevoed en nog te bekend bij honderden dan dat ik haren naam zou behoeven te noemenwanneer ik gezegd zal hebbendat zij is de weduwe van eenen Onderwijzer in dit District, on langs gestorven en vijf kinderen heeft. Nog heeft zij het volstrekt noodige, maar weldra houdt dit op en zullen er zes monden te spijzen zijnterwijl er geen brood zal we zen behalve hetgeen de Christelijke liefde zal aanbieden Deswege hebben eenige belangstellenden zich vereenigd om voor haar eenige penningen te verzamelen, op dat zij een of ander winstgevend bedrijf moge kunnen ter hand nemen. Men heeft reeds iets bijeengebragt, en is elders in. ons eiland hiermede nog bezig. Er is dus alle hoop op wel gelukken, indien hare geboortestad zich ook niet onttrekt en de ken nissen harer jeugdige jaren zich in liefderijke deelneming niet laten beschamen door vreemden. De drie Hervormde Predikanten en de vier Hoofd-Onderwijzers te dezer stede, zullen gaarne uwe gaven voor de Onderwijzers Weduwe ont vangen, waarvan in het Stedelijk Dagblad melding zal wor den gemaakt. Aandrang vertrouw ik niet noodig te hebben. Alleen wil ik U de les van Jacobus in gedachte roepen. De Districts-Schoolopziener J. ab UTRECHT DRESSELHUIS. prijzen van 1000 en daarboven. Jste Klasse. 1ste Lijst. No. 13455, een Prijs van 1250. No. 6457, 6740, 8001, ieder een Prijs van 1000. 2de Lijst No. 11174; een Prijs van 5000. No. 13419, een Prijs van ƒ1250. No. 8616, 13517, 18820 ieder een Prijs van 1000 3de Lijst. No. 12154, een Prijs van 20,000, No. 3078, een Prijs van 2500. No, 2800, 2756, 10524, 16093, ieder een Prijs van f 1000. Op de met f gemerkte dagen zal hij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Rotterdamdie aankomst worden af gewacht. Op de met gemerkte dagen is de overtogt wegens Strooms- tegenstand van langeren duur clan op de overige. De nakomelingen van ADRIAA1V en HENDRIK ONDERDONK, in het jaar 1BSO vermoedelijk gewoond hebbende in Zee land, worden in hun belang uitgenoodigd, zich met gefrankeerde brieven bekend te maken onder de letter O. aan de firma F. KLEEUtvENsSf Zoon, te Goes. van Ingevolge magtiging van den Heer Staatsraad, Ad ministrateur van 'sKonings Particuliere Domeinen en onder deszelfs nadere goedkeuring, zal de Rentmeester dier Domeinen voor het Rent-Ambt HULST op Donderdag den 20 Januarij .1853 des voormid dags om tien uren ten Herberge van P. Kult pers te Groenendijk in het openbaar verpachten, voor den tijd van 7 Jaren ingaande met Kersmis 1853 alle zoodanige HOFSTEDEN, HOEFJES en LANDEN, gelegen onder Hontenisse, Osse- nisse enz. binnen den kring van opgemeld Rent- Ambt als waarvan de thans loopende Pacht tegen Kerstnis 1853 eindigt, benevens de Domeinen bekend sub art. 407, 420, 433, 437, 450 en 452 van den legger, deze mede tot Kersmis 1860, zulks op de voorwaardenwelke ter lezing liggen ten Kantore van opgemelden Rentmeester en ten Kantore van den Notaris E. F. NOËLte Hontenisseaan wier Kantoren tevens alle inlichtingen nopens de te ver pachten Domeinen zijn te bekomen. ZEGT HET VOORT. brengt langs dezen weg zijnen hartelijken dank toe aan alle die Menschenvrienden welke hem gedurende al den tijddat hij aan een zwaar toeval aan het been lijdende wasen waarvan hij nu hersteld is door hunne milde bijdragen in zijnen behoeftigen toestand hebben ondersteund God biddende, dat hij hen daarvoor zegenen zal. Te Goes, bij F. Klbeuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2