iiiTiiLo msmmmmm- Alfllf IITIIIo OPROEPING. PUBLIEKE VERKOOPING. gedronken hebbende werd hij zoodanig bevangen dat hij zich op den grond nederlegde en spoedig in sliep. Toen de dienstbode des morgens in den kel der kwam struikelde zij over een voorwerp het welk alras bleek een manspersoon te zijn. Spoedig werd de hulp der policie ingeroepen die den man. die thans ontwaakt was, arresteerde. Naar men wil, zou hij bekend hebben de dader te zijn van een diefstal, die hier voor eenigen tijd plaats greep, heb bende zich op Champagne-wijn vergast. Men schrijft uit Rotterdam van 24 dezer De spoortrein, die gisteren morgen ten 6J ure moest vertrekken heeft eerst ten 7 ure 15 min. deze stad verlaten. Dit oponthoud is ontstaan door het sprin gen van twee buizen van den locomotief de Amstel. De in reserve staande locomotief heeft den trein naar zijne bestemming gebragt. De commissaris des koningsin de provincie Zuid- Holland heeft bij besluit van 11 dezer goedgevonden vast te stellen de instructie voor de veldwachters in de provincie Zuid-Holland. Daarbij is de aandacht des burgemeesters in het bijzonder gevestigd op de bepaling van art. 5 der instructie ten gevolge waarvan eene nuttige uitbreiding aan de dienst der veldwachters kan worden gegeven door hen te doen voorzien van eene acte van aanstelling als gewone of buitengewone veld wachters voor naburige gemeenten. Men schrijft uit Arnhem van den 22 dezer De persoon die gisteren avond hier ter slede is aangehouden als verdacht van moord even te vo ren, op de dienstmaagd J. gepleegd, deed bereids vele malen van zich spreken en is ook reeds bij herhaling in handen der justitie geweest. Hij heet Reinier Jluthis 35 a 36 jaren oud en werd geboren Ie Deventer. Voor eenige jaren redde hij met veel zelf opoffering. het leven van een kind dat te Amster dam in het water was gevallen en zonder hem daar den dood zou hebben gevonden. Hij heeft eveneens in Noord-Braband een drenkeling gered. Bij eerst bedoelde gelegenheid ontrok hij zich aan de erken telijkheid der betrekkingen van het geredde kind en bleef onbekend. Daarentegen is hij reeds tweemalen ter zake van misdaad veroordeeld de laatste maal door het Hof van Gelderland in 1849, ter zake van diefstal met overklimming tot de straf van net zwaaijen van het zwaard over het hoofd en zes jaren confinement. De ontvreemding van een voorwerp, schier zonder eenige waarde vergezeld van voor hem zeer ongelukkige omstandigheden, haalde hem die zware veroordeeling op den hals, daar hij, zoo als gezegd is, reeds terzake van misdaad gestraft was geweest. Hij bekwam ge nade van de schavotstraf en voor eenigen lijd daaren boven van de nog niet verstreken detentie. Ter ge legenheid dat hij gevankelijk werd vervoerd is hij in het water gesprongen nabij Utrecht doch gered geworden. Het bevestigt zich dat hevig opgewekte naijver hem gisteren tot aanslag op hel leven zijner beminde liragt en dat hij na de volvoering diep leedwezen daarover gevoeld heeft Zijn slagtoffer is 24 d 25 jaren oud. Zij is giste ren avond in het stads ziekenhuis overgebragt. De wonde is van dien aard dat inen zich allezins met herstel kan vleijen daar de kogel op de schedel moet zijn afgeschramt tn dezelve zigtbaar slechts wei nig beleedigd heeft. Zoo niet inwendige beleediging plaats gehad heeft, of zich geene bijzondere toevallen voordoen zal het gewonde meisje welligt tamelijk spoedig hersteld kunnen wezen. Men schrijft uit 's Bosch van den 22 dezer: ln het atelier van den beroemden beeldhouwer, den Heer van der F en alhier, bevindt zich thans een r.ieuw kunstgewrocht, dat, zoowel om de voor stelling als om de uilvoering de aandacht dubbel waardig is. Hel is de groep in den jongst verloo- pen zomer door den kunstenaar ontworpen en waar van H. M. de Koningin hem de overbrenging in mar mer heeft opgedragen. Zij stelt voor des Konings jongstgeboren zoon, Prins Alexander, die op zijn met bloemen bestrooid pad geleid wordt door zijn broeder 's Konings overleden zoon Prins Maurils. Op ui'.drukkelijken last van fl. M. is aan dit laatste beeld de gedaante van een engel gegeven zittende op de woiken. Ofschoon het oordeel aan bevoegde kunslregters moetende overlaten tneenen wij toch hier Ie mogen bijvoegen dat uil eiken trek blijkt dat de Heer van der A en van het gewigt van zijn onderwerp doordrongen was. Men schrijft uit Roermond van den 21 dezer In den nacht van den 19 op 20 dezer is te Por- terholt een gruwelijke misdaad gepleegd. Men heeft den sedert drie maanden aldaar gestationeerden bri gadier der douanen op den weg met een houten paal een slag op het hoofd toegebragt, die hem onrnidde- lijk moet hebben doen bezwijken althans heeft men hem in den vroegen morgen in zijn bloed badende en den schedel verbrijzeld, dood gevonden. De ver- slagene was in den laten avond te voren nog in een herberg aldaar geweest alwaar hij met onderschei dene ingezetenen kaart had gespeeld waarover twist was ontstaan. De justitie heeft zich onmiddelijk daarheen bege ven en achtervolgens zijn reeds zeven personen in hechtenis genomen en herwaarts overgebragt, als ver dacht van minder of meer met den gepleegden moord of de aanleiding daartoe in verband te staan. De overledene, die een geacht ambtenaar was, laat eene weduwe en zes jonge kinderen na terwijl deze van het zevende weldra moeder worden zal. De inhech tenisneming van allen die aan de bovengemelde twist hebben deel genomen zal waarschijnlijk wel lot be langrijke ophelderingen zoo niet tot ontdekking van den dader leiden. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 22 December. De hertog van Coburg-Golha die zoo zeer heeft geijverd voor de verzorging der afgedankteSleeswijk- Holsteinsche officieren heeft door zijnen gezant bij de bondsvergadering eene nota ten hunnen behoeve doen indienen. Een dier officieren werd dezer dagen tot secretaris van het burger-casino benoemd, en hem eene toereikende bezoldiging toegelegd. Nopens de tol- en handels-kwestie, behelst het officiële dagblad van Munchen een artikelwaarin de gegronde hoop wordt uitgedrukt, dat het thans te Berlijn tot eene voor beide zijden bevredigende schik king zal komen. In eene aanspraak door den keizer van Oos tenrijk te Berlijn tot hel hem voorgestelde corps Pruis- sische officieren gerigt, heeft men onder anderen eene zinsnede gevonden waarin deze monarch zijne vaste overtuiging uitdrukt, dat, welke gebeurtenissen ook mogten plaats hebben de Pruissische en Oosten- rijksche legers getrouw en als broeders eendragtelijk «elkander ter zijde zullen staan.» Tegen wien deze woorden eigenlijk gerigt waren, behoeft geene nadere uiteenzetting, In Jerusalem moet weder eene moeijelijkheid ten aanzien van hel H. Graf zijn ontstaan, en daarin ten gunste der geestelijken van de Grieksche Kerk zijn heslist. De erkenning van het nieuwe Fransche keizer rijk door de Duitsche mogendheden', zal nog voor het einde dezer week plaats hebben. De buitengewone spoed waarmede zulks door Engeland is gedaan heeft overal sensatie verwekt, en tot eene meer innige vereeniging lusschen de Duitsche kabinetten bijgedragen. ENGELAND. - Londen, den 22 December, De Morning-Advertiser verzekert dat eene der eerste[daden van hel ministerie Aberdeenzal bestaan in de afkondiging eener geloofsbelijdenis, in welke de staatkundige rigting van de regering zich zal open baren, en waarna een beroep op de natie zal worden gedaan. Men voegt er bij, dat in dit geval de nieuwe verkiezingen in de maand Februarij zullen plaats heb ben. Dit gerucht zou volgens de Morning-Adver tiser onder de aanhangers der Peelistisc.be partij zijn verspreid. In de Evening-Paper leest men: Uit eene goede bron verneemt pen dat Rusland Pruissen en Oostenrijk zijn overeengekomen, om, in het antwoord op de aankondiging van het Fransche keizerrijk, zich zooveel mogelijk van dezellde termen te bedienen. Zij beschouwen deze wijze van beantwoording als het beste bewijs van hunne volkomene overeenstemming in be trekking tot de buitenlandsche staatkunde zoowel voor het tegenwoordige als de toekomst. FRANKRIJK. Parijs, den 23 December. Heden komt de senaat bijeen om een definitief besluit te nemen over het ontwerp-senaatsbesluit waarbij de constitutie gewijzigd wordt dat is name lijk om het ontwerp aan te nemen. Het schijnt evenwel dat de oppositie al telt zij slechts weinige stemmen zich met zekeren nadruk zal doen hooren. Voornamelijk moet de generaal Ba- raguay d'Hilliers voornemens wezen, om de bepa lingen waartegen hij gestemd is, te bestrijden, bij zonder het artikel volgens hetwelk aan den keizer alleen het regt is voorbehouden om tractaten van koophandel te sluiten en de tarieven te wijzigen, Men zegt zelfs, dat hij betreffende dit onderwerp, in de zitting van Maandag een amendement heeft voorgesteld dat hij in die van heden denkt toe te lichten. Hij zal zoo men wil daarin ondersteund worden door eenige senatoren die bij industriële ondernemingen belang hebben zoo waar is het dat de menschen den meesten moed ontwikkelen wanneer het hunne personeele belangen geldt. Hoe dit zij, het senaats besluit zal hoogstwaarschijnlijk aangenomen worden met de onbeduidende wijzigingen welke de regering zich heeft laten welgevallen. Buiten dit senaatsbesluit valt er op het staatkundig terrein niets voor wat eenige aandacht verdient. De keizer is nog altijd te Compiegne. van waar hij, ge lijk reeds is medegedeeld, morgen avond naar deze stad terug zal keeren. De ministers, die hem tot nu toe nog niet gevolgd waren hebben gisteren deze stad verlaten om op hunne beurt aan de feesten aldaar deel te gaan nemen. De groote jagt-partij te Cornpiègne is geheel naar wensch afgeloopen. Maandag heelt de Keizer vergezeld door den generaal Canrobert den prefect van het dep. en den maire der stad, het groote hos pitaal aldaar bezocht. Gisteren zijn nog onderschei dene hoog geplaatste personen van hier, op uitnoodiging des Keizers, naar Cornpiègne vertrokken. De terug komst van Z. M. blijft op Vrijdag bepaald De winter, die, zoo men meende, dit jaar vele vermaken zou opleveren, kondigt zich zeer ongunstig aan. Niemand zendt of ontvangt invitatien, geene soirées geene bals zijn te wachten de dames zijn wanhopend. Men hoopt, dat de keizer, bij zijne terugkomst uit Cornpiègne ten minste een paar bals en soirées zal geven en dat zijn voorbeeld dan door de ministers gevolgd zal worden. 24 Dec. De Moniteur van heden behelst een besluit, waarbij de kwestie der troonopvolging geregeld wordt. Zoo de keizer geen wettigen erfgenaam na laat of iemand adopteert, vervalt de kroon aan prins Jerome en zijne afstammelingen. In zijne zitting van heden heeft de senaat het ontwerp betreffende de wijzigingen in de constitutie te brengen aangenomen met 64 tegen 7 stemmen. BELGIE. Brussel den 23 December. De schouwburg te Doornik is in brand geraakt en in de asch gelegd. Het was een oud gebouw 't welk men hier ter stede geenszins tegen brandschade heeft willen verzekeren Men heeft het gesaar ont dekt zeer kort nadat de talrijke aanschouwers zich hadden verwijderd, en de tooneelspelers schijnen zich ter naauwernood te hebben gered. De nakomelingen van ADRIAA1V" en HENDRIK UVHKItUIIVKin het jaar 16SO vermoedelijk gewoond hebbende in Zee land, worden in hun belang uitgenoodigd, zich met gefrankeerde brieven bekend te maken onder de letter O. aan de firma FKlekdweas8( Zoon, Xe Goes. Op Vrijdag den 7 Januarij 1853des morgens ten tien ure zal de Hoog Edel Geslr. Heer P. KAOLL, Gepensio neerd Generaal-Majoor der Infanterie en Ambachtsheer van Yerseke, wonende te Kloetingen, ten overstaan van den Notaris A. PK. Rembges residerende te Kruiningenin de Gemeente van Yerseke, bij partijtjes tot ieders gerief, publiek ver- koopen 300 stuks opgaande zachte OLMEN BOO- MEN waaronder een groot aantal zware gave en regtstammigezeer geschikt voor Werkhout, staande op een eind Binnendijk onder Yerseke achter de Hofstede, bewoond door Willem van Oeveren. Informatien zijn te bekomen bij den Wel Ed. Heer D. P. Dominicüs te Kruiningen, en ten Kantore van genoemden Notaris aldaar. Te Goes, bij F. Klrrüwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2