MliSük IlISWffMSlMIIL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f .1,90. Gewone Advertentien worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d f -ISO behalve het Zegelregt. GOES den 23 December. Bij besluit der aigemeene vergadering van het Mof van Zeeland, te Middelburg, is aan den Heer J. Mulder, op deszelfs verzoek eervol ontslag verleend als Deurwaarder bij de Arrondissements-llegtbank alhier. Met genoegen maken wij melding van de ver schijning van hel Jaarboekje Zeeland voor 1853, verzameld door Ds. 11. M. C. van Ooslerzee en uitgegeven bij de Heeren Gebr. Abrahams. Wie belang stelt in de kennis van ons gewest en deszelfs bewoners, neme dit boekje ter hand. De keurigheid van inhoud evenaart die der uitvoe ringen strekken evenzeer tol lof van den verzamelaar als van de uitgevers. Zie verder de advertentie. Woensdag 22 dezer had in de R. K. Gemeente alhier eene belangrijke plegligheid plaats. Er werd voor die gemeente de Kruisweg opgerigt 14 schil derijen, levendig voorstellende eenige standpunten des Heilands op den weg van Jerusalem naar en op den Calvarienberg werden pleglig ingezegend opgehan gen en daarna de eerste Kruisweg gedaan. De Hei lige dienst werd verrigt door den Zeer Eerw. lieer A. A. Thomas. Deken van Zeeland, bijgestaan door onderscheidene Priesters uit de provincie onder de- zelven hield de Wel Eerw. Heer P.J. Ridders Kapellaan te 's Heerenhoek eene doelmatige rede voering over den Kruisweg en het voordeel voor hen, die derizelven met Godsvrucht doen. Stichting was bij de gemeente zichtbaar en niet tegenstaande de Kerk vervuld was met eene menigte andere toeschouwers liep alles in de beste orde af. Heden (21 Dec.) namiddag omstreeks 2 ure heeft de policie te Rotterdam kennis genomen van eene zakkenrollerij door drie knapen op een' ouden man bedreven dien zij in gesprek gewikkeld en een beursje mei f 6 ontnomen hadden. De Arrondissernents-Begtbonk te Assen heeft den 3den de:er vonnis gewezen in de zaak van de Diaconie der Hervormden te Dalen tegen de Diaconie der Hervormden in de Wijk wegens terugvordering van alimentatie-kosten en daarbij verstaan dat eene Diaconie geen regt heeft om alimentatie-kosten voorgeschoten ten behoeve van een behoeftige, wiens domicilie van onderstand door Gedeputeerde Staten en in appèl door den Koning is aangewezen terug te vorderen, en zulks voornamelijk op deze gronden: dat het woord Gemeente in artikel 13 der wet van November 1818 alleen ziet op burgerlijke gemeen ten en niet op diaconiën hetgeen ook zou blijken uit artikel 9 der wet dat diaconiën alleen verant woordelijk zijn aan zich zelve en de armen geen regt op onderstand hebben dat de diaconiën van hunne verantwoordelijkheid aan zich zelve van hun ne onafhankelijkheid zouden worden beroofd indien de eene diaconie voorgeschoten alimentatie-kosten van eene andere diaconie kon terug vorderen. De dia conie van Dalen zal van dit vonnis in appèl komen; men weet dat de Hooge Baad verschillende malen dergelijke questien anders heeft beslist. Voorts heeft de reglbank vonnis gewezen in de zaak van den notaris Tonckens, van Meppel, die vervolgd werd wegens het vermelden van een verkeerd kadas traal nomtner in eene notaiiële akte de regtbank heeft hem vrijgesproken op grond hoofdzakelijk dat de wet den notaris wel verantwoordelijk stelt voor hel ver melden van de kadastrale omschrijving, maar niet straf baar indien eene verkeerde inschrij ving is opgegeven. Men schrijft uit Arnhem van 21 dezer: Heden had tegen het vallen van den avond alhier eene droevige gebeurtenis plaats. Een schrijnwerkers gezel, jongman, 34 jaren oud, had minnehandel on derhouden roet de dienstmaagd van den lieer 5. Het schijnt dal de naijver van den minnaar lievig was opgewekt door betrekkingen welke zijne beminde had aangeknoopt, of, welke hij aangeknoopt meende. Althans kwam hij heden middag ten huize van den heer S. en, terwijl hij aldaar in de keuken in een gesprek was gewikkeld haalde hij onverwachts een pistool met dubbele loop, te voorschijn en loste een der scholen op hel hoofd der hier bedoelde dienst maagd. De heer .S. daarop toespringende, wildeden schuldigen aanhouden doch deze wist onder het bezigen van bedreigingen weg te komen de haan van het pislool viel gedurende dat bedrijf andermaal, doch er ging geen schot af. De poiicie was dadelijk in huis, doch de dader was ontkomen. Op eenmaal echler vertoont hij zich op nieuw in de woning van den heer S. zeggende dat hij zijne beminde nog eens wilde omhelzen alvorens zi] stieri. Hij is on der de droevigste blijken van wanhoop naar de ge vangenis overgebragt. Bij het eerste geneeskundig onderzoek schijnt te zijn gebleken, dal de pislool wel is waar scherp ge laden wasdoch dat de ltogels door een aller ge lukkigsi toeval zoodanige rigting hebben genomen dat er uilzigt op herstel tan het slagtoffer bestaat. Men ziet met belangstelling nadere bijzonderheden nopens dit vooival te gemoet. Dezer dagen is te Fijnaart de persoon van 111. 1)., arbeidster betrapt op bedriegerij en opiigting. Zij heeft bij verschillende winkeliers, zoowel te Wil lemstad als te Fijnaart op naam van bemiddelde burgers koopwaren gehaald zonder die Ie betalen. Velen zijn door haar op deze wijze opgeligl totdat zij bij eenen winkelier kwam bij wien zij zoo vee! bestelde dat bet diens argwaan opwekte en die na eenig onderzoek haar bij de policie aangaf Het provinciaal geregtsbof in Noord-Holland heeft den 17 dezer J. II. Al. Eisenlöffel schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in het pak huis van den heer Oldenbergte Amsterdam, op 10 Mei jl. en hem dien ten gevolge veroordeeld tol de straffe des doods. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 19 dezer Bij Zr. Ms. besluit van den 13den dezer, is, ten gevolge van het niet meer sluiten van de poorten en hoornen in onderscheidene rijks-vestingen en andere versterkte plaatsen hel aantal militaire poortiers en boomsluiters aanmerkelijk verminderd en aan de uitgevallenen met 1 Januarij eerstkomende in af wachting van verplaatsing, de halve bezoldiging toe gelegd. De vestingen, die uit een militair oogpunt, voor het tegenwoordige nog noodig geacht worden des nachts te worden gesloten bepalen zich tot 's Hertogenbosch Breda, Bergen op Zoom, Grave, GeertruidenbergVlissingen Nijmegen, Maastricht en Venlo. Men schrijft uit Maastricht van den 13 dezer: Heden morgen is in de omstreken van Meerssen, een aanvang gemaakt met het houden eener zooge naamde klopjagttot verdelging, zoo mogelijk, van een zich in de nabijheid der gemeente ophoudend verslindend gedierte (naar gissing een woif). Het dier heeft in de loopende week eenige schapen en geiten verscheurd benevens een' aan een ketting vastgebonden hond welk laatste dier de ingewan den waren uitgehaald. Het baart eenigzins bevreem ding dat niemand der eigenaars van den hond die op een erf achter de woning lag van dezen aanval iets heeft gehoord zelfs heeft men den hond niet hooren aanslaan of kermen. Eenige jaren geleden viel aan de heeren J. Koo - per en EM. S. van Santen te 's Gravenhage het voorregl ten deel dal zij door het collegie van diakenen tier N'ede.'d. llerv. gemeente me! eene zil veren medaille werden begiftigd, ten bewijze van ach ting en vriendschap toen zij na volbragte twaalf jarige diensten dat collegie verlieten.' Wij kunnen nu op nieuw mededeelen, dat thans ook aan de hee ren 5 C. van der Aalst en G. (Fvan der Boor deze zeldzame onderscheiding ten deel inogt vallen nadat zij twaalf achtereenvolgende jaren, met bijzonderen ijver en trouw in diaconiale betrekking waren werkzaam geweest, eerstgenoemde, gelijk wel van aigemeene bekendheid is als groot-boekhouder dier diaconie. Men schrijftuit Hariingén den 19 dezer: Toen de veerschipper, van hier op Arum, gisteren namiddag zou afvaren naderde men te vroeg eene vaste brug waarvoor men den mast moest strijken. Men liet dien toen vallen en kwetste daarbij den schip per in die male, dal hij bewusteloos in een naburig huis werd overgebragt. Door spoedig toegediende hulp kwam hij weder bij en kon hij op een bed naar het schip vervoerd worden Tol nog toe kan niets met zekerheid aangaande den toestand van den lijder gemeld worden. DU1TSC1IEAND. - Frankfort, den 39 December. Het is der politie tot dusverre niet gelukt de daders van de hier geslolene wissels te ontdekken. Zij is er echter in geslaagd om den vervaardiger der sedert eenigen lijd in omloop zijnde valsche I en 2 gulden stukken te ontdekken, dien men in het naburige dorp Zalsheirn op heeterdaad heeft betrapt. Op de tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken alhier, bevindt zich onder anderen ook een zeestuk van een Holiandsehen schilder van Am sterdam den heer A. Pleijsier voorstellende een gezigt op de Hollandschc kust hij Kijkduin, nabij den Helder welk stuk oin het natuurlijke der voorstel ling er. het zeer verdienstelijke der behandeling alge meen bijval heeft gevonden en wel zoodanig, dat het, kort na de opening, voor een der voornaamste kabi netten alhier is aangekocht. De herigten uit Montenegro blijren immer on rustbarend. Vijftien duizend Montenegrijnen hebben een aanvai op de sterkte Spuz gedaan zonder die echter te kunnen vermeesteren. Zij doen evenwel da gelijks nieuwe aanvallen. Het garnizoen der sterkte Zabjak welke, naar men weet, door de Montene grijnen ingenomen is, verdedigd zich krachtdadig te gen de aanvallen der Turken, die haar, het koste wat het wil heroveren willen. In de nabijheid van Pod- gorizza zijn onderscheidene gevechten geleverd den 11 dezer is de strijd op nieuw begonnen. Tot nog toe is echter niets van den uilslag bekend geworden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1