mil», Van de volgende Artikelen te Goes, M«lWlT8Sa» éde klasse onder meerdere O. K. van der Meer Mohr, fourier der infanterie bij het Indische Leger. Men schrijft uit Wemeldinge 16 dezer: Bij de opening der stembriefjes voor een lid van den Raad, is gebleken dat van de 32 geldige stem men de meeste stemmen waren uitgebragt op den Heer A. Lindenbergh, fz., die 9 en op den Heer J. C. Dekkerdie 8 stemmen had bekomen, zoo dat lusschen deze beide Heereu eene herstemming moet plaats hebben. LI. Vrijdag heeft Dr. Bleekrode Hoogleer- aar in de wis- en scheikundige wetenschappen te Delft bij zijne voordrag! in de maatschappij Dili- gentia 's Hage, tot onderwerp gekozen de nieuwere bouwmaterialen welke fabiijismatig bewerkt wor den opgehelderd door het gegalvaniseerd geplooide ijzer, de holle steenen hel glas en het vilt Vele en hoogst wetenswaardig waren de bijzonderheden welke de Heer Bleekrode deswege mededeelde en waaruit bleek welk eene ontwikkeling de bouw van ijzeren woningen in Engeland en Noord-Amerika ge nomen heeft zoodal hierin gelijk mede in de aan wending van de andere genoemde bouw-materialen gezegd kan worden dat geheel nieuwe industrie takken zijn tol stand gekomen. Het gebruik van holle steenen is hier te lande van vroeger niet ge heel vreemd maar men heeft dit in Engeland op stelselmatige wijs beproefd, aangewend en uitgebreid; goedkooper en geschikter woningen voor luchtverver- ïching en verlichting zijn daardoor gebouwd. Die Sakken van nijverheid, gelijk mede ook hier te lande zoo noodige bekleedingen van muren enz en de giasfabricatiewaartoe ons duinzand zoo bijzonder geschikt is, kunnen, volgens sprekers mededeelin- gen, hier te lande zeer in aanmerking komen ter vermeerdering van volkswelvaart. Bij de oprigting van gebouwen enz. voor de meekrap bereiding te Goes, zijn verscheidene van de door hem aangege- »ene toepassingen van nieuwe stelsels van bouwen met der daad reeds gevolgd. Met belangstelling werd deze voordragt aangehoord welke op nieuw aan leunde hoezeer de spreker op de hoogte is van de vorderingenbehoeften en middelen van de nijver huid op haar tegenwoordig zoo uitgestrekt gebied rneer en meer door de wetenschap voorgelicht. Den 13den December, omstreekshalf acht ure des morgens onstond er brand in het huis van L, S. te Hedel bijna op hel tijdstip dat een ten diens laste gewezen vonnis door inbeslagneming zij ner roerende goederen ten uitvoer zoude gelegd worden. De vlammen namen zoo spoedig toe dat in weinig tijds heihuis tot den grond was afgebrand. Slechts zeer weinig van den aanwezigen inboedel heeft men kunnen behouden. De huisvrouw die, toen de •bram! reeds een dreigend aanzien had hekomen nog te bed lag. wist niet te ontvlugten, terwijl een kind, tn de wieg liggende werd gered. Huis en inboe del waren tegen brandschade verzekerd. In een Belgisch blad wordt uit Namen geschre- ren Eene der belangrijkste en beslissendsle opera- tien der chorurgiede tracheotomie of opening er luchtpijpen, werd binnen deze stad voor de eer- v;e maal uitgevoerd en mei eenen gewensebten uil- ag bekroond. Een meisje van 20 jaren, door de coup aangetast zoude zonder twijfel gestikt zijn loen eene opening aan de adeinhalings-wegen inden omtrek van der» hals aangebragt haar de ademha ling en plotseling het leven terug gaf. Alles doet gelooven dat niets de geheele genezing zal verhin deren. Men schrijft uit 's Hage van den 17 dezer: liet bestuur ran het 8ste landhuishoudkundig con gres, Sn de maand Jnlij 1853 binnen Alkmaar te houden heeft van het hoofdbestuur der Nederland- sche maatschappij tol bevordering van nijverheid verzocht, om de voorstellen of belangrijke vraagpun ten, welke hare leden op het congres wenschen be handeld te zienvóór 1 Januarij aanslaandedoor tnsschenkomst van genoemde directeuren te mogen ontvangen. Dientengevolge zijn heeren leden van het departement 'sGrasenhage uitgenoodigd, om de voor stellen of vraagpunten aangaande de onderwerpen van het congres, namelijk: a. akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding b. bontteelt en tuinbouw e. land- en volfebuishoudknnde en statistiek voor den 20sten .lanaarij eerstkomende Ie doen toekomen aan den secretaris van het departement den heer JL. de Bruyn Hops. Den 16 dezer is te Groningen hij hel naar be neden laten der klap van de Bontebrug builen het kleine poortje plotseling de balans gebroken, waar door Jan Elzer, wonende aldaar, zwaar is gekwetst geraakt. Een knaap en een meisje zijn ligt gekwetst. Een gedeelte der balans was geheel vergaan. Gisteren avond omstreeks half elf ure, had de vrouw van den huurkoetsier <S. te Rotterdam het ongeluk aan de Koolsche kade in hel daar vlietende water te vallen. De molenaarsknecht Bubberman die het gevaar, waarin de vrouw verkeerde, bemerkte, gelukte hel haar met moeite en groote krachtinspan ning aan den wal te brengen en aldus het leven te redden. Jtien schrijft uit Hoogeveen van den 15 dezer: Heden morgen werd nabij do Veeriesluis het lijk opgevischl van een' zekeren Brijks-ambtenaar, die sedert eergisteren was vermist. Hij had in den avond van den 13 dezer in een kroegje nabij de sluis vertoefd en dit des nachts in een naar men zegt zeer beschonken toestand verlaten. Eenige oogen- blikken na zijn vertrek hadden de bewoners van dat kroegje een hulpgeschrei meeiien te hooren doch buiten komende niets meer vernomen. Den volgen den dag vond inen zijne pet in de vaart drijven wat, overeengebragt met het verhaal van den kroeg houder, een noodlottig einde deed vermoeden. Baar hij echter wel eens rneer een nacht buitens huis doorbragl hoopte zijne vrouw nog altijd dat hij wel weer terug zoude kotnen toen het vinden van zijn lijk door een paar schippers, aan die hoop een einde maakte. Zijne weduwe is thans de eenige ver zorgster van zeven allen nog zeer jonge kinderen. Heden nacht ongeveer ten 12 uie, ontstond er brand bij den suikerbakker Miner in de korte poolen. Hel achterste gedeelte der woning, zijnde de bakkerij, is gedeeltelijk uitgebrand doch gelukkig heeft bet vuur zich niet verder verspreid. Er waren spoedig op de plaats van bet ongeval verscheidene brandspui ten aanwezig, die echter geen water hebben behoeven te geven, doordien menden brand binnen korten tijd meester was. De brandmeester-generaal, burgerlijke en militaire overheden schutterij en militaire magt. beijverden zich bij hel ontdekken van den brand daarbij tegenwoordig te zijn. De schade moet niet zeer groot zijn DUITSCIILAND. - Frankfort, den dó December. Te Ulm werd eergisteren nacht ten half drie ure, een hevige schok van aardbeving vergezeld van een sterk gedruisch waargenomen. Het gerucht dat de aartshertogin Elisabeth van Esle tol bruid voor prins Albert is bestemd, is meer de wensch van semtriige personen dan wel eene besliste zaak. vermits prins Albert zich veeleer met de prinses Carolina v. lEasa schijnt te willen verloven. Men ziet weldra de officiële bevestiging van bil berigt te gemoet. Van den Beneden-Rijn wordt medegedeeld, dat aan de Pruissisch-Hollandsche grenzen de smokkel handel op eene voorbeeldelooze wijze heeft toegeno men. In talrijke benden drijven de smokkelaars hun strafwaardig handwerk en beoefenen dit met zooveel sluwheid en overleg, dat zij doorgaans de waakzaam heid der tolbeambten weten te ontduiken. In de nabijheid van Hanau heeft op den Main een inel graan beladen schip een lek bekomen door hetwelk een groot gedeelte der lading beschadigd werd. Tusschen Linz en VVeenen bestaat in den Donau eene soort van maalstroom, die reeds vroeger niet altijd zonder gevaar voor de aldaar passerende schepen maar bij gewone omzigligheid te vermijden was. Naar men thans verneemt heeft in de ligging ven dien maal stroom thans eene verandering plaats gegrepen die dit gevaar zeer vermeerderd en de directie van de -stoombootmaatschappij bewogen heeft, om voorloopig de vaarten op deze linie le staken. FRANKRIJK. Parijs, den J6 December. Thans heeft men eindelijk zekerheid gekregen aan gaande eene aangelegenheid welke sedert maanden de aandacht van Frankrijk en het buitenland heeft lot zich getrokken. Prinses Carolina van PPasa wordt geen keizerin van Frankrijk; zij zal met Prins Albert van Saksen in het huwelijk treden; de prin ses moet dit zelve aan de gravin van Chambord geschreven hebben. Zulks wordt althans door de al hier verschijnende Constilutionnel medegedeeld, welke er bijvoegt dat laatstgenoemd huwelijit sedert lang ontworpen was. Hel laatste gelooft men echter niet, daar hel zeker dan wel eer door genoemd blad zou zijn medegedeeld waardoor het verspreiden van een aantal tegenstrijdige berigten ten deze zou voorgeko men zijn. Dit in aanmerking nemende, is het beter vooralsnog niets betreffende de kenze van Napoleon III mede te deelen, dan iets onzekers ten dien op» zigte te verspreiden. Ten gevolge van een en ;ande> moet er tusschen het Fransche gouvernement en eeni ge Europesche hoven eenige botsing ontstaan zijn, welke welligt uit de niet verwezenlijking van de zoo veel besprokene gebeurtenis kan geboren zijn Lodewijk Napoleon moet over het mislukken van eenige zijner plannen en eenige slappen Van sommi ge Noordsche hoven zoo ontevreden zijn dat hij vari de mogendheden sprekende, moet gevraagd heb ben Houden zij mij voor een spuitgast, dien men in den oogenblik van brand roept, om hem den rug toe te keeren zoodra de brand geblusch is?» Men spreekt thans veel van eene vrij hoog loo« pende oneenigheid tusschen den heer de Morny eu den president der wetgevende vergadering den heer Billault. Sommigen gaan zelfs zoo ver van het ver moeden te uiten dat eerstgenoemde die met den keizer voor acht dagen te Compiegne gaat jagen, san die gelegenheid wei eens gebruik zou kunnen maken, om den ander den voet le liglen. Dit is dan toch wel wat ver gedreven, No men na veel bevestiging en tegenspraak,, eindelijk voor goed begint te twijfelen aan een huwelijk van den keizer met de prinses IEasa, dagen er van alle kanten nieuwe projecten van dien aard op de een spreekt van eene zuster des kouings van Spanje de ander van eene dochter der hertogin van Cambridge. Het best zal wel zijn voorloopig niets tan a! deze geruchten te gelooven en te wachten, lot dat daar over met meer grorid kan gespruken worden. Van tien I tot den 15 December 1852, Mei inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tartve f 8,77'. Rogge f7,00 Vroege Gcrsti'5,15. Late Gerst f 4,92. Boekweit f 0,00. Daver f 3,35. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0 00. Groene Erwten 1' 7,75. Graattwe Erwten 1' 0,00. Tarwe Meel f 10,771. Rogge Meel I'S,65. allen per mudde. Boter f0,93. Noord-lloikmlselie Kaas 50 cs. Stolk- sc.he Kaas 50 cs. Lciilschc Kaas 40 cs Witte Brood 33. cs Tarwe Brood 191 cs. Rogge Brood 151 cs. Ossen-Vleesch 50 cs, Koe-Vleesch 50 cs. Kalis- Vieesch 50 c.s. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verscb Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vlcekch 70 cs. alten per ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 3,25. de, mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJ pen Hout f 7,50. Ësschen Hout f7,50. per tuissc. Groote Takkebossen 14,00. Kleine Takkebosscu f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00het vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. DE PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEESKUNDIG TOEVOOR- ZIGT te GOES, acht zich, op grond eener aan schrijving van de Provinciale Geneeskundige Commis sie in Zeelandverpligt om in het belang der In- gezelenen dezer Stad te herinneren, dat het in dag bladen aanprijzen en te koop aanbieden van zamen- gestelde en geheime CtENEESMIDBEEEÏÏ door onbevoegden bij Koninklijke wetten van 8 April 1807 en 12 Maart 1818, Staatsblad No. J6) is verboden en waarschuwt dien dit aangaat, zich van zulke aankondigingen en het verkoopen van dergelijke middelen te onthouden ten einde zich niet bloot le stellen aan Regterlijke vervolgingen. Goes, 18 December 1852. Namens de Commissie voornoemd G. T. CALLENFELS, Eoorzitt. T. PIETERSE Secretaris. Tr Goes, bij F. Kekbgwkns <fc Zoo». ■Mj

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2